×

NA VYŠETRENIE ZLOČINOV SPÁCHANÝCH VOČI PROTESTUJÚCIM V IRÁNE
Vážený pán minister.
Rastislav Káčer
Hlboká cesta 2
833 36 Bratislava
Slovensko

Iránsku Kurdku Mahsu Amini zatkla 13. septembra 2022 v hlavnom meste Teheráne iránska mravnostná polícia. Podľa očitých svedectiev ju v policajnej dodávke brutálne zbili. V priebehu niekoľkých hodín bola v kóme prevezená do nemocnice a o tri dni neskôr 22-ročná žena zomrela.

Iránska mravnostná polícia bežne podrobuje ženy a dievčatá svojvoľnému zadržiavaniu, mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu za to, že nedodržiavajú ponižujúce a diskriminačné iránske zákony o povinnom zahaľovaní. Mahsina smrť vyvolala rozsiahle protesty v celej krajine. Iránska vláda zareagovala na najnovšiu vlnu protestov s nevídanou brutalitou.

Bezpečnostné zložky opakovane použili proti demonštrujúcim neprimeranú silu, surovo ich bili obuškami, strieľali do nich zblízka ostrými nábojmi a brokmi, použili voči nim slzotvorný plyn a vodné delá. Od Mahsinej smrti sme zaznamenali smrť desiatok mužov, žien a detí. Stovky ďalších utrpeli bolestivé a vážne zranenia, najmenej dvaja ľudia prišli o zrak. Väčšina zranených si zo strachu pred zatknutím netrúfa vyhľadať nemocničné ošetrenie, čo u nich nebezpečne zvyšuje riziko infekcie a ďalších zdravotných komplikácií. Iránske orgány vypínajú internet, aby zastavili šírenie informácií o svojich zločinoch.

Iránske orgány sa tešia beztrestnosti, vďaka ktorej sa v uplynulých rokoch nezdráhali zabiť stovky demonštrantov a demonštrantiek a tisícky ďalších podrobovať mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu bez toho, aby sa obávali následkov za páchanie takýchto závažných zločinov. Je načase, aby krajiny združené v Rade OSN pre ľudské práva pomohli túto ľudskoprávnu krízu v Iráne ukončiť.

Týmto vás vyzývam, aby Slovenská republika podporila zriadenie nezávislého vyšetrovacieho mechanizmu OSN, ktorý zabezpečí vyvodenie zodpovednosti za najzávažnejšie zločiny podľa medzinárodného práva spáchané v Iráne.

S pozdravom,
Close