Žiadajte ukončenie cieleného sledovania obrancov a obrankýň ľudských práv

Slovenská republika, akcia začala 28.7.2022, petícia je stále aktívna

Kybernetické útoky na obrancov a obrankyne ľudských práv, novinárov, novinárky a občiansku spoločnosť sú na vzostupe. Cez napadnuté elektronické zariadenia ich možno sledovať, zastrašovať a umlčiavať. Toto sa musí zastaviť.

Ozvať sa za ľudské práva a odhaľovať skutočnosti o ich porušovaní je v mnohých krajinách riskantné či priamo nebezpečné. Ľudí, ktorí na to v sebe nájdu dosť odvahy, štátne orgány často zastrašujú, obťažujú a zatýkajú – a čoraz viac pri tom využívajú digitálne sledovanie. Vlády na celom svete nakupujú a povoľujú predaj sofistikovaných technológií, ktoré dokážu vniknúť do elektronického zariadenia a sledovať aktivity, ktoré na ňom prebiehajú. Tieto nástroje vyrábajú a predávajú súkromné spoločnosti, ktoré v niektorých prípadoch profitujú z porušovania ľudských práv.

Vývojárske firmy a vlády, ktoré ich produkty a služby nakupujú, tvrdia, že sledovací softvér slúži výlučne na sledovanie „zločincov a teroristov“. V skutočnosti sa však jeho terčom stali mnohí obrancovia a obrankyne ľudských práv, novinári, novinárky a ďalší ľudia na celom svete – vrátane zamestnanectva Amnesty International.

V júli 2021 zverejnilo medzinárodné mediálne konzorcium Forbidden Stories výskumnú správu o úniku 50 000 telefónnych čísel ľudí, ktorí sa venujú aktivizmu, právnickej praxi, žurnalistike či dokonca vrcholovej politike a ktorých vytipovali klientske štáty spoločnosti NSO Group ako potenciálne ciele sledovania. Prelomový výskum s názvom Projekt Pegasus odhalil, že špionážny softvér Pegasus tejto izraelskej spoločnosti mohol byť nasadený na sledovanie ľudí najmenej v 11 krajinách: v Azerbajdžane, Bahrajne, Indii, Kazachstane, Maďarsku, Mexiku, Maroku, Rwande, Saudskej Arábii, Spojených arabských emirátoch a Togu. Novšie odhalenia opakovane preukázali, že softvér Pegasus bol použitý na nezákonné sledovanie obrancov a obrankýň ľudských práv. Amnesty International sa do výskumného projektu zapojila prostredníctvom technickej podpory a od zverejnenia prvotných odhalení potvrdila značný počet ďalších prípadov, v ktorých sa občianska spoločnosť ocitla v hľadáčiku používateľov tohto softvéru. Amnesty uskutočnila forenzné previerky mobilných telefónov, ktoré potvrdili, že v niektorých prípadoch k napadnutiu skutočne došlo; nové potvrdené prípady neustále pribúdajú.

Štáty na celom svete až doposiaľ zatvárali pred týmto problémom oči a umožňovali vývoz sledovacích technológií do krajín, kde vlády v minulosti preukázateľne používali sledovací softvér na porušovanie ľudských práv. Nedávne odhalenia Projektu Pegasus opäť dokazujú, že túto situáciu už nemožno ďalej ignorovať. Voči vládam a vývojárskym firmám ako NSO Group, ktoré sa podieľajú na porušovaní ľudských práv prostredníctvom nezákonného sledovania, musí byť vyvodená zodpovednosť.

Vývoz sledovacích technológií vládam, ktoré ich používajú nezákonným spôsobom, sa musí zastaviť.

Odborníci a odborníčky OSN a organizácie občianskej spoločnosti vyzvali na zavedenie globálneho moratória na predaj, prevod a používanie sledovacích technológií, kým sa nepodarí vytvoriť spoľahlivý regulačný rámec, ktorý bude chrániť obrancov a obrankyne ľudských práv a občiansku spoločnosť pred zneužívaním týchto nástrojov.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu NA UKONČENIE NEZÁKONNÉHO SLEDOVANIA OBRANCOV A OBRANKÝŇ ĽUDSKÝCH PRÁV on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Ivan Korčok: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, MINISTERSTVO ZAHRANIČNÝCH VECÍ A EURÓPSKYCH ZÁLEŽITOSTÍ SR

Požadujeme

  • aby vlády zabezpečili, že sa tieto nástroje nebudú používať na nezákonné sledovanie obrancov a obrankýň ľudských práv a občiansku spoločnosť,
  • aby sa zastavil vývoz sledovacích technológií do štátov, v ktorých existuje značné riziko, že budú použité na porušovanie ľudských práv,
  • aby vlády všetkých krajín podporili výzvu na dočasné pozastavenie globálneho predaja, prevodu a používania sledovacích technológií.