UZAVRETÉ: Obrankyňa práv žien je po takmer 3 rokoch na slobode

Saudská Arábia, akcia začala 25.11.2020

Nassima al-Sada miluje svoju rodinu, zvieratá a záhradu, ktorá ju doma čaká. Aj vo svojej väzenskej cele sa s láskou stará o črepníkovú rastlinu, ktorá je v súčasnosti jej jediným spojením so svetom.

Nassima je jednou z najznámejších saudskoarabských aktivistiek za práva žien. Žiadala, aby ženy získali právo šoférovať a venovať sa bežným činnostiam bez toho, aby potrebovali povolenie mužského poručníka. Dnes už ženám v Saudskej Arábii zákon šoférovať nebráni a zákony o poručníctve sa pomaly menia. Nassima je však za svoj pokojný aktivizmus stále vo väzení.

Aktuálne k prípadu

27.6.2021

PETÍCIA UZAVRETÁ

V nedeľu 27. júna prepustili Nassimu al-Sada na slobodu. Amnesty International naďalej žiada, aby saudskoarabské úrady zbavili Nassimu zákazu cestovať a opustiť krajinu. Ďakujeme za vašu podporu!


Nassima al-Sada je aktivistka, lektorka vzdelávania k ľudským právam a matka troch detí. Je jednou z najznámejších aktivistiek, ktoré pre ženy žiadali právo šoférovať a venovať sa bežným činnostiam bez toho, aby potrebovali povolenie mužského poručníka. Zároveň sa dlhé roky zasadzuje za občianske a politické práva, práva žien a šiitskej menšiny vo východnej provincii Saudskej Arábie. Neúnavne sa venovala obrane slobody pre ženy v Saudskej Arábii, pričom paradoxne prišla o svoju vlastnú.

>> Za čo Nassima bojuje <<

„Prečo by mal byť maloletý chlapec poručníkom dospelej ženy?“ – pýtala sa Nassima ešte v roku 2016 – „Prečo naše zákony nepoznajú vek, v ktorom sa žena stane dospelou a zodpovednou za svoje rozhodnutia a svoj život? Prečo by mal o živote ženy večne rozhodovať nejaký muž?“

Zákony o poručníctve platné v Saudskej Arábii vyžadujú, aby si ženy pýtali od mužov povolenie zakaždým, keď chcú vyjsť z domu, študovať, pracovať alebo vykonávať iné bežné aktivity. Hoci v uplynulých mesiacoch došlo k uvoľneniu týchto zákonov, mnohé ženy, ktoré viedli kampaň za ukončenie systému mužského poručníctva, zostávajú aj naďalej za mrežami.

Nassima opakovane čelila za svoju prácu vyhrážkam –⁠ pred zatknutím sa jej vyhrážali neznámi používatelia na Twitteri a pri výsluchu, počas ktorého ju po zatknutí v júli 2018 priviazali ku stoličke, sa jej vyhrážali aj vyšetrovatelia. Nassima svojím konaním nikoho neohrozila ani neporušila práva iných. Napriek tomu čaká za mrežami väzenia Al-Mabahith v Dammame na rozhodnutie súdu, ktorý ju môže na dlhé roky uväzniť iba za to, že požaduje rovnosť práv pre všetkých.

>> Chronológia udalostí <<

V roku 2015 chcela kandidovať v komunálnych voľbách, ale účasť jej zakázali. Viedla tiež kampaň za právo žien viesť motorové vozidlo a za ukončenie systému mužského poručníctva.

V utorok 31. júla 2018 ju zatkli za nenásilné aktivity zamerané na obranu ľudských práv. Vo väzení s ňou neľudsky zaobchádzali a od 20. februára 2019 do februára 2020 ju väznili na samotke. Po roku v úplnej izolácii ju preložili späť k ostatným väzenkyniam. V súčasnosti môže jedenkrát týždenne telefonovať s rodinou, ale návštevy rodiny alebo právnika, s ktorým sa osobne ešte nikdy nestretla, nemá povolené.

Prvé súdne pojednávanie s Nassimou prebehlo 25. júna 2019, druhé pojednávanie sa konalo 19. februára 2020. Následné pojednávanie, naplánované na marec 2020, bolo zrušené kvôli bezpečnostným opatreniam v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. O náhradnom termíne súd dosiaľ neinformoval. Na dôvažok sa súdnych pojednávaní s Nassimou nesmú zúčastňovať žiadni diplomati a diplomatky.

>> Žiadajte spravodlivosť <<

Napíšte kráľovi Saudskej Arábie a žiadajte, aby súd okamžite a bezpodmienečne oslobodil Nassimu al-Sada a ďalších 12 aktivistiek, ktoré sú väznené za obranu práv žien. Ďakujeme!

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

V nedeľu 27. júna prepustili Nassimu al-Sada na slobodu. Amnesty International naďalej žiada, aby saudskoarabské úrady zbavili Nassimu zákazu cestovať a opustiť krajinu. Ďakujeme za vašu podporu!

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • aby saudskoarabský súd okamžite a bezpodmienečne oslobodil väzenkyňu svedomia a obrankyňu ľudských práv žien Nassimu al-Sada, ktorá je vo väzení výlučne za to, že si nenásilne uplatňovala právo na slobodu prejavu, združovania a zhromažďovania.

Adresáti petície:

  • Jeho Veličenstvo: kráľ Salman bin Abdul Aziz Al Saud