Urgentná akcia

DOŽIVOTIE PRE STATUS NA FACEBOOKU

Čad, akcia začala 23.11.2017, petícia je stále aktívna

Tadjadine Mahamat Babouri, známy ako Mahadine, je online aktivista a otec siedmych detí. Za uverejnenie videí na Facebooku mu hrozí doživotie. Mahadine by nemal stráviť zvyšok života za mrežami iba preto, že odvážne vyjadril svoj názor.

Aktuálne k prípadu

13.2.2018

Iskra nádeje pre Mahadina

Nový minister spravodlivosti Djimet Arabi sa minulý týždeň stretol s tímom Amnesty International a zdá sa byť otvorený diskusii o prípade Mahadina.


V septembri 2016 uverejnil Mahadine na Facebooku videá, v ktorých obvinil čadskú vládu a ľudí, ktorí k nej majú blízko z korupcie a zneužívania verejných prostriedkov a sťažoval sa na ekonomickú krízu v krajine. O niekoľko dní bol Mahadine na ulici za bieleho dňa odvlečený skupinou mužov, o ktorých sa predpokladá, že patrili k spravodajskej službe. Mahadine uviedol, že ho bili, niekoľko týždňov bol spútaný a vystavený elektrošokom a presúvali ho z jednej väznice do druhej. Jeho žena a deti nedostali žiadne informácie o tom, kde sa nachádza, takže ho museli vystopovať sami. Prístup k právnikovi mu bol umožnený po viac ako troch dňoch.

Teraz čelí viacerým obvineniam vrátane ohrozenia národnej bezpečnosti a hrozí mu doživotie. Je vážne chorý, vo väzení dostal tuberkulózu, a potrebuje okamžitú lekársku starostlivosť. Natočenie a zverejnenie videí je odvážny krok, za ktorý by Mahadine nemal stráviť zvyšok života za mrežami.

obrázek

Pozadie prípadu

V Čade sú obrancovia ľudských práv prenasledovaní a zastrašovaní. Pred prezidentskými voľbami v apríli 2016 bol prístup k sociálnym médiám pravidelne obmedzovaný vládou, ktorá sa snažila umlčať kritické hlasy. Prístup na niektoré webové stránky a blogy je naďalej blokovaný.

Okrem toho, 19. marca 2016, oznámil minister pre verejnú bezpečnosť a imigráciu, Ahmat Mahamat Bashir, že z bezpečnostných dôvodov boli zakázané všetky verejné demonštrácie, ktoré neboli súčasťou volebných kampaní.

Volebná kampaň začala 20. marca 2016. O prezidentský post sa uchádzalo 14 kandidátov. Medzi kandidátmi bol aj čadský prezident Idriss Deby, ktorý tento post zastáva nepretržite od roku 1990. V roku 2005 bolo zmenou Ústavy zrušené obmedzené obdobie na post prezidenta.

Počas prezidentskej kampane boli mnohí kritici režimu zatknutí alebo utiekli z krajiny. Represie pokračujú aj po skončení kampane.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu - Žiadame spravodlivosť pre Tadjadina Mahamata Babouriho, a.k.a Mahadina on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Chcete rýchlo a jednoducho pomáhať ľuďom v ohrození?

Približne každé dva týždne Vám zašleme krátku informáciu k aktuálnym prípadom, ktoré môžete okamžite podporiť.

Budete mať možnosť:

  • Predpripravený list vytlačiť a poslať

Zapisujem podpis...

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Idriss Deby Itno: Prezident Čadu

Požadujeme

  • okamžité a bezpodmienečné prepustenie Mahadina,
  • poskytnutie zdravotnej starostlivosti Mahadinovi,
  • úplné, nezávislé a dôkladné vyšetrenie obvinení, týkajúcich sa mučenia Mahadina.
Copyright © Amnesty International Slovensko / design by RDJ