×

- žiadajte, aby v Grécku stiahli všetky obvinenia proti Sarah a Seánovi.
Minister vnútornej bezpečnosti
Michalis Chrisochoidis
P.Kanellopoulou 4
Athens, 101 77
Greece

V Grécku sa môžete dostať do väzenia za pokus o záchranu ľudského života. Práve to sa stalo Sarah Mardini (24 r.) a Seánovi Binderovi (25 r.), keď sa zapojili do dobrovoľníckych záchranárskych prác organizácie pôsobiacej na ostrove Lesbos. Ich úlohou bolo nájsť člny, ktoré sa dostali do núdzovej situácie, a pomôcť ich pasažierom a pasažierkam – pričom išlo o ľudí na úteku.

Sarah a Seán sú obvinení zo špionáže, prevádzačstva a členstva v zločineckej organizácii. Ak súd uzná ich vinu, môže ich poslať na 25 rokov do väzenia.

Vo väzbe už strávili viac ako 100 dní, kým neboli podmienečne prepustení v decembri 2018.

Vlády robia kriminálnikov z tých, ktorí sa snažia pomôcť ľuďom na úteku, namiesto toho, aby sa viac pričinili o ochranu práva ľudí na úteku nájsť si bezpečné miesto na život. Keď ľudia potrebujú ujsť z vlastnej krajiny pred konfliktom, mučením alebo iným zlým zaobchádzaním, často nemajú inú možnosť ako vydať sa na veľmi nebezpečnú cestu.

Sarah veľmi dobre pozná takéto nebezpečenstvá na vlastnej koži. V súčasnosti žije v Nemecku, ale v roku 2015 utiekla pred vojnou v Sýrii a cez Egejské more sa plavila na člne, ktorý sa takmer potopil. Spolu so svojou sestrou čln vlastnoručne dotiahli k pobrežiu Lesbosu, čím zachránili život aj všetkým ostatným na palube.

Žiadame, aby v Grécku stiahli všetky obvinenia proti Sarah a Seánovi.

S úctou,
Close