Urgentná akcia

Prečo poľské úrady namiesto útočníkov perzekvujú obete bitky?

Poľsko, akcia začala 28.11.2018

For English version scroll down.

11. novembra 2017 bolo 14 odvážnych poľských žien napadnutých počas pochodu organizovaného pri príležitosti Dňa nezávislosti vo Varšave. Skupina aktivistiek sa rozhodla proti týmto nenávistným prejavom vystúpiť a priniesli na pochod transparent s názvom "Stop fašizmu“. Iba o pár minút neskôr boli napadnuté a videozáznamy ukazujú, že do nich ľudia kopali, opľúvali ich a kričali na ne. Polícia však adekvátne nezasiahla.

Aktuálne k prípadu

20.1.2020

Prokurátor sa neodvolal

Prokurátor sa v zákonnej lehote neodvolal proti rozhodnutiu súdu z októbra 2019, podľa ktorého bolo 14 poľských aktivistiek nevinných. Rozsudok sa tak stáva právoplatným.

24.10.2019

Súd rozhodol o nevine aktivistiek

Súd vo Varšave dnes rozhodol, že aktivistky obvinené z nepovoleného „zásahu do legálneho zhromaždenia“ sú nevinné. Prokurátor sa môže proti rozhodnutiu odvolať, zatiaľ to však vyzerá, že spravodlivosť v tomto prípade zvíťazila. Na rozhodnutie súdu ohľadne útoku, ktorého obeťami sa aktivistky počas pochodu stali stále čakáme.

5.2.2019

Odvolanie proti verdiktu prokuratóra prebehne budúci týždeň

13. februára vo Varšave prebehne súdne vypočúvanie v prípade odvolania, ktoré podali poľské aktivistky proti rozhodnutiu prokurátora o ukončení vyšetrovania v ich prípade.


Mnohí demonštranti používali svetlice, hádzali petardy, kričali a zobrazovali xenofóbne slogany ako "biele Poľsko" a "Európa bude biela alebo opustená". Niektoré zo žien boli zranené a útok im spôsobil podliatiny a dokonca rezné rany. Jedna z nich dokonca stratila vedomie a potrebovala lekársku pomoc. Poľské úrady nedokázali tieto ženy ochrániť. Naopak, ony samy sú potrestané a útočníci sa naďalej tešia beztrestnosti. Amnesty International vyzýva ministra vnútra, aby zabezpečil potrestanie útočníkov a 14 žien zbavil všetkých obvinení.

"Ukázali sme transparent pochodujúcim. Spočiatku boli prekvapení. Potom nás začali kopať, nadávať a nakoniec nás odtiahli z cesty. Nechceli sme zastaviť alebo zablokovať pochod, jednoducho sme chceli ukázať naše posolstvo a odísť," povedala jedna z napadnutých aktivistiek.

Vyšetrovanie útoku sa úrady rozhodli ukončiť a ženy boli obvinené a uznané vinnými za narušenie legálneho zhromaždenia. Opatrenia prijaté týmito orgánmi sú hlboko znepokojujúce a môžu mať devastujúci dopad na poľskú občiansku spoločnosť. Pokuty, stíhanie a nedostatok ochrany zo strany polície predstavujú priame ohrozenie práva na protest a ich následkom je umlčanie každého, kto chce vyjadriť svoje názory alebo kritizovať vládu.

"Keď Kasiu zranili, zavolala som políciu. Povedali mi, že neprídu a mám hľadať políciu eskortujúcu pochod. Po približne 20-30 minútach prišli, no boli to ťažkoodenci,“ hovorí Agnieszka a ďalšia aktivistka, Zofia, dodáva: "Polícia prišla na miesto, až keď bol pochod už preč... Prišli peši a vzali si naše osobné údaje. Posmievali sa nám. Hovorili, že to bola naša chyba a že my sme spôsobili problémy... Nepýtali sa nás na útočníkov... Celá interakcia s políciou trvala asi 15 minút, pričom tam bolo 15 policajtov v plnej zbroji.“

Ukážte spolu s nami napadnutým aktivistkám, že za nimi stojíme. Spoločne pridávame svoj hlas do boja za spravodlivé Poľsko, kde môže každý človek vyjadriť svoje názory a pokojne protestovať. Týmto vyzývame ministra spravodlivosti a ministra vnútra Poľskej republiky, aby zabezpečili, že týchto 14 žien nebude potrestaných za pokojný protest a útočníci, ktorí ich napadli, budú postavení pred súd.

Pozadie prípadu

Dva roky po voľbách, v ktorých zvíťazila strana Právo a spravodlivosť, uskutočnila poľská vláda významné právne a politické zmeny, ktoré podkopávajú právny štát a ohrozujú ľudské práva v krajine. Tento vývoj zahŕňa prijatie právnych predpisov, ktoré ohrozujú nezávislosť Ústavného súdu, kondenzovanie moci v rukách výkonných orgánov na úkor nezávislého súdnictva bez politických zásahov, obmedzenie slobody zhromažďovania a slobody prejavu a pokus o obmedzenie práv žien.

V októbri 2017 vydala Amnesty International správu „On the streets to defend human rights“, v ktorej zdokumentovala znepokojivý vzor zneužívania policajných postupov, ktoré sú zbytočné a neprimerané. Vážne znepokojenie nad policajnými zásahmi a kriminalizáciou protestujúcich kritizovala organizácia aj v správe „The power of the street. Protecting the right to peaceful protest in Poland“ z júna 2018.

Obmedzovanie slobody zhromažďovania a vyjadrovania odzrkadľuje celkovú situáciu v Poľsku. Amnesty International dlhodobo upozorňuje na zmenšovanie priestoru pre občiansku spoločnosť. Vyjadriť nesúhlas s vládnymi politikami a postupmi je neustále komplikovanejšie, pričom príslušné orgány zneužívajú Kódex menších trestných činov a trestný zákonník na umlčanie osôb, ktoré uplatňujú svoje ľudské práva. Amnesty International to považuje za neprimerané a zbytočné zásahy porušujúce medzinárodné právo.

Tento prípad spadá pod LWM – Maratón písania listov. Ten je najväčšou medzinárodnou akciou na podporu nespravodlivo väznených, prenasledovaných alebo utláčaných ľudí. Amnesty International ho usporadúva každoročne a tento krát sa v ňom zameriava na ženské obrankyne ľudských práv.

 

 

Protect women fighting hate in Poland

On 11 November 2017, 14 brave Polish women were attacked during The Independence Day March in Warsaw. Their peaceful demonstration against hate caused fury among marchers who beat them and left several of the women with injuries, bruises and cuts.

Polish authorities failed to protect the women. Instead they are now punishing them for their actions and tolerating their attackers with absurd justifications.

The Independence Day March in Warsaw is an annual event attracting also far-right and nationalist groups. Many demonstrators were holding flares, throwing firecrackers, shouting and displaying xenophobic slogans such as “white Poland”, and “Europe will be white or deserted”.

Last year, during the march, 14 brave women decided to speak out against the hatred on display, and brought to the march a banner saying “Fascism Stop”. Minutes after they displayed it, they were attacked. Video footage shows people kicking, spitting and screaming at them. One woman lost consciousness and required medical help.

“They first pulled away our banner, then started tearing our clothes and kicking us. I was kicked several times in my back,” said Elzbieta, one of the activists. .

Authorities decided to close the investigation of the attack against the women with an absurd justification. Adding insult to injury, the women were charged and found guilty of obstructing a lawful assembly.

The measures taken by the authorities are deeply worrying. Fines, prosecution and lack of protection by police pose a direct threat on people’s right to protest and have a chilling effect on anyone who wishes to express their views or criticize the government.

Let’s show that we stand with these women. Add your voice to their fight for a fair and just Poland, where everyone can express their views and protest peacefully.

Send an email to Minister of Justice and Minister of Interior and tell them to ensure the 14 women are not punished for peacefully protesting and their attackers are brought to justice.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Súd vo Varšave rozhodol, že aktivistky obvinené z nepovoleného „zásahu do legálneho zhromaždenia“ sú nevinné. Prokurátor sa v zákonnej lehote neodvolal proti rozhodnutiu súdu z októbra 2019, podľa ktorého bolo 14 poľských aktivistiek nevinných. Rozsudok sa tak stáva právoplatným.

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • okamžité a nezaujaté vyšetrenie útoku na 14 poľských aktivistiek,
  • postaviť útočníkov a útočníčky pred spravodlivosť,
  • umožniť ľuďom v Poľsku využívať právo na pokojný protest a slobodu vyjadrovania