Urgentná akcia

Iránska umelkyňa uväznená za kritizovanie vlády

Irán, akcia začala 25.8.2015

29-ročná Atena Farghadaniová bola uväznená za jej umeleckú tvorbu a pokojný aktivizmus, po tom ako ju súd vyhlásil vinnou z „urážky členov parlamentu prostredníctvom kresieb.“

Aktuálne k prípadu

2.9.2016

Atena bola prepustená!

Atena Farghadaniová bola prepustená v máji 2016, potom čo jej súd v Teheráne dramaticky znížil pôvodný rozsudok z 12 rokov a 9 mesiacov na 18 mesiacov. Väčšinu trestu si už Atena vo väzení odpykala. Stále je ale hrozí väzenie - je podmienečne odsúdená na tri roky za "urážku Najvyššieho vodcu Iránu" počas nasledujúcich štyroch rokov. Viac informácií tu.

30.9.2015

Atena držala ďalšiu hladovku

Atena držala trojdňovú hladovku od 7. septembra 2015 na protest proti verbálnym útokom zo strany väzenských zamestnancov a dozorcov. Nevie sa, či bude čeliť ďalším obvineniam za podanie ruky jej právnikovi - vo väzení tvrdia, že bude čeliť novému obvineniu, zatiaľ čo na súde o tom nemajú žiaden záznam.


Iránsky súd v júni uznal Atenu vinnou z “nabádania a spolčovania sa proti národnej bezpečnosti", "urážania členov parlamentu kresbami", "šírenia protisystémovej propagandy", "urážania Prezidenta" a "urážania Najvyššieho Iránskeho vládcu“. V súlade so zákonmi v krajine bola odsúdená na 12 rokov vo väzení. Atena kritizovala režim Iránskej vlády cez svoju umeleckú tvorbu a príspevkami na Facebooku. Svojou prácou podporovala politických väzňov a stretávala sa s ich rodinami.

Atenu uväznili na základe nespravodlivého súdneho procesu, ktorý trval menej ako pol dňa. Súd pripustil dôkazový materiál získaný po dlhom vypočúvaní v čase, keď Atena bola zadržiavaná v samostatnej cele. Počas vypočúvania ju väzenské dozorkyne pravidelne bili a nebol jej umožnený prístup k právnikovi ani k rodine. Irán tak porušil jej základné právo na spravodlivý súdny proces a nedodržal svoje ľudskoprávne záväzky vyplývajúce z Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, predovšetkým článok 19 o slobode prejavu, ktorý zahŕňa umeleckú činnosť.

Obvinenie z cudzoložstva za podanie ruky právnemu zástupcovi

Atenin právny zástupca Mohammad Moghimi po súdnom procese navštívil Atenu vo väzbe a podal jej ruku. Podanie ruky viedlo k obvineniam z “nelegálneho sexuálneho vzťahu a cudzoložstva“, a “nemiestneho správania sa“ voči Atene a jej právnemu zástupcovi.

Mohammad bol zatknutý 13. júna a neskôr prepustený na kauciu vo výške 60,000 dolárov. Obaja čelia súdnemu procesu za podanie rúk.

Pozadie prípadu

Atena bola prvýkrát zatknutá 23. augusta 2014 a uväznená v teheránskom väzení na viac ako dva mesiace. Dva týždne z toho strávila na "samotke". Po prepustení na kauciu zverejnila video, v ktorom opísala nepriaznivé podmienky vo väzení, kedy každý deň čelila 9 hodinovému vypočúvaniu a zastrašovaniu, bitkám a ponižujúcemu zaobchádzaniu. Nemohla maľovať, preto kreslila na papierové poháre, v ktorých jej bolo podávané mlieko. Keď to dozorkyne zistili, zobrali jej kresby a prestali jej dávať papierové poháre. Atena sa potom snažila schovať pod oblečením poháre z kúpeľne, no kvôli kamerám umiestneným v kúpeľni ju dozorkyne odhalili, prinútili ju vyzliecť sa a podrobili ju osobnej prehliadke, počas ktorej jej nadávali a urážali ju.

Krátko po zverejnení videa Atenu znovu zatkli a na protest proti zlým podmienkam vo väzení začala hladovku. Jej zdravotný stav sa veľmi zhoršil, dostala infarkt a na krátky čas stratila vedomie. Po hospitalizácii hladovku ukončila a bola premiestnená naspäť do väzenia, kde strávila ďalších 11 týždňov v samostatnej cele.

Irán sa zaviazal dodržiavať Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach, kde sa v článku 9 uvádza, že nikto nesmie byť svojvoľne zatknutý alebo zadržaný. Pod svojvoľným zatknutím sa rozumie zbavenie slobody z dôvodu uplatnenia práv chránených Medzinárodným paktom, vrátane práva na slobodu prejavu či spravodlivý súdny proces.

Podpíšte petíciu za prepustenie Ateny a zapojte sa do kampane na sieti Tumblr #Draw4Atena (kresli pre Atenu) tu: http://draw4atena.tumblr.com/. Podľa Ateninho príkladu môžete na znak solidarity nahrať na stránku kresbu a šíriť povedomie o Ateninom prípade.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Ďakujeme všetkým, ktorí ste podpísali našu petíciu. Atena bola 3. mája prepustená z väzenia, stále však čelí podmienečnému trojročnému väzeniu za "urážku Najvyššieho vodcu Iránu".

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • okamžité a bezpodmienečné prepustenie Ateny Farghadani, ktorá je väzenkyňou svedomia
  • zrušenie všetkých rozsudkov a obvinení voči Atene

Adresáti petície:

  • Ayatollah Sayed 'Ali Khamenei: Najvšší vodca Iránskej islamskej republiky
  • Ayatollah Sadegh Larijani: Predseda súdu