Čile, akcia začala 19.11.2020, petícia je stále aktívna
Gustavo Gatica študoval psychológiu na univerzite v Santiagu, hlavnom meste Čile, keď v krajine vypukli protesty proti zvyšovaniu cien a sociálnej nerovnosti. Milióny ľudí vyšli na jeseň 2019 do ulíc žiadať zmenu a spravodlivosť. Pridal sa k nim aj Gustavo. Tieto protesty boli ukážkou sily odhodlaného davu a počas niekoľkých týždňov pútali pozornosť a inšpirovali ľudí na celom svete. Miestne úrady však mali na vec iný názor.
V jeden z tých osudných novembrových dní si polícia nabila zbrane strelami, z ktorých každá obsahovala 12 pogumovaných kovových brokov a začala strieľať do davu protestujúcich. Stovky ľudí utrpeli zranenia, v desiatkach prípadov pritom šlo o poranenie očí. Zodpovedné orgány však políciu v páchaní násilia voči pokojným demonštrantom a demonštrantkám nezastavili.
Podobná situácia sa opakovala takmer denne. V tento deň však broky zasiahli Gustava do oboch očí a spôsobili mu trvalú stratu zraku. Policajný útok sa dostal na titulky novín na celom svete.
Interné policajné vyšetrovanie dospelo k záveru, že za Gustavovo zranenie nenesie nik zodpovednosť. Výsledky vyšetrovania dokonca naznačujú, že Gustava zranili iní demonštranti. Prípad aktuálne vyšetruje štátna prokuratúra, no dôstojníci, ktorí útok na Gustava a ďalších protestujúcich povolili, sa naďalej tešia beztrestnosti.
>> Chronológia udalostí <<
Gustavo sa narodil 28. novembra 1998. V roku 2017 začal študovať psychológiu na univerzite v Santiagu.
V októbri 2019 vypukli v Čile masové protesty, účastníci a účastníčky ktorých žiadali zmenšovanie sociálnej nerovnosti. Od druhého dňa protestov, 19. októbra, vyhlásila čilská vláda výnimočný stav a vo viacerých regiónoch aj zákaz vychádzania.
Situácia sa koncom mesiaca zhoršovala a Amnesty preto 29. októbra 2019 vyslala do Čile krízový štáb, ktorý do 11. novembra dokumentoval porušovanie ľudských práv protestujúcich.
Počas protestu, ktorý sa uskutočnil 8. novembra 2019, bol Gustavo postrelený pogumovanými kovovými brokmi, následkom čoho oslepol.
O dva týždne neskôr, 22. novembra 2019, sa Gustavo stretol s riaditeľkou Amnesty pre Severnú, Strednú a Južnú Ameriku, Erikou Guevara-Rosas, a začal spoluprácu s Amnesty.
Napriek všetkému, v decembri 2019 dospelo interné policajné vyšetrovanie k záveru, že stranu alebo osobu zodpovednú za Gustavove zranenia nie je možné identifikovať.
>> Žiadajte spravodlivosť <<
„Za to, aby ľudia otvorili oči, som zaplatil svojím zrakom,“ hovorí Gustavo.
Počas pokračujúcich demonštrácií nosili ich účastníci a účastníčky pásku cez oko a pri konfrontácii s políciou skandovali jeho meno.
Ľudia v Čile žiadajú spravodlivosť. A my tiež!
Napíšte čilskému generálnemu prokurárotorovi a žiadajte vyšetrenie zodpovednosti veliacich policajných dôstojníkov, ktorí povolili zásah proti Gustavovi a ďalším protestujúcim. Títo ľudia boli povinní zabrániť zneužitiu nebezpečných zbraní a munície, ale zlyhali.