Urgentná akcia

Rusko: Požadujeme koniec perzekúcií voči obrankyni ľudských práv v Petrohrade

Ruská federácia, akcia začala 11.6.2018, petícia je stále aktívna

Od konca mája 2018 sledujeme intenzívnejšiu prácu orgánov činných v trestnom konaní v rámci príprav na Majstvorstvá vo futbale. Vyzerá to, ako keby sa pokúšali očistiť ulice mesta od „nežiadúcich ľudí“. To dosahujú zastrašovaním ľudí, aby zaistili, že mestá hosťujúce majstrovstvá urobia na svet dobrý dojem. Silver Rose (Strieborná ruža), hnutie pre pracovníčky a pracovníkov v sexbiznise volá po zdraví, dôstojnosti a ľudských právach. Keďže v Rusku je práca v sexbinizise zakázaná, bola Irina Maslova, ktorá vedie hnutie, niekoľkokrát zatknutá.

Hnutie Silver Rose vzniklo vo chvíli, keď zakladateľka videla policajtov, ktorí majú občanov a občianky chrániť, ako nielenže zneužívajú svoju moc, ale sa menia na nekontrolovateľných agresorov, ktorí konajú mimo zákon. Hnutie volá po zdraví, dôstojnosti a ľudských právach.

Keďže v Rusku je práca v sexbinizise zakázaná, bola Irina už niekoľokrát zatknutá. “V roku 2003 to bolo po prvýkrát, čo som na vlastnej koži pocítila, čo je to byť vo väzbe. Nebolo to len o slobode. Bolo to aj o tom hroznom zápachu, ktorým presiakla moja koža i oblečenie, ktoré som neskôr musela zničiť. Ani po 3 hodinách v kúpeľni, ktoré som strávila umývaním a drhnutím som nebola schopná sa toho zápachu zbaviť. Stále tento zápach zacítim, keď počúvam príbehy iných sexworkerov a sexworkeriek, alebo keď pracujem na prípadoch zločinov, ktoré boli voči nim spáchané. Tento zápach je odporný, ale zároveň spúšťa moju chuť bojovať.” opisuje Irina.

Podľa ruskej legislatívy sú pracovníci a pracovníčky v sexbiznise postavení mimo zákon. Táto situácia vedie nielen k podkopávaniu dôstojnosti, ale aj zdravia a ľudských práv miliónov ľudí v Rusku. Ruská polícia totiž proti ľuďom pracujúcim v sexbiznise vykonáva zásahy typu „nakúpiť a zadržať”. Inak povedané, využívajú ich služby a potom ich za poskytnutie týchto služieb zadržiavajú. Toto je väčšinou sprevádzané fyzickým a psychickým zastrašovaním, stigmatizáciou alebo prítomnosťou televíznych kamier. Nasledujú záťahy na prevádzky a zabavovanie cenností, peňazí, elektroniky, osobných vecí a kozmetiky. Toto je krádež a zneužívanie autority. Irina svojimi aktivitami usiluje o zmenu týchto neľudských podmienok pre ľudí v sexbiznise.

Okrem týchto zásahov si vedie ruské ministerstvo vnútra aj špeciálnu federálnu databázu zadržaných pracovníkov a pracovníčok v sexbiznise. Záznamy v tejto databáze nikdy nezaniknú, ani nemôžu byť odstránené. Tým pádom nemôže žiadny človek pracujúci v sexbiznise získať inú prácu, pretože veľa veľkých spoločností uchádzačov a uchádzačky o prácu cez tieto databázy preveruje. Toto má vplyv nielen na nich samotných, ale aj ich rodiny.

Počas mnohých rokov uvádzali niektoré neoficiálne odhady, že v Rusku sú 3 milióny pracovníkov a pracovníčok v sexuálnom priemysle a ich klientov je 30 miliónov. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ale tieto čísla zostávajú rovnaké. Napriek vysokým číslam neexistujú programy na prevenciu a absentuje aj sexuálne vzdelávanie a o tejto téme sa verejne nediskutuje.

Zastavte svojím podpisom perzekúcie, ktoré sú podnikané proti obrankyni ľudských práv Irine Maslovej, ktorá bola viackrát už zadržaná len preto, že vykonávala svoju prácu; za snahu o plnenie medzinárodných záväzkov týkajúcich sa dodržiavania ľudských práv v Rusku.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu za zastavenie perzekúcií voči Irine Maslovej on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Vladimir Vladimirovič Putin: Prezident Ruskej federácie

Požadujeme

  • koniec perzekúcií, ktoré sú podnikané voči obrancom a obrankyniam ľudských práv v Rusku, vrátane Iriny Maslovej, ktorá už viackrát bola zadržaná len preto, že vykonávala svoju prácu;
  • plnenie medzinárodných záväzkov týkajúcich sa dodržiavania ľudských práv a plnú podporu a ochranu ruským obrancom a obrankyniam ľudských práv.