Urgentná akcia

Pomáhanie rodine nie je terorizmus!

Maďarsko, akcia začala 23.1.2017

Ahmed bol označený za teroristu a uväznený na 7 rokov za použitie megafónu, keď chcel upokojiť situáciu počas stretov na maďarskej hranici.

Aktuálne k prípadu

18.1.2019

Ahmed bude prepustený a konečne sa opäť stretne so svojou rodinou!

Ahmed bude z väzenia prepustený pravdepodobne zajtra, 19.1.2019. Po prepustení plánuje let na Cyprus, kde sa konečne stretne so svojou manželkou a dcérou. Po falošnom obvinení z terorizmu strávil Ahmed vo väzení v Maďarsku viac ako 3 roky.

15.1.2019

Ahmed bude 19. januára prepustený!

Ahmed bude oficiálne prepustený 19. januára! Súd rozhodol o jeho skoršom prepustení v piatok. Po prepustení z väzenia bude vyhostený z krajiny späť na rodný Cyprus. Vo väzení dokopy strávil 40 mesiacov - približne 3,5 roka.

25.9.2018

Odvolací súd zmiernil Ahmedov trest

Odvolací súd rozhodol, že Ahmedov trest bude skrátený zo 7 na 5 rokov. V Maďarsku je však bežné, že súdy obžalovaných prepúšťajú po odpykaní dvoch tretín trestu. V prípade Ahmeda, ktorý už strávil za mrežami viac než tri roky, to znamená, že ho pravdepodobne prepustia začiatkom roka 2019.

26.3.2018

Ahmed odsúdený na 7 rokov

Ahmedovo marcové pojednavanie v Maďarsku skončilo s rozsudkom "vinný". Proti rozhodnutiu sa odvolá prokuratúra, ako aj Ahmedovi právnici. Pojednávanie sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční v septembri alebo v októbri.

5.2.2018

Správa od Ahmedovej manželky

Správa od Nadie, Ahedovej manželky: "Neviem, ako slovami vyjadriť vďačnosť ľuďom, ktorí za Ahmeda podpísali petíciu. Ich podpora je úžasná. Ďakujem každému jednému z vás, kto sa pripojil k Amnesty International a pridal svoj hlas k prepusteniu môjho manžela. Ďakujem za vašu solidaritu. Dúfam, že Ahmed bude čoskoro s nami." Pojednávanie Ahmeda H. sa uskutoční 14. a 19. marca. Rozsudok bude známy 19. marca.


V auguste 2015 opustil Ahmed svoju rodinu na Cypre, aby pomohol svojim starým rodičom a šiestim ďalším členom rodiny utiecť zo Sýrie a nájsť bezpečie v Európe. O mesiac neskôr sa ocitli medzi ďalšími stovkami ľudí na úteku, ktorí uviazli na maďarských hraniciach po tom, čo polícia oplotila hranice, aby zabránila prechodu ľudí zo Srbska.

Strety vypukli po tom, čo sa niekoľko ľudí na úteku snažilo dostať cez plot. Maďarská polícia odpovedala použitím slzného plynu a vodných diel, pričom zranila desiatky ľudí. Niektorí začali hádzať kamene, vrátane Ahmeda. Ale video, ktoré sa objavilo v médiách tiež jasne ukazuje, ako Ahmed hovorí do megafónu a snaží sa upokojiť situáciu na oboch stranách.

Tento čin bol maďarským súdom posúdený ako "zapojenie sa do aktu terorizmu" a na základe extrémne nejasných protiteroristických zákonov bol Ahmed odsúdený na 7 rokov väzenia.

Ahmed zostáva vo väzení, oddelený od svojej ženy a svojich malých dcér. Čaká na odvolací proces a dúfa, že sa raz bude môcť vrátiť späť na Cyprus.

Pozadie prípadu

Pozrite si video o Ahmedovi:Prečítajte si aj našu najnovšiu správu Nebezpečne neprimerané: Neustále sa rozširujúci stav národnej bezpečnosti v Európe, ktorá odhaľuje to, ako množstvo zákonov, ich zmien a doplnení prijatých vo veľmi krátkom čase ohrozuje základné slobody a ťažko vybojovanú ochranu ľudských práv.

V niektorých krajinách boli navrhnuté alebo prijaté protiteroristické opatrenia, ktoré narušujú právny štát, posilňujú výkonnú moc, eliminujú súdnu kontrolu, obmedzujú slobodu prejavu a vystavujú ľudí neobmedzenému vládnemu dohľadu. Veľký dopad majú najmä na cudzincov a cudzinky, a etnické a náboženské skupiny.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Ahmed bude z väzenia prepustený pravdepodobne zajtra, 19.1.2019. Po prepustení plánuje let na Cyprus, kde sa konečne stretne so svojou manželkou a dcérou. Po falošnom obvinení z terorizmu strávil Ahmed vo väzení v Maďarsku viac ako 3 roky.

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • Prepustenie Ahmeda H. a nezneužívanie protiteroristických zákonov
  • Nespájať vo vyjadreniach migráciu s terorizmom - takéto vyjadrenia mohli negatívne ovplyniť Ahmedovo trestné konanie
  • Zabezpečenie čo najrýchlejšieho presunu Ahmeda späť na Cyprus čo najskôr po jeho odvolacom procese

Adresáti petície:

  • László Trócsányi: Minister spravodlivosti Maďarska