Slovenská republika, akcia začala 27.6.2024, petícia je stále aktívna
Parlament v extrémne krátkom legislatívnom procese zredukoval právo na pokojné zhromaždenie na Slovensku. Prijatie zákona, ktorý je súčasťou balíka legislatívnych návrhov známych ako „lex atentát“ je toxickým príkladom dešpektu k ľudským právam. Vyzvite spolu s nami prezidenta Petra Pellegriniho, aby v súlade s ľudskoprávnymi záväzkami Slovenska tento drakonický zákon vetoval.
19.3.2025
Obmedzením slobody zhromažďovať sa (právo na protest) cez balík zmien zákonov známych ako Lex atentát sa útoky na absolútne zásadnú slobodu zhromažďovať sa neskončili. Rok 2024 sme v Amnesty opísali ako rok útlaku, umlčiavania a prehlbujúcej sa krízy v oblasti dodržiavania ľudských práv. Rok 2025 nanešťastie pokračuje v tomto trende. Predstavitelia Vlády SR pokračujú v útokoch na občiansku spoločnosť a právo na protest. Obviňujú občiansku spoločnosť s organizácie prevratu, hľadajú verejných nepriateľov medzi mimovládkami, len aby prekryli svoje politické zlyhania. Aj v roku 2025 preto aktívne bránime občiansku spoločnosť a právo na protest.
10.3.2025
Zmeny, ktoré priniesol balík zákonov známych ako Lex atentát nanešťastie naďalej v platnosti. Experti a expertky OSN 10. marca 2025 potvrdili našu kritiku ohľadne obmedzení práva na protest: "Experti varovali, že prijatie zákona o „Lex atentáte“, ktorý výrazne obmedzuje právo na pokojné zhromažďovanie a obsahuje ustanovenia, ktoré obmedzujú protesty v blízkosti vládnych budov a súkromných obydlí, ďalej obmedzuje možnosť slovenských občanov vyjadriť nespokojnosť a porušuje medzinárodné právo." Spomínaní experti a expertky taktiež vyzývajú Vládu SR: "Slovenská vláda musí okamžite ukončiť stigmatizáciu a prenasledovanie mimovládnych organizácií, novinárov a organizácií občianskej spoločnosti." https://www.amnesty.sk/osn-vyzvala-slovensko-na-ukoncenie-prenasledovania-mimovladok/
5.2.2025
Podľa Amnesty International Slovensko uznesenie Bezpečnostnej rady SR z 23. januára 2025 (https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/30400/1), ktoré včera Vláda SR vzala na vedomie, môže otvárať priestor na neoprávnené zásahy do občianskych práv. Organizácia pripomína vláde Slovenskej republiky, že nesmie reagovať na nesúhlas ľudí zastrašovaním, sledovaním a monitorovaním tých, ktorí organizujú pokojné protesty, a vyzýva ju na ochranu ústavou garantovaných práv, predovšetkým práva na pokojné zhromažďovanie a slobody prejavu. Amnesty International Slovensko preto vyzýva vládu SR, aby jednoznačne deklarovala svoj záväzok chrániť občiansku spoločnosť a zhromažďovacie právo a aby sa vyvarovala rétoriky, ktorá priamo či nepriamo označuje uplatňovanie práva na protest za bezpečnostnú hrozbu. https://www.amnesty.sk/vlada-nesmie-potlacat-nesuhlas/
22.1.2025
Amnesty International Slovensko vyzýva premiéra Roberta Fica a vládu, aby verejne objasnili rozsah a dôvod údajného sledovania občianskej spoločnosti a vyvrátili všetky podozrenia o možnom využívaní spravodajských služieb na stigmatizáciu občianskej spoločnosti a potláčanie ľudských práv. Zároveň žiada, aby zaručili ochranu práva na pokojné zhromažďovanie a zdržali sa stigmatizácie legitímnych protestov a občianskych aktivít. „Možnosť vyjadriť verejne nesúhlas a kritiku sú základnými piliermi slobodnej, spravodlivej spoločnosti založenej na rešpektovaní ľudských práv. Je povinnosťou vlády aj premiéra tieto práva chrániť. V opačnom prípade hrozí, že nesúhlasiť budeme už len doma v kuchyni,“ Zdroj: https://www.amnesty.sk/pravo-na-pokojne-zhromazdovanie-a-slobodu-obcianskej-spolocnosti-je-ohrozene/
Zákon umožní zakázať verejné zhromaždenia v blízkosti parlamentu ako aj v okolí budov, kde sídlia alebo pracujú členovia a členky vlády, parlamentu, ústavného súdu alebo hlava štátu. Zákon neprimerane rozširuje obciam právomoc zakázať zhromaždenia na základe vágnych a ľahko zneužiteľných kritérií, ako je riziko vzniku konfliktov alebo narušenie verejného poriadku.
Tento zákon obmedzuje právo na pokojné zhromažďovanie, ale aj ďalšie ľudské práva a slobody, ako je sloboda prejavu, združovania a prístup k informáciám. Všeobecné a plošné zákazy zhromažďovania bez ohľadu na konkrétne okolnosti prípadu nie sú v súlade s Európskym dohovorom pre ľudské práva a predstavujú neprimerané obmedzenie slobody zhromažďovania. Štátne orgány majú povinnosť chrániť právo na pokojné zhromažďovanie aj v prípadoch, kedy môže byť zhromaždenie nepríjemné, emocionálne vypäté, obťažujúce alebo pohoršujúce. Ani hypotetické riziko narušenia verejného poriadku, ani prítomnosť opozičných skupín však nie sú legitímne dôvody na zákaz pokojného zhromaždenia.
Podpíšte petíciu a vyzvite prezidenta Petra Pellegriniho, aby tento hanebný zákon vetoval a zabezpečil, že Slovensko bude plne chrániť a rešpektovať právo na pokojné zhromažďovanie.