Urgentná akcia

Bojovala za právo na bývanie, teraz je bez domova

Čína, akcia začala 8.12.2017

Ni Yulan už roky statočne čelí šikane zo strany autorít, lebo sa postavila za ľudí, ktorých vysťahovali z ich domovov. Bývalá právnička podporovala množstvo ľudí, ktorých vyhnali z ich príbytkov kvôli lukratívnym stavebným projektom. Sama patrila k tisíckam tých, ktorých domy boli zdemolované počas príprav na Olympijské hry v Pekingu v roku 2008.

Aktuálne k prípadu

4.12.2018

Ni Yulan nám pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv poslala list

Krátka pasáž z jej listu: Ahojte! Medzinárodný deň ľudských práv je za dverami a preto som Vám chcela vyjadriť svoju úprimnú vďaku a obrovský rešpekt. Vďaka za Vašu starostlivosť a podporu. V posledných rokoch sme s rodinou čelili viacerým porušeniam našich ľudských práv. Sme veľmi šťastní, že ste nám pomohli. Náš život sa za posledné mesiace výrazne zlepšil, práve vďaka vašej podpore.

2.11.2018

Dobré správy! Ni Yulan našla bývanie.

Ni Yulan sa s manželom vďaka pomoci priateľov v auguste podarilo nájsť nové bývanie. Odvtedy prenasledovanie a obťažovanie políciou, s ktorými mala dlhoročné problémy, prestali. Ni Yulan verí, že za toto zlepšenie vďačí z veľkej časti práve pomoci Amnesty International a obrovskej celosvetovej podpore, ktorej sa jej vďaka organizácií dostalo.

13.7.2018

Ni Yulan s rodinou čelí novej výzve

Napriek tomu, že čínske úrady už 4 mesiace Ni Yulan a jej rodinu neobťažujú, o niekoľko dní bude čeliť ďalšej výzve. 6. augusta skončí jej nájomná zmluva a prenajímateľ bytu jej vopred oznámil, že sa ju nechystá predĺžiť. Aktivistke a jej rodine tak hrozí, že sa bude musieť nedobrovoľne sťahovať už piatykrát od roku 2017.


Vláda reagovala na jej aktivizmus tak, že začala šikanovať ju aj jej rodinu v nádeji, že sa vzdá svojich aktivít. Opakovane ju zadržali a vo väzbe ju bili tak veľmi, až zostala pripútaná na invalidný vozík. Prenasledovali ju takmer 20 rokov, odpočúvali ju aj jej rodinu, vyhrážali sa im a vysťahovávali ich z jedného príbytku za druhým.

V marci 2016 jej autority nedovolili vycestovať do USA, kde si mala prebrať medzinárodnú cenu za svoju odvahu. V apríli 2017 vtrhli do jej prenajatého bytu neznámi muži a vyhodili ju spolu s jej manželom a dcérou von. Ni Yulan s manželom boli nútení prespávať na ulici. Teraz majú dočasné ubytovanie a žijú pod neustálym drobnohľadom polície. Napriek tomu Ni Yulan plánuje aj naďalej pomáhať ľuďom, aby sa mohli postaviť za svoje práva. Teraz je rad na nás, aby sme sa postavili my za ňu.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Aj vďaka celosvetovej podpore mobilizovanej Amnesty International čínske autority prestali prenasledovať a zastrašovať Ni Yulan a jej rodinu. V auguste sa jej navyše podarilo nájsť nové bývanie a môže sa preto opäť cítiť bezpečne.

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • aby Čína prestala prenasledovať Ni Yulan a jej rodinu.

Adresáti petície:

  • Wang Xiaohong: Director of Beijing Municipal Public Security Bureau, Beijing Municipal Public Security Bureau