Urgentná akcia
Ekvádor, akcia začala 3.7.2019, petícia je stále aktívna
Prácou Patricie Gualingaovej, Nemy Grefaovej, Salomé Arandaovej a Margoth Escobarovej z Ekvádoru je ochrana najrozsiahlejšieho svetového dažďového pralesa. Tieto odvážne ženy stoja proti obrovským politickým a ekonomickým záujmom, spojených s ťažobným priemyslom na ich domorodých územiach. V roku 2018 sa im neznámy páchateľ začal vyhrážať smrťou. Ekvádorským úradom sa však po roku nepodarilo identifikovať a odstrániť zdroj týchto hrozieb a aktivistkám, ktoré sa stali obeťami viacerých útokov, poskytnúť účinnú ochranu a bezpečie.
9.3.2020
V pondelok 9. marca doručila Amnesty International na generálnu prokuratúru v Ekvádore viac ako 250 000 podpisov zo 168 krajín a vo štvrtok (12. marca) predstavila predbežné pripomienky k stavu vyšetrovania. Podľa zistení Amnesty International, nedošlo ani viac ako rok po tom, čo organizácia upozornila na zlyhania generálnej prokuratúry vo vyšetrovaní útokov a vyhrážok voči aktivistkám k výraznému progresu. Závery z návštevy si môžete prečítať na https://www.amnesty.org/en/latest/news/2020/03/ecuador-personas-defensoras-urgente-adopcion-politica-publica-para-proteccion/.
V priebehu roka 2018 zaznamenala Amnesty International v Ekvádore sériu útokov a vyhrážok smrťou voči obrankyniam ľudských práv a životného prostredia Patricii Gualingaovej, Neme Grefaovej, Salomé Arandaovej a Margoth Escobarovej - členkám Spolku amazonských žien (Amazonian Women collective).
Podobné útoky sú v Ekvádore bežné. Rovnako bežný je aj fakt, že útoky proti ľuďom, ktorí sa snažia chrániť životné prostredie, najmä dažďový prales a rieku Amazon, vo väčšine prípadov nie sú potrestané. Štát navyše nedokáže zaistiť dostatočnú bezpečnosť a ochranu týchto ľudí. Paradoxne teda pri práci, obrane svojich práv a ochrane prírody každý deň riskujú svoj život. V ohrození sa často ocitajú aj ich rodiny.
Napriek tomu, že všetky štyri ženy podali trestné oznámenie, úrad generálneho prokurátora nebol do dnešného dňa schopný dostatočne a účinne vyšetriť útoky ani vyhrážky, ani obrankyniam ľudských práv poskytnúť ochranu. Napriek beztrestným hrozbám sa však tieto odvážne bojovníčky za životné prostredie nevzádavajú. „V našom boji za obranu matky Zeme sme jednotné a budeme v ňom pokračovať.“ povedala jedna z členiek skupiny, Patricia Gualingaová.
V Ekvádore pracujú na ochrane Amazónie desiatky žien. Toto miesto je domovom stoviek domorodých komunít, tisícok druhov živočíchov a je polovicou svetových dažďových pralesov. Rozsiahla ťažba ropy, nerastov a dreva, predstavuje zásadnú hrozbu pre životné prostredie a ľudské práva. Aby mohli tieto odvážne ženy robiť svoju prácu, musia čeliť obrovským politickým a ekonomickým tlakom.
Prezident Moreno a generálna prokurátorka Salazarová môžu túto situáciu ukončiť a zaistiť spravodlivosť a ochranu pre nich, aj pre všetkých ostatných ľudí, ktorí v Ekvádore bránia ľudské práva a životné prostredie.
Amazonský dažďový prales má rozlohu takmer 5 500 000 km2. Leží na území Brazílie, Kolombie, Peru, Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Guyany, Surinamu a Francúzskej Guyany. Jeho masívne odlesňovanie spôsobuje vymieranie živočíšnych a rastlinných druhov a spája sa tiež s globálnou klimatickou krízou a zánikom pôvodných kultúr. Podľa niektorých vedcov a vedkýň hrozí, že v dôsledku zvyšujúceho sa tempa odlesňovania sa viac ako polovica amazonského pralesa skôr či neskôr premení v životaneschopnú savanu.