Kde potrebujeme Vašu pomoc a kde už sme pomohli

Mapa prípadov porušovania ľudských práv

Urgentné akcie

India:

JCB musí povedať nie nespravodlivosti v Indii

Indické štátne orgány nezákonne demolujú domy, obchody a podniky, ktoré vlastnia a prevádzkujú príslušníci a príslušníčky moslimskej menšiny. Toto konanie predstavuje svojvoľný kolektívny trest a porušenie práva na nediskrimináciu, primerané bývanie a spravodlivý súdny proces. Buldozéry alebo bagre, ktoré sa na túto nezákonnú činnosť využívajú, sú primárne zariadeniami značky JCB. Predstavitelia vládnej strany Bharatiya Janata Party (BJP) ich používajú vo svojej nenávistnej kampani. Zariadenia značky JCB sa tak stali symbolom útlaku moslimskej menšiny.

Ukrajina:

Žiadajte spravodlivosť pre Ukrajinu

Vojna na Ukrajine sa začala ruskou okupáciou Krymu vo februári 2014 a trvá už desať rokov. Civilisti a civilistky na Ukrajine čelili za posledné desaťročie bezpočtu beštiálnych zločinov. Medzinárodné spoločenstvo sa musí pri obrane ľudských práv na Ukrajine zjednotiť a vyvodiť zodpovednosť voči osobám, ktoré hrubé porušovanie ľudských práv a zločiny podľa medzinárodného práva spôsobili.

Irán:

Žiadajte slobodu pre Narges Mohammadi

Obrankyňa ľudských práv a nositeľka Nobelovej ceny za mier za rok 2023 Narges Mohammadi je väzenkyňou svedomia a vo väzbe čelí mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu. Iránske úrady jej zámerne odopierajú alebo výrazne zdržiavajú prístup k primeranej zdravotnej starostlivosti aj napriek tomu, že trpí vážnymi ochoreniami srdca a pľúc. Úrady sa ju tak snažia prinútiť dodržiavať iránske zákony o povinnom zahaľovaní a prestať s obranou ľudských práv v krajine. Podpíšte petíciu za slobodu a spravodlivosť pre Narges Mohammadi.

Izrael:

Žiadajte humanitárne prímerie v záujme ochrany civilistov

Bezprecedentná eskalácia konfliktu medzi Izraelom a Hamasom a ďalšími ozbrojenými skupinami si vyžiadala množstvo civilných obetí, zranených a devastačných škôd na civilnej infraštruktúre. Počet obetí je bezprecedentný. Konflikt zničil a rozvrátil nespočetné množstvo životov a rodín. Každým dňom pribúdajú ďalšie obete a zranení, humanitárna katastrofa v pásme Gazy sa zo dňa na deň prehlbuje. Vyzvite všetky strany konfliktu na okamžité uzavretie prímeria.

Austrália:

Bojujú za záchranu najstaršej žijúcej kultúry na svete

Strýko Pabai a strýko Paul sú komunitnými lídrami ľudu Guda Maluyligal, ktorý obýva ostrovy v najsevernejšej časti Austrálie, Torresovom prielive. Ich predkovia boli pôvodnými obyvateľmi a obyvateľkami týchto ostrovov a žili tu tisíce rokov.

Brazília:

Matka bojuje za spravodlivosť pre mŕtveho syna

Ana Maria Santos Cruz je milujúca matka. So svojou dcérou rada navštevuje koncerty a kultúrne podujatia v brazílskom meste Salvador. Od smrti svojho syna, aktivistu Pedra Henriqueho, má však Ana Maria pocit, akoby ju obrali o časť z nej samej.

Južná Afrika:

Čelí vyhrážkam za to, že bráni svoju komunitu

Generálny tajomník hnutia AbM, Thapelo Mohapi, rád počúva jazzovú hudbu a fandí svojim obľúbeným futbalovým tímom, Mamelodi Sundowns a Manchester City. Teraz si však svoje koníčky nemôže užívať tak ako kedysi. Od roku 2021 musí žiť v ústraní, pretože sa mu vyhrážajú smrťou.

Kirgizsko:

Za pokojný protest jej hrozí 15 rokov väzenia 

Rita Karasartova rada trávi čas so svojimi deťmi, cvičí jogu a šije šapany, prešívané kabáty, ktoré sú súčasťou kirgizského tradičného odevu. Od októbra 2022 sa však Ritin život obrátil hore nohami. Zatkli ju a mesiace strávila vo väzbe v stiesnenej cele. Odopreli jej prístup k zdravotnej starostlivosti a nemohla sa stretávať ani rozprávať so svojou rodinou. Teraz je v domácom väzení a má prísny zákaz vychádzania. 

Tunisko:

Za kritiku tuniských autorít jej opäť hrozí väzenie

Aktivistka Chaima Issa má odhodlanie bojovať za to, čo považuje za správne, takpovediac v krvi. Chaima je dcérou bývalého politického väzňa a sama sa stala prvou ženou, ktorú súčasná tuniská vláda prezidenta Kaísa Saída väznila z politických dôvodov. Nebojí sa otvorene hovoriť s autoritami a vyjadrovať svoj názor ani vtedy, keď ju to môže stáť slobodu.

Svazijsko:

Zabili ho, pretože sa postavil na odpor autoritám

Thulani Maseko bol milujúcim otcom a manželom. Okrem toho bol oddaným členom metodistickej cirkvi, zanieteným obrancom ľudských práv a spojencom LGBTI+ ľudí, za čo zaplatil svojím životom. Ľudia, ktorí Thulaniho poznali, ho opisovali ako skromného a priateľského človeka so skvelým zmyslom pre humor.

Spojené arabské emiráty:

Za kritiku štátnej moci na 10 rokov do väzenia

Ahmed Mansúr je milujúci otec a manžel. Je básnikom, blogerom a obrancom ľudských práv. Momentálne je uväznený vo väzení al-Sadr v Abú Zabí (ang. Abu Dhabi) v Spojených arabských emirátoch. Každý deň trávi v izolovanej cele bez prístupu ku knihám, písacím potrebám a papieru. Nemá dokonca ani posteľ.

Spojené štáty:

Zabráňte poprave Rockyho Myersa

Ľudia, ktorí poznajú Rockyho Myersa, ho opisujú ako milého a láskavého človeka. Miluje svojich súrodencov, deti a vnúčatá a ony ho tiež zbožňujú. V minulosti sprevádzal hrou na bicích nástrojoch cirkevný spevácky zbor. Vo veku 11 rokov Rockymu diagnostikovali mentálne znevýhodnenie. Ťažko sa mu číta a nedokáže si zapamätať dátumy a časy. V jednu noc v roku 1991 v meste Decatur v štáte Alabama sa však jeho život navždy zmenil.

Poľsko:

Za pomoc s bezpečnou interrupciou na súd

Justyna Wydrzyńska má 3 deti z bývalého manželstva, v ktorom zažívala násilie. Veľmi otvorene hovorí o tom, ako osobná skúsenosť ovplyvnila jej rozhodnutie pomáhať ženám v núdzi. Justyna Wydrzyńska má tiež skúsenosť s interrupciou bez podpory a prístupu k spoľahlivým informáciám. Tá jej dodala silu a motiváciu pomáhať iným, aby mohli robiť informované rozhodnutia o svojom reprodukčnom zdraví. Justyna je spoluzakladateľkou aktivistického kolektívu Abortion Dream Team (známy ako ADT). ADT bojuje proti stigmatizácii interrupcií a ponúka poradenstvo o prístupe k bezpečným interrupciám v Poľsku.

Slovenská republika:

Žiadajte zákaz technológie na rozpoznávanie tvárí

Orgány presadzovania práva na celom svete využívajú systémy na rozpoznávanie tvárí na potláčanie protestov a prenasledovanie menšinových komunít. Tieto technológie porušujú právo na súkromie, ohrozujú právo na slobodu pokojného zhromažďovania a prejavu, ako aj právo na rovnosť a nediskrimináciu. Technologické spoločnosti bez vedomia a súhlasu dotknutých osôb získavajú milióny fotografií z profilov na sociálnych sieťach. Pri vývoji technológie rozpoznávania tvárí siahajú aj do iných databáz vrátane registrov vodičských preukazov. Masové sledovanie obyvateľstva je invazívne, represívne a rasistické. Podpíšte petíciu a vyzvite na zákaz technológií na rozpoznávanie tvárí.

Ukrajina:

Žiadajte slobodu pre Maksyma Butkevyča

Maksym Butkevyč sa po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu dobrovoľne prihlásil do ukrajinskej armády. V júli 2022 ho na fronte zajali ruské ozbrojené sily. Odkedy je Butkevyč vojnovým zajatcom, nemá prístup k vonkajšiemu svetu a ruské médiá proti nemu vedú očierňujúcu kampaň. V marci 2023 ho v nespravodlivom súdnom procese odsúdili na trinásť rokov väzenia za údajné vojnové zločiny. Podľa predložených dôkazov však tieto zločiny nemohol spáchať. Amnesty International považuje jeho odsúdenie za pomstu ruských orgánov za jeho predchádzajúcu ľudskoprávnu činnosť.

Spojené štáty:

Stop poprave psychicky chorého muža v USA

Johnny Johnson je 45-ročný muž z USA, ktorému už v detstve diagnostikovali vážne duševné poruchy vrátane paranoidnej schizofrénie. Johnsona majú popraviť 1. augusta 2023 v Missouri za vraždu šesťročného dievčatka z roku 2002. Zločin, ktorý spáchal, je nepopierateľne závažný. Podľa zistení neuropsychiatra však Johnson nechápe dôvod svojho trestu a verí, že Satan zneužíva štát na jeho popravu, aby tak spôsobil koniec sveta. Medzinárodné právo zakazuje popravy ľudí s vážnymi duševnými poruchami vrátane tých, ktorí majú zníženú schopnosť pochopiť dôvody, pre ktoré ich odsúdili. Amnesty International vyzýva na zrušenie trestu smrti pre Johnsona a uloženie vhodnejšieho trestu.

Bielorusko:

Žiadajte prepustenie bieloruskej obrankyne ľudských práv

Obrankyňu ľudských práv a edukátorku Nastu (Anastasiu) Lojka, ktorú od 6. septembra 20222 svojvoľne zadržiavajú na základe vykonštruovaných obvinení bieloruský súd dňa 21. júna odsúdil na 7 rokov odňatia slobody. Počas zadržiavania bol Naste Lojka odopretý prístup k právnemu poradenstvu a zastupovaniu, potrebnej lekárskej starostlivosti či základným potrebám vrátane teplého oblečenia a pitnej vody. Nasta Lojka čelí zadržiavaniu výlučne pre svoj aktivizmus v oblasti ľudských práv a musí byť okamžite prepustená.

Slovinsko:

Vieme, kto sme: Podpíšte petíciu za ochranu práv transrodových ľudí v Slovinsku

Právo na sebavyjadrenie je jedným zo základných ľudských práv. Každý človek má právo povedať: Som žena / Som nebinárna osoba / Som transrodový muž. Slovinské úrady však toto právo transrodovým (binárnym aj nebinárnym) ľuďom upierajú.

Slovenská republika:

Slovensko sa musí zaviazať k napĺňaniu práva na bývanie

Každý človek má právo na primerané a dôstojné bývanie. Adekvátne bývanie je základnou podmienkou pre dôstojný život a východiskom pre zabezpečenie ďalších životných potrieb. Bývanie je ľudské právo, nie komodita, a Slovensko viac nesmie problém nedostupného bývania ignorovať –⁠ vyzvite k tomu vládu Slovenskej republiky spolu s nami.

Keňa:

Podporte presun LGBTI+ osôb, ktoré v utečeneckom tábore v Keni čelia zločinom z nenávisti

Preplnený utečenecký tábor Kakuma sa rozprestiera pod horúcim púštnym slnkom v Keni. Žijú v ňom aj stovky ľudí, ktorí sú terčom nenávisti a násilia kvôli tomu, kým sú a koho majú radi. Namiesto života v strachu im musí byť umožnený presun do niektorej z krajín, kde láska nie je zločin. Podpíšte petíciu a vyzvite ministra zahraničných vecí Miroslava Wlachovského, aby odsúdil zločiny z nenávisti, ku ktorým v Keni dochádza, a podporil presun LGBTI+ ľudí z tábora Kakuma do bezpečia.

Slovenská republika:

Za súhlas v zákonnej definícii znásilnenia

V Amnesty International Slovensko vychádzame z presvedčenia a názoru odbornej verejnosti, že súhlas je deliacou líniou medzi sexuálnou interakciou a znásilnením. Systémové zmeny, ktoré posilnia ochranu preživších sexuálneho násilia a znásilnenia na Slovensku, sú preto nevyhnutnosťou. Žiadame preto poslancov a poslankyne NRSR, aby zabezpečili ochranu obyvateľstva Slovenska pred sexualizovaným násilím a znásilnením.

Slovenská republika:

Žiadame rovný prístup ku vzdelaniu pre všetky deti

Národná rada SR dňa 30. marca posunula návrh zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (ďalej len školský zákon) do druhého čítania. Amnesty International dlhodobo volá po komplexnej a razantnej reforme školského zákona, ktorá by zahŕňala aj riešenie ukončenia hrubého porušovania ľudských práv a šliapania po dôstojnosti rómskych detí. Amnesty International vyzýva poslancov a poslankyne NR SR, aby nepremrhali možnosť doplniť novelu o návrhy, ktoré budú segregácii nielen predchádzať, ale ju aj definitívne odstránia.

Afganistan:

Vyzývame SR, aby pomohla ženám z Afganistanu

Afganské ženy dosiahli za posledných 20 rokov aj napriek politickej nestabilite pomerne veľké zmeny. Zastávali politické funkcie, navštevovali školy a univerzity, viedli vlastné podniky a boli zamestnané v rôznych odvetviach. Potom ako v roku 2021 opätovne prevzalo moc v krajine hnutie Taliban, ľudské práva žien a dievčat akoby zo dňa na deň zmizli. Postavte sa na ich stranu a vyzvite slovenskú vládu, aby konala.

Slovenská republika:

Vyzývame Google, aby chránil osoby, ktoré zažili sexualizované násilie v online priestore

Tisíce žien a dievčat boli počas uplynulých rokov donútené vydieraním alebo zmanipulované k tomu, aby predátorom na internete poslali fotografie či videá so sexuálnym obsahom, prípadne ich fotografie a videá boli odcudzené alebo zneužité ľuďmi, ktorí im boli v minulosti blízki. V prípadoch, keď spoločnosti prevádzkujúce online platformy tento obsah rýchlo nezmažú, preživšie obťažovania a sexualizovaného násilia na internete zažívajú ďalšie zneužívanie, a to často aj potom, ako boli páchatelia týchto trestných činov postavení pred spravodlivosť. Jednou zo spoločností, ktoré v tejto oblasti nespravili dosť, je aj Google.

Slovenská republika:

Žiadame NR SR, aby odmietla transfóbny zákon o rodnom čísle

NR SR dňa 21. marca posunula návrh zákona č. 301/1995 Z. z. o rodnom čísle do druhého čítania. Za posun návrhu hlasovalo 87 poslancov a poslankýň. Výsledok tohto hlasovania považujeme za tragickú ukážku transfóbie a neznalosti, ktorá vládne v Národnej rade SR, a poslancov a poslankyne NR SR vyzývame, aby návrh zákona v druhom čítaní odmietli. Schválenie tohto zákona by znamenalo útok na ľudské práva transrodových ľudí a v konečnom dôsledku na ich životy. Pridajte sa k nám!

Andorra:

Andorrskú aktivistku žalujú za obranu práv žien

Obrankyňa ľudských práv Vanessa Mendoza Cortés by mohla čoskoro predstúpiť pred súd za to, že v roku 2019 pred odborným orgánom OSN obhajovala práva žien v Andorre vrátane práva na prístup k bezpečným a včasným interrupciám. V prípade, že ju súd uzná vinnou, jej hrozí vysoká pokuta a záznam v registri trestov.

Ukrajina:

Žiadajte spravodlivosť pre obete a preživších ruskej agresie na Ukrajine

Pred rokom začalo Rusko rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Zdokumentované sú stovky prípadov porušovania ľudských práv a nespočetné množstvo ďalších ešte len bude, keďže ľudia na Ukrajine sú nútení žiť vo vojne. Hlasy preživších a pozostalých obetí musia byť vypočuté.

Peru:

Zastavte smrtiace zásahy proti protestujúcim v Peru

Počas protestov v peruánskom meste Juliaca v regióne Puno bolo len 9. januára zabitých 18 ľudí. Vo viacerých regiónoch krajiny pokračujú protesty a násilnosti, ktoré vypukli po tom, ako 7. decembra 2022 vtedajší prezident Castillo oznámil svoj úmysel rozpustiť parlament a následne bol odvolaný a zatknutý. Národná polícia aj ozbrojené sily použili proti protestujúcim neprimeranú silu. Od 7. decembra prišlo o život najmenej 40 osôb. Amnesty International vyzýva dočasnú prezidentku Dinu Boluarte, aby okamžite zastavila všetky formy nezákonného použitia sily zo strany peruánskych bezpečnostných zložiek.

Spojené štáty:

Žiadajte zatvorenie väznice Guantánamo

Vo väznici na vojenskej základni USA v zálive Guantánamo na Kube došlo počas dvoch dekád jej existencie k mnohým zločinom podľa medzinárodného práva. Americký prezident Joe Biden musí dodržať svoje slová a väznicu konečne zavrieť.

Katar:

FIFA a Katar musia odškodniť ľudí pracujúcich na príprave MS vo futbale 2022

V nedeľu 20. novembra sa v Katare začali Majstrovstvá sveta vo futbale. Najtvrdšie pracujúci tím, bez ktorého by sa majstrová nemohli uskutočniť, však dlhodobo čelí zneužívaniu. FIFA a Katar musia odškodniť migrujúcich pracovníkov a pracovníčky, ktoré a ktorí musia pracovať celé dni bez prestávky, často bez ochranných pomôcok, pričom tisíce z nich nedostali za odvedenú prácu včas alebo vôbec zaplatenú odmenu.

Ukrajina:

Zastavte násilné presuny a deportácie civilného obyvateľstva z Ukrajiny do Ruska

Ruské orgány sa dopúšťajú vojnových zločinov a pravdepodobne aj zločinov proti ľudskosti prostredníctvom násilného presunu a deportácií civilistov a civilistiek z okupovaných oblastí Ukrajiny hlbšie do oblastí pod kontrolou Ruska alebo do Ruska. Pri úteku zo svojich domovov sú vysídlení civilisti a civilistky nútení prejsť osobnými previerkami – známymi pod názvom „filtrácia“ –, ktoré porušujú ich práva a niekedy vedú k svojvoľnému zadržaniu, mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu. Okrem toho dochádza aj k oddeleniu detí od rodičov či iných dospelých príbuzných, čo je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom. Žiadame ruské orgány, aby zastavili násilný presun a svojvoľné zadržiavanie civilného obyvateľstva Ukrajiny.

Slovenská republika:

Podporte spravodlivosť a ľudské práva LGBTI+ ľudí na Slovensku

Tisíce ľudí na Slovensku sa postavili na podporu LGBTI+ ľudí v boji proti diskriminácii, nenávisti a nevraživosti, ktorej kvír ľudia čelia po vražde Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha pred LGBTI+ barom Tepláreň v Bratislave. Pridajte sa a vyjadrite svoju podporu LGBTI+ ľuďom na Slovensku. Žiadajte spravodlivosť pre obete aj preživšiu a dodržiavanie ľudských práv LGBTI+ ľudí na Slovensku.

Francúzsko:

Kanister so slzotvorným plynom ju zasiahol do tváre, na následky čoho zomrela

Zineb Redouane mala 80 rokov, žila v Marseille a radosť jej prinášali kvety a hudba. Keď 1. decembra 2018 chystala večeru vo svojom byte na štvrtom poschodí, telefonovala pri tom s dcérou. Dole na ulici prebiehal protest, ľudia vyjadrovali nespokojnosť so životnými podmienkami v meste, v reakcii na nedávne zrútenie dvoch bytových domov, pri ktorom prišlo o život osem ľudí. Proti demonštrantom a demonštrantkám zasahovali policajti, snažili sa ich rozohnať pomocou slzotvorného plynu.

Irán:

Mučený a väznený za účasť na protestoch

Vahid Afkari pochádza z rodiny s pevnými a blízkymi vzájomnými väzbami. Doma rád čítal, spieval a tancoval so svojimi bratmi Habibom a Navidom. Dnes sedí vo väzení za zločin, ktorý nespáchal.

Kuba:

Bránil slobodu prejavu, dnes sedí vo väzení

Luis Manuel Otero Alcántara je afrokubánsky umelec samouk, ktorý rád maľuje, tancuje a nosí žiarivo ružové obleky. Jeho dom v havanskej štvrti San Isidro, jednej z najchudobnejších častí kubánskeho hlavného mesta, je útočiskom pre ľudí z miestnej komunity a živým miestom, kde sa stretávajú na rôznych podujatiach a umeleckých vystúpeniach.

Paraguaj:

Neviditeľné a utláčané

Yren Rotela a Mariana Sepúlveda chcú žiť slobodne a robiť veci, ktoré ich bavia – hrať volejbal, tancovať a chodiť do divadla. Ako transrodové ženy sa však neustále musia brániť diskriminácii. Yren a Mariana čelia šikane aj fyzickým útokom. Ak by sa však pokúsili o svojich každodenných problémoch hovoriť verejne, čelili by ďalšiemu napádaniu zo strany štátu aj nenávistnej časti spoločnosti.

Zimbabwe:

AKTIVISTKY ČELIA TRESTNÉMU STÍHANIU ZA „PREDSTIERANIE“ SVOJHO VLASTNÉHO ÚNOSU

Joanah, Netsai a Cecillia majú mnoho spoločného: baví ich hrať spoločenské hry, sledovať Netflix a energicky diskutovať o politike. Žiaľ, okrem svojich záujmov zdieľajú tieto tri ženy aj hrozné spomienky na potupný a bolestivý útok.

Ruská federácia:

Alexej Navaľnyj je opäť vo väzení

Iba niekoľko minút po prílete do Moskvy, v nedeľu 17. januára 2021, ruské úrady opäť zadržali prominentného kritika Kremľa Alexeja Navaľného. ​​Navaľnyj do Ruska pricestoval z Berlína, kde sa zotavoval po otrave novičkom, ktorá sa prejavila počas jeho cesty zo Sibíri. Jeho uväznenie je svojvoľné a politicky motivované. Amnesty International žiada Navaľného okamžité a bezpodmienečné prepustenie.

Irán:

Ukončite krviprelievanie na protestoch v Iráne

Iránske orgány brutálne potláčajú celonárodné protesty, ktoré prepukli po tom, ako vo väzbe zomrela 22-ročná Mahsa (Zhina) Amini. Vyzvite medzinárodné spoločenstvo, aby okamžite prijalo opatrenia na zastavenie krvavých zásahov proti protestujúcim v Iráne.

Ruská federácia:

Vo väzení za odpor proti ruskej invázii na Ukrajinu

Alexandra, ktorú blízki volajú Saša, miluje hudbu a umenie, predovšetkým ju baví hrať na klavíri, gitare, mandolíne a flaute. V mierových časoch organizovala koncerty improvizovanej hudby pre všetkých ľudí, ktorí si chceli spolu zahrať.

Izrael:

Zbúrajte apartheid, nie palestínske domovy

Milióny Palestínčaniek a Palestínčanov žijú pod izraelským režimom apartheidu. V jadre tohto násilného rasistického usporiadania spoločnosti sa nachádza ich spoločná palestínska skúsenosť s tým, aké ťažké je nemať právo na domov.

Slovenská republika:

Slovenské mestá musia dodržiavať právo na bývanie

Každý človek má právo na primerané a dôstojné bývanie. Bezpečný domov je kľúčovým na požívanie množstva ďalších ľudských práv vrátane práva na zdravie, sociálne zabezpečenie, prácu, práva voliť, práva na súkromie a vzdelanie. Slovenské mestá si musia plniť svoje ľudskoprávne záväzky a priorizovať zvýšenie dostupnosti bývania a ukončovanie bezdomovectva.

Slovenská republika:

Žiadajte ukončenie cieleného sledovania obrancov a obrankýň ľudských práv

Kybernetické útoky na obrancov a obrankyne ľudských práv, novinárov, novinárky a občiansku spoločnosť sú na vzostupe. Cez napadnuté elektronické zariadenia ich možno sledovať, zastrašovať a umlčiavať. Toto sa musí zastaviť.

Venezuela:

Inkluzivita a solidarita nemajú hranice

Mnohí LGBTI+ ľudia z Venezuely žijú v Peru a Kolumbii, kde čelia diskriminácii a násiliu kvôli svojej rodovej identite alebo sexuálnej a citovej orientácii. Vyzvite spolu s nami na ochranu práv LGBTI+ ľudí na úteku v Peru a Kolumbii. Inkluzivita, solidarita a ochrana ľudských práv nemajú hranice.

Slovenská republika:

Máme právo kričať za práva

Vlády po celom svete dnes zasahujú proti protestujúcim. Pritom práve protesty zohrali mnohokrát dejinnú úlohu ako nástroj spoločenských zmien. Štátne inštitúcie majú povinnosť právo na protest chrániť.

Spojené štáty:

Ochráňte právo na bezpečnú a legálnu interrupciu v USA

Najvyšší súd Spojených štátov amerických zrušil verdikt v prípade Roe vs. Wade, ktorý takmer 50 rokov chránil právo na interrupciu. Toto rozhodnutie dáva jednotlivým štátom v USA právomoc upravovať alebo aj celkom zamedziť prístup ľudí k bezpečnej a legálnej interrupcii.

Čína:

Žiadajte slobodu pre Sophiu Huang Xueqin a Wanga Jianbinga

V nedeľu 19. septembra 2021 v Číne zmizli aktivistka hnutia #MeToo, novinárka Sophia Huang Xueqin a aktivista za pracovné práva Wang Jianbing. Obvinili ich z „podvracania štátnej moci“ a ich prípadmi sa zaoberá Ľudová prokuratúra mesta Guangzhou. Aktivistka a aktivista sa údajného zločinu dopustili účasťou na pravidelných stretnutiach, kde spolu s ďalšími diskutovali o problémoch, ktorým čelia nielen aktivistky a aktivisti, ale aj celá občianska spoločnosť v Číne. Amnesty upozorňuje, že čínske orgány ich trestne stíhajú a väznia výlučne za to, že si uplatňovali právo na slobodu prejavu a združovania, a žiada ich okamžité oslobodenie.

Saudská Arábia:

Žiadajte, aby Saudská Arábia umožnila aktivistkám a aktivistom opustiť krajinu

Štátne orgány v Saudskej Arábii príliš často svojvoľne zadržiavajú a trestne stíhajú obrankyne ľudských práv a pokojných aktivistov či novinárov. Mnohé a mnohí z nich, ako aj ich rodiny a blízki, podliehajú zákazu cestovania a ani po prepustení z väzenia nemôžu opustiť krajinu. Žiadajte spolu s nami okamžité zrušenie svojvoľných cestovných zákazov uvalených na saudskoarabský disent.

Irán:

Zastavte popravu Ahmadrezu Džalálího

Ahmadreza Džalálí je švédsko-iránsky lekár a akademik, ktorého zatkli 26. apríla 2016 počas služobnej cesty v Iráne. Džalálího odsúdili na základe vykonštruovaných obvinení na trest smrti. Amnesty International žiada jeho okamžité oslobodenie.

Poľsko:

POZASTAVENÁ: Poľskej aktivistke za reprodukčné práva hrozí väzenie

Poľská obrankyňa ľudských práv a dula Justyna Wydrzyńska čelí obvineniam za napomáhanie pri umelom prerušení tehotenstva. V prípade uznania viny jej hrozí trest odňatia slobody až na tri roky. Trestné stíhanie je zrejme snahou potrestať Wydrzyńskú za aktivizmus v oblasti ochrany reprodukčných práv v Poľsku. Poľské orgány musia stiahnuť všetky obvinenia proti Justyne a zdržať sa ďalších represií voči nej alebo iným aktivistkám a aktivistom bojujúcim za sexuálne a reprodukčné práva.

Ukrajina:

Žiadajte zastavenie agresie a ochranu civilnej populácie Ukrajiny

Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu, 24. februára 2022, Amnesty zdokumentovala eskalujúce porušovanie humanitárneho práva a ľudských práv. Útoky, pri ktorých armáda nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi, si vyžiadali civilné obete a zranených vrátane detí. Životy státisícov ľudí sú v neustálom ohrození. Pridajte sa k Amnesty International a žiadajte Ruskú federáciu, aby okamžite zastavila útoky na Ukrajine a začala chrániť životy a práva civilistov a civilistiek.

Ukrajina:

Prezident Putin, zastavte útoky na civilné obyvateľstvo Ukrajiny

Ruská armáda pri útokoch na Ukrajine nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi, pričom pod paľbou sa ocitli aj obývané oblasti, nemocnice a školy.

Čína:

Čínska vláda môže počas olympiády ukázať, že fair play pre ňu nie je len fráza

Dnes, 4. februára, začínajú v čínskom Pekingu zimné olympijské hry (ZOH). Čínska vláda využíva túto športovú udalosť na vylepšenie svojho obrazu vo svete. Lesk a prestíž podujatia a záujem širokej verejnosti o šport majú odvrátiť pozornosť od porušovania ľudských práv v krajine. Čínske úrady tak uplatňujú taktiku, ktorá sa nazýva sportswashing.

Afganistan:

Ony sú revolúcia, stojte pri nich

Taliban od svojho nástupu k moci (15. augusta 2021) systematicky okliešťuje a porušuje ľudské práva, predovšetkým práva žien a dievčat. Výnimočné nie sú ani cielené útoky a vraždy obrankýň a obrancov ľudských práv a ďalšieho civilného obyvateľstva. Amnesty International vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby dodržalo svoj záväzok podporovať práva žien v Afganistane.

Guatemala:

Ochrana životného prostredia ho stála slobodu

Bernardo Caal Xol má hlboký vzťah k prírode a celej svojej komunite v centrálnej oblasti Guatemaly, v povodí rieky Cahabón. Jeho odvážny boj proti drancovaniu miestnej prírody a za ochranu práv pôvodného mayského etnika Kekči (Qʼeqchiʼ) ho stál slobodu. Na základe nespravodlivých a ničím nepodložených obvinení ho odsúdili na viac ako 7 rokov väzenia. Vaša podpora mu môže pomôcť na slobodu.

Eritrea:

Zatkli ju, keď mala iba 15. Ciham je nezvestná už 9 rokov.

Ciham Ali Ahmed sa narodila v Los Angeles a vyrastala v Eritrei. Ako dieťa mala veľké sny a túžila sa stať módnou návrhárkou. Keď mala iba 15 rokov, všetky jej nádeje sa rozplynuli a od 8. decembra 2012 ju nik nevidel. Pomôžte nám žiadať slobodu pre Ciham, ktorú bez akýchkoľvek obvinení dodnes zadržiavajú na neznámom mieste.

Izrael:

Dokumentuje násilie, ktorého obeťou sa môže stať čoskoro sama

„Nechcem o nič viac ako akékoľvek iné dieťa. Chcem mať možnosť hrať futbal s kamarátmi a kamarátkami bez toho, aby nás zasypala spŕška kanistrov so slzotvorným plynom,“ hovorí pätnásťročná Janna Jihad, ktorá vždy túžila po normálnom detstve. Ako Palestínčanka žijúca na okupovanom Západnom brehu Jordánu však odmalička dennodenne čelí šikane a systémovej diskriminácii. Žiť v neustálom strachu a pod hrozbou násilia, ktorému sa nemožno ubrániť, do definície normálneho detstva rozhodne nespadá.

Bielorusko:

Tínedžera zatkli a bez dôkazov odsúdili na 5 rokov väzenia

Ešte prednedávnom žil Mikita Zalatarou ako bežný tínedžer – hrával Minecraft, počúval rap, a aj napriek tomu, že trpí epilepsiou, žil normálny život. Minulé leto sa však ocitol v zlom čase na zlom mieste. Vtedy 16-ročný mladík sa nešťastou zhodou okolností dostal do situácie, ktorú si väčšina z nás nedokáže ani predstaviť. Pomôžte nám žiadať slobodu a spravodlivosť pre Mikitu, ktorého bez dôkazov odsúdili na 5 rokov väzenia.

Ukrajina:

Za obranu práv žien a LGBTI+ ľudí čelia neustálym útokom

Mimovládna organizácia Sfera patrí medzi najstaršie ukrajinské organizácie, ktoré sa venujú ochrane práv LGBTI+ ľudí a žien. Od roku 2006 poskytuje bezpečné miesto pre ženy a LGBTI+ ľudí v Charkove, druhom najväčšom meste Ukrajiny. Zakladateľky organizácie Anna Šaryhina a Vira Černygina, ako aj priestory ich komunitného centra, čelili počas uplynulého roka desiatkam homofóbnych útokov. Napriek tomu, že Anna a Vira útoky nahlásili polícii, k potrestaniu páchateľov dodnes nedošlo. Pomôžte nám dosiahnuť vyšetrenie týchto útokov a potrestanie vinníkov.

Afganistan:

Spoločne za ľudí v Afganistane

V nedeľu 15. augusta 2021 vstúpil Afganistan do novej kapitoly svojich moderných dejín. Pred 20 rokmi zahnala armáda USA so svojimi spojencami hnutie Taliban do úzadia a ľudia v krajine, predovšetkým ženy a dievčatá, získali nádej na lepšiu budúcnosť. Po dvoch dekádach rozvoja občianskej spoločnosti, podnikania a vzdelávania afganských dievčat, Taliban opäť prebral kontrolu nad krajinou a zvrhol civilnú vládu. Aj napriek opakovaným prísľubom, že tentoraz bude vládnuť inak, Taliban od svojho nástupu k moci systematicky okliešťuje a porušuje ľudské práva a výnimočné nie sú ani cielené útoky a vraždy obrankýň a obrancov ľudských práv a ďalšieho civilného obyvateľstva.

Slovenská republika:

Zastavte reklamu personalizovanú na základe zberu osobných dát

Dnes sa pohybujeme v digitálnom priestore oveľa častejšie než kedykoľvek predtým. Internet je pre nás kľúčovým prostriedkom na komunikáciu, získavanie informácií aj prístup k základným službám. Digitálny priestor zohráva kľúčovú úlohu aj pri uplatňovaní a ochrane našich základných práv. Spôsob, akým globálni hráči v tomto priestore zbierajú a používajú naše osobné informácie, však často vedie k porušovaniu ľudských práv. Jediný spôsob, ako dosiahnuť zmenu aktuálnej situácie, je vyvinúť silný spoločenský tlak a žiadať nápravu.

Afganistan:

Žiadame ochranu pre 32 Afgancov a Afganiek na úteku v Poľsku

Skupina 32 Afgancov a Afganiek na úteku vrátane len 15-ročného dievčaťa uviazla v pohraničnej oblasti Usnarz Górny medzi Poľskom a Bieloruskom. Skupina žije už niekoľko týždňov v provizórnych podmienkach takmer bez prístupu k pitnej vode, strave a liekom. Poľsko musí týmto ľuďom umožniť vstup do krajiny, poskytnúť im základnú pomoc a prístrešie, ako aj umožniť, aby požiadali o azyl.

Rakúsko:

Žiadajte s nami spravodlivé podmienky v 24-hodinovom opatrovateľstve

Ľudia poskytujúci 24-hodinovú starostlivosť vykonávajú dôležitú prácu, ktorá je nenahraditeľná pre jednotlivcov aj celú spoločnosť. Ľuďom, ktorí sa už o seba nedokážu sami postarať, poskytujú nepretržitú opateru a nesú obrovskú zodpovednosť za ich zdravie a život. Napriek tomu, že ich práca je pre nás nenahraditeľná, 24-hodinové opatrovateľky a opatrovatelia často pracujú v neistých, nespravodlivých a stresujúcich podmienkach.

Čína:

Žiadame prepustenie ľudí zadržiavaných v Sin-ťiangu

Vyzvite čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby zabezpečil prepustenie ľudí, ktorých štátne orgány svojvoľne zadržiavajú v táboroch a väzniciach v oblasti Sin-ťiang.

Bangladéš:

Umožnite Rohingom rozhodovať o veciach, ktoré sa ich týkajú

Po úteku z Mjanmarska žije takmer milión ľudí v chatrných príbytkoch v utečeneckých táboroch pri bangladéšskom prístavnom meste Cox’s Bazar. Títo ľudia prišli o domov v dôsledku brutálnej štátnej kampane zameranej proti rohinskému etniku. Mjanmarská armáda a štátni predstavitelia v súčasnosti čelia obvineniam z etnických čistiek, zločinov proti ľudskosti a potenciálnej genocídy, ktoré sú predmetom vyšetrovania medzinárodných súdov. Ľudia na úteku pred násilím však už niekoľko rokov žijú v katastrofálnych podmienkach, ktoré ešte zhoršila pretrvávajúca pandémia COVID-19. Rohingovia dnes nemajú takmer žiadny vplyv na svoje životné podmienky a nerozhodujú ani o tom, kedy – a či vôbec – sa budú môcť vrátiť domov. Ak chce medzinárodné spoločenstvo utečencom a utečenkám z Mjanmarska skutočne pomôcť, musí ich zainteresovať do rozhodovacích procesov a vypočuť si ich hlas.

Bielorusko:

Vyzvite Bielorusko na prepustenie Ramana Prataseviča a Sofie Sapega

Bieloruské štátne orgány nezákonne zatkli bieloruského novinára žijúceho v exile a jeho priateľku po tom, ako bol ich let z Atén do Vilniusu nútený pristáť v Minsku pre falošný poplach, že na palube lietadla sa nachádza bomba. Žiadajte ich bezodkladné prepustenie na slobodu.

Izrael:

Ukončite násilie na Okupovaných palestínskych územiach

Spojené štáty musia naliehať na Izrael, aby odstránil skutočné príčiny násilia, a pričiniť sa o koniec beztrestnosti Izraela pri páchaní zločinov. Pridajte sa k ľuďom z celého sveta a žiadajte ukončenie cyklu násilia a nespravodlivosti.

Kolumbia:

Žiadajte zastavenie represií v Kolumbii

Tisíce ľudí v Kolumbii dennodenne riskujú svoje zdravie a životy, aby kolumbijskú vládu prinútili prevziať zodpovednosť za konanie, ku ktorému pristúpila počas pandémie COVID-19. Podporte ich boj za spravodlivosť aj vy. Vyzvite s nami kolumbijského prezidenta, aby ukončil tvrdé zásahy proti protestujúcim.

Mjanmarsko:

Prejavte ľuďom v Mjanmarsku svoju podporu

Už čoskoro, 20. augusta, uplynie presne 200 dní od vojenského prevratu v Mjanmarsku. Za ten čas mjanmarské ozbrojené zložky zabili viac ako 900 ľudí vrátane najmenej 72 detí. Mjanmarské ozbrojené zložky svojvoľne zadržiavajú pokojne protestujúcich, armáda obmedzuje prístup k internetu, demonštrantky a demonštranti, ako aj svedkovia a svedkyne tvrdých zásahov proti nim, sa stávajú obeťami mimosúdnych popráv. Vojenská junta zatkla už viac ako 6 700 ľudí, medzi ktorými sú novinári a novinárky, lekári a lekárky, študentstvo, aktivisti a aktivistky, ale aj ľudia z prostredia umenia, politickej opozície, kritici armády či tí, ktorí stáli na čele svojich komunít. Ľudia v krajine stále častejšie zažívajú násilie a ďalšie hrubé porušovanie ich základných práv.

Mjanmarsko:

UZAVRETÁ: Žiadajte zastavenie násilia v Mjanmarsku

Ľudia v Mjanmarsku stále častejšie zažívajú násilie a ďalšie hrubé porušovanie ich základných práv. Mjanmarské ozbrojené zložky svojvoľne zadržiavajú pokojne protestujúcich, armáda obmedzuje prístup k internetu, demonštrantky a demonštranti, ako aj svedkyne a svedkovia tvrdých zásahov proti nim, sa stávajú obeťami mimosúdnych popráv. Mnohé vlády sveta však dodnes nepodnikli dostatočné opatrenia, aby toto násilie zastavili alebo vyvodili zodpovednosť voči páchateľom a ďalším zodpovedným osobám a orgánom.

Ruská federácia:

Ruskej investigatívnej novinárke hrozí smrť

Elena Milašina je popredná ruská investigatívna novinárka a obrankyňa ľudských práv, ktorá odhalila viacero prípadov závažného porušovania ľudských práv, predovšetkým v Čečensku. V dôsledku mnohých závažných odhalení sa stala cieľom útokov a vyhrážok. Keď jej v marci tohto roka vyšiel v denníku Novaja gazeta článok venovaný hrubému porušovaniu ľudských práv čečenskou armádou, situácia Milašiny sa výrazne zhoršila. Novinárka dnes čelí vyhrážkam smrťou, zastrašovaniu aj fyzickým útokom a viaceré organizácie majú vážne obavy o jej bezpečnosť a život.

Čína:

Novinárku odsúdili na 4 roky väzenia za šírenie informácií o COVID-19

Čínsku amatérsku novinárku Zhang Zhan, ktorá začiatkom februára 2020 informovala o situácii v meste Wu-chan po vypuknutí epidémie COVID-19, odsúdili 28. decembra 2020 na 4 roky väzenia za „vyvolávanie sporov a podnecovanie nepokojov“.

Francúzsko:

Prezident Macron, dovoľte ľuďom pokojne protestovať

Od roku 2018 vyšli vo Francúzsku do ulíc milióny ľudí, aby žiadali sociálnu spravodlivosť. Na pokojných demonštráciách protestovali proti vládnym politikám a narastajúcej sociálnej a ekonomickej nerovnosti, dôchodkovej reforme, ako aj nečinnosti vlády proti klimatickej kríze. Reakciou kompetentných bolo, že vyzbrojili zákon možnosťou zakročiť proti pokojne protestujúcim.

Katar:

ŽIADAJTE, ABY FIFA ODPÍSKALA KONIEC PORUŠOVANIA PRÁV PRACUJÚCICH V KATARE

Majstrovstvá sveta vo futbale 2022 sú jednou z najočakávanejších športových udalostí budúceho roka. Napriek tomu, že tento svetový pohár by nebolo možné zorganizovať bez ľudí, ktorí pricestovali do Kataru za prácou, mnohí z nich zažívajú na vlastnej koži zneužívanie a vykorisťovanie zo strany zamestnávateľov aj štátu. Amnesty International preto vyzýva Medzinárodnú futbalovú federáciu (FIFA), aby v súvislosti s blížiacimi sa kvalifikačnými zápasmi využila svoj vplyv a pomohla zastaviť zneužívanie pracujúcich.

Čína:

Vyzvite Čínu, aby umožnila zjednotenie ujgurských rodín

Bezprecedentne tvrdé zákroky čínskej vlády proti ujgurskej menšine sa neustále stupňujú. Dokazuje to aj najnovší výskum Amnesty International. Ujgurské deti v čínskej oblasti Sin-ťiang, niektoré mladšie ako 5 rokov, sú násilím odlúčené od rodičov a držané v štátnych „sirotincoch“. Ich rodičia žijúci v exile nemôžu riskovať návrat do krajiny, po ktorom by im mohlo hroziť opätovné umiestnenie do tzv. „reedukačných táborov“, známych mučením a iným zlým zaobchádzaním so zadržiavanými osobami. Podpíšte našu petíciu a pomôžte nám vyvinúť medzinárodný tlak na čínsku vládu, aby ujgurské rodiny mohli byť opäť spolu.

Slovenská republika:

Prejavte solidaritu s ľuďmi, ktorí zažili sexuálne násilie

Sex, ku ktorému došlo bez súhlasu niektorej zo zúčastnených strán, je znásilnením. Prejaviť súhlas so sexuálnou aktivitou neznamená podpísať zmluvu, ale prejav vôle musí byť jasný, dobrovoľný a nadšený. Zastaralé zákony, rodové stereotypy a škodlivé mýty však podporujú a normalizujú existenciu sexuálneho násilia, ktoré je v našej spoločnosti prítomné častejšie než si to bežne uvedomujeme. Váha zodpovednosti a viny sa často kladie na plecia ľudí, ktorí zažili sexuálne násilie, kým páchatelia sú ospravedlňovaní a vyviňovaní. V Amnesty International žiadame zmenu a ochranu všetkých ľudí pred sexuálnym násilím a agresiou.

Slovenská republika:

Žiadajte ochranu pracujúcich v zdravotníctve a ostatných kľúčových odvetviach počas pandémie COVID-19

Od ľudí pracujúcich v zdravotníctve a na exponovaných pozíciách v ďalších kľúčových odvetviach závisí, ako krajina dokáže reagovať na pandemickú situáciu. Ich práca je nevyhnutná na to, aby sme všetci mali prístup k životne dôležitej starostlivosti, potravinám a službám, ktoré potrebujeme. Často pracujú vo veľmi náročných podmienkach, vystavujú sa zdravotným rizikám, a pritom sa im dostáva veľmi málo spoločenskej, materiálnej a finančnej podpory. Pracovníci a pracovníčky v zdravotníctve a ďalších exponovaných povolaniach musia byť adekvátne chránení.

Kolumbia:

Maratón písania listov: Ochrana Amazónie ju môže stáť život

Jani Silva je obrankyňa životného prostredia, celý život bojuje za ochranu amazonského pralesa a ľudí, ktorí v ňom žijú. Vďaka svojej odvahe sa stala hlasom stoviek farmárov a farmárok (tzv. campesinos) v kolumbijskom regióne Putumayo. Obyvateľstvo tejto strategicky významnej oblasti, bohatej na prírodné zdroje, už desaťročia ohrozujú organizované zločinecké skupiny, priekupníci s drogami, armáda aj nadnárodné spoločnosti, ktoré nerešpektujú jej štatút chráneného územia, porušujú práva miestnych a snažia sa ich umlčať.

Poľsko:

Žiadajte Amazon, aby dodržiaval práva pracujúcich

Spoločnosť Amazon sleduje, obmedzuje a zastrašuje svojich pracovníkov a pracovníčky, ktorí požadujú lepšie a bezpečnejšie pracovné podmienky. Amnesty International preto vyzýva generálneho riaditeľa spoločnosti Jeffa Bezosa, aby dbal na dodržiavanie práv ľudí pracujúcich v Amazone.

Saudská Arábia:

UZAVRETÉ: Obrankyňa práv žien je po takmer 3 rokoch na slobode

Nassima al-Sada miluje svoju rodinu, zvieratá a záhradu, ktorá ju doma čaká. Aj vo svojej väzenskej cele sa s láskou stará o črepníkovú rastlinu, ktorá je v súčasnosti jej jediným spojením so svetom. Nassima je jednou z najznámejších saudskoarabských aktivistiek za práva žien. Žiadala, aby ženy získali právo šoférovať a venovať sa bežným činnostiam bez toho, aby potrebovali povolenie mužského poručníka. Dnes už ženám v Saudskej Arábii zákon šoférovať nebráni a zákony o poručníctve sa pomaly menia. Nassima je však za svoj pokojný aktivizmus stále vo väzení.

Čile:

Maratón písania listov: Žiadal dôstojnosť a rovnosť, polícia ho obrala o zrak

Gustavo Gatica študoval psychológiu na univerzite v Santiagu, hlavnom meste Čile, keď v krajine vypukli protesty proti zvyšovaniu cien a sociálnej nerovnosti. Milióny ľudí vyšli na jeseň 2019 do ulíc žiadať zmenu a spravodlivosť. Pridal sa k nim aj Gustavo. Tieto protesty boli ukážkou sily odhodlaného davu a počas niekoľkých týždňov pútali pozornosť a inšpirovali ľudí na celom svete. Miestne úrady však mali na vec iný názor.

Turecko:

Maratón písania listov: Stíhaní za podporu práv LGBTI+ ľudí

Melike Balkan a Özgür Gür študujú biológiu na Technickej univerzite Blízkeho východu (METU) v Ankare. Hneď po nástupe na štúdium sa pridali k univerzitnej solidárnej skupine na podporu LGBTI+ študentov a študentiek, METU LGBTI+ Solidarity. Čoskoro v nej patrili k tým najaktívnejším, organizovali pochody, stretnutia a rôzne iné podujatia. V roku 2019 ich však turecké úrady za ich pokojný aktivizmus začali neopodstatnene trestne stíhať.

Mjanmarsko:

UZATVORENÁ PETÍCIA: Uťahoval si z armády, dnes je za to väznení

V apríli 2019 vystupoval súbor Peacock Generation na oslavách mjanmarského novoročného vodného festivalu so svojím predstavením tradičnej divadelnej formy thangyat, pripomínajúcej prednes slam poetry v kombinácii s komédiou a tancom. Sedem vystupujúcich – Kay Khine Tun, Zayar Lwin, Paing Phyo Min, Paing Ye Thu, Zaw Lin Htut, Su Yadanar Myint a Nyein Chan Soe – následne zatkla polícia. Počas predstavenia mali oblečené vojenské uniformy a zosmiešňovali armádu.

Maďarsko:

UZAVRETÉ: Žiadame ochranu právneho štátu v Európe

Predstavte si, že žijete v krajine, ktorá je údajne právnym štátom, no úrady s vami zaobchádzajú inak ako s ostatnými, porušujú vaše ľudské práva a opakovane čelíte nespravodlivosti. A ak sa ozvete a postavíte za svoje práva, nasledujú vyhrážky a ďalšie útoky na vašu osobu.

Poľsko:

ZATVORENÁ: Stop šikane poľských aktivistiek!

Elżbieta, Anna a Joanna sú poľské aktivistky, ktoré dlhoročne bránia ľudské práva. Otvorene sa stavajú proti nenávisti a diskriminácii a zasadzujú sa za spravodlivosť a rovnosť v Poľsku.

Burundi:

UZAVRETÁ: Maratón písania listov: 32 rokov za mrežami za obranu ľudských práv

Predtým než Germaina Rukukiho nespravodlivo odsúdili a uväznili, trávil svoj voľný čas najradšej so svojimi malými synmi a pri počúvaní hudby. Jeho obľúbená pieseň „Redemption Song“ (pieseň vykúpenia) od Boba Marleyho by sa vzhľadom na udalosti, ktoré ho postretli, dala považovať za celkom príznačnú voľbu.

Malta:

Maratón písania listov: Za záchranu životov hrozí tínedžerom doživotie

Predtým než sa o nich začalo hovoriť ako o trojici z El Hiblu, boli tínedžermi z Guiney a Pobrežia Slonoviny, ktorých spájal záujem o šport. Chlapci mali iba 15, 16 a 19 rokov, keď ich spoločná túžba po lepšej a bezpečnejšej budúcnosti priviedla k rozhodnutiu opustiť svoje domovy. Dostali sa do Líbye, kde ich čakal bludný kruh zneužívania a mučenia. Podarilo sa im však pred násilím ujsť.

Spojené štáty:

Žiadajte spravodlivosť pre Breonnu Taylor

V piatok 13. marca 2020, krátko po polnoci, počuli 26-ročná pracovníčka záchrannej služby Breonna Taylor a jej priateľ Kenneth Walker agresívne búchanie na dvere. Domnievali sa, že do bytu sa snaží vlámať jej bývalý partner. Keď sa rozleteli dvere, Walker použil svoju legálne držanú zbraň a ľahko zranil jedného z policajtov, ktorí v byte hľadali Taylorovej expartnera. Policajti opätovali paľbu, pričom smrteľne zranili Breonnu Taylor.

Slovenská republika:

UZAVRETÉ! PRÍSTUP K BEZPEČNEJ INTERRUPCII JE NA SLOVENSKU OPÄŤ OHROZENÝ

Slovenský parlament v súčasnosti rokuje o návrhu zákona, ktorý v prípade prijatia zavedie nové obmedzenia prístupu k bezpečným a legálnym interrupčným službám, ohrozí zdravie a psychickú pohodu žien, dievčat a všetkých ľudí, ktorí by mohli o interrupciu požiadať, a bude porušovať ich ľudské práva. Prijatie tohto zákona by zároveň pôsobilo paralyzujúco na poskytovanie bezpečnej a legálnej interrupcie na Slovensku a viedlo by k zosilneniu stigmatizácie interrupcií. Národná rada Slovenskej republiky preto musí tento návrh zákona okamžite zamietnuť.

Poľsko:

ZA POĽSKO BEZ NENÁVISTI!

Predstavte si, že by ste denne čelili násiliu, zastrašovaniu, dehumanizácii a obťažovaniu zo strany úradov, polície aj bežných ľudí. Na internete aj v uliciach by vás prenasledovali nenávistné prejavy a šikana. Na koho by ste sa obrátili? To všetko je spolu s homofóbnou rétorikou zo strany štátnych orgánov a rozširovaním tzv. „zón bez LGBT“ každodennou realitou LGBTI ľudí žijúcich v Poľsku.

Bielorusko:

UZAVRETÉ! Postavte sa za protestujúcich v Bielorusku!

Svet zostal šokovaný správami, svedectvami a fotografiami, ktoré odhaľujú brutálne násilie zo strany polície voči pokojným protestujúcim v Bielorusku.

Brazília:

UZAVRETÉ! Povedzme NIE ilegálnemu chovu dobytka v Amazónii!

Brazília je najväčším svetovým vývozcom hovädzieho mäsa. Nie je preto žiadnym prekvapením, že sa v nej chová viac dobytka ako v ktorejkoľvek inej krajine na Zemi. Vedeli ste však, že sa tento dobytok čoraz častejšie pasie v chránených oblastiach Amazónie?

Irán:

Za obranu ľudských práv 24 rokov väzenia? Nedovoľme to!

Iránska aktivistka a obrankyňa práv žien, 22-ročná Saba Kordafshari, sa v máji 2020 dozvedela, že jej súdne orgány v tajnosti nezákonne zvýšili trest odňatia slobody z 9 na 24 rokov. Rozhodnutie sa opiera o pozmenený rozsudok odvolacieho súdu z novembra 2019. Už pôvodný rozsudok odvolacieho súdu bol pritom výsledkom vykonštruovaných obvinení. Sabu väznia z jediného dôvodu – zasadzuje sa za ľudské práva a v rámci svojej práce sa podieľala aj na kampaniach proti iránskym diskriminačným zákonom o nútenom zahaľovaní.

Poľsko:

Poľskej aktivistke a aktivistovi hrozí 10 rokov väzenia za plagátovú kampaň

10. júna obvinili poľské orgány z krádeže a vlámania poľskú aktivistku a poľského aktivistu. Obvinenia sú reakciou na plagátovú kampaň v autobusoch, ktorá šírila informáciu, že poľská vláda manipulovala so štatistikami, týkajúcimi sa ochorenia COVID-19. Ak ich súd uzná vinnými, hrozí im trest odňatia slobody až na 10 rokov.

Nepál:

Žiadajte spravodlivosť pre dalitov a dalitky zabité v Nepále

23. mája 2020 sa v Nepále našlo telo 12-ročného dalitského dievčaťa obeseného na strome. Dievča deň predtým donútili vydať sa za muža z dominantnej kasty, ktorý ju znásilnil. Podľa predbežného policajného vyšetrovania bolo dievča sexuálne zneužité a následne zavraždené. Tento zločin je žiaľ iba jednou zo série mnohých vrážd mladých dalitov a dalitiek v Nepále, ktoré ukazujú nebezpečné šírenie kastovej diskriminácie v krajine. Komunita dalitov potrebuje ochranu, no nepálska vláda pri vymáhaní anitidiskriminačných zákonov zlyháva.

Maďarsko:

Transrodoví ľudia v Maďarsku potrebujú vašu pomoc

Práva transrodových ľudí sú ľudské práva! Poslanci a poslankyne maďarského parlamentu sa to však rozhodli ignorovať a 19. mája schválili zákon, ktorý zakazuje úradnú zmenu rodu pre transrodových a intersex ľudí. Zákon nadobudol platnosť 28. mája a jeho následky na prehlbovanie diskriminácie a nepriateľstva voči transrodovým ľuďom a LGBTIQ komunite môžu byť nedozierne.

Spojené štáty:

UZAVRETÉ! Žiadajte spravodlivosť pre Georgea Floyda

George Floyd bol 46-ročný Afroameričan žijúci v Minneapolise, ktorý si šiel v pondelok 25. mája nakúpiť. Pokladník v potravinách si myslel, že George chce zaplatiť sfalšovanou bankovkou, a tak na neozbrojeného muža zavolal políciu. Tento telefonát sa však stal Georgeovi osudným.

Hong Kong S.A.R. Číny:

UZAVRETÉ! Stop porušovaniu ľudských práv v Hongkongu

V roku 2019 navrhovala vláda Hongkongu prijať zákon, ktorý by umožnil vydávanie osôb do pevninskej Číny. Po masových protestoch, ktorých sa zúčastnili milióny ľudí, bol návrh zákona stiahnutý. Prednedávnom zas stály výbor čínskeho Národného ľudového kongresu schválil ďalší kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti. Ak by tento zákon vstúpil do platnosti, mohol by vážne ohroziť dodržiavanie ľudských práv v Hongkongu.

Ruská federácia:

6 rokov väzenia za kresbu ženského tela

Ruská umelkyňa a aktivistka Julia Cvetkova strávila 4 mesiace v domácom väzení na základe obvinení z „výroby a šírenia pornografických materiálov“. Obvinenia voči nej sú založené na kresbách, ktoré šírila cez internet v rámci kampane venovanej pozitívnemu obrazu o ženskom tele. Ak ju súd uzná vinnou, hrozí jej trest odňatia slobody až na 6 rokov.

Malta:

UZAVRETÉ! Malta musí umožniť vylodenie 425 ľudí držaných na 4 trajektoch

Pod zámienkou opatrení spojených s pandémiou COVID-19 maltské úrady držia už niekoľko týždňov približne 160 ľudí na dvoch súkromných trajektoch využívaných v cestovnom ruchu na plavby v okolí ostrova. Ľudí na úteku presunuli na trajekty potom, ako ich medzi 29. 4. a 7. 5. zachránili na Stredozemnom mori. Situácia sa stáva neznesiteľnou, nakoľko trajekty nie sú vhodné na dlhodobý pobyt osôb. Maltské orgány by preto mali ľuďom na palube trajektov umožniť okamžité vylodenie sa a zabezpečiť, aby mohli požiadať o azyl a získať príjem.

Irán:

Žiadajte spravodlivosť pre Atenu, ktorá je vo väzení za pokojný protest

Atena Daemi je 29-ročná obrankyňa ľudských práv a aktivistka za zrušenie trestu smrti v Iráne. V máji 2015 ju iránsky súd odsúdil na 14 rokov väzenia za údajné „plánovanie sprisahania proti národnej bezpečnosti“, „šírenie propagandy proti systému“ a „urážku najvyššieho vodcu“ Iránskej islamskej republiky. Atena dnes na základe pokojných ľudskoprávnych aktivít vo väzení čelí novým obvineniam. Prvý súdny proces v tejto veci sa uskutočnil 13. mája 2020 pred Revolučným súdom v Teheráne.

Čína:

UZATVORENÉ: Bezdôvodné väznenie čínskej aktivistky

Dňa 16. februára 2020 pekinská polícia zatkla čínsku obrankyňu ľudských práv a odborníčku na pracovné právo, Li Qiaochu. Jej rodina ani právnik sa s ňou už mesiace nevedia spojiť a dodnes nie je jasné, čím sa Li vlastne previnila.

Turecko:

Turecko: Prepustite nespravodlivo väznených ľudí, ktorým hrozí nakazenie vírusom COVID-19

Zatiaľ čo sa Tureckom alarmujúco rýchlo šíri nákaza koronavírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19, tisícky väzňov, väzenkýň, zamestnancov a zamestnankýň preplnených a hygienicky nezabezpečených väzníc sú v permanentnom ohrození zdravia a života. Pred niekoľkými dňami ohlásila turecká vláda zámer vydať zákon, ktorý by po prijatí mohol viesť k prepusteniu až do 100 000 väzňov a väzenkýň. Aj keď ide o vítaný krok, stále to nestačí. Práve teraz preto nastal čas upozorniť aj na zabezpečenie ochrany zdravia ďalších väzňov a väzenkýň svedomia v Turecku.

Slovenská republika:

Slovensko musí chrániť práva ľudí na úteku

Vlády európskych štátov a ani Európska únia ani v minulom roku nedokázali zreformovať pravidlá pre udeľovanie azylu alebo dohodnúť sa na spoločnom systéme zdieľanej zodpovednosti a spolupráce pri ochrane a pomoci ľuďom na úteku v Európe. Dôsledkom je teraz utrpenie žien, mužov a detí na grécko-tureckých hraniciach.

Filipíny:

Pomôžte Marinel bojovať za klimatickú spravodlivosť

Marinel Sumook Ubaldo mala iba 16 rokov, keď pochopila, že musí nájsť spôsob, ako chrániť seba a svoju komunitu pred katastrofálnymi účinkami klimatickej krízy. V novembri 2013 prežila tajfún Haiyan (na Filipínach známy pod názvom Yolanda) – jeden z najsmrteľnejších tajfúnov v modernej histórii, počas ktorého zahynulo na Filipínach vyše 6 000 ľudí a ďalšie milióny, vrátane obyvateľov a obyvateliek zničenej dediny, v ktorej Marinel s rodinou žila, prišlo o svoje domovy. Filipínska vláda však obetiam dodnes neposkytla potrebnú humanitárnu pomoc.

Spojené štáty:

USA musí stiahnuť obvinenia voči Julianovi Assangeovi!

Zodpovedné orgány v USA musia zrušiť obvinenia zo špionáže a všetky ostatné obvinenia voči Julianovi Assangeovi, na ktorých sa zakladá žiadosť USA o jeho vydanie, a tým umožniť jeho bezodkladné prepustenie!

Grécko:

GRÉCKO: Zabezpečte zdravotnú starostlivosť pre migrujúce deti a žiadateľov a žiadateľky o azyl!

Od júla 2019 žiadatelia a žiadateľky o azyl, ani deti bez legalizovaného pobytu v Grécku nemajú prístup k službám verejného zdravotníctva. Nový azylový zákon z novembra 2019 mal tento problém vyriešiť, stále však chýbajú pravidlá na jeho uplatňovanie, čo ohrozuje zdravie a životy tisícov detí a dospelých.

Sudán:

Južný Sudán: Tínedžer odsúdený na trest smrti

Keď mal Magai 15 rokov, ocitol sa s rodinou v nebezpečnej situácii a preto v sebaobrane vystrelil do zeme varovný výstrel. Guľka sa nešťastne odrazila a postrelila jeho bratranca, ktorý neskôr zraneniu podľahol. Počas procesu sa snažil sudcovi vysvetliť, že má iba 15 rokov a zabitie, z ktorého bol obvinený, bolo nehodou. Sudca ho však odsúdil na smrť obesením.

Mexiko:

Mexiko: José Adrián neprávom zatknutý a zbitý políciou

José Adrián mal iba 14 rokov, keď ho cestou domov zo školy napadli policajti. Prudko ho sotili o auto, brutálne ho zbili, jeden z policajtov mu dokonca dupol na krk. José sa nič netušiac ocitol na mieste, kde práve prebehla roztržka medzi skupinou mládeže a policajnou hliadkou. V policajnej cele ho mučili a prinútili k priznaniu, že poškodil jedno z policajných áut. José a jeho rodina museli zaplatiť vysokú sumu ako náhradu za škodu, ktorú nespáchal.

Bielorusko:

Bielorusko: nespravodlivo uväznený tínedžer Emil Ostrovko

Sedemnásťročný Emil Ostrovko čakal na svoju priateľku pri autobusovej zastávke na predmestí Minsku. Odrazu na miesto prišli policajti, Emila zbili a zatkli pre podozrenie z distribúcie nelegálnych drog. Pár týždňov predtým si Emil popri škole našiel čas na brigádu. Pracoval ako kuriér pre internetový obchod. Jeho zamestnávateľ mu povedal, že balíčky, ktoré roznáša, obsahujú legálne tabakové zmesi. Emil bol odsúdený na 8 rokov väzenia.

Irán:

UZAVRETÁ: Vo väzení za obranu práv žien

Biele kvety a odhalené vlasy – dva jednoduché symboly, prostredníctvom ktorých sa iránska herečka Jasaman Arjani na Medzinárodný deň žien postavila proti zákonu o nútenom zahaľovaní vo svojej krajine. So svojou matkou prechádzali ženským vozňom teheránskeho metra a ostatným cestujúcim rozdávali biele kvety. Iránske úrady Jasaman zatkli 10. apríla, držali ju na samotke a nútili k priznaniu. Za pokojný aktivizmus bola odsúdená na šestnásť rokov väzenia.

Grécko:

Grécko: Väzenie za záchranu životov

V Grécku sa môžete dostať do väzenia za pokus o záchranu ľudského života. Práve to sa stalo Sarah Mardini a Seánovi Binderovi, keď sa zapojili do dobrovoľníckych záchranárskych prác organizácie pôsobiacej na ostrove Lesbos. Ich úlohou bolo nájsť člny, ktoré sa dostali do núdzovej situácie, a pomôcť ich pasažierom a pasažierkam – ľuďom na úteku. Sarah a Seán sú obvinení zo špionáže, prevádzačstva a členstva v zločineckej organizácii. Ak súd uzná ich vinu, môže ich poslať na 25 rokov do väzenia.

Kanada:

Kanada: Mládež z Grassy Narrows bojuje za budúcnosť a zdravie svojej komunity

Mladí ľudia z oblasti Grassy Narrows v severozápadnom Ontáriu v Kanade bojujú za svoju budúcnosť a zdravie svojej komunity. Pred päťdesiatimi rokmi vypustila továreň na celulózu do riečneho systému v oblasti Grassy Narrows okolo desiatich ton odpadu obsahujúceho ortuť. Akumulácia vysokého množstva ortuti v oblasti mala a má tragický dopad na generácie členov a členiek miestnych komunít.

Tibet:

UZATVORENÉ: TIBETSKÝ AKTIVISTA UŽ VIAC AKO 3 ROKY VO VÄZENÍ

Taši Wangčuk, väzeň svedomia, ktorého v januári 2016 zadržala polícia kvôli „podozreniu z podnecovania separatizmu“, čakal len na začiatok súdneho konania takmer dva roky. Počas nich mu vo väzbe zabránili v akomkoľvek kontakte s rodinou a obmedzovali mu prístup k právnemu poradenstvu. V máji 2018 bol odsúdený na odňatie slobody na 5 rokov.

Ekvádor:

Amazonské ženy chránia dažďový prales a potrebujú našu podporu

Prácou Patricie Gualingaovej, Nemy Grefaovej, Salomé Arandaovej a Margoth Escobarovej z Ekvádoru je ochrana najrozsiahlejšieho svetového dažďového pralesa. Tieto odvážne ženy stoja proti obrovským politickým a ekonomickým záujmom, spojených s ťažobným priemyslom na ich domorodých územiach. V roku 2018 sa im neznámy páchateľ začal vyhrážať smrťou. Ekvádorským úradom sa však po roku nepodarilo identifikovať a odstrániť zdroj týchto hrozieb a aktivistkám, ktoré sa stali obeťami viacerých útokov, poskytnúť účinnú ochranu a bezpečie.

Sudán:

Žiadame zastavenie útokov na protestujúcich v Sudáne!

V apríli tohto roka bol sudánsky prezident Omar al-Bašír konečne zbavený moci. Ľudia v Sudáne však mali veľmi málo času tieto udalosti osláviť. Zásahové jednotky začali pokojne protestujúcich ľudí brutálne napádať a zabíjať. Sudánci a Sudánky zúčastňujúci sa nenásilných zhromaždení sa tak ocitli v ohrození bezpečnosti a života.

Grécko:

Žiadame spravodlivosť pre zavraždeného aktivistu Zaka Kostopoulosa

Zak Kostopoulos, grécky queer aktivista a obranca ľudských práv, zahynul po násilnom útoku 21. septembra 2018. Zak, ktorého mnoho ľudí poznalo aj pod jeho drag pseudonymom Zackie Oh, bol známy svojím neúnavným aktivizmom za práva LGBTI ľudí a HIV pozitívnych ľudí.

Tibet:

Zastavme nútené vzdelávanie tibetských detí v čínskych školách!

Čínska vláda každoročne premiestňuje tisícky najlepších žiakov a žiačok z tibetských základných škôl vo veku od 11 do 15 rokov z ich rodných miest do internátnych škôl v Pekingu a ďalších vzdialených provincií. Tam sú deti nútené študovať v triedach tzv. tibetských vnútrozemských škôl.

Saudská Arábia:

Ich zločin? Chránili svoje práva. Teraz sú vo väzení a hrozia im vysoké tresty

13. marca sa v Rijáde začal súdny proces s jedenástimi ženami, ktoré boli vo väzbe zadržiavané od mája 2018, bez akýchkoľvek obvinení.

Irán:

Irán: Krutý trest pre obrankyňu ľudských práv Nasrín Sotúdeovú

Nasrín Sotúdeová, úspešná iránska ľudskoprávna právnička, bola za svoju odvážnu prácu v boji za ochranu práv žien odsúdená na 38 rokov väzenia a 148 rán bičom.

Sýrska arabská republika:

Prejavte solidaritu so ženami v Sýrii

Ak chcú svetoví lídri a líderky vidieť v Sýrii budúcnosť bez násilia a systémovej diskriminácie, mali by počúvať tie, ktorých sa to najviac týka.

Čína:

UZATVORENÉ: UJGURSKÁ ŠTUDENTKA ZMIZLA, RODINA SA BOJÍ O JEJ ŽIVOT

Guligeina Tashimaimaiti zmizla po svojom návrate z Malajzie do rodného mesta v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Od 26. decembra 2017 o nej jej rodina a blízki nemajú žiadne správy. Guligeinina rodina sa obáva, že je zadržiavaná v tzv. "reedukačnom" tábore a hrozí jej mučenie a iné zlé zaobchádzanie.

Spojené štáty:

USA: Trump, rešpektujte práva ľudí žiadajúcich o azyl!

Migrovať alebo zomrieť. Tisíce ľudí zo Strednej Ameriky, vrátane mnohých rodín, bolo nútených opustiť priestor, ktorý poznajú a milujú v snahe nájsť bezpečie a lepší život pre svoje deti. Týždne kráčali smerom k hraniciam USA, aby tak ušli pred násilím, vyhrážkami a chudobou. Pre týchto ľudí odchod nepredstavoval voľbu, ale nutnosť.

Brazília:

Kto zavraždil Marielle Franco?

Marielle Franco bola aktivistka a politička žijúca v Riu de Janeiro, ktorá sa zasadzovala za práva čiernych žien, LGBT+ a mladých ľudí. Jej odvážny boj za spravodlivejšie Rio de Janeiro sa jej však stal osudným. Po jej vražde sa krajinou začal šíri strach a hnev, ale aj stále nezodpovedaná otázka: Kto a prečo zabil Marielle Franco?

Poľsko:

Prečo poľské úrady namiesto útočníkov perzekvujú obete bitky?

For English version scroll down. 11. novembra 2017 bolo 14 odvážnych poľských žien napadnutých počas pochodu organizovaného pri príležitosti Dňa nezávislosti vo Varšave. Skupina aktivistiek sa rozhodla proti týmto nenávistným prejavom vystúpiť a priniesli na pochod transparent s názvom "Stop fašizmu“. Iba o pár minút neskôr boli napadnuté a videozáznamy ukazujú, že do nich ľudia kopali, opľúvali ich a kričali na ne. Polícia však adekvátne nezasiahla.

Južná Afrika:

Obrana vlastnej pôdy stála jej kolegov život a Nonhle je ďalšia na zozname

For English version scroll down. Nonhle Mbuthuma vedie za svoju komunitu zdanlivo nekonečný boj proti austrálskej spoločnosti, ktorá chce ťažiť titán na pôde patriacej už ich dávnym predkom. Kvôli snahe o ochranu vlastnej pôdy a ľudských práv čelí Nonhle neustálemu zastrašovaniu a útokom.

Saudská Arábia:

Saudská Arábia: Džamál Chášukdží zavraždený na konzuláte

Dňa 2. októbra 2018 vošiel novinár Džamál Chášukdží na konzulát Saudskej Arábie v Turecku. Tam zmizol a od tej doby ho nikto nevidel. Sadská Arábia priznala, že Chášukdží bol na pôde konzulátu zavraždený.

Venezuela:

Prenasledovaná za podporu mladých

For English version scroll down. Mladá venezuelská aktivistka bola viac než štyri mesiace väznená a je naďalej prenasledovaná a obmedzovaná na osobnej slobode len preto, že pomáhala sociálne slabším mladým ľuďom vo svojho rodného mesta.

Ukrajina:

Postavme sa za LGBTI aktivistku Vitalinu

For English version scroll down. Vitalina Koval bola viackrát napadnutá len zato, že sa zúčastnila na pokojnom pochode za ženské práva. Na poslednom pochode v Užhorode ju obliali červenou farbou a spôsobili jej chemické popálenie očí. Ukrajinská polícia jej situáciu dlhodobo nerieši.

Slovenská republika:

Žiadame informácie o reálnom vývoze zbraní zo Slovenska

Amnesty International Slovensko upozorňuje na nezrovnalosti vo vykazovaní vývozu zbraní zo Slovenska. Máme vážne podozrenie, že Výročná správa o obchode s výrobkami obranného priemyslu (ďalej „Výročná správa) je zavádzajúca a neposkytuje informácie o hodnote reálne vyvezených výrobkov obranného priemyslu (ďalej „zbrane“).

Ruská federácia:

Jandievovi hrozí v Rusku mučenie

Aslan Jandiev bol 17. júla vydaný zo Slovenska do Ruska. Je dlhodobo chorý a v Rusku mu hrozí vážne riziko mučenia alebo iného zlého zaobchádzania a nespravodlivý súdny proces.

Ruská federácia:

Rusko: Žiadame okamžité prepustenie čečenského obrancu ľudských práv

Oyub Titiev je čečenský obranca ľudských práv a riaditeľ kancelárie organizácie Memorial v Groznom. Dňa 9. januára 2018 bol svojvoľne zadržaný políciou na základe falošného obvinenia z prechovávania drog. Oyub Titiev bol prevezený na policajnú stanicu a držaný v izolácii niekoľko hodín. Odmietol všetky obvinenia. Dňa 11. januára súd v čečenskom Shali nariadil, aby bol Titiev vo väzbe na dva mesiace. Väzba bola následne niekoľkokrát predĺžená. Oyub bol prinútený k falošnému priznaniu a stále mu hrozí mučenie. Krátko po jeho zatknutí bola jeho rodina vystavená nátlaku a musela opustiť Čečensko. Jeho kolegovia uviedli, že sa na neho v priebehu vyšetrovania pripravujú ďalšie "dôkazy".

Ruská federácia:

Rusko: Žiadame okamžité prepustenie šéfredaktora novín Novye Kolyosa

Od roku 1998 čelil novinár Igor Rudnikov niekoľkým pokusom o atentát a vykonštruovaným procesom vedeným proti jeho osobe. V novembri 2017 bol zatknutý na základe obvinenia z vydierania Viktora Ledenyova, šéfa Vyšetrovacej komisie kaliningradskej oblasti. Momentálne je Igor zadržiavaný vo vyšetrovacej väzbe Lefortovo v Moskve. Obvinenia poprel a verí, že prípad je pokusom zastrašiť a umlčať ho.

Ruská federácia:

Rusko: Požadujeme koniec perzekúcií voči obrankyni ľudských práv v Petrohrade

Od konca mája 2018 sledujeme intenzívnejšiu prácu orgánov činných v trestnom konaní v rámci príprav na Majstvorstvá vo futbale. Vyzerá to, ako keby sa pokúšali očistiť ulice mesta od „nežiadúcich ľudí“. To dosahujú zastrašovaním ľudí, aby zaistili, že mestá hosťujúce majstrovstvá urobia na svet dobrý dojem. Silver Rose (Strieborná ruža), hnutie pre pracovníčky a pracovníkov v sexbiznise volá po zdraví, dôstojnosti a ľudských právach. Keďže v Rusku je práca v sexbinizise zakázaná, bola Irina Maslova, ktorá vedie hnutie, niekoľkokrát zatknutá.

Sudán:

UZATVORENÉ: Donútená k výdaju a znásilnená Noura odsúdená na smrť

19-ročná Noura Hussein Hamad Daoudová bola 10. mája odsúdená na trest smrti za zabitie svojho manžela v sebaobrane – po tom čo sa ju druhýkrát pokúsil znásilniť. Centrálny trestný súd v meste Omdurman v Sudáne ju 29. apríla 2018 uznal vinnou z vraždy svojho manžela Abdulrahmana Mohameda Hammada. Nourin prípad zvýrazňuje neschopnosť sudánskej vlády vysporiadať sa s tragédiami skorých a nútených manželstiev ako aj znásilnení v manželstve.

Spojené štáty:

USA: LGBT žiadateľovi o azyl hrozí deportácia

Sadat I. unikol homofóbnym útokom zločineckej skupiny v Ghane a od podania žiadosti o azyl v januári 2016 sa nachádza v americkom zariadení pre zadržiavanie imigrantov. Úrady USA sa snažia Sadata násilne navrátiť do Ghany, kde čelí porušovaniu ľudských práv políciou a skupinami, pred ktorými unikol. Sadat musí byť bezpodmienečne prepustený na kauciu až do vybavenia jeho žiadosti o azyl a za žiadnych okolností nesmie byť deportovaný späť do Ghany.

Slovenská republika:

Jandievovi hrozí vydanie do Ruska

Aslan Jandiev bol zadržaný slovenskými orgánmi 20. januára 2011, krátko predtým, ako Generálna prokuratúra Ruskej federácie požiadala o jeho vydanie. Po rozhodnutí exministerky spravodlivosti zo 7. februára 2018 môže byť Aslan kedykoľvek vydaný. Ak by bol vydaný do Ruska, Aslan Jandiev bude vystavený riziku mučenia a iného zlého zaobchádzania.

Palestínske územie:

UZATVORENÉ: Mladej palestínskej aktivistke hrozí za hádku s vojakmi 10 rokov vo väzení

Šestnásťročná palestínska aktivistka Ahed Tamimi z dediny Nabi Saleh sa spolu s rodinou už roky statočne stavia proti izraelskej okupácii. Dnes však čelí hrozbe desiatich rokov vo väzení kvôli hádke s izraelskými vojakmi.

Poľsko:

Poľsko, zastavte obmedzovanie prístupu k legálnym interrupciám!

Poľský Ústavný súd zverejnil v januári 2021 nález, na základe ktorého je umelé prerušenie tehotenstva z dôvodu poškodenia plodu protiústavné. Toto rozhodnutie znamená de facto úplný zákaz interrupcií v krajine. Vyzvite spolu s nami poľské štátne orgány, aby prestali legislatívne obmedzovať prístup k interrupciám.

Mjanmarsko:

Mjanmarsko: dvaja novinári čelia až 14 rokom vo väzení

Dvaja novinári čelia až 14 rokom vo väzení za svoje pokojné novinárske aktivity. Obaja musia byť okamžite a bezpodmienečne prepustení a obvinenia voči nim musia byť stiahnuté.

Honduras:

Pri ochrane svojej zeme riskujú životy

Pre pôvodných obyvateľov Lenca v Hondurase znamená ich zem život. Obrovské hydroelektrárne, ťažba a ďalšie záujmy však túto zem sústavne vykorisťujú. Nezávislé hnutie pôvodných obyvateľov Lenca z La Paz (MILPAH), stojí v boji proti tomuto vykorisťovaniu v prvej línii. Jeho členovia a členky čelia pre svoju prácu očierňovaniu, fyzickým útokom a vyhrážajú sa im dokonca zabitím. Ľudia zodpovední za podobné útoky sú len málokedy postavení pred spravodlivosť.

Egypt:

Zadržaná pre pátranie po obetiach nútených zmiznutí

Keď manžel Hanan Badr el-Din zmizol, jej život sa nadobro zmenil. Naposledy ho videla v televízii, po účasti na proteste v júli 2013 sa ocitol so zraneniami v nemocnici. No keď tam za ním šla, už ho nenašla. Prehľadala policajné stanice, väzenia, nemocnice aj márnice. Nikto jej nevedel povedať, čo sa s ním stalo.

Čína:

Bojovala za právo na bývanie, teraz je bez domova

Ni Yulan už roky statočne čelí šikane zo strany autorít, lebo sa postavila za ľudí, ktorých vysťahovali z ich domovov. Bývalá právnička podporovala množstvo ľudí, ktorých vyhnali z ich príbytkov kvôli lukratívnym stavebným projektom. Sama patrila k tisíckam tých, ktorých domy boli zdemolované počas príprav na Olympijské hry v Pekingu v roku 2008.

Čad:

UZATVORENÉ: DOŽIVOTIE PRE STATUS NA FACEBOOKU

Tadjadine Mahamat Babouri, známy ako Mahadine, je online aktivista a otec siedmych detí. Za uverejnenie videí na Facebooku mu hrozí doživotie. Mahadine by nemal stráviť zvyšok života za mrežami iba preto, že odvážne vyjadril svoj názor.

Bangladéš:

Zomrel, lebo sa postavil za práva LGBTIQ ľudí

Dňa, 25. apríla 2016, vtrhli do bytu Xulhaza Mannana muži vydávajúci sa za kurierov. Boli ozbrojení mačetami. Xulhaz bol v byte spolu so svojim známym. Útočníci oboch mužov brutálne zavraždili pred očami Xulhazovej 75-ročnej matky.

Fínsko:

Postav sa za prava trans ľudí

Sakris má 21 rokov, pochádza z Fínska, je študentom medicíny, mladým aktivistom a obrancom práv trans ľudí. Sakris nemôže podstúpiť proces zákonného uznania rodovej identity, pretože odmietol splniť zákonnom stanovené podmienky. Táto úradná zmena je totižto prípustná iba na základe stanovenia diagnózy duševnej poruchy sexuálnej identifikácie a podstúpenia nútenej sterilizácie.

Slovenská republika:

7 ROKOV (NE)SPRAVODLIVOSTI V MOLDAVE: Z OBETÍ SPRAVILI VINNÍKOV

Amnesty International považuje prístup slovenských orgánov k vyšetrovaniu obvinení z policajného násilia z roku 2013 v rómskej komunite na ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou a k vyšetrovaniu obetí policajného násilia z dôvodu podozrenia zo spáchania prečinu krivého obvinenia za porušovanie medzinárodných dohovorov o ľudských právach. Obvinenia vznesené proti šiestim obetiam predstavujú formu zastrašovania, ktorá ohrozuje prístup k spravodlivosti.

Izrael:

Izrael musí stiahnuť obvinenia voči palestínskym aktivistom

Farid al-Atrash a Issa Amro, palestínski obhajcovia ľudských práv, sú súdení izraelským vojenským súdom za pokojné protesty v meste Hebron, ktoré sa nachádza na Okupovaných palestínskych územiach (OPT).

Turecko:

UZATVORENÁ PETÍCIA: PREPUSTITE PREDSEDU TURECKEJ AMNESTY INTERNATIONAL

Predseda Amnesty International Turecko, Taner Kılıç, bol 6. júna 2017 nespravodlivo obvinený z členstva v „teroristickej organizácii Fethullaha Gülena“ a zadržaný. 9. júna bol vzatý do vyšetrovacej väzby. Obvinenia proti nemu musia byť stiahnuté a on musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený.

Maďarsko:

UZATVORENÁ PETÍCIA: STOP NÁVRHU ZÁKONA CIELENÉHO PROTI MVO V MAĎARSKU

O návrhu zákona o maďarských mimovládnych organizáciách financovaných zo zahraničia, na základe čoho teda údajne automaticky slúžia zahraničným záujmovým skupinám, by mal parlament Maďarskej republiky hlasovať 13. júna. Ide o ďalší tvrdý zásah proti pôsobeniu slobodnej občianskej spoločnosti v Maďarskej republike. Schválením tohto návrhu by vznikol nástroj na zastrašovanie a diskreditáciu mimovládnych organizácií, ktorý by zároveň oslabil aj ich schopnosť naplno sa angažovať za dodržiavanie ľudských práv a chrániť ich.

Ruská federácia:

ČEČENSKO: ZASTAVTE ÚNOSY A VRAŽDY GEJOV A LESIEB

Podľa dôveryhodných zdrojov z Čečenska dochádza v tejto republike na juhu Ruskej federácie k únosom, mučeniu a dokonca i vraždeniu mužov a žien, ktorých považujú za gejov a lesby. Čečenská vláda však nielenže spochybňuje, že na jej území žijú ľudia inej ako heterosexuálnej orientácie, ale popiera i skutočnosť, že si mala objednať tzv. preventívne čistky - odstránenie nežiaducich a nevyhovujúcich jednotlivcov z krajiny.

Turecko:

Turecko musí rešpektovať slobodu médií

Turecko väzní tretinu všetkých väznených novinárov a novinárok na svete. Títo ľudia sa nachádzajú neprimerane dlho vo vyšetrovacej väzbe, niektorí aj vyše pol roka. Dôkazy o ich údajných trestných činoch sú buď nejasné, nepodložené alebo neexistujú. Ľudia z médií len využívali právo na slobodu prejavu a kritizovali predstaviteľov Turecka.

Sýrska arabská republika:

Žiadame spravodlivosť pre obete konfliktu v Sýrii a ich rodiny!

Chemický útok na mesto Khan Sheikhoun v provincii Idlib zabil v utorok, 4. apríla 2017 viac ako 70 ľudí a zranil stovky ďalších. Ruské a sýrske úrady tvrdia, že za útok nenesú zodpovednosť. Je však nevyhnutné, aby bol tento útok prešetrený, a tí, ktorí sú za neho zodpovední, boli postavení pred spravodlivosť. Chemické útoky boli zo strany vládnych síl a ozbrojených skupín páchané od roku 2013. Doteraz za ne nebol nikto potrestaný.

Spojené štáty:

Prezident Trump: Zrušte cestovný zákaz!

Prezident Trump podpísal nové výkonné nariadenie, ktoré znovu zavádza opatrenia diskriminujúce príslušníkov šiestich väčšinovo moslimských krajín, vrátane ľudí na úteku. Navyše dočasne pozastavuje presídlenie ľudí na úteku zo všetkých krajín do USA.

Maďarsko:

Pomáhanie rodine nie je terorizmus!

Ahmed bol označený za teroristu a uväznený na 7 rokov za použitie megafónu, keď chcel upokojiť situáciu počas stretov na maďarskej hranici.

Grécko:

Zatvorená: Pomôžme ľuďom na úteku ponechaných napospas mrazom

Ľuďia na úteku, ktorí uviazli na gréckych ostrovoch kvôli neľudskej politike Európskej únie čelia nezvyčajnej vlne veľmi chladného počasia. Vyzývame predsedu vlády SR Roberta Fica a predsedu Európskej komisie Jean-Claude Junckera, aby spravili z ľuďských životov prioritu a spolupracovali s ostatnými vládami EÚ na premiestnení ľudí z gréckych ostrovov do ďalších európskych krajín.

Spojené štáty:

Za udelenie milosti Edwardovi Snowdenovi

Keď sa Edward Snowden podelil s novinármi o dokumenty americkej tajnej služby, odhalil, ako vláda získava naše osobné dáta, vrátane telefónnych hovorov, emailov a ďalších informácií. Jeho čin rozprúdil celosvetovú diskusiu, ktorá zmenila zákony a ochránila naše súkromie. Napriek tomu musí Edward žiť v exile a čelí desiatkam rokov väzenia.

Malawi:

Za zvýšenie bezpečnosti Annie a ostatných ľudí s albinizmom v Malawi

Annie Alfredová je ako každé iné dieťa v Malawi. Ale niektorí ľudia veria, že jej telo má magickú silu. Annie se narodila s albinizmom, čo je dedičné ochorenie, ktoré bráni jej pokožke vytvárať dostatok pigmentu. A rovnako ako ostatní ľudia s albinizmom v Malawi, môže byť aj Annie ulovená a zabitá kvôli častiam svojho tela, pretože si niektorí ľudia myslia, že ich spravia bohatými. Tisíce ľudí ako Annie sú v nebezpečenstve.

Azerbajdžan:

Za okamžité a bezpodmienečné prepustenie Bayrama a Giyasa

Bayram Mammadov a Giyas Ibrahimov sa opovážili kritizovať štátny režim najviac verejným spôsobom akým len mohli. V predvečer výročia narodenín bývalého prezidenta Azerbajdžanu namaľovali na jeho sochu vzdorovitú správu. Ďalší deň – 10. mája 2016 – ich zadržali a uväznili na základe vymyslených drogových obvinení. Oboch mladíkov bili pokiaľ sa nepriznali k držaniu heroínu. Pokiaľ ich odsúdia, hrozí im až 12 rokov vo väzení.

Turecko:

Zastavme prenasledovanie Eren Keskinovej!

Právnička Eren Keskinová sa odmieta vzdať spravodlivosti. V roku 2004 bola usvedčená z „urážania Turecka“, pretože vystúpila proti zabitiu 12- ročného chlapca armádou. Odvtedy bola opakovane zatýkaná za zverejnené články v novinách, kde pôsobila ako šéfredaktorka. Vláda ju chce poslať do väzenia za to, že hovorí za spravodlivosť. Eren však nebude umlčaná.

Čína:

Za okamžité a bezpodmienečné prepustenie profesora Tohtiho

Rešpektovaný univerzitný profesor Ilham Tohti usilovne pracoval na vybudovaní spolupráce medzi etnickými komunitami v Číne. Cez svoje práce a prednášky sa vždy staval proti násiliu a povzbudzoval spoluprácu a porozumenie. Bol však uväznený na doživotie – údajne za rozprúdenie etnickej nenávisti.

Indonézia:

Za prepustenie učiteľa Johana

Johan Teterissa strávil takmer 10 rokov vo väzení iba za to, že mával vlajkou. Učiteľ na základnej škole zorganizoval so skupinou mužov protestný tanec pred prezidentom Indonézie a zakončil ho zodvihnutím štátom zakázanej vlajky. Mužov zadržala polícia, boli zbičovaní, zbití a nakoniec uväznení. Johan dostal 15-ročný trest.

Kanada:

Bojujú za záchranu pôdy svojich predkov

Prapradedko Heleny Knottovej podpísal pred viac ako sto rokmi zmluvu s kanadskou vládou o ochrane spôsobu života svojich ľudí. Tento sľub bol porušený. Vláda povolila výstavbu priehrady Site C, obrovského hydroelektrického projektu v Údolí Rieky Peace v Britskej Kolumbii. Ak bude priehrada postavená, zatopí 80km pôdy a úplne zaleje všetky pohrebné miesta pôvodných obyvateľov a miesta určené na lov a rybolov.

Egypt:

Shawkan musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený

„Bolo to ako z amerického filmu,“ povedal Shawkan. Až na to, že náboje boli skutočné. Ciele boli skutočné. Tanky, ktoré sa hrnuli na protestujúcich po celom Egypte boli skutočné. A tisíc ľudí, ktorí prišli o život, tí boli tiež skutoční. Novinár Shawkan, ktorého skutočné meno je Mahmoud Abu Zeid fotografoval tvrdý zásah v Káhire v auguste v roku 2013. Za to bol zadržaný, mučený a uväznený.

Irán:

Uzatvorené: Zeinab hrozí trest smrti

Zeinab Sekaanvandová Lokranová je 22 ročná iránska Kurdka, ktorej hrozí trest smrti po nespravodlivom súdnom procese, počas ktorého bola obvinená z vraždy svojho manžela. V tom čase mala 17 rokov. Môže byť kedykoľvek popravená.

Slovenská republika:

Slovensko nevyváža zbrane do Saudskej Arábie

Slovenská republika dlhodobo odmieta prijať svoju zodpovednosť za ľudí, ktorí utekajú pred násilím a konfliktami. Za minulý rok bolo na Slovensku udelených len 8 azylov a navyše Slovensko odmietlo prijať mechanizmus prerozdelenia ľudí na úteku z Grécka a Talianska navrhnutý EÚ. Na druhej strane pokračuje nezodpovedný obchod so zbraňami a ďalšími výrobkami obranného priemyslu, ktoré sú zo Slovenska vyvážané do krajín v nestabilných a vojnových oblastiach. Tieto zbrane pritom môžu byť zneužité na páchanie závažných porušení ľudských práv, kvôli ktorým sú stovky tisícov ľudí nútení utiecť zo svojich domovov. Amnesty International vyzýva predsedu vlády Roberta Fica, aby prevzal podiel zodpovednosti Slovenska za ľudí na úteku a zastavil obchod so smrťou.

Filipíny:

Filipíny: Stovky mŕtvych na príkaz prezidenta

Od 30. júna, kedy nastúpil Prezident Duterte do úradu, prišli o život stovky podozrivých z obchodu z drogami. V niektorých prípadoch môže ísť o mimosúdne popravy.

Venezuela:

Zatvorená: LGBTI aktivista väzňom svedomia

Rosmit Mantilla z Venezuely obhajuje LGBTI práva a stal sa prvým otvorene vystupujúcim gejom, ktorý bol zvolený do venezuelského parlamentu. Už viac ako dva roky je však držaný v predbežnej väzbe v celách Národnej tajnej služby.

Čína:

Qin Weiovi hrozí mučenie

Qin Wei praktizuje cvičenie Falun Gong. Po tom, čo distribuoval komentár kritizujúci Čínsku komunistickú stranu bol vzatý do väzby. Hrozí mu mučenie a iné zlé zaobchádzanie.

Grécko:

Zatvorená: Utečencom zo Sýrie hrozí návrat do Turecka

Dvom sýrskym utečencom, M.F. a J.B., zamietli grécke úrady žiadosť o azyl. Na základe ilegálnej dohody medzi Európskou úniou a Tureckom im v súčasnosti im hrozí nútený návrat do Turecka. Momentálne sa nachádzajú v policajnej väzbe na gréckom ostrove Lesbos, odkiaľ ich môžu kedykoľvek vrátiť do Turecka. V Turecku nemajú zaručenú bezpečnosť ani ochranu.

Saudská Arábia:

Aktivista, nie terorista

Waleed Abu Al-Khair je obvinený z porušovania kybernetického zákona kvôli nenásilnému využívaniu práva na slobodu slova a online aktivizmu. Viackrát ho zbili a mučili. Je známym bojovníkom za ľudské práva a obhajoval väzneného bloggera a väzňa svedomia Raifa Badawiho.

Ruská federácia:

Zatvorená: Vo väzení za pokojné protesty

Ildar Dadin bol 7. decembra 2015 odsúdený moskovským súdom na tri roky väzenia za „opakované porušovanie zákona o verejných zhormaždeniach“ (Článok 212.1 Trestného zákonníku Ruskej federácie). Je prvým, koho odsúdili na základe tohto nového článku z roku 2014, ktorý trestá opakované porušenie zákona o verejných zhromaždeniach. 31. marca 2016 bol Ildarov trest po odvolaní znížený na 2,5 roka.

Ruská federácia:

Pomôžme väzenkyni svedomia na slobodu!

Natalya Šarinová, riaditeľka štátnej Knižnice ukrajinskej literatúry, je od 30. októbra v domácom väzení, pretože sa v jej knižnici údajne nachádzala "extrémistická literatúra". 5. apríla ju obvinili z nového zločinu sprenevery čo umožňuje predĺžiť domáce väzenie až na rok. Je väzenkyňou svedomia.

Grécko:

Humanitárna kríza v Grécku

Tisícky ľudí na úteku, žiadateľov a žiadateliek o azyl a migrantov a migrantiek sú uväznení v Grécku v ťažkých podmienkach. Kvôli svojvoľnému a diskriminačnému uzavretiu hraníc na ceste západným Balkánom nemajú žiadny prístup k ochrane. Pokiaľ štáty EÚ nezačnú urýchlene prijímať ľudí na úteku z Grécka, bude sa humanitárna situácia s príchodom ďalších tisícok naďalej zhoršovať.

Tibet:

Uzatvorené: Uväznenie tibetského spisovateľa

Mladý tibetský spisovateľ a bloger Druklo (známy aj pod pseudonymom Šokjang) bol po takmer roku strávenom v zadržaní, odsúdený na tri roky väzenia. Jeho uväznenie je pravdepodobným následkom článku, v ktorom popisoval nárast počtu príslušníkov Čínskych bezpečnostných zložiek.

Ukrajina:

Kostyantyn prepustený aj vďaka Vám!

Úrady odmietajú zverejniť osud a miesto, kde sa nachádza Kostyantyn Beskorovaynyi. 27. novembra 2014 ho bezpečnostné zložky zadržali na východe Ukrajiny. Existujú závažné obavy o jeho zdravie a bezpečnosť.

Egypt:

Zatvorená: Egyptský študent nespravodlivo väznený

Mahmoud Hussein je 20-ročný študent a väzeň svedomia, ktorý chradne vo väzení v Egypte. Pred viac ako 720 dňami ho zatkli počas toho ako sa vracal domov z protestu proti vojenskej vláde a Moslimského bratstva. Je vo väzení, pretože mal oblečené tričko "Národ bez mučenia" a šál, ktorý pripomínal "Revolúciu z 25. januára". Doteraz nebol z ničoho obvinený ani súdený za žiadny priestupok. Mučením a zlým zaobchádzaním bol donútený podpísať "priznanie".

Burkina Faso:

Donútené vydať sa už v jedenástich rokoch

Dievčatá ako trinásťročná Maria musia utiecť pred núteným manželstvom. Otec ju donútil, aby sa vydala za 70- ročného muža slovami: "Ak sa za neho nevydáš, zabijem ťa.” Jej štyri sestry boli takisto donútené vydať sa. Po troch dňoch, ktoré strávila s ďalšími manželkami utiekla. Kráčala tri dni (pešo prešla 169km), kým sa dostala k útočisku pre mladé dievčatá. Maria je len jedna z veľkého množstva dievčat v Burkine, ktorým hrozia predčasné a nútené manželstvá.

Malajzia:

UZATVORENÉ: Karikaturista čelí väzeniu za tweetovanie

V súčasnosti drží Zunar smutný rekord v počte obvinení z porušovania zákonu o protištátnych aktivitách. Žaloba proti Zunarovi, politickému satirikovi, ilustruje zasahovanie do slobody prejavu v Malajzii prostredníctvom tohto zákona z roku 1948. Nedávno boli za nejasných okolností novelizovaný a tí, čo vyjadrujú nesúhlas s vládou, môžu byťnajnovšie odsúdení na dlhé tresty (napríklad na tri až dvadsať rokov väzenia). Zákon sa vzťahuje aj na kritiku prostredníctvom moderných technológii. Zunar momentálne čelí deviatim obvineniam z porušenia tohto zákona naraz. Týkajú sa jeho desiatich tweetov z februára tohto roku, v ktorých kritizoval súdny systém po odsúdení opozičného lídra Anwara Ibrahima. Zunar považuje proces s Ibrahimom za vykonštruovaný, politicky motivovaný akt.

Grécko:

Zbitý za to, že sa zamiloval

V auguste 2014 brutálne zbili grécko-pakistanský homosexuálny pár. Muži sedeli na lavičke na námestí v centre Atén, keď ich napadla skupina mužov v čiernom. Costas vypovedal, že na neho najskôr hodili vedro so špinavou vodou a potom ho bili a kopali viac ako desať minút. Násilnici potom na Costasa vysypali odpadkový kôš a na zlomili mu nohu na troch miestach. Costas musel okamžite vyhľadať lekársku pomoc a jeho zranenie si vyžiadalo dlhú rekonvalescenciu. Podozriví z útoku neboli dodnes odhalení a nikto nebol potrestaný.

Sýrska arabská republika:

Unesení vládnymi agentmi a stále nezvestní

V roku 2013 vošli vládni agenti do domu Ranie Alabassiovej a bez udania dôvodu ju uniesli spolu so šiestimi deťmi. Pár dní predtým uniesli podobným spôsobom jej manžela. O Ranii, jej manželovi ani ich šiestich deťoch nie sú doteraz žiadne správy. Sýrske úrady odmietli poskytnúť príbuzným Ranie akékoľvek informácie o tom, čo sa stalo, a kde sa momentálne rodina nachádza. Jej sestra Naila môže len hádať, prečo bola jej rodina zatknutá. "Rania nepatrila do opozičnej strany, ani nechodila na demonštrácie. Bola tu, aby pomáhala ostatným."

Mjanmarsko:

Vo väzení za študentský protest

Phyoe Phyoe Aungová, generálna tajomníčka študentského zväzu v Mjanmarsku, viedla nenásilné protesty proti novému školskému zákonu, ktorý obmedzuje akademickú slobodu. Na reakciu proti zákonu organizovali študenti vo februári 2015 pochod po celej krajine, ktorý mal smerovať k najväčšiemu mjanmarskému mestu, Yangonu. Polícia im však v meste Letpadam v strede Mjanmarska zatarasila cestu a po neúspešných snahách o vyjednávanie ich napadla. Asi sto protestujúcich bolo obvinených z rôznych priestupkov - nepovolené zhromažďovanie sa, organizovanie nepokojov. Najmenej 70 protestujúcich vrátane Phyoe je v súčasnosti vo väzení v oblasti Bago a čelí trestu vo výške deväť a pol roka.

Slovenská republika:

Zatvorená: Slovenská vláda musí ukázať ľudskosť

Čelíme najväčšej utečeneckej kríze od druhej svetovej vojny. Milióny ľudí utekajú pred bombardovaním a plynovými útokmi v Sýrii, pred mučením a zotročovaním v Eritrei, pred násilím a zneužívaním v ich domovských krajinách.

Irán:

Iránska umelkyňa uväznená za kritizovanie vlády

29-ročná Atena Farghadaniová bola uväznená za jej umeleckú tvorbu a pokojný aktivizmus, po tom ako ju súd vyhlásil vinnou z „urážky členov parlamentu prostredníctvom kresieb.“

Bulharsko:

Bulharským rómskym rodinám hrozí nútené vysťahovanie

126 rómskych rodín čelí nútenému vysťahovaniu v Bulharskej oblasti Gurmen. O domov už prišlo osem rodín. Bulharské orgány by mali dodržiavať medzinárodné záväzky o ľudských právach a predísť núteným vysťahovaniam.

Uzbekistan:

Donútený k priznaniu mučením

Novinár Muhammad bol odsúdený na pätnásť rokov väzenia za písanie článkov. Je najdlhšie väzneným novinárom na svete. „Niekoľko dní som ležal v kaluži krvi, bez jedla a vody. Snažil som sa spomenúť si na všetko dobré v mojom živote – na moje deti a ženu. A v duchu som sa pripravoval na to, že zomriem.“ V roku 1999 Muhammeda mučili uzbecké bezpečnostné zložky pokiaľ sa nepriznal k protištátnym zločinom. Hoci Uzbekistan podpísal Dohovor OSN o zákaze mučenia, stále sa využíva na získanie priznania z trestných činov. Muhammad mal byť v roku 2014 prepustený, no stále zostáva vo väzení kvôli ďalšiemu päťročnému trestu za porušenie väzenského poriadku.

Česká republika:

Podporme rovný prístup k vzdelávaniu!

Andrej má 15 rokov a býva s babičkou a sestrou v byte na dedine pri Českom Krumlove, kde chodí do praktickej školy. Do južných Čiech sa presťahoval zo Slovenska keď bol štvrták. O rok neskôr prepadol z češtiny a poslali ho na psychologické testy. Aj napriek tomu, že mu testy prišli veľmi ľahké, odporučili mu, aby prestúpil z bežnej základnej školy na praktickú základnú školu. Vyučovanie je veľmi jednoduché, Andrej patrí k najlepším žiakom.

Indonézia:

Indonézia: Zastavme popravy!

V Indonézii hrozí poprava najmenej desiatim ľuďom. Traja, ktorí čakajú na vykonanie trestu smrti, boli začiatkom marca presunutí na ostrov Nusakambangan. Na tomto mieste sa vykonávajú popravy.

Spojené štáty:

Povedzme vládam, aby nás prestali sledovať

Edward Snowden odhalil šokujúci rozsah sledovacích sietí pod vedením USA a Veľkej Británie. Vlády na internete sledujú, čo robíme. Tajné a bezpečnostné agentúry štátov využívajú masové sledovanie na to, aby vytiahli naše súkromné emaily, telefonáty, históriu vyhľadávania na internete, zoznam kontaktov, fotky z webkamier, polohu mobilných telefónov.

Ruská federácia:

Novinárka odsúdená za "propagandu" LGBTI

Elena Klimovová je novinárka z uralského mesta Nizhniy Taghil a zakladateľka online projektu Deti 404 zameraného na podporu LGBTI mládeže. 23. januára 2015 bola uznaná vinnou za "propagandu netradičných sexuálnych vzťahov medzi mladistvými" a bola jej udelená pokuta. Hrozí, že projekt Deti 404 zanikne.

Saudská Arábia:

10 rokov väzenia a 1000 rán bičom za založenie on-line fóra

Raif Badawi bol v júni 2012 zatknutý a odvtedy sa nachádza vo väzení Briman v Džidde. Je zakladateľom online fóra pre politické a sociálne debaty Liberáli Saudskej Arábie. Bol obvinený z porušovania zákona o informačných technológiach a z urážania islamu. 7. mája 2014 bol odsúdený na desať rokov väzenia a 1000 rán bičom. Navyše dostal vysokú pokutu, desaťročný zákaz cestovania a zákaz verejného vyjadrovania názoru prostredníctvom medií alebo sociálnych sietí.

Taliansko:

Zastavme utrpenie a smrť na našich hraniciach!

"Keď sa loď potápala, nevidel som mojich priateľov. Hľadal som ich, ale nemohol som ich nájsť. Potom som našiel Omara, ale ďalšieho priateľa som nikde nevidel. Chcel som pomôcť ostatným, ale nedokázal som to. Bolo veľmi únavné plávať v mori niekoľko hodín, hoci sme si s Omarom pomáhali. Každý hľadal vo vode svoju rodinu a priateľov."
Mohammed, 21 ročný utečenec zo Sýrie opísal Amnesty International svoj traumatický príbeh, ktorý zažil 11. októbra 2013. Vtedy sa loď, na ktorej sa plavil spolu s ďalšími 400 ľuďmi potopila 70 míl od Lampedusy, talianskeho ostrova v Stredozemnom mori.

Uzbekistan:

UZATVORENÁ PETÍCIA: Mučený a odsúdený po troch nespravodlivých súdnych procesoch

Erkin Musaev z Uzbekistanu bol nespravodlivo obvinený zo špionáže, mučený a uväznený na dvadsať rokov po sérii súdnych konaní, ktoré nespĺňali medzinárodné štandardy spravodlivých súdnych procesov. Erkin Musaev všetky obvinenia zo špionáže a zneužitia prostriedkov OSN odmieta.

India:

30 rokov od priemyselnej katastrofy ľudia stále trpia

Počas úniku srmtiaceho plynu z továrne na pesticídy zahynulo pred tridsiatimi rokmi v Bhopále v centrálnej Indii za tri dni takmer 10 tisíc ľudí. Miestne obyvateľstvo stále trpí negatívnymi dôsledkami katastrofy. Továreň, ktorá nebola riadne opravená, zostáva zdrojom vážneho znečistenia a unikajúce chemikálie stále ohrozujú zdravie miestnych obyvateľov. Bhopálska katastrofa je ukážkový prípad neúspešného požadovania efektívnej nápravy za hrubé porušovanie ľudských práv medzinárodnými korporáciami.

Afganistan:

Aj Váš podpis pomohol Brišne!

Brišna, desaťročné dievča z afgánskej provincie Kundúz, bola v máji 2014 znásilnená miestnym duchovným. Počas hospitalizácie sa Brišne vyhrážala smrťou pre pošpinenie cti jej rodina i miestna komunita.

Filipíny:

Mučený a väznený za zločin, ktorý nespáchal

Jerryme Corre, vodič autobusu, sedí už dva roky vo väzení za zločin, ktorý nespáchal. Policajti v civile, ktorí ho zadržali za údajnú krádež a vraždu policajta, ho mučili a obvinili ho aj z prechovávania drog. Snažil sa im vysvetliť, že nemajú správneho páchateľa, ale neverili mu. Odmietli uveriť aj inému policajtovi, ktorý potvrdil, že Jerryme nie je ten, kto spáchal zločin. Jerryme bol donútený podpísať dokument, ktorého obsah nepoznal.

Južná Afrika:

Tehotné ženy a dievčatá bez prístupu k potrebnej starostlivosti

Ženy a dievčatá z oblasti Mkhondo v provincii Mpumalanga čelia množstvu rizík v oblasti sexuálnych a reprodukčných práv a materského zdravia. Zdravotná oblasť Gert Sibande, v ktorej žijú, je jednou z najhorších v Juhoafrickej republike. Úmrtnosť matiek sa v tejto oblasti zvýšila oproti klesajúcemu vývoju vo zvyšku krajiny. Ženy a dievčatá nemajú prístup ku skorej a pravidelnej prenatálnej starostlivosti čo spolu s ďalšími sociálnymi a ekonomickými faktormi významne ohrozuje ich zdravie a životnú úroveň.

Spojené arabské emiráty:

Ľudskoprávny advokát a člen Amnesty International odsúdený kvôli politickej aktivite

Mohammed al-Roken je profesor ústavného práva a advokát ľudských práv, ktorý si vo väzení v Spojených arabských emirátoch (SAE) odpykáva desaťročný trest po kolektívnom súdnom procese s 94 vládnymi kritikmi a reformnými aktivistami. Proces, medzinárodne známy ako „SAE 94“, predstavuje tvrdý zákrok proti slobode prejavu a združovania a pokus o umlčanie výziev k demokratickým reformám v krajine. Výsledkom politicky motivovaného súdneho konania bolo usvedčenie 69 ľudí z pokusu o zvrhnutie vlády, vrátane Mohammeda al-Rokena. Súd nespĺňal medzinárodné štandardy spravodlivého súdneho procesu a bol poznamenaný viacerými porušeniami ľudských práv.

Čína:

Odsúdená za snahu o transparentnejšiu vládu

Ľudskoprávna aktivistka Ping Liuová je väzenkyňou svedomia, ktorá bola kvôli protikorupčným aktivitám odsúdená na 6,5 rokov väzenia. Patrí k mnohým aktivistom a aktivistkám, ktorí boli prenasledovaní alebo zadržaní v rámci tvrdého zásahu čínskych úradov proti "Hnutiu nových občanov", ktoré sa snaží presadzovať transparentnosť vlády a upozorňovať na korupciu. Tvrdé zákroky poukazujú na pokrytectvo čínskych úradov, ktoré tvrdia, že bojujú proti korupcii, ale zároveň trestajú tých, ktorí sa ju snažia odhaliť. Ping Liuová bola údajne počas zadržania mučená a jej zdravotný stav je vážny.

Spojené štáty:

35 rokov väzenia za zverejnenie dokumentov o porušovaní ľudských práv

21. augusta 2013 bola príslušníčka americkej armády Chelsea Manningová odsúdená na 35 rokov väzenia za zverejnenie tajných materiálov na webstránke WikiLeaks. Niektoré z materiálov, ktoré Chelsea odhalila, poukazovali na potenciálne porušovanie ľudských práv a medzinárodneho humanitárneho práva americkou armádou pri zahraničných operáciach v Iraku a v Afganistane a príslušníkmi CIA. Chelsea držali jedenásť mesiacov v izolácií v predbežnej väzbe v Iraku a vo Virgínii v USA. Amnesty International žiada o udelenie milosti Chelsea Manningovej ako prejav uznania motívov, ktoré ju viedli k zverejneniu materiálov, z dôvodov dlhého trvania predbežnej väzby a procesným nedostatkom v priebehu súdneho procesu.

Venezuela:

Mučený pre účasť na demonštráciách

Daniela Quintera zatkla 21. februára 2014 Bolívijská národná stráž pri návrate z protivládnych demonštrácií v Maracaibu v štáte Zulia. Po zatknutí ho mučili, sexuálne napadli, vyhrážali sa mu smrťou a opakovane ho bili. Nemal dovolené zaspať a musel stáť hodiny v skrútenej polohe. Násilie skončilo až pred súdom, po ktorom Daniela podmienečne prepustili. Všetky obvinenia Národnej stráže, ktorá pri súde tvrdila, že vlastnil a prechovával výbušniny, zbrane a drogy Daniel odmietol.

Nórsko:

Bez operácie a psychiatrického posudku si nemôže prepísať rod

John Jeanette Solstad Remøová je 65-ročná Nórka, ktorej bolo pri narodení pripísané mužské pohlavie. Dožaduje sa svojho práva na prepis rodu. Administratívne si zmenila meno jednoducho, ale jej žiadosť na zmenu označenia pohlavia v dokumentoch bola zamietnutá, keďže nesplnila postup "úplnej zmeny pohlavia" určený Nórskou štátnou univerzitou. Ten zahŕňa psychiatrickú diagnózu poruchy osobnosti "transsexualizmu" a operáciu zmeny pohlavia, ktorá vedie k sterilizácii. Pretože sa údaje v jej osobných dokladoch nezhodujú s jej rodovou identitou a výzorom, je jej právo na súkromný život každý deň porušované.

Grécko:

Rasovo motivovaný útok bez spravodlivého trestu

Paraskevi Kokoniová je tridsaťpäť ročná Rómka žijúca v západnom Grécku. Spolu s jej synovcom, ktorý trpí duševnou poruchou, sa v októbri 2012 stali počas nakupovania obeťami rasovo motivovaného útoku. Z útoku a z ťažkého ublíženia na zdraví boli v novembri 2014 odsúdení traja muži. Predchádzajúce nenávistné útoky v oblasti však neboli vzaté do úvahy a Amnesty International sa obáva, že sa vyšetrovanie nezaoberalo rasovým motívom útoku.

Nigéria:

Odsúdený na trest smrti za čin, ku ktorému sa priznal po mučení

Mosesa Akatugba zatkli v novembri 2005 pre podozrenie z ozbrojenej lúpeže, o ktorej tvrdí, že ju nespáchal. V tom čase mal 16 rokov. V policajnej väzbe strávil viac než tri mesiace a k priznaniu ho donútili mučením. V marci 2006 ho súd uznal vinným a bol preložený do väzenia. Po ôsmich rokoch väzenia bol 12. novembra 2012 odsúdený na smrť. Moses strávil posledných osem rokov bez rodiny, vo väzení sa s nimi vidí len dvakrát do mesiaca.

Irak:

Irak: Civilnému obyvateľstvu treba okamžite pomôcť

"Konvertujte, odíďte, alebo zomrite": stovky tisícok príslušníkov menšín bolo nútených odísť zo svojich domovov následkom ultimáta vydaného Islamským štátom.

Sýrska arabská republika:

Výzva: Pomôžme utečencom zo Sýrie

Pred tromi rokmi konflikt v Sýrii vyvolal jednu z najväčších utečeneckých vĺn v moderných dejinách. Od vypuknutia krízy utieklo zo Sýrie vyše 3 milióny obyvateľov, z toho viac ako polovicu tvoria deti. Ďalšie 4 milióny Sýrčanov sa ukrýva vo vlastnej krajine, čo znamená, že tretina obyvateľov je na útek. Potrebujú našu pomoc. Potrebujú nájsť bezpečné útočisko v Európe.

Etiópia:

UZATVORENÉ: Etiópsky novinár odsúdený na 18 rokov za článok kritizujúci vládu

Novinár Eskinder Nega bol zatknutý v septembri 2011 za prejavy a písanie článkov kritizujúcich vládu. Bol obvinený z "prípravy a podnecovania k teroristickým činom" a odsúdený na 18 rokov väzenia. Amnesty International považuje Eskindera Negu za väzňa svedomia, odsúdeného iba za uplatňovanie svojho práva na slobodu prejavu.

Mjanmarsko:

Barmský lékar uväznený na 17 rokov za údajné podnecovanie k násiliu

Barmský lekár Tun Aung bol zatknutý v júni 2012. Najprv bol niekoľko mesiacov zadržiavaný v izolácii a následne odsúdený na 17 rokov väzenia za údajné podnecovanie násilia v spoločnosti v súvislosti s etnickými nepokojmi medzi väčšinovými budhistami a moslimskou menšinou. Tie vypukli na západe Barmy po znásilnení a zavraždení mladej ženy budhistického vyznania. Amnesty International sa domnieva, že Tung Aung bol uväznený len preto, že je predsedom Rady pre islamské náboženské záležitosti v meste Maungaw.

Ostatné akcie

Slovenská republika:

Facebook Logo Twitter Logo Žiadajte reguláciu obchodu s policajným vybavením

Spoločenské a systémové zmeny môžeme docieliť iba keď ich budeme žiadať spoločne. Všetci a všetky máme právo protestovať pokojne, bezpečne a bez strachu, že polícia neprimerane použije svoje vybavenie a pritom nám ublíži, zraní nás alebo dokonca zabije. Zmluva o obchode bez mučenia by mohla pomôcť chrániť právo na protest. Žiadajte slovenskú vládu, aby podporila reguláciu obchodu s policajným vybavením a tzv. menej smrtiacimi zbraňami. Okrem toho ju vyzvite, aby ta zabezpečila, že ozbrojené zložky budú toto vybavenie používať v súlade s medzinárodným právom.

Saudská Arábia:

Žiadajte slobodu pre saudskoarabský disent

Saudskoarabské úrady sa už niekoľko rokov intenzívne pokúšajú zlepšiť meno krajiny v zahraničí. Nákladná PR mašinéria svetu ukazuje obraz pokroku a pôvabu. Do krajiny prichádzajú slávni športovci a zabávači. V kontraste s týmito výjavmi a so sľubmi korunného princa o modernizácii a o pokrokovej a inkluzívnej vláde však štátne orgány stále brutálnejšie umlčiavajú všetky kritické hlasy v krajine. Aj tak malý prejav odporu, ako je príspevok na sociálnych sieťach, ktorý vyzýva na ľudskoprávne reformy alebo kritizuje štátne úrady, môže autorka či autor čeliť zákazu cestovania, desiatkam rokov za mrežami či dokonca trestu smrti.

Slovenská republika:

Žiadame NR SR, aby odmietla transfóbny návrh zákona o rodnom čísle

Žiadame NR SR, aby odmietla transfóbny návrh zákona o rodnom čísle

Slovenská republika:

Žiadame NR SR, aby odmietla transfóbny návrh zákona o rodnom čísle

Žiadame NR SR, aby odmietla transfóbny návrh zákona o rodnom čísle

Mjanmarsko:

Bojuje za to, aby Facebook niesol zodpovednosť

Pred šiestimi rokmi nemal Maung Sawyeddollah ľahký život, ale rád hral futbal a sníval o tom, že sa stane lekárom. V roku 2017, keď mal 15 rokov, sa však jeho život obrátil hore nohami.

Slovenská republika:

VOTE AGAINST TRANSPHOBIC BILL IN SLOVAKIA

On March 21st, the National Assembly of the Slovak Republic advanced the draft Bill No. 301/1995 Coll. on the birth number to the second reading. The adoption of this law would constitute a direct attack on transgender people in Slovakia and, ultimately, on their lives, as it would prevent them from undergoing a legal transition that has been legally permitted in Slovakia for 60 years.

Ruská federácia:

Krymským ľudskoprávnym advokátom odobrali licenciu

Právnička Lilya Gemedzhi a právnici Rustem Kyamilev a Nazim Sheikhmambetov pôsobia na Kryme, ktorý je pod Ruskou okupáciou. Vo svojej advokátskej praxi dlhodobo obhajujú krymskotatárskych aktivistov a aktivistky v politicky motivovaných procesoch. Dňa 15. júla 2022 ich vylúčili z advokátskej komory, v dôsledku čoho nemôžu pokračovať vo svojej dôležitej práci. Zákaz ich činnosti v čase, keď pribúdajú politicky motivované represie proti aktivistom a aktivistkám, pôsobí zároveň ako varovný signál pre ostatných právnikov a právničky na Kryme.

Kirgizsko:

Kirgizsko: Gulzar Dujšenova bojuje za práva ľudí so zdravotným znevýhodnením

Gulzar Dujšenova v roku 2002 ochrnula na spodnú časť tela v dôsledku dopravnej nehody spôsobenej opitým vodičom. O rok neskôr nečakane zomrel jej manžel, a tak sa Gulzar náhle stala jedinou opatrovníčkou svojich dvoch malých detí. Gulzar momentálne bojuje za práva zdravotne znevýhodnených ľudí v Kirgizsku.

Turecko:

Žiadajte spravodlivosť pre Istanbulskú 10

Osem obrancov a obrankýň ľudských práv vrátane riaditeľky Amnesty International Turecko, İdil Eser, a dvaja zahraniční školitelia, boli v stredu 5. júla 2017 zadržaní počas workshopu v Büyükade. Stali sa tak väzňami a väzenkyňami svedomia a z tohto dôvodu musia byť okamžite a bezpodmienečne prepustení.

Ukrajina:

Zadržaný za pokojný protest

Oleg Sentsova, ukrajinského režiséra, zatkla a následne previezla ruská Federálna bezpečnostná služba do Moskvy. Oleg sa previnil len tým, že využil svoje právo na slobodu prejavu a zhromažďovania sa. Napriek tomu je obvinený z teroristických útokov a nezákonného používania strelných zbraní.

Spojené štáty:

43 rokov na samotke

Albert Woodfox je už 43 rokov vo väzení v Louisiane, z toho 40 rokov na samotke. V roku 1972 bol usvedčený z vraždy väzenského dozorcu, pričom neexistuje fyzický dôkaz, ktorý by ho spájal so zločinom. Desiatky rokov samoty a straty slobody si vyžiadali vysokú daň na jeho zdraví. Denne trávi 23 hodín osamote v malej cele, s obmedzeným prístupm k osobnému majetku, knihám, právnej ochrane, práci či návštevám. Mimo cely môže cvičiť iba tri hodiny týždenne. Súd už trikrát odvolal Albertovo usvedčenie. V júni 2015 súd potvrdil jeho prepustenie, Albert však stále zostáva vo väzení, kvôli prístupu generálneho prokurátora štátu Lousiana.

Slovenská republika:

Anzor Čentiev: Vydanie čečenského utečenca do Ruska

Anzor Čentiev, etnický Čečen a žiadateľ o azyl na Slovensku, momentálne čelí bezprostrednému vydaniu do Ruskej federácie. V prípade, že sa vráti do Ruskej federácie, hrozí mu nebezpečenstvo, že bude mučený a vystavený nespravodlivému súdnemu procesu.

Sudán:

Zatvorená: Meriam zachránená pred trestom smrti a bičovaním

Meriam Yehya Ibrahimová bola 15.mája 2014 odsúdená k trestu smrti obesením za údajné "odpadlíctvo od viery" a ku 100 ranám bičom za "cudzoložstvo". Meriam je uväznená s jej 20-mesačným synom a niekoľkodňovým dievčatkom, ktoré porodila vo federálnej väznici pre ženy.

Bulharsko:

UZATVORENÉ: Mihail zomrel, pretože si jeho vrahovia mysleli, že je gay

Uplynulo päť rokov od vraždy Mihaila Stoyanova. Jeho páchatelia sú stále na slobode. Apelujte na bulharské úrady, aby boli jeho vrahovia postavení pred súd.

Reagujeme na porušovanie základných ľudských práv kdekoľvek na svete.

Amnesty International sleduje prípady ľudí, ktorí sú prenasledovaní, nespravodlivo väznení alebo v priamom ohrození života. Petície, urgentné akcie a tlak na predstaviteľov vlád vedú k zlepšeniu ich podmienok. Môžeme iniciovať vyšetrovanie v prípadoch, ktoré miestne úrady doteraz ignorovali. Výnimkou nie sú ani situácie, keď daná krajina začne na náš podnet problém riešiť systematicky a jeden prípad tak ovplyvní tisíce ďalších.