Ruskej investigatívnej novinárke hrozí smrť

Ruská federácia, akcia začala 14.4.2021, petícia je stále aktívna

Elena Milašina je popredná ruská investigatívna novinárka a obrankyňa ľudských práv, ktorá odhalila viacero prípadov závažného porušovania ľudských práv, predovšetkým v Čečensku. V dôsledku mnohých závažných odhalení sa stala cieľom útokov a vyhrážok. Keď jej v marci tohto roka vyšiel v denníku Novaja gazeta článok venovaný hrubému porušovaniu ľudských práv čečenskou armádou, situácia Milašiny sa výrazne zhoršila. Novinárka dnes čelí vyhrážkam smrťou, zastrašovaniu aj fyzickým útokom a viaceré organizácie majú vážne obavy o jej bezpečnosť a život.

Bezpečnostná situácia Milašiny sa výrazne zhoršila potom, ako 15. marca 2021 zverejnila výpoveď bývalého príslušníka čečenských ozbrojených síl Sulejmana Gezmachmajeva. Text nazvaný „Slúžil som v čečenskej polícii a nechcel som zabíjať ľudí“ (http://lgbtworldbeside.org/index.php/2021/03/18/i-served-in-the-chechen-police-and-did-not-want-to-kill-people-18/) odhaľuje nezákonné zatýkanie, mučenie a mimosúdne popravy, na ktoré Milašina upozorňovala už v roku 2017.

V reakcii na tento článok zahájili najvyšší čečenskí predstavitelia očierňujúcu kampaň a Milašina, ako aj redakcia Novej gazety, sa stala terčom vyhrážok a ohovárania. Minister informácií a tlače Čečenskej republiky 17. marca vyhlásil, že informácie v článku sú nepravdivé, a požiadal ruské federálne orgány, aby činnosť denníka zastavili. V ten istý deň čečenský ombudsman označil Novú gazetu za „zaujatú“ a uviedol, že nie je možné dôverovať „tým ľuďom a organizáciám, ktoré sú v dôsledku svojej podriadenosti Západu pripravené zapredať sa, s cieľom poškodiť svoju vlastnú krajinu“.

Čečenské štátne orgány zároveň v ten istý deň zorganizovali verejné zhromaždenie, ktoré vysielala aj miestna televízia. Účastníci zhromaždenia, údajne „príbuzní príslušníkov čečenských ozbrojených zložiek, ktorí zahynuli pri výkone služby“, apelovali na ruského prezidenta, aby „zastavil činnosť denníka“. Demonštranti niesli transparenty obsahujúce urážky a neskrývané vyhrážky voči Elene Milašine.

Na videozázname zo zhromaždenia, ktorý sa šíri sociálnymi sieťami, sa nachádza mnoho mužov, ktorých je možné jednoducho identifikovať ako príslušníkov Druhého hliadkového pluku osobitného určenia, ku ktorému patril aj Sulejman Gezmachmajev. Muži na videu vyzývajú prezidenta Putina, aby „zastavil“ Novú gazetu a „tých ľudí“, pričom sa nepriamo vyhrážajú smrťou Milašine a ďalším členom a členkám redakcie Novej gazety. Na zázname zároveň zaznievajú vyjadrenia, že sú „pripravení vykonať akýkoľvek príkaz“, ktorý by sa prezident rozhodol vydať.

Ľudia, ktorí sa Elene Milašine vyhrážali alebo na ňu v minulosti dokonca fyzicky zaútočili, dodnes neboli postavení pred spravodlivosť. Život a bezpečnosť novinárky sú dnes vo vážnom ohrození a jej situácia sa kontinuálne zhoršuje. Žiadajte s nami ruskú vládu, aby zabezpečila vyšetrenie vyhrážok a útokov spáchaných voči Milašine, a aby mohla novinárka vykonávať svoje povolanie bez obáv o svoj život a zdravie.

Pozadie prípadu

Elena Milašina publikovala v apríli a júli 2017 články odhaľujúce brutálnu homofóbnu kampaň čečenských štátnych orgánov. Jeden text sa venoval únosom a mučeniu viac ako 100 ľudí, o ktorých sa čečenské štátne orgány domnievali, že patria k LGBT+ menšine a niektorých z nich následne zabili, v druhom texte písala o hromadnej mimosúdnej poprave najmenej 27 mužov. Štátne orgány zverejnené informácie kategoricky popreli. Milašina sa v zápätí stala terčom pretrvávajúcich útokov a vyhrážok.

Vo februári 2020 robila novinárka spolu s právničkou Marinou Dubrovinou výskum v čečenskom meste Groznyj. Vo foyeri hotela, kde boli ubytované, ich napadli maskovaní útočníci. Páchatelia ženy fackali a udierali päsťami, pričom svoj útok nahrávali na video. Incident ostro kritizovali viaceré medzinárodné organizácie, vyšetrovanie útoku však dodnes neprinieslo žiadne výsledky.

V apríli 2020 zverejnila Novaja gazeta článok, v ktorom Milašina reflektovala reakciu štátnych orgánov na pandémiu COVID-19 v Čečensku. Vrcholný predstaviteľ Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov následne zverejnil na Instagrame video, v ktorom sa Milašine vyhrážal smrťou.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA OCHRANU ELENY MILAŠINY on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Vladimír Putin: Prezident Ruskej Federácie

Požadujeme

  • aby bola Elena Milašina chránená pred útokmi a zastrašovaním;
  • aby ruské orgány zabezpečili účinné a nestranné vyšetrenie vyhrážok, ktoré obdržali Elena Milašina aj denník Novaja gazeta;
  • aby mohla Elena Milašina pokračovať vo svojej práci bez toho, že by jej hrozili útoky a represia.