Urgentná akcia

UZAVRETÉ! Žiadajte spravodlivosť pre Georgea Floyda

Spojené štáty, akcia začala 1.6.2020

George Floyd bol 46-ročný Afroameričan žijúci v Minneapolise, ktorý si šiel v pondelok 25. mája nakúpiť. Pokladník v potravinách si myslel, že George chce zaplatiť sfalšovanou bankovkou, a tak na neozbrojeného muža zavolal políciu. Tento telefonát sa však stal Georgeovi osudným.

Aktuálne k prípadu

19.4.2021

PETÍCIA UZAVRETÁ

Štyria z policajtov prítomných počas zatýkania Georgea Floyda čelia spravodlivosti - boli prepustení zo služby a obvinení z napomáhania vraždy. Derek Chauvin (policajt, ktorý Georgeovi kľačal na krku) bol obvinený z vraždy druhého stupňa. Náš boj sa tu však nekončí. Amnesty International bude sledovať ďalší vývoj prípadu a aj naďalej bojovať za spravodlivosť pre všetkých účastníkov a účastníčky protestov #blacklivesmatter a za všetky obete policajného násilia v USA. Viac informácií vám prinesieme už čoskoro.

4.8.2020

Amnesty USA vydala výskumnú správu o nadužívaní pravomocí polície

Nadužívanie policajnej sily proti demonštrantom a demonštrantkám účastným na protestoch Black Lives Matter vykazuje známky systematického rasizmu a ukazuje mieru beztrestnosti, ktorej sa tešia páchatelia z radov polície. Ako dokazuje náš výskum, ľudia, ktorí si jednoducho uplatňovali právo na pokojný protest, sa stretli s takou mierou násilia, že prišli o zrak, utrpeli poranenia pri surovej bitke či dostali záchvat napr. po inhalácii slzotvorného plynu. . . . . . Trumpova administratíva teraz znásobuje vojenské útoky na účastníkov a účastníčky protestov, čo nemá ďaleko od konania autoritárskych režimov. Takéto zásahy musia okamžite skončiť! Prístup bezpečnostných zložiek ku protestom (všeobecne) musí prejsť drastickou zmenou na všetkých úrovniach. . . . . . Amnesty International USA pred pár dňami zverejnila výskumnú správu venovanú práve tomuto rozsiahlemu a závažnému porušovaniu ľudských práv. Správa dokumentuje brutálne zásahy proti demonštrantom, lekárkam, novinárom a právnym pozorovateľkám a ďalším ľuďom, ktorí sa protestov zúčastnili alebo sa ocitli v ich blízkosti. . . . . . Výskumný tím zaznamenal 125 incidentov v 40 štátoch USA a vyspovedal 50 ľudí, ktorí zažili policajné násilie na vlastnej koži. O výskume, záveroch a odporúčaniach Amnesty hovoril v štúdiu Televízia TA3 aj náš riaditeľ Rado Sloboda: https://bit.ly/BLM_AISK_TA3. . . . . . Celú výskumnú správu si môžete prečítať na https://bit.ly/USA_report_AISK.

25.7.2020

Situácia po dvoch mesiacoch

Informácie o smrti Georgea Floyda sa vďaka sociálnym sieťam virálne rozšírili, a aj napriek pandémii Covid-19 priniesli novú vlnu #BlackLivesMatter protestov naprieč viacerými americkými štátmi, ale aj po celom svete. Protestujúci sa naďalej dožadujú zastavenia policajnej brutality a štrukturálneho rasizmu, ktorých obeťami sú prevažne Afroameričania a Afroameričanky, a prevzatia zodpovednosti za toto násilie. Štyria z policajtov prítomných počas zatýkania Georgea Floyda boli prepustení zo služby a obvinení z napomáhania vraždy, Derek Chauvin (policajt, ktorý Georgeovi kľačal na krku) bol obvinený z vraždy druhého stupňa. Medzi požiadavky, ktoré sa začali zvažovať či plniť vo viacerých amerických štátoch, patrí aj reforma polície či zníženie jej financovania. V samotnom Minneapolise mestská rada schválila rozpustenie policajného zboru a jeho nahradenie komunitným modelom bezpečnosti. Viaceré štáty taktiež zakazujú policajnú techniku spacifikovania, aká bola použitá pri zabití Georgea Floyda. Ďalšou požiadavkou bolo aj dožadovanie sa odstránenia rasistických symbolov. V USA išlo prevažne o sochy a symboly odkazujúce na konfederáciu či otroctvo, v Británii prevrhli protestujúci do rieky sochu Edwarda Colstona (obchodníka zapojeného do obchodu s otrokmi), v Belgicku odstránili sochu Leopolda II (belgického kráľa v období brutálnej kolonizácie Konga). NASCAR zakázalo prezentovanie vlajky konfederácie, viacero korporácií taktiež zmenilo svoju politiku a prispôsobilo ju súčasnej situácii.


„Prosím, nemôžem dýchať. Zomieram!“ prosil George Floyd s rukami spútanými za chrbtom policajta, ktorý mu viac ako 8 minút bez prestania kľačal na krku. Keď policajt konečne povolil, Georgeovo telo už nereagovalo. Po prevoze do nemocnice vyhlásili Georgea Floyda za mŕtveho.

Keby polícia voči nemu nepoužila neprimerané násilie, George by bol dnes nažive.

Policajti, ktorí boli prítomní pri zatýkaní, boli prepustení zo zamestnania, a poručík Derek Chauvin, ktorý Georgea udusil, bol obvinený z vraždy. To však nestačí. Georgeova rodina, komunita a ľudia v uliciach miest po celých Spojených štátoch žiadajú spravodlivosť, namiesto toho sa však stretávajú iba s útokmi a represiami zo strany polície.

Pridajte sa k nám a žiadajte americké úrady, aby zabezpečili vyšetrenie vraždy Georgea Floyda, spravodlivé potrestanie všetkých vinníkov, a aby priniesli záruky, že sa podobná situácia už nikdy nezopakuje.

Pozadie prípadu

Miera porušovania základných ľudských práv Afroameričanov, Afroameričaniek a príslušníkov a príslušníčok ďalších menšín zo strany americkej polície nadobúda šokujúce rozmery. Iba v roku 2019 spôsobila polícia v USA smrť viac ako 1 000 ľudí. Smrť Georgea Floyda je teda žiaľ iba jedným z mnohých rasovo motivovaných násilných činov páchaných voči ľuďom tmavej farby pleti a ilustruje ohromnú mieru ohrozenia a diskriminácie, ktorej ľudia v USA denne čelia.

Len nedávno dvaja rezidenti mesta Brunswick v americkom štáte Georgia zastrelili 25-ročného Afroameričana Ahmauda Arberyho počas toho, ako si bol zabehať, pretože ho údajne „považovali za podozrivého z krádeže“. Začiatkom marca zas polícia v meste Louisville v štáte Kentucky zastrelila 26-ročnú Afroameričanku Breonnu Taylor. Taylor utŕžila najmenej osem strelných rán počas toho, ako spala vo vlastnom dome. Skutok sa údajne stal pri prenasledovaní podozrivého, o ktorom polícia spočiatku tvrdila, že je Taylorin priateľ, toto tvrdenie sa však neskôr ukázalo ako nepravdivé.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Štyria z policajtov prítomných počas zatýkania Georgea Floyda čelia spravodlivosti - boli prepustení zo služby a obvinení z napomáhania vraždy. Derek Chauvin (policajt, ktorý Georgeovi kľačal na krku) bol obvinený z vraždy druhého stupňa. Náš boj sa tu však nekončí. Amnesty International bude sledovať ďalší vývoj prípadu a aj naďalej bojovať za spravodlivosť pre všetkých účastníkov a účastníčky protestov #blacklivesmatter a za všetky obete policajného násilia v USA. Viac informácií vám prinesieme už čoskoro.

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • nezávislé vyšetrenie vraždy Georgea Floyda
  • potrestanie všetkých vinníkov
  • vytvorenie zákonných záruk, ktoré zabránia opakovaniu podobných zlyhaní polície v budúcnosti

Adresáti petície:

  • Governor Tim Walz: Governor of Minnesota