Urgentná akcia

Zadržaná pre pátranie po obetiach nútených zmiznutí

Egypt, akcia začala 8.12.2017, petícia je stále aktívna

Keď manžel Hanan Badr el-Din zmizol, jej život sa nadobro zmenil. Naposledy ho videla v televízii, po účasti na proteste v júli 2013 sa ocitol so zraneniami v nemocnici. No keď tam za ním šla, už ho nenašla. Prehľadala policajné stanice, väzenia, nemocnice aj márnice. Nikto jej nevedel povedať, čo sa s ním stalo.

Aktuálne k prípadu

8.8.2018

Hanan vyhlásila hladovku

5. augusta súd opäť predĺžil Hananine zadržanie o 45 dní. Na protest proti nespravodlivému zadržiavaniu bez súdu a opakovanému odopieraniu potrebnej zdravotnej starostlivosti a liekov na jej genetickú chorobu Hanan začala držať hladovku.

30.6.2018

27. júna súd predĺžil Hananine zadržanie o ďalších 45 dní. Jej zdravotný stav sa naďalej zhoršuje.

13.2.2018

Hananino zadržanie bolo 5. februára 2018 opäť obnovené na ďalších 45 dní. Nasledujúce pojednávanie bolo predbežne stanovené na 22. marca.

2.2.2018

Hanane, ktorú egyptské úrady nespravodlivo väznia už viac ako 8 mesiacov, bola zamietnutá potrebná zdravotná starostlivosť, ktorú súrne potrebuje. Hanan trpí genetickou poruchou a jej zdravie sa rýchlo zhoršuje.


Hanan sa nenechala odradiť. Jej odhodlanie nájsť svojho manžela ju priviedlo k ďalším, ktorých blízki zmizli. V roku 2014 spoluzaložila skupinu, ktorej úlohou je zistiť pravdu o týchto zmiznutiach. Táto skupina sa stala vedúcim hlasom v pátraní po tých, čo v Egypte zmizli. Pri poslednom pokuse zistiť informácie o svojom manželovi bola Hanan zadržaná a nespravodlivo obvinená z členstva v zakázanej skupine. Ak ju odsúdia hrozí jej minimálne päť rokov za mrežami.

Pozadie prípadu

Hananin manžel je jedným zo stoviek ľudí, ktorí zmizli v rukách egyptských bezpečnostných zložiek. Zhruba traja až štyria ľudia – väčšinou politickí aktivisti/ky, študenti/ky, protetujúci/ce, ale aj iba štrnásťroční žiaci a žiačky – sú každodenné odvedení egyptskou políciou, či armádou a sa o nich nič nevie. Napriek tomu egyptská vláda tvrdí, že v krajine k zmiznutiam nedochádza.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu : Prepustite Hanan Badr el-Din, ktorá bola zadržaná pre pátranie po obetiach zmiznutí on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Abdel Fattah al-Sisi: Vaša excelencia/Prezident, Prezidentská kancelária

Požadujeme

  • aby boli všetky obvinenia proti Hanan stiahnuté a ona bola okamžite a bezpodmienečne prepustená.