Urgentná akcia

Aktivista, nie terorista

Saudská Arábia, akcia začala 9.6.2016, petícia je stále aktívna

Waleed Abu Al-Khair je obvinený z porušovania kybernetického zákona kvôli nenásilnému využívaniu práva na slobodu slova a online aktivizmu. Viackrát ho zbili a mučili. Je známym bojovníkom za ľudské práva a obhajoval väzneného bloggera a väzňa svedomia Raifa Badawiho.

Aktuálne k prípadu

9.6.2016

Waleed drží od 7. júna hladovku

Waleed sa rozhodol držať hladovku kvôli tomu, že s ním autority pravidelne zle zaobchádzajú a odmietajú mu zabezpečiť adekvátnu zdravotnú starostlivosť vzhľadom na jeho problémy s trávením a potrebu špeciálnej diéty pri cukrovke. Dozorcovia mu tiež zakázali prístup ku knihám a noviny môže čítať len raz do týždňa. Navyše, 18. apríla 2015 na neho zaútočil iný väzeň, po tom čo sa Waleed sťažoval na zlé podmienky vo väzení. Po jeho sťažnosti mu dozorcovia zničili celu, pod zámienkou skonfiškovania zakázaných predmetov. Waleed je väzeň svedomia a musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený! #FreeWaleed

13.1.2016

Samar, sestra Raifa Badawiho a bývalá manželka Waleeda bola zatknutá

Samar Badawiová, bojovníčka za ľudské práva, sestra Raifa Badawiho a bývalá manželka Waleeda Abu- al Khaira bola ráno 12. januára zatknutá pravedpodobne v súvislosti so spravovaním účtu na sociálnej sieti Twitter, ktorý žiadal prepustenie jej bývalého manžela. Samar Badawiová bola zatknutá za to, že nenásilným spôsobom využila svoje právo na slobodu prejavu, musí byť preto okamžite a bezpodmienečne prepustená.


Po rokoch prenasledovania, zatýkania, vyhrážania sa a súdnych sporoch bol právnik Waleed Abu al-Khair v júli 2014 odsúdený na 15 rokov väzenia.

Od roku 2012 bojuje vláda v Saudskej Arábii proti kritickým hlasom. Tých, ktorí vyzývajú k väčšej slobode posielajú na dlhé roky do väzenia. Waleed zastupoval viacerých nenásilných aktivistov, vrátane svojho švagra Raifa Badawiho, väzneného bloggera, ktorý bol odsúdený na 1000 rán bičom.

Špeciálny protiteroristický súd uznal Waleeda vinným z urážky súdnictva, neuposlúchnutia panovníka, poškodzovania povesti kráľovstva a z iných absurdných obvinení. Bola mu ponúknutá možnosť zníženia trestu na desať rokov pod podmienkou, že sa ospravedlní za svoje "trestné činy". Waleed sa odmietol ospravedlniť a sudca mu nariadil odsedieť si plný trest.

Waleeda vo väzení bijú, trpí na nedostatok spánku a držia ho na samotke. Pravidelne ho presúvajú z jedného väzenia do druhého, v dôsledku čoho je pre jeho manželku a dieťa takmer nemožné, aby ho navštívili.

Pozadie prípadu

Štátna moc je v Saudskej Arábii takmer výlučne sústredená v rukách kráľa - ústava mu garantuje absolútnu moc nad vládnymi inštitúciami. V krajine neexistujú politické inštitúcie, nezávislá vláda a politické strany.

Pod záštitou ochrany národnej bezpečnosti potláčajú od marca 2011 saudskoarabské štátne orgány nenásilné protesty, výzvy k reformám a demonštrácie proti porušovaniu ľudských práv. Stovky ľudí uväznili, mnohých zatkli bez obvinenia alebo súdneho procesu.

Vďaka dlhotrvajúcemu zákazu demonštrácii dokázala vláda efektívne potlačiť legitímne formy protestov. Média sú obmedzované a kontrolované.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu za prepustenie väzňa svedomia! on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Kráľ Salman bin Abdul Aziz Al Saud: Jeho Výsosť, Kancelária jeho Výsosti Kráľa

Požadujeme

  • Waleed je väzňom svedomia, nie terorista. Pripojte sa k výzve na jeho okamžité prepustenie a stiahnutie všetkých obvinení, aby mohol byť znova so svojou rodinou.