Urgentná akcia
Irán, akcia začala 13.5.2020
Atena Daemi je 29-ročná obrankyňa ľudských práv a aktivistka za zrušenie trestu smrti v Iráne. V máji 2015 ju iránsky súd odsúdil na 14 rokov väzenia za údajné „plánovanie sprisahania proti národnej bezpečnosti“, „šírenie propagandy proti systému“ a „urážku najvyššieho vodcu“ Iránskej islamskej republiky.
Atena dnes na základe pokojných ľudskoprávnych aktivít vo väzení čelí novým obvineniam. Prvý súdny proces v tejto veci sa uskutočnil 13. mája 2020 pred Revolučným súdom v Teheráne.
24.1.2022
Podľa informácií, ktoré 24. januára 2022 na sociálnej sieti Twitter zverejnila sestra iránskej obrankyne ľudských práv Ateny Daemi, Atenu po viac ako 5 rokoch vo väzení prepustili na slobodu. Ďakujeme všetkým z vás, ktorí a ktoré ste podpísali petíciu za spravodlivosť pre Atenu.
2.7.2020
Atenu Daemi odsúdil Revolučný súd v Teheráne na ďalšie dva roky väzenia a 74 rán bičom. Po výkone päťročného trestu odňatia slobody za „konanie proti národnej bezpečnosti“ ju tak nielen neprepustili, ale ešte jej aj sprísnili trest - o jeden rok za „propagandu proti štátu“ a o ďalší rok za „narušenie väzenského poriadku“ vo väznici Evin, ku ktorému "dostala" aj a 74 rán bičom. Navýšenie trestu je pritom výsledkom ďalších vykonštruovaných obvinení. Za „narušenie väzenského poriadku“ sa v jej prípade považovalo to, že Atena koncom decembra 2019 pokojne protestovala proti uväzneniu, za čo ju premiestnili na samotku, na ktorej bola fyzicky zneužívaná. Jej prosby o poskytnutie lekárskej pomoci boli zamietnuté. Za „urážanie najvyššieho vodcu“ a „šírenie propagandy proti štátu“ Atenu spolu s obrankyňou ľudských práv Golrokh Iraee odsúdil Revolučný súd v Teheráne ešte 18. júla 2019. Pôvodný rozsudok stanovil trest odňatia slobody na tri roky a sedem mesiacov. Odvolací súd v Teheráne 5. septembra 2019 tento trest obrankyniam ľudských práv predĺžil počas revízneho pojednávania o ďalšie dva roky a jeden mesiac.
Počas súdneho procesu, ktorý netrval dlhšie ako 15 minút, Atenu v máji 2015 odsúdili na 14 rokov odňatia slobody na základe obvinení z „plánovania sprisahania proti národnej bezpečnosti“, „šírenia propagandy proti systému“ a „urážky najvyššieho vodcu Iránskej islamskej republiky“. Ako „dôkazy“ o spáchaní týchto zločinov uviedli jej účasť na pokojných protestoch, rozdávanie informačných letákov, príspevky, ktoré publikovala na sociálnych sieťach a ďalšie pokojné aktivity zamerané na obranu ľudských práv a za zrušenie trestu smrti v Iráne.
V septembri 2016 znížil odvolací súd v Teheráne jej trest na 7 rokov odňatia slobody.
Kruté zaobchádzanie s Atenou je len príkladom toho, ako intenzívne iránske úrady zasahujú proti ľuďom, ktorí bránia ľudské práva. Desiatky z nich uväznili a mnoho ďalších čelí prenasledovaniu, výsluchom a vymysleným obvineniam, ktoré ich majú umlčať. Atenu donútili k priznaniu bitkou. Napriek tomu sa nevzdáva a aj vo väznici bojuje za svoje práva a ľudské práva všeobecne.
Vo februári 2018 držala hladovku na protest proti jej preloženiu do neslávne známej väznice Shahr-e-Rey, kde nemala prístup k pitnej vode ani zdravotnej starostlivosti. Vo väzbe sa jej zdravotný stav alarmujúco zhoršil.
Na základe pokojných ľudskoprávnych aktivít vo väzení dnes Atena čelí novým obvineniam, ktoré môžu jej nespravodlivý trest ešte predĺžiť. Prvý súdny proces v tejto veci sa uskutočnil 13. mája 2020.
Atena musí byť okamžite prepustená na slobodu! Pridajte sa k tisícom ľudí na celom svete a žiadajte spravodlivosť.
Atena Daemi bola prvýkrát zatknutá 21. októbra 2014. Po 86 dňoch vo väzení, vrátane 51 dní v samoväzbe, bola vo februári 2015 prepustená na kauciu. Počas tejto doby nemala prístup k právnej asistencii a bola opakovane vypočúvaná až 11 hodín denne.
26. novembra 2016 vtrhli členovia ozbrojených zložiek do Ateninho domu, zatkli ju a previezli do väznice Evin, aby si začala odpykávať svoj trest. V liste, ktorý poslala z väzenia 1. decembra, Atena uvádza, že ju pri zatýkaní zbili a použili proti nej slzotvorný plyn. Sťažnosť, ktorú v tejto veci podala, nebola nikdy vybavená, ale v marci 2017 ju trestný súd v Teheráne odsúdil na tri mesiace a jeden deň vo väzení za „urážanie úradníkov vo funkcii“. Odvolací súd neskôr tento rozsudok zrušil.
Amnesty bojuje aj za ďalšie iránske obrankyne a obrancov ľudských práv. Arasha Sadeghiho, Omida Alishenasa a Golrokh Ebrahimi Iraee považuje za väzňov a väzenkyňu svedomia. Väznica Evin, v ktorej sú Atena a ďalšie aktivistky väznené, je nechválne známa mučením, sexuálnym obťažovaním a ďalším zlým zaobchádzaním s väzenkyňami.
Počas Maratónu písania listov 2018 napísali pre Atenu listy solidarity stovky tisíc ľudí z celého sveta, dnes nás však potrebuje viac ako kedykoľvek pred tým.
Za čo Atena bojuje?
V roku 2017 (rok pred Ateniným zatknutím) bolo v Iráne vykonaných najmenej 507 popráv, z toho minimálne v 31 prípadoch sa jednalo o verejné popravy. V roku 2018 bolo v krajine vykonaných najmenej 253 popráv a v roku 2019 to bolo najmenej 251 popráv. Aj napriek poklesu v počte vykonaných popráv sa tak Irán naďalej radí medzi 5 najväčších katov na svete. Najčastejšou metódou popravy v Iráne je obesenie. Väčšina prečinov, za ktoré sa udeľuje v Iráne trest smrti, súvisí s drogovou činnosťou, no najprísnejší trest sa udeľuje aj za menšie prečiny, akými sú napríklad pašeráctvo, nevera, odpadlíctvo od viery, urážka proroka Mohameda či bohorúhačstvo.
Pokojné pochody proti uplatňovaniu trestu smrti, na akých sa zúčastnila aj Atena Daemi, sú vládou označované za neislamské a ich účastníci, a účastnícky, organizátori a organizátorky sú často šikanovaní a prenasledovaní úradmi.