This is only a preview of unpublished case!
Nigéria, akcia začala 1.12.2013, petícia je stále aktívna
Badia East je slum v nigérijskom štáte Lagos na juhovýchode krajiny. Žije v ňom viac než 100 tisíc ľudí. Dňa 23. februára 2013 zostali stovky obyvateľov Badia East bez strechy nad hlavou po tom, čo úrady nariadili zbúranie 266 domov. Ich obyvateľov pritom na tento zámer vopred neupozornili a ani ho s nimi neprerokovali. Stovky obyvateľov tak po nútenom vysťahovaní nemali kam ísť - nedostali totiž žiadne náhradné bývanie ani kompenzáciu za stratu majetku. Amnesty International považuje nútené vysťahovanie obyvateľov Badia East za hrubé porušenie ich základných práv.
Očití svedkovia vypovedali, že obyvatelia Badia East nemali pri vysťahovaní ani čas si zbaliť osobné veci. Traja neozbrojení mladí muži boli v priebehu demolácie uväznení a niekoľko ďalších ľudí, ktorí sa tomu snažili zabrániť, zbili policajti.
Dva dni po tom, 25. februára 2013, protestovali stovky ľudí z Badia East pred sídlom vlády. Mesiac po udalosti prišli na miesto opäť policajti a snažili sa vysťahovať obyvateľov, ktorí na mieste osady žili v provizórnych prístreškoch. Tých, ktorí neposlúchli, vyhnali a ich prístrešky rozbili. Päť z nich skončilo za mrežami, pretože sa snažili vybudovať novú vodnú nádrž potom, čo starú zničili buldozéry. Všetci boli prepustení na kauciu, keď sa do prípadu zapojila nigérijská nezisková organizácia Centrum pre akciu za sociálne a ekonomické práva (SERAC), s ktorou Amnesty International spolupracuje.
Vláda štátu Lagos vyhlásila, že demolácia bola jednou z troch fáz plánu na zbúranie celej oblasti Badia East. Ak ich vláda naozaj uskutoční, tisíce ďalších ľudí zostanú bez domova.
Lagos je hlavným mestom rovnomenného štátu na juhozápade Nigérie. Žije tu vyše 10 miliónov ľudí a Badia East je slum na jeho predmestí, o ktorý sa vedie dlhodobý spor na Lagoskom štátnom najvyššom súde medzi kmeňom Ojora a miestnymi obyvateľmi, z ktorých niektoré právne zastupuje nezisková organizácia SERAC.
Lagoská vláda v júni 2012 podobným spôsobom zbúrala Makokou, ďalší zo slumov v štáte. Opäť sa tak stalo bez predchádzajúceho upozornenia alebo konzultácií s obyvateľmi, ktorí takisto nedostali náhradu za spôsobené škody a nebolo im poskytnuté ani náhradné bývanie.
V nigérijských zákonoch nie je ukotvené ani právo na primerané bývanie, ani zákaz núteného vysťahovania. Keďže však Nigéria podpísala Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach (ICESCR) a ďalšie medzinárodné a regionálne dohovory o ľudských právach, zaviazala sa nimi poskytnúť tieto práva všetkým svojim obyvateľom.