Zatkli ju, keď mala iba 15. Ciham je nezvestná už 9 rokov.

Eritrea, akcia začala 13.10.2021, petícia je stále aktívna

Ciham Ali Ahmed sa narodila v Los Angeles a vyrastala v Eritrei. Ako dieťa mala veľké sny a túžila sa stať módnou návrhárkou. Keď mala iba 15 rokov, všetky jej nádeje sa rozplynuli a od 8. decembra 2012 ju nik nevidel. Pomôžte nám žiadať slobodu pre Ciham, ktorú bez akýchkoľvek obvinení dodnes zadržiavajú na neznámom mieste.

Ciham bola ako bežné tínedžerky, milovala hudbu a snívala o tom, čo bude robiť, keď vyrastie. Veľmi rada počúvala Green Day a Lady Gaga, ktorá v nej prebudila túžbu venovať sa móde.

Jej sny sa rozplynuli v momente, keď sa armáda v Eritrei na prelome rokov 2012 a 2013 údajne pokúsila o štátny prevrat. Otec mladej Ciham, Ali Abdu, v tom čase pôsobil ako minister informácií vo vláde prezidenta Isaiasa Afwerkiho. Abduovi sa podarilo ujsť do exilu, jeho dcéra však nemala toľko šťastia. V sobotu 8. decembra 2012 ju pri pokuse o opustenie krajiny na eritrejsko-sudánskych hraniciach zatkla eritrejská polícia a bez obvinení či dôkazov ju dodnes zadržiavajú neznámom mieste. Mnohí ľudia za neodôvodneným zadržaním mladej Ciham vidia odplatu za to, že Ali Abdu údajne patril k podporovateľom štátneho prevratu.

Od zatknutia Cihan uplynulo už 9 rokov a nikto, dokonca ani jej rodina, netuší, kde sa nachádza a či je v poriadku. Podľa informácií príbuzných a Amnesty mladú Ciham za takmer dekádu zadržiavania z ničoho neobžalovali a dokonca v jej prípade neprebehlo ani súdne konanie. Ciham jednoducho zmizla.

Eritrejské štátne orgány sú známe tým, že ľudí väznia v podzemných kontajneroch v extrémne horúcich alebo naopak extrémne chladných podmienkach. Početné správy hovoria o ľuďoch, ktorí v takýchto väzniciach zomreli na následky mučenia, hladu, infekcií a ďalšieho neľudského zaobchádzania.

Kým mnohé mladé ženy v jej veku dnes študujú na vysokej škole alebo začali pracovnú kariéru, Ciham pravdepodobne zažíva hrôzy, aké si nedokážeme predstaviť.

Ciham je americkou štátnou občiankou, ale vláda USA napriek tomu jej kritickú situáciu ignoruje. Tlak zo strany štátnych orgánov USA na Eritreu by však mohol Ciham dostať na slobodu. Vyzvite spolu s nami ministra zahraničných vecí USA, aby sa Spojené štáty konečne postavili za spravodlivosť a slobodu pre Ciham Ali Ahmed.

Podpíšte petíciu. Zaberie to len minútku.

Pozadie prípadu

ĎALŠIE PRÍPADY MARATÓNU 2021 NÁJDETE NA https://maraton.amnesty.sk.

Viac sa o Maratóne písania listov a našich doterajších úspechoch dočítate na stránke https://www.amnesty.sk/zacina-maraton-pisania-listov-2021/.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA TO, ABY USA ŽIADALI SLOBODU PRE CIHAM on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Antony John Blinken: Minister zahraničných vecí USA

Požadujeme

  • aby Ministerstvo zahraničných vecí USA vyvinulo tlak na vládu Eritrey a podniklo kroky v záujme okamžitého a bezpodmienečného oslobodenia Ciham Ali Ahmed.