Zatvorená: Meriam zachránená pred trestom smrti a bičovaním

Sudán, akcia začala 29.5.2014

Meriam Yehya Ibrahimová bola 15.mája 2014 odsúdená k trestu smrti obesením za údajné "odpadlíctvo od viery" a ku 100 ranám bičom za "cudzoložstvo".

Meriam je uväznená s jej 20-mesačným synom a niekoľkodňovým dievčatkom, ktoré porodila vo federálnej väznici pre ženy.

Aktuálne k prípadu

1.7.2014

Meriam je stále držaná na Americkej ambasáde

Meriam bola prepustená z väzenia 23.júna. Momentálne sa aj so svojou rodinou nachádza v Chartúme, v hlavnom meste Sudánu. Z krajiny nie je schopná odísť, kvôli ďalším obvineniam, ktorým čelí. Amnesty International ďalej bude monitorovať prípad. Ďakujeme všetkým, ktorí apel podpísali.

24.6.2014

Meriam je opäť vo väzení

Meriam Ibrahim a jej manžel, americký občan Daniel Wani sa snažili odletieť z krajiny. Bola obvinená z toho, že chcela vycestovať z krajiny na falošné dokumenty. Hrozí jej 7 ročný trest. Celá rodina bola zadržaná na letisku 40 agentmi národnej bezpečnosti na letisku v Chartúme. Na slobode bola necelých 24 hodín!

23.6.2014

Meriam je prepustená na slobodu

"Meriam, matka dvoch detí, je konečne na slobode" dnes vyhlásil jej právnik.

1.6.2014

Meriam bude možno prepustená

Podľa vyhlásenia sudánskeho ministerstva zahraničných vecí, Meriam bude prepustená v najbližších dňoch. Ak je to pravda, tak naša snaha a medzinárodný tlak pomohli k prepusteniu Meriam. Pokiaľ však Meriam aj so svojimi dvoma deťmi nebudú slobodní, neverme sľubom oficiálnych predstaviteľov. Vyvíjajme tlak na vládu, podpisujme petíciu, nech je Meriam čo najkôr slobodná.


Meriam Yehya Ibrahimová bola zadržaná a obvinená z "cudzoložstva" v auguste 2013 z dôvodu, že sa zosobášila s kresťanom. Podľa práva šaría, ktoré sa v Sudáne uplatňuje, sa manželstvo moslimskej ženy a nemoslimského muža považuje za "cudzoložstvo". Vo februári 2014, súd obvinenie rozšíril o "odpadlíctvo od viery", keď Meriam uviedla, že je kresťanka a nie moslimka.

Dátum vykonania trestu smrti nebol ešte oznámený a podľa sudánskeho trestného zákonníka by nemal byť vykonaný do dvoch rokoch od narodenia dieťaťa. Amnesty International považuje trest smrti za absolútny, krutý, neľudský a ponižujúci trest a za porušenie práva na život. Trest bičovaním je podľa medzinárodnej legislatívy v oblasti ľudských práv v rozpore s absolútnym zákazom mučenia a iného zlého zaobchádzania .

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Meriam bola zachránená pred trestom smrti a bičovaním.

Jej obvinenia z cudzoložstva a odpadlíctva od viery neboli potvrdené.

Amnesty International žiada od sudánskych orgánov, aby prijali opatrenia, ktoré zabezpečia, že sa podobná situácia už nebude opakovať. Bičovanie musí byť zrušené ako trest. Sudánske orgány by mali zaviesť moratórium na popravy. Článok 126 (odpadnutie od viery) a článok 146 (cudzoložstvo) musia byť odstránené z trestného zákonníka Sudánu.

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • okamžité a bezpodmienečné prepustenie Meriam Yehya Ibrahimovej, ktorá je väzeňkynou svedomia len pre svoju vieru
  • zrušenie trestu bičovaním, ktorý je v rozpore s medzinárodnou legislatívou v oblasti ľudských práv

Adresáti petície:

  • Mohamed Bushara Dousa: Sudánsky minister spravodlivosti