AKTIVISTKY ČELIA TRESTNÉMU STÍHANIU ZA „PREDSTIERANIE“ SVOJHO VLASTNÉHO ÚNOSU

Zimbabwe, akcia začala 10.10.2022, petícia je stále aktívna

Joanah, Netsai a Cecillia majú mnoho spoločného: baví ich hrať spoločenské hry, sledovať Netflix a energicky diskutovať o politike. Žiaľ, okrem svojich záujmov zdieľajú tieto tri ženy aj hrozné spomienky na potupný a bolestivý útok.

Aktuálne k prípadu

4.7.2023

Krivo obvinené aktivistky zbavili časti obvinení

Súd v Zimbabwe po roku a pol nespravodlivého stíhania zbavil aktivistky Cecilliu Chimbiri a Joanah Mamombe krivých obvinení. Aktivistky čelili obvineniam z krivej výpovede, marenia výkonu spravodlivosti a predstierania únosu. Tretia z aktivistiek, ktorej sa prípade týka, Netsai Marova je stíhaná samostatne, nakoľko sa nenachádza v krajine. Hoci tento rozsudok je skvelou správou, aj naďalej žiadame, aby páchatelia zodpovední za únos a mučenie týchto žien niesli trestnoprávnu zodpovednosť. Nakoľko došlo k oddeleniu súdnych procesov, Netsai Marova stále čelí obvineniam z premeškania súdneho pojednávania a predstierania únosu. Všetky aktivisky zároveň stále čelia súdnemu procesu za organizáciu protestov počas pandémie a naďalej potrebujú našu podporu a solidaritu. Viac sa dočítate na https://www.amnesty.sk/krivo-obvinene-aktivistky-zbavili-casti-obvineni/.


Po tom, ako sa 13. mája 2020 postavili do čela protivládneho protestu v Harare, hlavnom meste Zimbabwe, aktivistky svojvoľne zadržala polícia. Na policajnej stanici ich prinútili nastúpiť do neoznačeného auta, cez hlavy im natiahli kapucne a odviezli ich za mesto. Vydesené ženy hodili do jamy, kde ich zbili, znásilnili a donútili zjesť ľudské exkrementy. O dva dni neskôr ich našli v roztrhaných šatách, posiate modrinami a reznými ranami, niekoľko kilometrov od mesta, odkiaľ ich vzali do nemocnice.

Ešte počas ich hospitalizácie úrady obvinili Joanah, Netsai a Cecilliu v súvislosti s účasťou na proteste. Príslušníci väzenskej stráže a polície v nemocnici dozerali na to, aby neposkytli žiaden rozhovor pre médiá. Keď aktivistky vyhlásili, že rozpoznali totožnosť niektorých únoscov, 10. júna ich opäť zadržali a obvinili z krivej výpovede a predstierania únosu. O dva týždne neskôr ich súd prepustil na kauciu, odvtedy obvineniam čelia na slobode.

Súdny proces s aktivistkami sa začal v januári 2022 a pokračuje dodnes. Za ich únos a utrpenie dodnes nikto neniesol zodpovednosť.

Žiadajte spravodlivosť pre Joanah, Netsai a Cecilliu.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA SPRAVODLIVOSŤ PRE MLADÉ AKTIVISTKY on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Emmerson Mnangagwa: Prezident Zimbabwe

Požadujeme

  • aby úrady okamžite a bezpodmienečne zbavili Joanah, Netsai a Cecilliu vykonštruovaných obvinení a zastavili šikanu, ktorej ženy čelia za účasť na pokojnom proteste,
  • aby úrady vyšetrili útok na aktivistky a voči všetktým zodpovedným osobám vyvodii zodpovednosť.