Žiadajte slobodu pre Narges Mohammadi

Irán, akcia začala 13.12.2023, petícia je stále aktívna

Obrankyňa ľudských práv a nositeľka Nobelovej ceny za mier za rok 2023 Narges Mohammadi je väzenkyňou svedomia a vo väzbe čelí mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu. Iránske úrady jej zámerne odopierajú alebo výrazne zdržiavajú prístup k primeranej zdravotnej starostlivosti aj napriek tomu, že trpí vážnymi ochoreniami srdca a pľúc. Úrady sa ju tak snažia prinútiť dodržiavať iránske zákony o povinnom zahaľovaní a prestať s obranou ľudských práv v krajine. Podpíšte petíciu za slobodu a spravodlivosť pre Narges Mohammadi.

Rodina Narges Mohammadi 6. novembra 2023 na sociálnych sieťach oznámila, že Narges začala držať protestnú hladovku. Hladovkou sa Narges rozhodla protestovať proti tomu, že iránske orgány upierajú a odkladajú prístup k primeranej zdravotnej starostlivosti chorým väzenkyniam. Takéto zaobchádzanie má v mnohých prípadoch za následok smrť alebo vážne zhoršenie zdravotného stavu. Prístup väzenkýň k primeranej zdravotnej starostlivosti úrady podmieňujú dodržiavaním zákonov o povinnom zahaľovaní.

V roku 2022 iránske orgány opakovane odopreli Narges Mohammadi prístup k primeranej zdravotnej starostlivosti vo väzení. Toto zaobchádzanie je odvetou za jej pokračujúcu prácu v oblasti ľudských práv a vystavuje ju vážnemu, potenciálne smrteľnému riziku. Narges Mohammadi uviedla, že 3. februára 2022 sa cítila veľmi zle. Jej väzenský lekár jej však odmietol poskytnúť primeranú zdravotnú starostlivosť. Narges sa neskôr dozvedela, že v ten deň prekonala infarkt. Väzenský lekár napriek symptómom nevykonal vyšetrenie srdca a prokuratúra Narges zabránila v prevoze do civilnej nemocnice. Až po sérii infarktov Narges Mohammadi dňa 16. februára 2022 previezli do civilnej nemocnice, kde podstúpila urgentnú operáciu srdca. Ešte predtým, ako sa po operácii mohla zotaviť, ju aj napriek odporúčaniu lekára už o 3 dni neskôr opäť uväznili.

Dňa 22. februára 2022 Narges zo zdravotných dôvodov dočasne prepustili, no 21. apríla 2022 ju napriek lekárskemu odporúčaniu znova uväznili. Odvtedy je nepretržite vo výkone trestu. Okrem ochorenia srdca trpí Narges Mohammadi ochorením pľúc, ktoré jej diagnostikovali ešte pred umiestnením do väzby. Ochorenie sa prejavuje ťažkosťami s dýchaním, pre ktoré musí používať inhalátor. Okrem toho musí pravidelne užívať antikoagulačné lieky, aby sa jej v pľúcach netvorili krvné zrazeniny.

>> Dlhoročné represie, útlak a prenasledovanie za obranu ľudských práv

Narges Mohammadi už viac ako 14 rokov čelí represiám iránskych orgánov. Jediným dôvodom jej prenasledovania a väznenia je pritom jej činnosť v oblasti obrany ľudských práv.

Narges naposledy zatkli 16. novembra 2021 počas spomienky na Ebrahima Ketabdara v meste Karadž v provincii Alborz. Ketabdar sa stal obeťou nezákonného zabitia bezpečnostnými silami počas celonárodných protestov v novembri 2019. Štátne orgány jej vtedy oznámili, že ju zatkli, aby si začala odpykávať trest odňatia slobody v trvaní 2,5 roka, na ktorý ju odsúdili v máji 2021. Aktivistku odsúdili za vyjadrenia odsudzujúce používanie trestu smrti a za účasť na pokojnom „sit-in“ proteste. Toho sa zúčastnila v dňoch 21. – 24. decembra 2019 počas toho, ako si odpykávala svoj predošlý trest vo väznici Evin. Narges a ďalšie väzenkyne protestovali proti nezákonnému zabíjaniu účastníctva celonárodných protestov, ktoré vypukli v novembri 2019.

Potom ako Narges Mohammadi v novembri 2021 zatkli, ju až 64 dní držali v samoväzbe na oddelení 209 vo väznici Evin. Toto oddelenie je pod kontrolou ministerstva spravodajských služieb a je nechválne známe mučením a zlým zaobchádzaním s väzenkyňami, akému čelila aj Narges. Agenti ministerstva v jej cele 24 hodín denne nechávali svietiť jasné svetlo a prísne obmedzili jej vychádzky na čerstvom vzduchu a za denného svetla na tri 20-minútové vychádzky týždenne. Okrem toho ju držali v takmer úplnej izolácii bez zmysluplného kontaktu s ostatnými väzenkyňami. Toto zaobchádzanie jej spôsobilo psychické utrpenie, strach a dýchavičnosť.

>> Zákaz verejného pôsobenia, 8 rokov väzenia a 74 rán bičom za vykonštruované obvinenia

Dňa 4. januára 2022 Narges Mohammadi predviedli pred revolučný súd v Teheráne. Hrubo nespravodlivý súdny proces trval len päť minút. Aktivistke pred pojednávaním aj počas neho upreli prístup k právnikovi. Dňa 15. januára 2022 jej oznámili, že ju na základe obvinení súvisiacich s národnou bezpečnosťou odsúdili na osem rokov a dva mesiace väzenia; dvojročný exil z hlavného mesta (Narges musí ostať v krajine, ale nesmie sa zdržiavať v Teheráne, kde do zadržania bývala); dvojročný zákaz členstva v politických a spoločenských stranách, skupinách alebo kolektívoch; dvojročný zákaz angažovania sa na internete, v médiách a tlači, ako aj na 74 rán bičom.

V ďalšom súdnom procese, ktorý sa začal v októbri 2022 počas toho, ako bola Narges vo väzení, ju Revolučný súd v Teheráne uznal vinnou zo „šírenia propagandy proti systému“. Za údajný zločin ju odsúdili na ďalší rok a tri mesiace odňatia slobody, dvojročný zákaz opustiť krajinu a angažovať sa v politických stranách, skupinách alebo kolektívoch. Okrem toho ju odsúdili na upratovanie odpadkov v neobývaných oblastiach štyri hodiny denne, tri dni v týždni, počas troch mesiacov. Začiatkom augusta 2023 ju Revolučný súd v Teheráne odsúdil za ďalší prípad „šírenia propagandy proti systému“ na ďalší rok väzenia. Dôvodom bolo, že Narges z väzenia publikovala informácie o tom, že vo väzení dochádza k sexuálnemu násiliu na ženách, ktoré zadržali za účasť na protestoch hnutia „Žena, život, sloboda“.

>> V minulosti ju väznili už viackrát, v roku 2023 získala Nobelovu cenu za mier

Narges Mohammadi v minulosti viac ako päť rokov nespravodlivo väznili výlučne za jej ľudskoprávnu činnosť. Uviedla, že od jej prepustenia na slobodu (8. októbra 2020) až do opätovného svojvoľného zadržania 16. novembra 2021 sa jej bezpečnostné zložky vyhrážali smrťou. Okrem toho ju v tomto období najmenej päťkrát svojvoľne zatkli a zadržiavali, vždy zhruba 24 hodín. Narges Mohammadi získala 6. októbra 2023 Nobelovu cenu za mier „za jej boj proti útlaku žien v Iráne a za presadzovanie ľudských práv a slobody pre všetkých“. Cenu v jej neprítomnosti prevzali jej deti, ktoré Narges v obrane ľudských práv neúnavne podporujú.

Podporte ju aj vy. Podpíšte a zdieľajte našu petíciu a žiadajte spravodlivosť, slobodu a ochranu práv Narges Mohammadi.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA SLOBODU PRE NARGES MOHAMMADI on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Gholam-Hossein Mohseni-Eje'i: Predseda Najvyššieho súdu Iránu, Najvyšší súd Iránu

Požadujeme

  • aby úrady okamžite a bezpodmienečne prepustili Narges Mohammadi;
  • aby zrušili nespravodlivé rozsudky vo všetkých prípadoch týkajúcich sa pokojného uplatňovania ľudských práv;
  • aby stiahli všetky obvinenia proti nej súvisiace s pokojným uplatňovaním ľudských práv;
  • aby až do jej prepustenia mala prístup k primeranej špecializovanej zdravotnej starostlivosti;
  • aby požívala ochranu pred mučením a iným zlým zaobchádzaním;
  • a aby úrady rýchlo, nezávisle a účinné vyšetrili obvinenia z mučenia a iného zlého zaobchádzania a trestne stíhali zodpovedné osoby.