Urgentná akcia

Za prepustenie učiteľa Johana

Indonézia, akcia začala 9.1.2017, petícia je stále aktívna

Johan Teterissa strávil takmer 10 rokov vo väzení iba za to, že mával vlajkou. Učiteľ na základnej škole zorganizoval so skupinou mužov protestný tanec pred prezidentom Indonézie a zakončil ho zodvihnutím štátom zakázanej vlajky. Mužov zadržala polícia, boli zbičovaní, zbití a nakoniec uväznení. Johan dostal 15-ročný trest.

Aktuálne k prípadu

8.1.2019

Výborné správy!

Johana Teterissu koncom decembra predčasne prepustili! Ešte koncom roka 2018 sa Johan vrátil k svojej rodine na ostrove Aboru. Spolu s ním bol prepustený aj Johanis Riry, no ďalších šesť maluckých väzňov svedomia zostáva v ambonskom väzení. Johan poďakoval všetkým podporovateľom Amnesty International, ktorí zaňho bojovali.

21.8.2018

Vaše podpisy majú zmysel!

Viacerí predstavitelia indonézskej vlády sa vyjadrili, že tisícky listov a podpísaných petícií vytvárajú tlak potrebný na Johanovo prepustenie.

13.8.2018

Johan presunutý na svoj rodný ostrov

10. augusta presunuli indonézske úrady Johana Teterissu a jeho piatich krajanov z väzení na ostrove Nusakambangan do väzenia na ostrove Maluku, odkiaľ muži pochádzajú. Stalo sa tak potom, ako sa predstavitelia Amnesty International a populárny indonézsky spevák Glenn Fredly stretli s predstaviteľmi indonézskych úradov požadujúc transfer a následné oslobodenie Johana a ďalších piatich väzňov z ostrova Maluku. Presun z ostrova Nusakambangan znamená, že Johanova rodina ho môže častejšie navštevovať.

10.10.2017

Ďalší presun do iného väzenia

10. októbra bol Johan Teterissa opätovne presunutý do iného väzenia na ostrove Nusakambangan. Úrady tento presun neboli schopné dôveryhodne vysvetliť.

15.12.2015

Johan trpí silnými bolesťami nôh

Už viac ako mesiac trpí Johan silnými bolesťami oboch nôh a má vážne problémy s chôdzou. Väzenský lekár mu bol schopný poskytnúť len bežné lieky, ktoré neriešia jeho problém. Jeho žiadosti o návštevu lekára mimo väzenia boli niekoľkokrát zamietnuté, čím sa Johanovi upierajú jeho zákonom garantované práva.

29.5.2014

Johan sa koncom apríla stretol s právnikmi

Skupina právnikov podporovaná Amnesty International sa koncom Apríla stretla s Johanom vo väzení v Batu. Priniesli mu nové oblečenie, topánky ako aj listy a dary z pobočiek Amnesty International po celom svete. Johan poďakoval členom Amnesty International za ich dlhodobú podporu a listy solidarity.

11.2.2014

Johan dostal nové oblečenie a matrac

Johan začiatkom februára údajne dostal nový matrac a oblečenie. O jeho prípad sa začala zaujímať aj miestna Národná komisia pre ľudské práva, ktorá kontaktovala riaditeľstvo väzenia ohľadom tamojších podmienok.

10.1.2014

Nové správy o zlom zaobchádzaní v Batu

Počas inšpekcie vo väzení, ktorá mala odhaliť nepovolené predmety u väzňov, Johanovi vzali oblečenie, topánky, matrac a ďalší majetok. Už viac ako týždeň je tak nútený spať polonahý na cementovej dlážke.

7.8.2012

Ďalší presun a mučenie

21. júla 2012 bol Johan spolu s ďalšími väzňami v nočných hodinách presunutý do väzenia v Batu. Po príchode ich tamojšie stráže bili, kopali a bičovali elektrickými káblami.

7.7.2011

Násilné presťahovanie je porušením indonézskeho aj medzinárodného práva

5. júla 2011 okolo tretej hodiny v noci bol Johan Teterissa násilne premiestnený z väzenia Lowokwaru do väzenia v meste Madiun. Vzdialenosť medzi oboma mestami je viac než 230 kilometrov. O presune vopred nevedel ani Johan, ani jeho rodina, čím sa orgány dopustili porušenia indonézskeho a medzinárodného práva.

28.7.2010

Johan je už dva týždne vážne chorý

Johan Teterissa urgentne potrebuje zdravotnú pomoc. Jeho stav sa rapídne zhoršuje následkom mučenia a zlého zaobchádzania, ktorému bol vystavený počas jeho zatknutia v júni 2007. Lekári vo väzení sa jeho zraneniam dostatočne nevenovali a nebol mu dovolený ani prístup k lekárom mimo väzenia.


Johan Teterissa je učiteľ na základnej škole s vášňou pre ľudské práva. Teraz si však odpykáva 15 rokov vo väzení za pozdvihnutie vlajky, ktorú vláda zakázala.

V júni 2007 usporiadal Johan mierový protest pred prezidentom Indonézie spolu so skupinou dvadsiatich dvoch učiteľov a farmárov. Predtým ako vytiahli „dúhovú“ vlajku, ktorá je historickým symbolom nezávislosti ľudí z provincie Maluku vo východnej Indonézii, predviedli tradičný vojnový tanec.

Polícia okamžite zadržala a následne zbila Johana a ďalších účastníkov. Vzali ich na viaceré policajné stanice, kde ich nútili plaziť sa na bruchu po rozpálenom asfalte, bičovali ich elektrickými káblami, a bili ich do uší pažbou od zbraní, dokiaľ nekrvácali. Mučenie pokračovalo aj počas oficiálneho výsluchu.

Po nespravodlivom súdnom procese boli všetci muži usvedčení zo „vzbury“. Johan bol odsúdený na doživotie, trest mu bol následne znížený na 15 rokov vo väzení. V súčasnosti je stále vo väzbe, tisíce kilometrov od rodiny a priateľov.

Pozadie prípadu

Učiteľ Johan Teterissa si odpykáva 15-ročný trest väzenia za to, že spolu s 22 aktivistami viedol nenásilný protest pred vtedajším prezidentom Indonézie Susilo Bambang Yudhoyonom. Počas protestu zdvihli vlajku Benang Raja - zakázaný symbol nezávislosti Maluku. Všetci protestujúci boli odsúdení na 7 až 20 rokov väzenia. Tieto tresty sú súčasťou systematického zásahu voči aktivitám za nezávislosť provincie Maluku. Dvadsiaty tretí aktivista bol zadržaný neskôr a odsúdený na štyri roky väzenia.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu okamžité a bezpodmienečné prepustenie Johana a ďalších 22 protestujúcich on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním odkazu e-mailom nebo na Twitter a tiež poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • H.E Joko Widodo: Prezident Indonézskej republiky, Kancelária prezidenta
  • Johan Teterissa, Lembaga Pemasyarakatan (Lapas) Klas I Batu Nusakambangan

Požadujeme

  • okamžité a bezpodmienečné prepustenie Johana a ďalších 22 protestujúcich
  • dokým nebude prepustený, žiadame jeho okamžitý presun do väzenia, ktoré je bližšie k jeho rodine.