Urgentná akcia

35 rokov väzenia za zverejnenie dokumentov o porušovaní ľudských práv

Spojené štáty, akcia začala 4.10.2014

21. augusta 2013 bola príslušníčka americkej armády Chelsea Manningová odsúdená na 35 rokov väzenia za zverejnenie tajných materiálov na webstránke WikiLeaks. Niektoré z materiálov, ktoré Chelsea odhalila, poukazovali na potenciálne porušovanie ľudských práv a medzinárodneho humanitárneho práva americkou armádou pri zahraničných operáciach v Iraku a v Afganistane a príslušníkmi CIA. Chelsea držali jedenásť mesiacov v izolácií v predbežnej väzbe v Iraku a vo Virgínii v USA. Amnesty International žiada o udelenie milosti Chelsea Manningovej ako prejav uznania motívov, ktoré ju viedli k zverejneniu materiálov, z dôvodov dlhého trvania predbežnej väzby a procesným nedostatkom v priebehu súdneho procesu.

Aktuálne k prípadu

5.9.2018

Chelsea Manningová sa do Austrálie nedostane

Zlyhanie austrálskej vlády potvrdiť víza včas, aby mohla vystúpiť na vypredaných diskusiách, spoločne odsúdila koalícia ľudskoprávnych organizácií v krajine. Jedná sa podľa nich o obmedzovanie slobody slova a spochybňuje tak váhu, ktorú austrálska vláda kladie na slobodu vyjadrovania a politického názoru. Chelsea tak pôjde na diskusie iba do Nového Zélandu, kde sa cez satelit spojí aj s austrálskymi publikami.

30.8.2018

Austrália odmietla Chelsea Manningovej uznať víza na vstup do krajiny

Chelsea Manningová sa má v Austrálii zúčastniť niekoľkých diskusií, ktoré majú zahŕňať aj tému potenciálneho porušovania jej ľudských práv počas jej väznenia, ako aj po prepustení. Podľa riaditeľky austrálskej pobočky AI Claire Mallinson je zámerom austrálskej vlády umlčať Chelsea, čím by vláda ukázala, že si nectí jej slobodu prejavu a obmedzila by tým jej legitímnu aktivistickú prácu v oblasti LGBTQI. Amnesty skontaktovala Ministerstvo vnútra Austrálie so žiadosťou, aby Chelsea vstup povolili a umožnili tak austrálskym občanom zúčastniť sa diskusie na tému ľudských práv.

18.1.2017

Americký prezident Obama skrátil trest Chelsea Manningovej!

V posledných dňoch v úrade stihol americký prezident Obama skrátiť trest Chelsea Manningovej, ktorá by sa mala dostať na slobodu 17. mája 2017. Amnesty International bojovala za jej prepustenie niekoľko rokov a do tejto kampane sa v roku 2014 v rámci Maratónu písania listov zapojilo niekoľko stoviek ľudí aj zo Slovenska. Ďakujeme za Vašu podporu, Vaše listy a podpisy pomohli zmeniť Chelsea život!

12.1.2017

Chelsea Manningová na "krátkom zozname" amerického prezidenta Obamu pre možné skrátené trestu

Americký prezident Obama oznámil, že Chelsea Manningová, bývalá vojenská spravodajská analytička, ktorá bola odsúdená na 35 rokov väzenia za zverejnenie tajných vojenských materiálov, je na "krátkom zozname" pre možné skrátenie trestu. Rozhodnutie by mohlo byť oznámené ešte dnes. Viac info tu: http://www.nbcnews.com/news/us-news/army-leaker-chelsea-manning-obama-s-shor t-list-commutation-n705441 Na podporu Chelsea Manningové môžete tiež tweetovať prezidentovi Obamovi použitím hashtagov #FreeChelseaNow! #TimeServed, Napríklad: #PresidentObama Free Chelsea Manning! @Potus #TimeServed #FreeChelseaNow

5.6.2015

Blog Chelsea v The Guardian

Pred desiatimi rokmi uväznili Chelsea Manningovú v Iraku za zverejnenie "vojnových denníkov". The Guardian publikoval jej blog o tom, čím si prešla počas tohto obdobia. (http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/may/27/anniversary-chelsea-manning-arrest-war-diaries)

15.4.2015

Americká armáda nesmie používať mužský rod v právnych dokumentoch o Chelsea Manningovej

4. marca nariadil vojenský odvolací súd americkej armáde, aby vo všetkých právnych dokumentoch týkajúcich sa Chelsea Manningovej prestala používať mužský rod. Podľa slov jej právnika je to dôležité víťazstvo pre Chelsea a sú radi, že bude rešpektovaná ako žena aj v právnom styku.

15.4.2015

Chelsea Manningová má nový účet na Twitteri a napísala ďakovný blog

Situáciu okolo Chelsea Manningovej môžete sledovať prostredníctvom nového účtu na Twitteri @xychelsea. Účet spravuje firma Fitzgibbon Media s ktorou Amnesty International už v minulosti niekoľkokrát spolupracovala, preto nie je dôvod obávať sa, že informácie na ňom zverejnené nebudú autentické.

Chelsea Manningová taktiež napísala blog v ktorom ďakuje za prejavenú podporu. Blog si môžete prečítať na jej novom twitterovskom účte, alebo na tomto odkaze: https://www.amnesty.org/articles/blogs/2015/04/whistleblower-chelsea-manning-thanks-amnesty-activists-for-their-support/

11.3.2015

Chelsea Manningová bude spolupracovať s denníkom The Guardian

Chelsea Manningová sa stala prispievateľkou prestížneho britského denníka Guardian. Bude sa venovať témam vojny, rodovej problematike a právu na slobodu informácií. Navyše, vojenské úrady umožnili Chelsea dostávať hormonálnu liečbu, ktorú potrebuje.


Chelsea konala v presvedčení, že zverejnením dokumentov prispeje k otvoreniu verejnej diskusie o nákladoch na vojny a správanie vojakov v konfliktoch v Iraku a v Afganistane. Podľa vlády USA naopak narušila národnú bezpečnosť a ohrozila ľudské životy.

Chelsea strávila pred súdom tri roky v predbežnej väzbe, z toho jedenásť mesiacov v izolácii v podmienkach, ktoré osobitný spravodajca OSN pre mučenie označil za kruté a neľudské. Niekedy trávila v malej cele bez okna 23 hodín denne.

Počas súdneho procesu pred vojenským súdom v júli 2013 jej pri obhajobe nebolo dovolené predložiť dôkazy o tom, že konala vo verejnom záujme. Svoje motívy mohla vysvetliť až vo fázi, keď sa rozhodovalo o odsúdení. Takýto postup môže vytvoriť nebezpečný precedens s negatívnym dopadom na všetkých, ktorí sú presvedčení, že odhaľujú informácie vo verejnom záujme.

Chelsea Manningová sa priznala k zverejneniu utajovaných informácií. Armáda proti nej ale vzniesla dodatočné obvinenia, vrátane porušenia Špionážneho zákona a „napomáhaniu nepriateľovi“ , ktoré boli jasne prehnané a zrejme mali slúžiť ako varovanie pre ostatných potenciálnych informátorov.

Žiadosť o milosť podaná v marci 2014 spolu s 38 605 podpismi vyjadrujúcimi podporu pre Chelsea, ktoré vyzbierala Amnesty International, bola zamietnutá.

Amnesty International žiada, aby bola Chelsea Manningová okamžite prepustená z väzenia. Vláda USA by mala zahájiť vyšetrovanie páchateľov trestných činov, na ktoré Chelsea upozornila, namiesto toho, aby ju trestala za ich odhalenie.

Pozadie prípadu

Chelsea Manningová bola v máji 2010 zatknutá a obvinená zo získania a zverejnenia viac než 700 000 utajovaných dokumentov vrátane spravodajských informácií, diplomatických depešov a záznamov z bojov, ktoré medzi novembrom 2009 a májom 2010 poskytovala serveru WikiLeaks. V tom čase pracovala ako vojenský analytik v Iraku. Podľa americkej vlády Chelsea úmyselne pomohla Al-Káide a spôsobila únik utajovaných informácií na internet.

Chelsea tvrdí, že bola v depresii z toho, v akom stave sa ocitol konflikt v Iraku, preto sa rozhodla zverejniť utajované dokumenty. Konala v presvedčení, že zverejnením dokumentov "rozvíri diskusiu o armáde a zahraničnej politike." "Ľudia by sa mali zamyslieť nad významom zapájania sa do protiteroristických operácií zatiaľ čo sa ignorujú porušovania ľudských práv osôb okolo nás."

Pri pojednávaní sa priznala k 10 obvineniam z ľahších trestných činov, ale odmietla 12 vážnejších obvinení, predovšetkým napomáhanie nepriateľovi.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Ďakujeme! Aj vďaka vašej podpore sa v posledných dňoch vo svojom úrade rozhodol americký prezident Barack Obama udeliť milosť Chelsea Manningovej a skrátil tak jej pôvodný 35-ročný trest. Manningová by mala byť prepustená z väzenia 17. mája 2017.

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • udelenie milosti Chelsea Manningovej
  • zahájenie dôkladného a nestranného vyšetrovania odhalených potenciálnych porušení ľudských práv
  • posilnenie ochrany informátorov, ktorí odhaľujú informácie, ktoré má verejnosť právo vedieť

Adresáti petície:

  • President Obama: Prezident Spojených štátov amerických