Urgentná akcia

Rusko: Žiadame okamžité prepustenie šéfredaktora novín Novye Kolyosa

Ruská federácia, akcia začala 11.6.2018, petícia je stále aktívna

Od roku 1998 čelil novinár Igor Rudnikov niekoľkým pokusom o atentát a vykonštruovaným procesom vedeným proti jeho osobe. V novembri 2017 bol zatknutý na základe obvinenia z vydierania Viktora Ledenyova, šéfa Vyšetrovacej komisie kaliningradskej oblasti. Momentálne je Igor zadržiavaný vo vyšetrovacej väzbe Lefortovo v Moskve. Obvinenia poprel a verí, že prípad je pokusom zastrašiť a umlčať ho.

Igor Rudnikov sa narodil na Ukrajine ako syn vojenského pilota, ale Kaliningrad sa stal jeho domovom. V roku 1995 založil noviny Novye Kolyosa (Nové kolesá), kde spočiatku publikovali články o vozidlách, šoférovaní, výstavbe ciest a korupcií s výstavbou spojenou. Neskôr sa Igor rozhodol písať viac o miestnych udalostiach a politike. Na základe jeho práce bolo odhalených mnoho korupčných káuz a prepustených mnoho skorumpovaných úradníkov a úradníčok.

“Nie je prekvapivé, že sa mnoho ľudí na Igora hnevá. Niekoľkokrát sa mu vyhrážali.” hovorí Yuriy Grozmani, úradujúci šéfredaktor novín Novye Kolyosa.

Od roku 1998 čelil Igor niekoľkým pokusom o atentát a vykonštruovaným procesom vedeným proti jeho osobe. V novembri 2017 bol zatknutý na základe obvinenia z vydierania Viktora Ledenyova, šéfa Vyšetrovacej komisie kaliningradskej oblasti. Momentálne je Igor zadržiavaný vo vyšetrovacej väzbe Lefortovo v Moskve. Obvinenia poprel a verí, že prípad je pokusom zastrašiť a umlčať ho.

Yuriy sa rozhodol vo vydávaní novín pokračovať. “Bezpečnostné služby si mysleli, že novinári odídu a noviny prestanú vychádzať, no mýlili sa. Noviny začali písať o ťažších a aktuálnejších témach a vydávajú sa vo väčšom náklade.” hovorí Yuriy.

Noviny sú pod neústalym tlakom a útokmi, jeden z ich spoluzakladateľov musel pre vyhrážky dokonca opustiť Rusko. Vo februári 2018 došlo k pokusu o skonfiškovanie celého nákladu a v máji sa pod tlak dostali aj obchody, ktoré noviny predávajú. Aj keď posledné vydanie vyšlo v dvojtisícovom náklade, Štátna bezpečnostná služba FSB sa výtlačkov fyzicky zbavovala. Zatiaľ posledné vydanie vyšlo 4. apríla tohto roka a bolo publikované v ťažkých podmienkach. “Nemáme žiadne financie, náš šéfredaktor je vo väzení a pracujeme bez nároku na honorár. Novinári a novinárky boli na základe rôznych obvinení trestne stíhaní. Igorovo zadržanie a trestanie novín sú rôzne čriepky tej istej mozaiky,” hovorí Yuriy.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu za prepustenie novinára Igora Rudnikova on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Vladimir Vladimirovič Putin: Prezident Ruskej federácie

Požadujeme

  • koniec perzekúcií, ktoré sú podnikané voči obrancom a obrankyniam ľudských práv v Rusku;
  • bezodkladné prepustenie ruského novinára Igora Rudnikova;
  • plnenie medzinárodných záväzkov týkajúcich sa dodržiavania ľudských práv a plnú podporu a ochranu ruským obrancom a obrankyniam ľudských práv.