×

za spravodlivosť pre obete a preživších ruskej agresie
Vážený pán minister
Miroslav Wlachovský
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Hlboká cesta 2
833 36 Bratislava
Slovensko

Pred rokom začalo Rusko rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Zdokumentované sú stovky prípadov porušovania ľudských práv a nespočetné množstvo ďalších ešte len bude, keďže ľudia na Ukrajine sú nútení žiť vo vojne. Hlasy preživších a pozostalých obetí musia byť vypočuté.

Dňa 16. marca 2022 ruský letecký útok zničil budovu Doneckého činoherného divadla v Mariupole. V čase útoku sa v nej a v okolí nachádzali stovky civilistov a civilistiek; mnoho z nich pri útoku zahynulo.

Grigorij, ktorý býva v blízkosti divadla, videl, ako sa útok uskutočnil: „Kráčal som po ulici, ktorá vedie k divadlu… videl som ho pred sebou… asi 200 metrov odo mňa… Počul som hluk lietadla… ale nevenoval som mu veľkú pozornosť, pretože tam vtedy neustále nejaké lietali… A vtom som uvidel, ako vybuchla strecha budovy… vyskočila 20 metrov a zrútila sa… Potom som videl veľa dymu a trosiek… Nemohol som uveriť vlastným očiam, pretože to divadlo bolo nedotknuteľným útočiskom. Na zemi pri ňom boli dva veľké nápisy ‚Deti‘.“

Toto bolo len jedno z mnohých porušení medzinárodného humanitárneho práva a ľudských práv, ktorých obeťami sa stali ľudia na Ukrajine v dôsledku nezákonnej vojny zo strany Ruska. Zodpovedné osoby musia byť postavené pred súd. Hlasy preživších a pozostalých musia byť vypočuté.

Týmto vyzývam vládu SR, aby sa zaviazala k humanitárnej pomoci a podpore zmysluplného súdneho procesu, ktorý povedie k spravodlivému potrestaniu páchateľov vojnových zločinov na Ukrajine.

S pozdravom,
Close