Žiadajte Amazon, aby dodržiaval práva pracujúcich

Poľsko, akcia začala 27.11.2020, petícia je stále aktívna

Spoločnosť Amazon sleduje, obmedzuje a zastrašuje svojich pracovníkov a pracovníčky, ktorí požadujú lepšie a bezpečnejšie pracovné podmienky. Amnesty International preto vyzýva generálneho riaditeľa spoločnosti Jeffa Bezosa, aby dbal na dodržiavanie práv ľudí pracujúcich v Amazone.

Zisky spoločnosti Amazon od začiatku pandémie COVID-19 prudko rastú a generálny riaditeľ spoločnosti, Jeff Bezos, si aj vďaka tomu udržiava pozíciu najbohatšieho človeka na svete. Pandémia však prináša okrem nárastu tržieb internetových obchodov aj nové riziká pre ľudí pracujúcich v uzavretých priestoroch. Pracovníci a pracovníčky Amazonu sa napriek tomu márne usilujú získať bezpečnejšie pracovné podmienky.

Zakladať a združovať sa v odborových organizáciách je naším ľudským právom. Odborové organizácie sú totiž pre pracujúcich životne dôležité, nakoľko im umožňujú vyjednávať so zamestnávateľmi o mzdách, pracovnej dobe a ďalších pracovných podmienkach. Odbory zohrali kľúčovú úlohu aj počas pandémie COVID-19, keď bránili ľudské práva pracujúcich v Amazone.

Nová správa Amnesty International však dokumentuje zlé zaobchádzanie spoločnosti s pracovníkmi a pracovníčkami vo Francúzsku, Poľsku, Veľkej Británii a USA. Pribúdajú aj obvinenia z toho, že Amazon v niekoľkých krajinách systematicky podkopáva pokusy pracovníkov a pracovníčok o zakladanie odborových organizácií a združovanie sa v nich, ako aj snahy o kolektívne vyjednávanie.

Spoločnosť čelí viacerým obvineniam z monitorovania a analýzy komunikácie, ktorá medzi zamestnancami a zamestnankyňami prebehla v súkromných ​​skupinách na Facebooku. Toto tvrdenie spoločnosť nikdy nepoprela. Existujú tiež dôkazy, že Amazon minul tisíce dolárov za agresívny systém nových technológií na špehovanie pracujúcich. Viacerí ľudia, ktorí počas pandémie vyjadrili obavy o kvalitu a bezpečnosť svojich pracovných podmienok, čelili disciplinárnemu konaniu alebo boli prepustení zo zamestnania.

Medzinárodné právo v oblasti ľudských práv hovorí jasne: každý človek má právo na zakladanie a združovanie sa v odborových organizáciách.

Prejavte pracovníkom a pracovníčkam spoločnosti Amazon svoju podporu. Jeff Bezos sa chváli tým, že osobne číta e-maily doručené do jeho pracovnej e-mailovej schránky. Pripomeňte mu teda, že práva pracujúcich sú ľudské práva!

Pošlite e-mail generálnemu riaditeľovi Amazonu Jeffovi Bezosovi a žiadajte, aby rešpektoval práva pracujúcich.

Váš odkaz doručíme aj ďalším členom a členkám predstavenstva spoločnosti Amazon.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu doržiavanie práv pracujúcich v Amazone on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu .

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Jeff Bezos: generálny riaditeľ Amazonu

Požadujeme

  • aby spoločnosť Amazon a jej generálny riaditeľ Jeff Bezos dbali na dodržiavanie práv pracujúcich
  • aby spoločnosť umožnila svojim zamestnancom a zamestnankyniam vytvárať odborové organizácie a združovať sa v nich