×

- žiadajte spravodlivosť pre José Adriána
Guvernér Yucatánu
Lic. Mauricio Vila Dosal
Palacio de Gobierno Calle 61 x 60 y 62
Col. Centro, C.P. 97000
Mérida, Yucatán, México

Pán Guvernér,

José Adrián sa práve vracal domov zo školy, keď sa na neho vrhli policajti a prudko ho sotili o svoje auto. Brutálne ho zbili, jeden z policajtov mu dupol na krk.

Adrián pochádza z chudobnej yucatánskej rodiny a v tom čase mal iba 14 rokov. Polícia sa podľa známeho diskriminačného vzorca zamerala na chlapca, ktorý viditeľne patril k nemajetnej vrstve spoločnosti a etnickej skupine mexického pôvodného obyvateľstva.

Adrián sa nič netušiac ocitol na mieste, kde práve prebehla roztržka medzi skupinou mládeže a policajnou hliadkou. S policajtmi, ktorí sa na ňom vyvršovali, na dôvažok nebol schopný účinne komunikovať kvôli svojmu sluchovému postihnutiu. Zatkli iba jeho – bez vysvetlenia a bez toho, aby kontaktovali jeho rodičov.

Na policajnej stanici Adriána zavesili so spútanými rukami na stenu.Aby syna dostali na slobodu, museli Adriánovi rodičia zhromaždiť peniaze na zaplatenie pokuty a škody na policajnom aute, ktorú údajne spôsobil. To predstavovalo sumu, ktorú si rodina nemohla dovoliť. Po prepustení kvôli tomuto incidentu odišiel zo školy.

Adriánova rodina podala sťažnosť Yucatánskej komisii za ľudské práva. V roku 2018 dostal Adrián načúvací prístroj. Policajti, ktorí ho napadli, neboli potrestaní a Adriánova rodina stále čaká na odškodnenie. „Chcem spravodlivosť,“ hovorí Adriánova mama. A my sa k nej pridávame.

Žiadame spravodlivosť pre Adriána.

S úctou,
Close