Urgentná akcia

Turecko musí rešpektovať slobodu médií

Turecko, akcia začala 24.4.2017, petícia je stále aktívna

Turecko väzní tretinu všetkých väznených novinárov a novinárok na svete. Títo ľudia sa nachádzajú neprimerane dlho vo vyšetrovacej väzbe, niektorí aj vyše pol roka. Dôkazy o ich údajných trestných činoch sú buď nejasné, nepodložené alebo neexistujú. Ľudia z médií len využívali právo na slobodu prejavu a kritizovali predstaviteľov Turecka.

Aktuálne k prípadu

13.3.2018

Novinári z denníka Cumhuriyet na slobode

Včera na súde zaznel rozsudok, že šéfredaktor Cumhuriyet, Murat Sabuncu a novinár Ahmet Şık by mali byť po roku prepustení z väzenia.

1.3.2018

Ďalši novinári odsúdení na doživotie

Novinári Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan a Mehmet Altan boli vo februári bezpodmienečne odsúdení na doživotie za „pokus o zvrhnutie ústavného poriadku“, pričom len vykonávali svoju novinársku prácu.

11.9.2017

Blog manželky Deniza, Delik

Dilek Mayatürková Yücelová, manželka väzneného novinára Deniza Yücela, napísala blog o tom, aké je to pociťovať nespravodlivosť. Celý blog si môžete prečítať tu.


V Turecku, kde od júla 2016 platí výnimočný stav, sú pod zámienkou bezpečnosti porušované mnohé práva a slobody. Zatiaľ čo vláda má právo a povinnosť prešetriť pokus o prevrat z minulého leta a bojovať proti terorizmu, je tiež jej povinnosťou zabezpečiť, aby počas tohto procesu nedošlo k porušeniu ľudských práv a bolo rešpektované právo na slobodu prejavu.

Vláda využíva výnimočný stav ako zámienku na obmedzovanie slobody zhromažďovania, rušenie printových médií a televíznych staníc, či prenasledovanie žurnalistov a žurnalistiek, ktorí ju otvorene kritizujú. Mnohé z tých médií, ktoré ostávajú otvorené, aplikujú autocenzúru.

Uväznenie vyše 120 novinárov a novinárok, vedúcich pracovníkov a pracovníčok a ďalších osôb z médií od leta 2016 je svojvoľné a protizákonné. Toto šokujúce číslo robí z Turecka krajinu, ktorá väzní najviac novinárov a novinárok na svete. Mnohí zo zadržaných môžu čeliť neopodstatneným obvineniam z terorizmu, ktorých cieľom je prenasledovanie a zastrašovanie novinárov a novinárok, ktorí si len robili svoju prácu.

Pozadie prípadu

Dňa 15. júla 2016 sa skupina ľudí pokúsila zvrhnúť vládu. Násilný a krvavý prevrat mal za následok vyše 240 mŕtvych. Po neúspešnom pokuse o prevrat vláda začala so sériou represií: hromadné zadržiavania disentu, mučenie, popravy, nespravodlivé súdne procesy a zatvorenie mnohých médií, neziskových organizácií a politických strán.

Dňa 20. júla 2016 bol vyhlásený mimoriadny stav na základe vládneho dektrétu, nie po odhlasovaní parlamentom. Mimoriadny stav bol už 7krát predĺžený a celkovo bolo aktivovaných vyše 30 výkonných nariadení. Tieto nariadenia majú devastujúci dopad na občiansku spoločnosť. Viac ako 180 mediálnych outletov a stovky mimovládnych organizácií bolo zatvorených, vyše 100 000 ľudí z verejného sektora prišlo o prácu a viac ako 50 000 ľudí bolo uväznených, všetko kritici a kritičky režimu.

ZEHRA DOGAN

Umelkyňa a vydavateľka Ženskej spravodajskej agentúry (JINHA) si odpykáva trest odňatia slobody na dva roky, deväť mesiacov a 22 dní za "propagovanie teroristickej organizácie". Obžaloba sa týka jej novinárskej činnosti ako aj jej maľby, ktorá zachytáva následky vojenskej operácie v meste Nusaybin.

MURAT CELIKKAN

Novinár a ochranca ľudských práv patrí medzi 100 novinárov a novináriek, ktorí sa v roku 2016 zúčastnili kampane za solidarite pre dnes už zatvorený kurdský denník Özgür Gündem. Dňa 24. mája 2016 sa stal jeho symbolickým šéfredaktorom na protest proti obťažovaniu novinárov a novináriek. Za to bol dňa 6. júna 2017 bol odsúdený na 18 mesiacov odňatia slobody. Dňa 21. októbra 2017 ho podmienečného prepustili.

obrázek

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu : Prepustite uväznených ľudí z médií on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Abdulhamit Gül: Minister spravodlivosti Tureckej republiky, Ministerstvo spravodlivosti Tureckej republiky

Požadujeme

  • zrušenie všetkých obvinení a prepustenie všetkých väznených ľudí z médií, ktorí sú zadržiavaní po pokuse o prevrat
  • dodržiavanie základných zásad slobody prejavu a tým umožniť ľudom z médií robiť si svoju prácu a objektívne informovať o situácii bez zastrašovania, prenasledovania a stíhania
  • odvolanie výkonných nariadení, ktoré viedli k zatvoreniu 180 mediálnych outletov a umožniť ich opätovné otvorenie