Ruská federácia, akcia začala 30.9.2022, petícia je stále aktívna
Iba niekoľko minút po prílete do Moskvy, v nedeľu 17. januára 2021, ruské úrady opäť zadržali prominentného kritika Kremľa Alexeja Navaľného. Navaľnyj do Ruska pricestoval z Berlína, kde sa zotavoval po otrave novičkom, ktorá sa prejavila počas jeho cesty zo Sibíri. Jeho uväznenie je svojvoľné a politicky motivované. Amnesty International žiada Navaľného okamžité a bezpodmienečné prepustenie.
7.8.2023
Alexeja Navaľného odsúdili 4. augusta 2023 na základe vykonštruovaných obvinení z „extrémizmu“ na ďalších najmenej 10 rokov väzenia, o ktoré sa predĺži jeho súčasný 9-ročný trest. Navaľnyj, ktorého Amnesty International považuje za väzňa svedomia, bol vo väzení opakovane vystavený mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu. Regionálna riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu, Marie Struthers, v súvislosti s novým rozsudkom v Navaľného prípade uviedla: „Nový rozsudok voči Alexejovi Navaľnému možno považovať za nepriamo uložený doživotný trest. Je to zároveň zákerný akt politickej pomsty, ktorý je namierený nielen osobne proti Navaľnému, ale slúži aj ako varovanie pre kritikov a kritičky vládnych politík v celej krajine. Výsledok dnešného vykonštruovaného súdneho procesu je len najnovším príkladom systematického útlaku namiereného voči ruskej občianskej spoločnosti, ktorý sa od minuloročného vpádu ruských vojsk na Ukrajinu ešte zintenzívnil.“ Rozsudok prostredníctvom svojich právnikov na sociálnej sieti okomentoval aj Navaľnyj: „Je mi úplne jasné, že rovnako ako mnoho ďalších politických väzňov a väzenkýň si odpykávam doživotný trest. Budem uväznený buď do konca svojho života, alebo do konca trvania súčasného politického režimu.“ Amnesty International vyzýva ruské orgány, aby ukončili nespravodlivé väznenie Alexeja Navaľného a okamžite a bezpodmienečne ho prepustili. „Svet sleduje počínanie ruských orgánov a my neprestanem hlasno upozorňovať na nespravodlivosť, kým Navaľnyj a všetci ostatní nespravodlivo väznení ľudia v Rusku nezískajú naspäť svoju slobodu,“ dodala Struthers.
20.10.2022
Alexej Navaľnyj informoval, že bolo proti nemu začaté nové trestné stíhanie za údajnú propagáciu terorizmu a extrémizmu. V prípade uznania jeho viny sa môže celková dĺžka jeho trestu predĺžiť až na 30 rokov vo väzení.
14.6.2022
Navaľného právny zástupca poskytol informáciu, že Navaľného presunuli do väzenského zariadenia vo Vladimírskej oblasti. Právnik ani Navaľného rodina nepoznajú presný dátum jeho presunu. Nová adresa na zasielanie odkazov solidarity je Navalny Aleksei Anatolyevich, 1976 g. r., FKU IK-6 UFSIN Rossii po Vladimirskoy oblasti , Ul. Pervomaiskaya, 261-a , Vladimirskaya oblast, Kovrovsky rayon, pos. Melekhovo , 601967, Russian Federation
22.3.2022
Ruský opozičný líder a väzeň svedomia Alexej Navaľnyj bol odsúdený na deväť rokov vo väzení (nad rámec predchádzajúceho dva a polročného trestu) za otvorenú kritiku prezidenta Vladimira Putina a pokojný politický aktivizmus. Regionálna riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu Marie Struthers v reakcii na rozsudok uviedla: „Navaľnému uložili deväťročný trest za to, že viní ruské politické špičky z korupcie a zneužívania moci. Takýto rozsudok je šokujúci, aj napriek tomu, že nie celkom nečakaný. Význam tohto rozsudku by rozhodne nemal ostať nepovšimnutý ani v dnešnej situácii, keď sa svetová pozornosť upiera na hrozné porušovanie ľudských práv v dôsledku ruskej agresie voči Ukrajine. Vzhľadom na hrubé ignorovanie medzinárodného práva, európskych i vlastných zákonov zo strany ruských orgánov môže podobnej nespravodlivosti čeliť mnoho ďalších ľudí. Oceňujem odhodlanie Navaľného postaviť sa proti korupcii a ďalšiemu porušovaniu zákonov, a to aj v situácii, keď čelí dlhoročnému väzeniu. Zároveň tým, že priamo v súdnej sieni prehovoril proti ruskej agresii na Ukrajine, pravdepodobne riskoval, že budú proti nemu vznesené dodatočné obvinenia.“ Okrem tohto a predchádzajúceho trestu hrozí Navaľnému ďalšie predĺženie trestu na základe obvinenia zo „sformovania a vedenia extrémistickej skupiny“, ktoré bolo voči nemu vznesené v septembri 2021.
14.2.2022
„Ruské úrady zjavne nie sú spokojné s trestami odňatia slobody, ktoré boli doteraz uložené Alexejovi Navaľnému. Za múrmi väznice ho opäť súdia za údajnú spreneveru a marenie výkonu súdneho rozhodnutia, pričom cynicky hovoria o ‚verejnom pojednávaní‘. Vykonštruovaný súdny proces, na ktorom sa namiesto médií zúčastňujú väzenskí dozorcovia, je v rozpore s medzinárodným právom v oblasti ľudských práv a jasne porušuje Navaľného právo na spravodlivý súdny proces,“ uviedla pri tejto príležitosti regionálna riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu, Marie Struthers. Amnesty International vyzýva, aby mal Alexej Navaľnyj prístup k skutočne spravodlivému súdnemu procesu. Organizácia aj naďalej požaduje, aby ho úrady zbavili všetkých krivých obvinení a okamžite oslobodili.
17.1.2022
Ruské úrady počas uplynulých 12 mesiacov rozpútali voči nespravodlivo uväznenému opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému a jeho podporovateľom a podporovateľkám bezprecedentnú vlnu útokov a represií. Odveta štátnych orgánov voči Navaľnému zničila všetky zvyšky slobody prejavu a združovania v krajine. Amnesty International pri príležitosti prvého výročia zatknutia Navaľného uviedla, že ruská občianska spoločnosť uviazla v nočnej more, z ktorej sa nedá len tak ľahko zobudiť. Viac informácií nájdete na https://www.amnesty.sk/rok-od-jeho-zatknutia-je-zivot-navalneho-a-jeho-podporovatelov-ako-zly-sen/.
9.6.2021
Ruské úrady oficiálne označili nadáciu Fond boja proti korupcii (FBK) a Nadáciu na ochranu práv občanov za „extrémistické“ a svojvoľne zakázali ich činnosť.
24.4.2021
„Vďaka obrovskej podpore dobrých ľudí z celej krajiny a celého sveta sme dosiahli obrovský pokrok... Vďaka vám ma už dvakrát vyšetril civilný lekársky tím, naposledy tesne pred protestnými zhromaždeniami, ktoré sa uskutočnili 21. apríla. Vykonali potrebné testy a informovali ma o ich výsledkoch a záveroch, ku ktorým došli... Naďalej požadujem, aby mi úrady umožnili prístup k lekárovi, ktorý by ma vyšetril v súvislosti s tým, že naďalej strácam citlivosť častí paží a nôh. Chcem vedieť, ako na tieto zdravotné komplikácie reagovať, ale vzhľadom na ďalšie zdravotné okolnosti ukončujem hladovku. Tento proces bude trvať rovnako 24 dní [ako trvala samotná hladovka], a tieto dni budú pravdepodobne ešte komplikovanejšie, ako doteraz... Ešte raz chcem zôrazniť, že pozitívny vývoj nastal len vďaka vám – láskavým ľuďom po celom svete, ktorým môj prípad nebol ľahostajný. Ďakujem, nesklamem vás.“
12.4.2021
Zdravotný stav Alexeja Navaľného sa vo väzení výrazne zhoršil. Navaľnyj trpí vyčerpávajúcimi bolesťami chrbta a necitlivosťou nôh a rúk. Väzenskí lekári mu diagnostikovali dvojitú prietrž v chrbtici. Neustále sa zhoršujúci stav môžu ešte viac skomplikovať následky otravy. Navaľnyj začal 31. marca protestnú hladovku, požadujúc dlho odmietanú lekársku starostlivosť, za poskytnutie ktorej nesú zodpovednosť ruské orgány. Okrem vážnych zdravotných problémov Navaľnyj uviedol, že ho väzenská stráž každú noc budí v hodinových intervaloch. Amnesty International požaduje, aby bol Navaľnému umožnený prístup k lekárovi, ktorému dôveruje, a aby boli aj vo väzbe dodržiavané jeho základné ľudské práva. Organizácie aj naďalej trvá na jeho okamžitom a bezpodmienečnom oslobodení.
2.2.2021
Súd v Moskve odsúdil opozičného aktivistu a kritika ruskej vlády Alexeja Navaľného na trest odňatia slobody na 2 roky a 8 mesiacov. Okresný súd v Simonovskom vyhovel návrhu Federálnej trestnej služby a podmienečný trest udelený Navaľnému v minulosti má byť nahradený nepodmienečným trestom vo väzenskom komplexe. Rozsudok prichádza iba pár dní po bruálnych zásahoch proti pokojným protestujúcim, ktorí žiadali Navaľného prepustenie. „Ruské orgány vo svojom ťažení proti Navaľnému a jeho podporovateľom podupali aj posledné zvyšky ilúzií o ochrane spravodlivosti a dodržiavaní ľudských práv v krajine. Politicky motivované odsúdenie Alexeja Navaľného ukazuje skutočnú tvár ruských úradov. Zdá sa, že majú v úmysle zadržať skutočne každého človeka, ktorý by sa odvážil vystúpiť proti zneužívaniu moci a potláčaniu ľudských práv,“ uviedla v reakcii na rozsudok riaditeľka moskovskej kancelárie Amnesty International Natalya Zviagina.
1.2.2021
V nedeľu 31. januára zadržali ruské úrady viac ako 5 000 pokojných protestujúcich, ktorí a ktoré žiadali prepustenie populárneho opozičného politika Alexeja Navaľného. Počet zadržaných v Moskve presiahol kapacity detenčných zariadení a viac ako 100 ľudí muselo byť umiestnených v zariadeniach určených na zadržiavanie cudzích štátnych príslušníkov čakajúcich na vyhostenie. „Kremeľ vedie vojnu proti ľudským právam a brutálne potláča volanie po slobode a zmene. Zúfalá snaha zatknúť a umlčať všetkých kritikov a kritičky ruskej vlády je odsúdená na neúspech a musí sa skončiť. Ruské úrady musia pochopiť, že sloboda prejavu a právo na pokojné zhromažďovanie má pre stále rastúci počet Rusov a Rusiek nesmierny význam, a umožniť ľuďom vyjadrovať svoje názory bez obáv z perzekúcií.“ uviedol riaditeľ Amnesty International Slovakia, Rado Sloboda. „Všetci demonštranti a aktivistky zadržané za pokojnú účasť na nedávnych protestoch sú väzňami a väzenkyňami svedomia a musia byť okamžite a bezpodmienečne prepustení. Polícia musí prestať zneužívať svoju silu a začať napĺňať svoj záväzok chrániť práva ruského ľudu.“
Navaľnyj bol v minulosti podmienečne odsúdený na trest odňatia slobody a podmienkou jeho prepustenia bolo, že sa bude pravidelne osobne hlásiť probačnému úradníkovi. Európsky súd pre ľudské práva v roku 2019 označil tieto rozsudky za výsledok politicky motivovaného trestného stíhania.
V auguste 2020 Navaľného otrávili novičkom a v záujme záchrany jeho života bol v kóme prevezený do zdravotníckeho zariadenia v Nemecku. Kým sa zotavoval v zahraničí, Ruská federálna väzenská služba požadovala, aby sa pod hrozbou trestu odňatia slobody okamžite dostavil k probačnému úradníkovi. Aj napriek tomu, že Navaľného pobyt v zahraničí bol životne nevyhnutný, úrady ho po návrate do Ruska zadržali na základe vykonštruovaných obvinení z podvodu.
Bezprecedentné „súdne pojednávanie“, ktoré sa uskutočnilo 18. januára na policajnej stanici, skončilo rozhodnutím, že Navaľnyj zostane zadržaný 30 dní, do súdneho preskúmania jeho prípadu. V ruskom práve však neexistujú žiadne ustanovenia o zadržaní na 30 dní z dôvodu porušenia podmienky. Na „pojednávaní“ neboli prítomné žiadne nezávislé médiá ani zástupcovia verejnosti. Aby úrady vytvorili ilúziu transparentného procesu, bola „súdna sieň“ nabitá pozvanými zástupcami provládnej tlače.
V sobotu 23. januára sa v Rusku uskutočnili celonárodné protesty za Navaľného oslobodenie. Počas protestov bolo zatknutných viac ako 1 300 ľudí, pričom najmenej 395 z nich zadržali v Moskve, 182 v Petrohrade, 91 v Novosibirsku a 47 v Krasnojarsku. Vo štvrtok 21. januára zadržala polícia aj tlačovú tajomníčku Alexeja Navaľného Kiru Jarmyš a zamestnancov Navaľného protikorupčnej nadácie FBK: Georgija Alburova, právničku Ľjubov Sobol a právnika Vladlena Losa. Losovi, ako bieloruskému občanovi, bolo doručené rozhodnutie o vyhostení, na základe ktorého mal do 25. januára opustiť Rusko.
Navaľnyj čelí obvineniam, za ktoré mu hrozí trest odňatia slobody na 3,5 až 10 rokov. Súdny proces sa začína v utorok 2. februára 2021.
Podpíšte petíciu a žiadajte okamžité a bezpodmienečné prepustenie Alexeja Navaľného.
Alexej Navaľnyj je ruský opozičný politik, protikorupčný aktivista a jeden z najznámejších kritikov ruských štátnych orgánov.
V roku 2011 založil protikorupčnú nadáciu Fond boja proti korupcii (FBK), ktorá vyšetruje a zverejňuje informácie o korupčných škandáloch týkajúcich sa vysokých štátnych predstaviteľov, politikov a podnikateľov. Navaľnyj aj jeho kolegovia a kolegyne z FBK čelili v minulosti mnohým represáliám vrátane vykonštruovaných obvinení a trestných stíhaní, policajných razií, domových prehliadok, fyzického násilia a selektívnej brannej povinnosti.
Samotný Navaľnyj bol v minulosti mnohokrát zatknutý, opakovane aj za organizovanie a propagáciu účasti na pokojných protestoch. V roku 2014 strávil niekoľko mesiacov v tzv. administratívnej väzbe a následne 10 mesiacov v domácom väzení.
V roku 2014 boli Alexej a jeho brat Oleg Navaľnyj na základe politicky motivovaných obvinení uznaní vinnými z podvodu. Oleg Navaľnyj bol odsúdený na 3,5 roka väzenia nepodmienečne, Alexejovi udelili podmienečný trest 3,5 roka. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v roku 2019 rozhodol, že trestné stíhanie Alexeja Navaľného bolo politicky motivované a jeho domáce väznenie je svojvoľné (Rozhodnutie: Navaľnyj vs. Rusko (č. 2), č. 43734/14). Ruský najvyšší súd nariadil obnovu konania. Príslušný súd však rozhodnutie ESĽP nevzal do úvahy a potvrdil pôvodný rozsudok s povinnosťou, že Navaľnyj sa do 30. decembra 2020 bude pravidelne osobne hlásiť probačnému úradníkovi na miestnom úrade Federálnej trestnej služby.
Počas letu z Tomska (Sibír) do Moskvy vo štvrtok 20. augusta 2020 pocítil Alexej Navaľnyj náhlu nevoľnosť a neskôr upadol do kómy. Lietadlo núdzovo pristálo v meste Omsk, kde Navaľného hospitalizovali, pričom miestni lekári neboli schopní stanoviť presnú diagnózu. Na naliehanie rodiny a ako výsledok intenzívnej lokálnej aj medzinárodnej kampane bol 22. augusta prevezený do zdravotnej starostlivosti do Berlína. Prezident Vladimír Putin potvrdil, že osobne udelil povolenie na Navaľného prevoz.
Navaľnyj sa postupne zotavil a koncom septembra bol prepustený z nemocnice, aby pokračoval v rehabilitácii v domácom ošetrení. Odborné tímy v Nemecku a niekoľkých ďalších krajinách dospeli k záveru, že Navaľnyj bol otrávený novičkom, nervovo-paralytickým jedom, ktorý Organizácia pre zákaz chemických zbraní považuje za chemickú zbraň. V decembri minulého roka nezávislý investigatívny portál Bellingcat v spolupráci s niekoľkými ďalšími médiami zverejnil dôkazy o tom, že skupina agentov ruskej FSB (Federálnej bezpečnostnej služby) s lekárskym a chemickým vzdelaním roky sledovala Navaľného počas jeho ciest vrátane poslednej cesty do Tomska. Investigatívna skupina dospela k presvedčeniu, že títo agenti nesú zodpovednosť za Navaľného otravu. Aj napriek zverejneným dôkazom a neúnavným pokusom jeho právneho tímu, ruské úrady odmietajú začať vyšetrovanie pokusu o otravu. Vladimír Putin síce pripustil, že FSB „sledovala“ Navaľného aktivity, ale akékoľvek obvinenia z pokusu o vraždu odmieta.
Niekoľko dní po zverejnení investigatívnej správy Bellingcat sa začalo proti Navaľnému nové trestné konanie. Obvinili ho zo „sprenevery“ darov od podporovateľov nadácie FBK. Dva dni pred skončením probačnej doby, 28. decembra 2020, Federálna trestná služba varovala Navaľného, že porušil podmienky podmienečného prepustenia a požiadala zmenu trestu na nepodmienečný.
V stredu 13. januára Navaľnyj oznámil, že sa 17. januára aj napriek riziku vráti do Moskvy. Očakávajúc jeho návrat do krajiny ruské štátne orgány zablokovali prístupové cesty na letisko, masovo zatýkali ľudí, ktorí prišli Navaľného privítať, jeho let presmerovali na iné letisko a aktivistu zatkli priamo pri hraničnej kontrole. Ruské orgány musia Navaľného a všetkých ľudí zadržaných v súvislosti s jeho príchodom okamžite oslobodiť. Títo ľudia sa ničím neprevinili, iba sa pokúšali uplatniť si svoje právo na slobodu prejavu.