Urgentná akcia

Istanbulská 10 vrátane Idil je na slobode, Taner stále vo väzení

Turecko, akcia začala 11.7.2017, petícia je stále aktívna

Osem obrancov a obrankýň ľudských práv vrátane riaditeľky Amnesty International Turecko, Idil Eser a dvaja zahraniční tréneri, boli v stredu 5. júla zadržaní počas workshopu v Büyükade. Stali sa tak väzňami svedomia a z tohto dôvodu musia byť okamžite a bezpodmienečne prepustení.

Aktuálne k prípadu

25.10.2017

Celá Istanbulská 10 vrátane Idil je na slobode

Všetci z Istanbulskej desiatky sú dnes na podmienku na slobode. Súdny proces s nimi však stále prebieha. Ďakujeme a náš boj pokračuje.

11.10.2017

Po 100 dňoch im hrozí až 15 rokov

Dňa 4. októbra, prokurátor v obžalobe navrhol pätnásť rokov pre všetkých 11 obrancov ľudských práv za absurdné obvinenia z terorizmu. Každý ďalší deň, ktorí strávia vo väzbe len ukazuje hlboké nedostatky v súdnom systéme v Turecku, "povedal John Dalhuisen, európsky riaditeľ Amnesty International. "Obžaloba je toxická zmes náhodných a nepravdivých informácií, ktorých pravdivosť nie je nikým preskúmaná. Opakuje absurdné a protirečivé obvinenia, ktoré nemajú miesto v žiadnej súdnej sieni. " Aktivisti sú obvinení, že napomáhajú rôznym "ozbrojeným teroristickým organizáciám" s diametrálne protichodnými ideológiami

7.8.2017

Forenzná správa dokazuje, že Taner Kılıç nikdy nestiahol ByLock

Úradu prokurátora bola doručená forenzná správa, že si Taner nikdy nestiahol aplikáciu ByLock. Na základe nových dôkazov žiadajú Tanerovi právnici jeho prepustenie z cely predbežného zadržania. Prokurátor na to však zatiaľ nereagoval.

7.8.2017

Obrancovia a obrankyne držaní na samotke

Súd zamietol odvolanie voči rozhodnutiu z 19. júla. Idil Eser a pätica ďalších zadržaných tak aj naďalej zostáva vo väzbe. Z ôsmych zadržaných obrancov a obrankýň sa sedem nachádza vo väznici Silivri s najvyšším stupňom stráženia. Gunal, Veli, Peter a Ali sú držaní na samotke. 1. augusta boli do väznice Silivri prevezené aj Idil, Nalan a Ozlem. Momentálne ich držia oddelene v malých celách, ktoré zdieľajú s jednou ďalšou väzenkyňou. Stretnutie s právnikom je im umožnené iba raz do týždňa po dobu jednej hodiny. Priatelia Idil požiadali o možnosť navštíviť ju, ale ich žiadosť bola zamietnutá. Ilknur sa ako jediná z 8 zadržaných nenachádza v Silivri. Držia ju vo väznici Sincan s vysokým stupňom stráženia v Ankare. Podmienky v tomto väzení sú o niečo lepšie ako v Silivri. Ilknur sa môže stretávať s ostatnými väzňami a návštevy právnikov nepodliehajú takým prísnym obmedzeniam ako v Silivri.

25.7.2017

Prepustení obrancovia a obrankyne opäť za mrežami

Turecko vydalo zatykač na štyroch obrancov a obrankyne ľudských práv, ktorých minulý utorok prepustili na kauciu. Medzi štyrmi obrancami a obrankyňami, na ktorých je vydaný zatykač sú İlknur Üstün (Women's Coalition), Şeyhmus Özbekli (Rights Initiative), Nejat Taştan (Equal Rights Watch Association) Nalan Erkem, (Citizens Assembly). Nalan Erkem predvčerom v noci zadžali u nej doma v Istanbule a İlknur Üstün bola zadržaná včera vo svojom dome v Ankare. Nalan Erkem bola po vypočutí na súde opätovne prepustená na kauciu. Z desiatich zadržaných počas workshopu neďaleko Istanbulu je teda jedna obrankyňa prepustená na kauciu, ôsmi obrancovia obrankyne sú aj na ďalej zadržaní a na ďalšieho je vydaný zatykač.

18.7.2017

Idil Eser a pätica ďalších zadržaných zostáva vo väzbe

Riaditeľka Amnesty International Turecko a deväť ďalších obrancov a obrankýň ľudských práv bolo obvinených z "napomáhania teroristickej organizácii." Idil Eser a piati ďalší zadržaní naďalej zostávajú vo vyšetrovacej väzbe. Medzi tými, ktorí zostávajú vo väzbe je spisovateľka a členka Citizens’ Assembly Özlem Dalkıran, členovia Human Rights Agenda Association Veli Acu a Günal Kurşun, švédsky konzultant pre IT stratégie Ali Gharavi a nemecký tréner Peter Steudtner. Ďalší štyria zadržaní boli dnes ráno prepustení na kauciu. V bizarných obvineniach sa prokurátor pokúsil na základe jej pôsobenia v Amnesty International, prepojiť Idil Eser s tromi rôznymi teroristickými organizáciami, ktoré majú protichodné ciele. Vo svojej žiadosti o zotrvanie Idil vo vyšetrovacej väzbe sa odvoláva na dve kampane Amnesty International, pričom Amnesty International Turecko neiniciovala ich spustenie a jedna z nich bola dokonca realizovaná ešte skôr, ako sa Idil pridala k AI Turecko.

18.7.2017

TURECKO: Prepustite lídrov Amnesty International a ďalších piatich väzňov a väzenkýň svedomia

6. júna 2017 bol zadržaný predseda Amnesty International Turecko Taner Kiliç, ktorého nespravodlivo obvinili z členstva v “teroristickej organizácii Fethullah Gülen.” V stredu 5. júla polícia zatkla Idil Eser spolu s ďalšími deviatimi obrancami a obrankyňami ľudských práv počas workshopu na ostrove Büyükada. V súčasnosti sú obvinení z „napomáhania teroristickej organizácii.“ Na základe tohto neopodstatneného a absurdného obvinenia súd rozhodol, že Idil Eser a ďalší piati zadržaní, vrátane dvoch trénerov zo zahraničia, musia zotrvať vo vyšetrovacej väzbe. Ostatní štyria zadržaní boli prepustení na kauciu, naďalej však čelia nespravodlivým obvineniam. Po prvý raz v histórii Amnesty International sú tak v jednej krajine v rovnakom čase zadržaní dvaja jej poprední predstavitelia. Žiaden z obvinených sa nedopustil spáchania trestného činu a preto žiadame od ministra spravodlivosti Tureckej republiky Bekira Bozdağa, aby okamžite a bezpodmienečne prepustil Idil Eser, Tanera Kiliça a ďalších zadržaných a aby zastavil vyšetrovanie vedené voči všetkým jedenástim obrancom a obrankyniam ľudských práv.


Desať ľudí, vrátane riaditeľky Amnesty International Turecko, Idil Eser, a dvoch trénerov z Nemecka a Švédska, bolo v stredu 5. júla okolo desiatej ráno zadržaných počas workshopu v Büyükade.

Medzi zadržanými sú ôsmi obrancovia a obrankyne ľudských práv Günal Kurşun (právnik, Human Rights Agenda Association), İdil Eser (Amnesty International Turecko), İlknur Üstün (Women's Coalition), Nalan Erkem (právnička Citizens Assembly), Nejat Taştan (Equal Rights Watch Association), Özlem Dalkıran (Citizens’ Assembly), Şeyhmuz Özbekli (právnik). Veli Acu (Human Rights Agenda Association) a dvaja tréneri Peter Steudtner a Ali Gharavi.

Do štvrtku (6. júla) autority odmietli poskytovať akékoľvek informácie o tom, kde ich zadržiavajú.

Po dobu 28 hodín boli všetci desiati zadržaní incommunicado, bez možnosti informovať o situácii svojich rodinných príslušníkov, čím došlo k porušeniu tureckého zákona. Zároveň im bol dlhšie ako 24 hodín odopretý prístup k právnikovi čo je taktiež v rozpore s tureckým zákonom.

Ich právnym zástupcom bolo neskôr umožnené stretnúť sa s nimi v štyroch rozdielnych detenčných zariadeniach, v ktorých ich zadržiavali. Všetci desiati sú zadržaní pre podozrenie z „členstva v ozbrojenej teroristickej organizácii.“ Na základe tohto podozrenia bol vydaný príkaz na ich zadržanie po dobu 7 dní, ktorá bola následne predĺžená o ďalší týždeň bez súdneho procesu.

Amnesty International považuje ich zadržanie za neoprávnené a podozrenia z členstva v "ozbrojenej teroristickej organizácii” za neopodstatnené a absurdné. Všetci desiati sú väzňami svedomia.

obrázek

Pozadie prípadu

Zadržanie obrancov a obrankýň ľudských práv a dvoch trénerov, ktorí sa zúčastnili workshopu sa odohralo v kontexte eskalujúceho útoku na ľudské práva zo strany tureckých autorít, ktorý je reakciou na neúspešný pokus o prevrat z 15. júla 2016.

Najmenej 50 000 bolo uväznených a čaká ich súd. Viac ako 100 000 ľudí pracujúcich v štátnej správe bolo hromadne prepustených. Autority zároveň zaútočili na kritické hlasy z médií a občianskej spoločnosti. Od pokusu o prevrat bolo zadržaných minimálne 130 ľudí z médií a stovky mediálnych outletov a mimovládnych organizácii bolo zatvorených.

Len pred mesiacom (6. júla 2017) bol zadržaný Taner Kılıç, prominentný obranca ľudských práv a predseda Amnesty International Turecko. Bol nespravodlivo obvinený z členstva v “teroristickej organizácii Fethullaha Gülena.” 9. júna súd rozhodol, že až do procesu musí zostať vo väzbe. Amnesty International žiada, aby všetky obvinenia proti nemu stiahli a on bol okamžite a bezpodmienečne prepustený.

Amnesty International žiada od tureckých autorít, aby zastavili útoky na slobodu prejavu a kritické hlasy a aby umožnili médiám a neziskovým organizáciám vykonávať ich legitímnu prácu v pokoji, bez strachu pred potrestaním.

Neoprávnené zadržiavanie je nezákonné v zmysle medzinárodného práva. Podľa článku 9 Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, ktorý Turecko ratifikovalo, nikto nesmie byť svojvoľne zatknutý alebo zadržaný.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu : Prepustite Idil Eser a deväť ďalších väzňov svedomia on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Chcete rýchlo a jednoducho pomáhať ľuďom v ohrození?

Približne každé dva týždne Vám zašleme krátku informáciu k aktuálnym prípadom, ktoré môžete okamžite podporiť.

Budete mať možnosť:

  • Predpripravený list vytlačiť a poslať

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Abdulhamit Gül: Minister spravodlivosti Tureckej republiky

Požadujeme

  • okamžité stiahnutie všetkých obvinení voči Istanbulskej 10 a Tanerovi,
  • bezpodmienečné a neodkladné prepustenie Tanera
  • zastavenie útokov na slobodu prejavu a hlasy kritizujúce vládu
Copyright © Amnesty International Slovensko / design by RDJ