Urgentná akcia
Hong Kong S.A.R. Číny, akcia začala 31.5.2020, petícia je stále aktívna
V roku 2019 navrhovala vláda Hongkongu prijať zákon, ktorý by umožnil vydávanie osôb do pevninskej Číny. Po masových protestoch, ktorých sa zúčastnili milióny ľudí, bol návrh zákona stiahnutý. Prednedávnom zas stály výbor čínskeho Národného ľudového kongresu schválil ďalší kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti. Ak by tento zákon vstúpil do platnosti, mohol by vážne ohroziť dodržiavanie ľudských práv v Hongkongu.
30.7.2021
Ďakujeme za vašu podporu. Podpisy petície sme odovzdali prílušným úradom a naďalej žiadame ochranu ľudských práv pokojných protestujúcich v Hongkongu ako aj vyšetrenie útokov a zločinov, ktorých sa voči demonštantom a demonštrantkám dopustili štátne orgány.
6.1.2021
Približne 50 hongkonských opozičných predstaviteľov zadržali dnes ráno na základe nového čínskeho zákona o národnej bezpečnosti. Podľa miestnych médií a informácií zverejnených na sociálnych sieťach sú obvinení z „podvratných aktivít“, pričom hromadné zatýkanie údajne súviselo s vlaňajšími neoficiálnymi primárkami do Legislatívnej rady, odloženými kvôli pandémii COVID-19, ktoré organizovali prodemokratické strany. Medzi zatknutými je niekoľko bývalých zákonodarcov a okresných radcov, organizátor primárok Benny Tai a americký právnik John Clancey, ktorý bol pokladníkom jedného z organizátorov. Zadržali aj Roberta Chunga, výkonného riaditeľa Hongkonského inštitútu pre výskum verejnej mienky (PORI), ktorý poskytol technológiu na uskutočnenie prieskumu. Robert Chung na svojom twitterovom účte uviedol, že polícia prepadla aj dom väzneného aktivistu Joshuu Wonga a snažila sa získať od novín Apple Daily a Stand kontaktné informácie o kandidátoch. Opozícia uskutočnila vlani v júli volebný prieskum s cieľom zúžiť konečný zoznam prodemokratických kandidátov a kandidátok zahrnutých do oficiálnych prieskumov. Týmto predbežným prieskumom sa usilovali zvýšiť šancu na získanie väčšiny v zákonodarnej rade, teda 35 kresiel pre súčasnú opozíciu. V tom čase najvyššia predstaviteľka Hongkongu Carrie Lam varovala, že volebné prieskumy sú nezákonné a mohli by porušovať zákon o národnej bezpečnosti, prijatý niekoľko týždňov predtým. „Tento šokujúci zásah proti hongkonskej politickej opozícii – proti kandidátom, aktivistom, ale aj proti prieskumom – je zatiaľ najostrejšou ukážkou toho, ako možno vďaka zákonu o národnej bezpečnosti trestať každého, kto sa odváži kritizovať vládu. Obvinenie desiatok prodemokratických zákonodarcov a aktivistov z „podvratnej činnosti“, za to, že usporiadali svoje vlastné neformálne primárky, je očividným útokom na ich práva na slobodu prejavu a združovania. Ľudia majú právo zúčastňovať sa na veciach verejných. Politická opozícia nemôže byť umlčiavaná len preto, že sa jej aktivity nepáčia úradom. Vláda v Hongkongu musí prestať s kritikmi zaobchádzať ako so zločincami a nesmie sa im vyhrážať zákonom o národnej bezpečnosti. Pokiaľ neexistujú dôkazy, že sa zadržaní dopustili niečoho, čo by bolo medzinárodne považované za trestný čin, mali by byť okamžite prepustení,“ povedala Yamini Mishra, regionálna riaditeľka Amnesty International pre tichomorskú oblasť Ázie.
30.12.2020
Ľudový súd v okrese Yantian v meste Shenzhen dnes odsúdil desať mladých ľudí na trest odňatia slobody za to, že sa 23. augusta 2020 snažili opustiť na motorovom člne Hongkong. Tang Kai-yin a Quinn Moon, obvinení z „organizovania ďalších osôb s cieľom tajného prekročenia hranice“, boli odsúdení na 2, resp. 3 roky väzenia. Osem osôb bolo obvinených z „tajného prekročenia hranice“ a odsúdených na 7 mesiacov odňatia slobody. Ďalší dvaja mladí ľudia mali v čase zadržania príslušníkmi pobrežnej stráže z pevninskej Číny menej ako 18 rokov – tí boli dnes vydaní hongkonskej polícii. Podľa Yamini Mishra, regionálnej riaditeľky Amnesty International pre tichomorskú oblasť Ázie, tieto tresty, vymerané po nespravodlivom súdnom procese, odhalili nebezpečenstvo, ktorému čelí každý, kto sa ocitne pred čínskym trestným systémom: „Čínske úrady opäť ukázali svetu, že politickým aktivistom a aktivistkám sa nedostane spravodlivého procesu. Súdne pojednávanie prebiehalo za zatvorenými dvermi, sledovať ho nebolo dovolené žiadnym zástupcom a zástupkyniam z diplomatického zboru či médií, ani rodinným príslušníkom a príslušníčkam. Zároveň týmto mladým ľuďom ubrali právo na výber obhajoby podľa vlastného uváženia. Viacerí právnici a právničky z pevninskej Číny prejavili na žiadosť rodín záujem o ich zastupovanie, ale vyhrážky zo strany čínskych úradov ich prinútili vzdať sa tohto prípadu. Skupine mladých Hongkončanov tak v súčasnosti hrozí v čínskych väzeniach mučenie a iné zlé zaobchádzanie.“
7.12.2020
Vo štvrtok 17. novembra sa desiatky študentov a študentiek zúčastnili neoficiálnych „promócií“ na Čínskej univerzite v Hongkongu (CUHK), pričom skandovali protestné slogany ako „Slobodu pre Hongkong“ či „Revolúcia našej doby “ a spievali pieseň „Sláva Hongkongu“, ktorá je od prijatia zákona o národnej bezpečnosti (30. júna 2020) zakázaná. V pondelok 7. decembra štátne orgány zadržali osem účastníkov a účastníčok protestu a obvinili ich z neoprávneného zhromažďovania. Troch zo zatknutých ľudí navyše obvinili z „burcovania za osamostatnenie Hongkongu od Číny“. Od prijatia zákona o národnej bezpečnosti je pre učiteľstvo a študentstvo v Hongkongu stále komplikovanejšie využívať právo na pokojné zhromažďovanie a slobodu prejavu. Za posledné štyri mesiace boli v dôsledku podpory prodemokratického hnutia prepustení zo zamestania najmenej traja univerzitní profesori. „Ľudia zapojení do tohto protestu iba pokojne vyjadrili svoje názory, ale hongkonské a ústredné čínske úrady sa snažia potlačiť všetky formy disentu, a tak s týmito ľuďmi zaobchádzajú ako so zločincami. Dnešné zatýkanie je ďalším príkladom toho, ako sa vláda Hongkongu pokúša umlčať opozičné hlasy na akademickej pôde. Študentky a učitelia na základných, stredných aj vysokých školách sa kvôli snahám vlády o potlačenie slobody prejavu v hongkonských vzdelávacích inštitúciách stali pod zámienkou ‚ochrany národnej bezpečnosti‘ terčom politického prenasledovania,“ uviedol programový riaditeľ Amnesty International pre oblasť Hongkongu Lam Cho Ming.
2.12.2020
Dňa 2. decembra hongkonský súd rozhodol o udelení trestov odňatia slobody pre dvoch opozičných aktivistov – Joshuu Wonga (13,5 mesiaca), Ivana Lama (7 mesiacov) a aktivistku Agnes Chow (10 mesiacov) v súvislosti s ich pokojnou účasťou na protestoch pred hongkonským policajným riaditeľstvom v júni 2019, na ktorých vystúpili so svojimi prejavmi prednesenými do megafónu. Vláda opäť používa politicky motivované obvinenie z „podnecovania k protestom“, a keďže protestné hnutie nemá vedúce osobnosti, policajné represie sa zameriavajú na najaktívnejších aktivistov a aktivistky, čím vysielajú varovný signál každému, kto by sa chcel v budúcnosti odvážiť kritizovať vládu.
30.11.2020
30. novembra ubehlo 100 dní od zadržania 12 mladých ľudí z Hongkongu pri ich prechode hraníc na člne. Dvaja zo skupiny mali pri zatknutí menej ako 18 rokov. Odo dňa zadržania im boli odopretí právnici menovaní ich rodinami a dokonca sa niekoľkým právnikom vyhrážali, aby od prípadu odstúpili. Mladistvým hrozí riziko mučenia a boli podrobení niektorým z najbežnejších taktík čínskej polície. Amnesty International v Hongkongu žiada, aby boli ľudské práva zadržaných rešpektované.
19.11.2020
Vo štvrtok 19. novembra vyhovel Hongkonský najvyšší súd žiadosti o preskúmanie policajných operácií v mestských protestoch v roku 2019. Operácie boli dlho kritizované za nadmerné použitie sily a neschopnosť preukázať totožnosť jednotlivých príslušníkov hongkonskej polície bola porušením hongkonskej listiny práv. Navyše, systém, prostredníctvom ktorého je možné podávať sťažnosť na postup polície, bol súdom označený za neadekvátny. Hongkonské orgány musia zabezpečiť takú úpravu použitia sily, ktorá bude v súlade s medzinárodným právom a normami. Nezávislé vyšetrovanie policajného násilia je zásadným krokom k vyriešeniu spoločenského napätia a k obnoveniu dôvery verejnosti v hongkonské autority.
11.11.2020
Dňa 11. novembra prijal stály výbor čínskeho Národného ľudového kongresu rezolúciu, na základe ktorej boli štyria prodemokratickí zákonodarcovia diskvalifikovaní z hongkonskej legislatívnej rady. Ide o ďalší príklad kampane čínskej ústrednej vlády s cieľom umlčať akýkoľvek disent v Hongkongu. Rezolúcia je zacielená na tých, o ktorých sa kongres uznesie, že presadzovali alebo podporovali nezávislosť Hongkongu, odmietli uznať vládu Číny nad Hongkongom, vyhľadávali možnosti zahraničnej intervencie do záležitostí Hongkongu, alebo sa zapojili do aktivít, ktoré ohrozujú národnú bezpečnosť. Riaditeľka Amnesty International pre ázijsko-pacifický región upozorňuje, že aj opozičným zákonodarcom a ich podporovateľom musí byť umožnené zmysluplne sa zúčastňovať na politickom procese a všetci diskvalifikovaní zákonodarcovia by mali mať možnosť spochybniť rozhodnutie o ich vylúčení pred súdom – v opačnom prípade sa stráca význam právneho štátu.
27.10.2020
V utorok 27. októbra bol zatknutý študent a aktivista Tony Chung za vyjadrenie nesúhlasu s aktuálnym stavom krajiny. Obvinili ho z porušenia zákona o národnej bezpečnosti. Možnosť prepustenia na kauciu mu bola odňatá a jeho vypočúvanie odložili až na 7. januára. Polícia ho zatkla neďaleko amerického konzulátu v Hongkongu, kde vraj plánoval požiadať o azyl. Joshua Rosenzweig z čínskeho tímu Amnesty International vraví, že politicky motivovaných zatknutí postupne pribúda. Tento týždeň navyše polícia spúšťa verejnú telefónnu linku slúžiacu na nahlasovanie porušenia zákona o národnej bezpečnosti. Obvinenia vznesené proti Tonymu Chungovi len dokazujú, že hongkonská vláda neuznáva slobodu prejavu.
6.10.2020
Hongkonský úrad pre vzdelávanie odobral učiteľskú licenciu učiteľovi základnej školy vo štvrti Kowloon Tong za používanie pracovných listov pre žiakov s otázkami ako „Čo je sloboda prejavu?“ či „Prečo by sme mali hlásať nezávislosť Hongkongu?“. Je to po prvýkrát, čo hongkonská vláda niekomu odobrala učiteľskú licenciu z tohto dôvodu, dosiaľ opatrenie uplatnila v prípadoch sexuálneho zneužívania alebo iných trestných činov. Hongkonskí učitelia v súčasnosti čelia kritike za „bezdôvodné pošpinenie krajiny a vlády“. Uvedený prípad ilustruje stupňovanie obmedzení slobody prejavu, najmä od prijatia kontroverzného zákona o národnej bezpečnosti. Joshua Rosenzweig z Amnesty International v Číne zastáva názor, že učitelia majú svojou prácou prispievať k dodržiavaniu ľudských práv a vzbudzovať vo svojich zverencoch a zverenkyniach záujem o legitímne otázky týkajúce sa ich krajiny, nie ich cenzurovať.
24.9.2020
Ako dôvod zatknutia oboch aktivistov úrady uviedli ich účasť na „nepovolenom“ proteste proti vládnemu zákazu zahaľovania tváre, ktorý sa v Hongkongu uskutočnil 5. 10. 2019. Joshua je tiež obvinený z porušenia zákazu zahaľovania tváre, lebo mal počas protestu na tvári rúško. Zákaz zahaľovania tváre v Hongkongu zaviedli minulý rok na základe nariadenia núdzových regulácií (ERO – Emergency Regulations Ordinance), ktoré bolo prijaté ešte za koloniálnych čias. Napriek pandémii ochorenia COVID-19 zákaz aj naďalej platí pre zhromaždenia, ktoré neboli povolené hongkonskými úradmi. Zatknutie jednej z najvýznamnejších osobností hongkonskej opozície za nosenie rúška v čase, keď je nosenie rúška v meste povinné, je ďalším príkladom toho, že vláda sa neštíti použiť akékoľvek prostriedky na potlačenie disentu.
7.9.2020
V nedeľu 6. septembra sa mali v Hongkongu uskutočniť voľby do legislatívnej rady, ktoré vláda z dôvodu pandémie COVID-19 odložila. Obyvatelia a obyvateľky Hongkongu znepokojené politickým smerovaním oblasti, však aj napriek tomu vyšli do ulíc. Namiesto volieb sa teda uskutočnil jeden z najmasovejších protestov za uplynulé týždne. Polícia zatkla takmer 300 ľudí a v mnohých prípadoch došlo k nadmernému použitiu policajnej sily. Viac informácií nájdete tu: https://edition.cnn.com/2020/09/06/asia/hong-kong-protests-elections-arrest-intl/index.html
26.8.2020
Dnes ráno došlo v Hongkongu k ďalšiemu zatýkaniu súvisiacemu s dvoma incidentmi z roku 2019. (Jedným z nich bol útok davu na cestujúcich vo vlakoch MTR, ku ktorému došlo 21. júla. Druhým bol protest pred policajnou stanicou, ktorý sa uskutočnil 6. júla). Doteraz bolo zatknutých 16 osôb vrátane dvoch prodemokratických politikov, totožnosť väčšiny zadržaných však stále nie je známa. Amnesty Hong Kong uverejňuje progres v prípade na svojom Twitter účte, aktuálne informácie nájdete tu: https://twitter.com/amnestyHK/status/1298465726571847680.
30.7.2020
12 prodemokratických kandidátov vylúčili z účasti v blížiacich sa septembrových voľbách do legislatívnej rady. Toto masové vylúčenie sa javí ako úsilie potrestať nominantov obhajujúcich názory, ktoré sú v rozpore s názormi vlády. Vláda zároveň varovala, že podobné rozhodnutie môže postihnúť aj ďalších kandidátov. Aj keď dochádza zo strany hongkongskej vlády k svojvoľnej politickej represii a porušovaniu práva na slobodu prejavu a združovania, vláda tvrdí, že tieto rozhodnutia slobodu prejavu neobmedzujú a nejde o politickú cenzúru či odopieranie práva uchádzať sa o kreslo v rade. Amnesty International je toho názoru, že tento krok pravdepodobne zintenzívni atmosféru strachu a napätia v Hongkongu, kde sú opozičné osobnosti, aktivisti a aktivistky v uliciach a obyvateľky a obyvatelia nútení autocenzurovať svoje politické názory, aby sa vyhli prenasledovaniu, ktoré umožňuje nový kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti.
Keď ľudia v Hongkongu minulý rok protestovali proti návrhu zákona o vydávaní osôb, vláda im odpovedala tvrdými policajnými zásahmi. Polícia pri zákrokoch proti pokojným demonštrantom a demonštrantkám používala slzotvorný plyn, paralyzačné spreje, obušky aj streľbu gumovými projektilmi. Dnes musia obyvatelia a obyvateľky Hongkongu opäť protestovať a čeliť nebezpečenstvu, aby obránili svoje základné práva. V tomto zápase potrebujú vašu pomoc.
Kým v Hongkongu sú ľudské práva – vrátane slobody prejavu a zhromažďovania – za bežných okolností pomerne dobre chránené, čínska vláda bežne útočí na obrancov a obrankyne ľudských práv pod zámienkou ochrany národnej bezpečnosti. Podľa existujúcich dôkazov dochádza v Číne k závažnému porušovaniu práva na spravodlivý súdny proces a právnu pomoc; väzneniu ľudí na neznámych miestach bez súdu a možnosti komunikovať s rodinou či právnym zástupcom; mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu.
Podpíšte petíciu a naliehajte, aby predseda stáleho výboru čínskeho Národného ľudového kongresu, Li Čan-šu, zastavil zavedenie nového zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu do platnosti, kým nebude zákon spĺňať medzinárodné normy v oblasti ľudských práv.
Od 9. júna 2019 vychádzalo v Hongkongu do ulíc protestovať viac ako milión ľudí. Vláda napriek tomu dlho odmietala kontroverzný návrh zákona o vydávaní osôb stiahnuť. V prípade jeho prijatia by nová legislatíva umožňovala vydávanie osôb z územia Hongkongu do pevninskej Číny, čím by sa rozšíril dosah čínskych štátnych orgánov na novinárov a novinárky, ľudí kritizujúcich vládny režim, obhajujúcich ľudské práva či pracujúcich v mimovládnych organizáciách, ako aj na všetkých obyvateľov a obyvateľky Hongkongu.
Polícia pri zákrokoch proti pokojným protestujúcim nasadila slzotvorný plyn, paralyzačné spreje a v niekoľkých prípadoch aj streľbu gumovými projektilmi. V stanovisku vlády k udalostiam sa uvádza, že v súvislosti s protestnými aktivitami došlo k zraneniu 81 protestujúcich. Výskum Amnesty International ukázal, že policajné násilie bolo použité v rozpore s medzinárodným právom a porušilo ľudskoprávne záväzky Číny.
Dňa 4. septembra 2019 správkyňa Hongkongu Carrie Lam oznámila, že jej vláda formálne stiahla návrh zákona o vydávaní osôb do Číny, ktorý vyvolal masívnu vlnu protestov. Tento krok hodnotí Amnesty pozitívne, ale bola ním splnená iba jedna z piatich požiadaviek protestujúcich. Demonštranti a demonštrantky naďalej žiadajú, aby vláda stiahla svoju klasifikáciu protestov ako „vzbury“, ako aj nezávislé vyšetrenie nadmerného použitia policajnej sily a bezpodmienečné prepustenie všetkých zatknutých v súvislosti s protestmi. Žiadajú tiež, aby si obyvatelia a obyvateľky krajiny skutočne mohli vybrať svojich politických lídrov a líderky, ako je to stanovené v ústave.
Dňa 24. septembra 2019 vydala Amnesty International výskumnú správu „Beijing’s Red Line in Hong Kong“, v ktorej sa zameriava na časový úsek medzi dvoma kritickými obdobiami – hnutím Umbrella Movement v roku 2014 a protestmi proti vydávaniu ľudí z Hongkongu do pevninskej Číny, ktoré sa začali v júni 2019. Správa sa venuje tomu, ako čínske orgány zneužili nejasnú definíciu pojmu „národná bezpečnosť“, aby ospravedlnili útoky na médiá, aktivistky, aktivistov a kritikov a kritičky zákona o vydávaní osôb a zvyšovania čínskej kontroly nad Hongkongom. Celú správu nájdete na http://bit.ly/RedLine_in_Hongkong
Dňa 12. júna 2020 vstúpi do platnosti tzv. zákon o štátnej hymne, na základe ktorého môže byť „urážka“ alebo „zneužitie“ čínskej národnej hymny potrestané pokutou až do výšky 50 000 HK (6 400 USD) a trestom odňatia slobody na 3 roky. Podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv sa sloboda prejavu vzťahuje aj na ochranu prejavov, ktoré môžu niektorí ľudia považovať za urážlivé, ak cieľom týchto prejavov nie je podnecovanie k násiliu alebo jeho bezprostredné páchanie. Kritika štátu a národa alebo jeho symbolov nepredstavuje ohrozenie národnej bezpečnosti a nie je dôvod, aby bola zakázaná zákonom. Viac informácií nájdete na https://www.amnesty.org/en/latest/news/2020/06/hong-kong-national-anthem-law-is-an-insult-to-freedom-of-expression/.