Prezident Macron, dovoľte ľuďom pokojne protestovať

Francúzsko, akcia začala 1.4.2021, petícia je stále aktívna

Od roku 2018 vyšli vo Francúzsku do ulíc milióny ľudí, aby žiadali sociálnu spravodlivosť. Na pokojných demonštráciách protestovali proti vládnym politikám a narastajúcej sociálnej a ekonomickej nerovnosti, dôchodkovej reforme, ako aj nečinnosti vlády proti klimatickej kríze. Reakciou kompetentných bolo, že vyzbrojili zákon možnosťou zakročiť proti pokojne protestujúcim.

Účasť na protestoch vo Francúzsku dnes so sebou prináša riziko vážneho zranenia gumovými projektilmi a ďalšími nebezpečnými zbraňami, ktoré používa polícia, ako aj riziko vystavenia sa slzotvornému plynu. Zatiaľ čo mnohí protestujúci sa dopustili násilností, za čo boli trestne stíhaní, tisícky ďalších boli potrestané za pokojné protestovanie. Títo ľudia tiež dostali pokuty, boli zatýkaní a stíhaní na základe príliš široko definovaných a vágnych zákonov. Trestanie ľudí len za to, že pokojne vyjadrili nesúhlas, je porušovaním ich práv.

Protestovanie za základné práva môže v súčasnosti vo Francúzsku viesť k pokute, stráveniu jedného či dvoch dní v cele predbežného zadržania, ale aj stíhaniu za trestný čin bez toho, aby dotyční ľudia spáchali akékoľvek násilie. V priebehu uplynulých rokov došlo k zákazom protestov a cielenému prenasledovaniu ľudí, ktorí sa vyjadrovali kriticky k politikám vlády. Teraz sa veľa ľudí vo Francúzsku obáva, že ak sa zúčastnia na protestoch, hrozí im zlé zaobchádzanie zo strany polície alebo vážne právne dôsledky bez toho, aby sa niečím skutočne previnili.

Zapájanie sa do pokojných protestov a kolektívny postup sú súčasťou politickej kultúry Francúzska už niekoľko storočí. V roku 2017 sa prezident Macron zaviazal chrániť právo na pokojné zhromažďovanie. Avšak toto právo je v súčasnosti ohrozené viac ako kedykoľvek v nedávnej histórii Francúzska.

Právo pokojne sa zhromažďovať je ľudské právo chránené všetkými hlavnými dohovormi o ľudských právach. Vyzvite francúzske úrady, aby chránili právo ľudí schádzať sa a spoločne pokojne vyjadriť nesúhlas či nespokojnosť.

Podpíšte teraz petíciu a žiadajte od prezidenta Emanuela Macrona, aby:

zastavil zákroky polície proti právu ľudí na pokojné protestovanie;

zrušil, alebo podstatne zmenil všetky zákony, ktorých znenie je dnes nejasné a nekonkrétne, tak, aby nemohli slúžiť na obmedzovanie práva ľudí na pokojné protestovanie;

zabezpečil, aby opatrenia na ochranu verejného zdravia neprimerane neobmedzovali práva ľudí na pokojné protestovanie a slobodu prejavu.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu NA OCHRANU SLOBODY ZHROMAŽĎOVANIA VO FRANCÚZSKU on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu .

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Emmanuel Macron: Prezident

Požadujeme

  • aby francúzsky prezident zastavil zákroky polície proti právu ľudí na pokojné protestovanie;
  • zrušil, alebo podstatne zmenil všetky zákony, ktorých znenie je dnes nejasné a nekonkrétne, tak, aby nemohli slúžiť na obmedzovanie práva ľudí na pokojné protestovanie;
  • zabezpečil, aby opatrenia na ochranu verejného zdravia neprimerane neobmedzovali práva ľudí na pokojné protestovanie a slobodu prejavu.