Žiadajte, aby Saudská Arábia umožnila aktivistkám a aktivistom opustiť krajinu

Saudská Arábia, akcia začala 27.5.2022, petícia je stále aktívna

Štátne orgány v Saudskej Arábii príliš často svojvoľne zadržiavajú a trestne stíhajú obrankyne ľudských práv a pokojných aktivistov či novinárov. Mnohé a mnohí z nich, ako aj ich rodiny a blízki, podliehajú zákazu cestovania a ani po prepustení z väzenia nemôžu opustiť krajinu. Žiadajte spolu s nami okamžité zrušenie svojvoľných cestovných zákazov uvalených na saudskoarabský disent.

Saudská Arábia sa už 3 roky urputne snaží vylepšiť dojem, aký vzbudzuje v medzinárodnom spoločenstve. Spoza kulís zdanlivo progresívnej premeny však vykúka paralelná realita neustálych nemilosrdných represií voči desiatkam obrankýň ľudských práv, aktivistov, novinárok a duchovných, ktoré a ktorí sa odvážili verejne vyjadriť svoj názor alebo sa pokojne zasadzovať za ľudské práva.

Saudskoarabské úrady svojvoľne zadržiavajú najmenej 35 pokojných aktivistov a aktivistiek, v niektorých prípadoch len za to, že sa na Twitteri vyjadrili o politickej reforme. Súdy mnohým z nich uložili okrem dlhých trestov odňatia slobody aj zákaz vycestovať z krajiny, platný od 5 až do 20 rokov. Títo odvážni ľudia tak nie sú slobodní ani po tom, ako si odpykajú nespravodlivé tresty.

Loujain al-Hathloul, Raif Badawi, Samar Badawi, Nassima al-Sada či Abdulrahman al-Sadhan sú len niektoré mená z dlhého zoznamu aktivistiek a aktivistov, ktorým súdy zakázali vycestovať. Štát niekedy ukladá svojvoľné zákazy cestovania aj bez súdneho príkazu a dotknutí ľudia sa o zákaze dozvedajú až vo chvíli, keď chcú nastúpiť do lietadla či prekročiť štátnu hranicu a štátne orgány ich odmietnu pustiť. Zákaz sa pritom často vzťahuje aj na ich blízke príbuzenstvo žijúce v zahraničí, čo spôsobuje dlhodobé, bolestivé odlúčenie ich rodín.

„Zákaz cestovania zjavne používajú ako nástroj na vydieranie rodinných príslušníkov a príslušníčok [saudskoarabských] aktivistov a aktivistiek, najmä tých, ktorí žijú v zahraničí, tak ako ja. Chcú nás zastrašiť a umlčať,“ povedal Abdullah al-Odah, syn šejka Salmána al-Odah, ktorému hrozí trest smrti. Až 19 šejkových príbuzných podlieha nezákonnému, neodôvodnenému a časovo neobmedzenému zákazu cestovania.

Podpíšte petíciu Amnesty International a vyzvite kráľa Salmána bin Abd al-Azíz Al Saúda, aby okamžite zrušil svojvoľné zákazy cestovania pre aktivistky, obrancov ľudských práv a ich rodinných príslušníkov a príslušníčky!

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu za okamžité zrušenie svojvoľných cestovných zákazov pre saudskoarabské aktivistky a aktivistov on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Salmán bin Abd al-Azíz Al Saúd: kráľ Saudskej Arábie

Požadujeme

  • aby Saudská Arábia okamžite zrušila nezákonné a svojvoľné zákazy cestovania, ktoré štát uvalil na obrankyne ľudských práv, aktivistov, novinárky, duchovných a ich rodiny.