Maratón písania listov: Ochrana Amazónie ju môže stáť život

Kolumbia, akcia začala 29.11.2020, petícia je stále aktívna

Jani Silva je obrankyňa životného prostredia, celý život bojuje za ochranu amazonského pralesa a ľudí, ktorí v ňom žijú. Vďaka svojej odvahe sa stala hlasom stoviek farmárov a farmárok (tzv. campesinos) v kolumbijskom regióne Putumayo. Obyvateľstvo tejto strategicky významnej oblasti, bohatej na prírodné zdroje, už desaťročia ohrozujú organizované zločinecké skupiny, priekupníci s drogami, armáda aj nadnárodné spoločnosti, ktoré nerešpektujú jej štatút chráneného územia, porušujú práva miestnych a snažia sa ich umlčať.

Aktuálne k prípadu

23.4.2021

Amnesty odovzdala úradom pol milióna listov za Jani

Tím Amnesty International odovzdal zodpovedným úradom viac ako 500 000 listov od aktivistov a aktivistiek z celého sveta. Ľudia, ktorí sa zapojili do Maratónu písania listov 2020, žiadajú, aby kolumbijská vláda chránila prírodu Amazónie aj práva ľudí, ktorí stoja v prvej línii boja za ochranu tejto vzácnej oblasti. Jani Silva aj Amnesty pri tejto príležitosti verejne poďakovali všetkým ľuďom, ktorí Jani Silva prejavili svoju podporu.

4.1.2021

Jani musela pre vážne bezpečnostné riziká opäť opustiť bydlisko

Jani a jej rodina sa koncom decembra dostali do komplikovanej bezpečnostnej situácie. Ohrozenie ich opäť donútilo opustiť svoje bydlisko aj región Putumayo. Miesto ich súčasného pobytu poznajú iba zainteresované ľudskoprávne organizácie.

7.12.2020

Ozbrojenci sa pokúšajú zbaviť združenia ADISPA očierňovaním jej členov

V piatok 4. decembra 2020 rozdávali členovia ozbrojenej skupiny, ktorá si hovorí Pohraničná stráž (Comandos de la Frontera, CF), v centre mesta Puerto Asís letáky s pamfletom, ktorým krivo obviňovali členov a členky združenia ADISPA zo spolupráce s Frontom Caroliny Ramírez (frakcie tzv. Revolučných ozbrojených síl Kolumbie – ľudovej armády, FARC-EP) a vinili ich za smrť roľníkov (campesinos) v oblasti. Podľa dostupných informácií CF v tom čase iniciovala reformu zákona, ktorá by viedla k nútenému výkupu pôdy na území Perly Amazónie. V snahe dosiahnuť tento cieľ sa CF vyhrážala vedeniu združenia ADISPA aj obyvateľom a obyvateľkám chráneného územia Perly Amazónie, ktorí by neuposlúchli rozkazy CF, núteným vysťahovaním alebo smrťou.

30.11.2020

Úrady sa pokúšajú oslabiť fyzickú ochranu Jani Silva

V novembri 2020 kolumbijská štátna inštitúcia Unidad Nacional de Protección e-mailom informovala Jani o zrušení jedného z prijatých opatrení na jej ochranu, na základe čoho jej bude spomedzi priznaných ochranných pomôcok odobraná nepriestrelná vesta. Toto rozhodnutie bolo v rozpore s preventívnym opatrením (MC 204/17), ktoré uznala 3. decembra 2018 Medziamerická komisia pre ľudské práva, a ignorovalo početné hrozby, ktorým Jani čelí. Podľa informácií Amnesty International k odobratiu nepriestrelnej vesty zo schémy opatrení na ochranu Jani napriek ohlásenému zámeru nakoniec nedošlo.

31.8.2020

Podľa prokuratúry k nútenému vysídleniu Jani Silva a jej rodiny nedošlo

Jani Silva a členovia a členky združenia ADISPA čelia od roku 2017 v súvislosti s ich prácou vyhrážkam a obťažovaniu. Tieto udalosti priviedli Jani a jej rodinu k tomu, aby prvýkrát nútene opustili svoj domov. Hoci priebeh udalostí zdokumentovala aj Amnesty International (v správe s názvom „Prečo nás chcú zabiť? Nedostatok bezpečného priestoru na obranu ľudských práv v Kolumbii“), v auguste 2020 generálna prokuratúra v Kolumbii uzavrela vyšetrovanie týkajúce sa núteného vysídlenia Jani Silva a jej rodiny so záverom, že skutok sa nestal.


Jani stojí po boku farmárov a farmárok z oblasti v regióne Putumayo, ktorú nazývajú Perlou Amazónie, už od svojich 16 rokov –⁠ bráni ich práva a chráni územie, na ktorom žijú. Snaží sa zviditeľniť prípady porušovania ich práv a upozorňuje na veľký význam obrany prírodných zdrojov a ekosystémov. Takisto podporuje zalesňovacie iniciatívy, poukazuje na sociálno-environmentálne následky, ktoré má na Amazóniu a jej obyvateľstvo činnosť ťažobných spoločností, a sleduje implementáciu opatrení Kolumbijskej mierovej dohody.

V roku 2008 sa Jani spolupodieľala na založení Združenia pre integrálny a udržateľný rozvoj Perly Amazónie (ADISPA –⁠ Asociación para el Desarrollo Integral y Sostenible de La Perla Amazónica), aby mohla ešte efektívnejšie chrániť životné prostredie a brániť práva ľudí žijúcich na tomto území. Združenie formálne pôsobí od roku 2011, Jani sa stala jeho štatutárnou zástupkyňou. Dnes chráni životné prostredie a bráni ľudské práva 700 rodín (takmer 1 700 mužov, žien a detí), ktoré žijú v chránenom pásme Perly Amazónie (ZRCPA –⁠ La Zona de Reserva Campesina de La Perla Amazónica), dôležitého ekosystému amazonskej oblasti, bohatého na kyslík a prírodné zdroje.

V dôsledku svojej práce sa Jani dostala do konfliktu so spoločnosťou Ecopetrol, ktorá v roku 2006 získala povolenie ťažiť ropu v oblasti zasahujúcej do chráneného územia a v roku 2009 previedla ťažobnú licenciu na spoločnosť Amerisur. Od začiatku ťažby došlo v oblasti najmenej k dvom únikom ropy, ktoré znečistili vodné zdroje životne dôležité pre miestne komunity.

Ochrana Perly Amazónie priniesla Jani mnoho problémov. Sledovali ju neznámi agresori, mierili na ňu zbraňou a vyhrážali sa jej smrťou. Pandémia COVID-19 a s ňou spojená sociálna izolácia situáciu ešte zhoršuje. Aktivisti a aktivistky sa nemôžu voľne pohybovať a ich možnosti aktívne chrániť oblasť sú preto značne obmedzené.

Jani ani napriek tomu neprestáva bojovať a hovorí: „Priložili mi k hlave zbraň a chceli ma zabiť. Ja však neustúpim... nemôžeme ujsť ani dovoliť, aby nás ovládol strach.“

Napíšte list kolumbijskému prezidentovi a žiadajte, aby poskytol Jani Silva ochranu a zabezpečil vytvorenie a implementáciu plánu kolektívnej ochrany pre farmárky a farmárov, ktorí žijú na chránenom území Perla Amazónie.

Pozadie prípadu

Názov chránenej oblasti Perla Amazónie vznikol v roku 2001, keď sa stretlo niekoľko stoviek členiek a členov miestnej komunity s cieľom pomenovať územie, na ktorom žijú. Jani si na stretnutie z 18. decembra 2001 spomína takto: „Keď sme sa rozhodovali, ako naše územie pomenovať, jedna múdra stará osoba predstúpila pred vyše 400 ľudí a povedala, že ‚naše územie je perla, pretože má nesmiernu hodnotu, a to nielen pre nás, ale aj pre celý svet.‘ Potom vstal ďalší človek a doplnil ju: ‚A táto naša hodnota a bohatstvo sa zrodili v Amazónii.‘ Odvtedy máme svoje chránené územie Perla Amazónie.“

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu OCHRANU PRE JANI on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu .

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Alfonso Campo Martínez: Riaditeľ kolumbijskej Jednotky národnej ochrany
  • Angela Fernanda Garavito Jimenez: Vedúca ľudskoprávneho oddelenia na kolumbijskom Ministerstve vnútra

Požadujeme

  • rozšírenie schémy určenej na ochranu zdravia a života Jani Silva o obrnený transport,
  • zaistenie stálej policajnej prítomnosti v mieste a okolí bydliska Jani Silva,
  • poskytnutie hmotných záruk za riadne vykonávanie ochranných opatrení v záujme zachovania bezpečnosti Jani Silva, vrátane vyčlenenia finančných prostriedkov na mobilizáciu osobných strážcov v prípade, že sa Jani Silva bude musieť presťahovať,
  • vytvorenie a implementáciu plánu kolektívnej ochrany pre farmárky a farmárov, ktorí žijú na chránenom území Perla Amazónie.