
Urgentná akcia
Vo väzení za študentský protest
Mjanmarsko, akcia začala 14.9.2015
Phyoe Phyoe Aungová, generálna tajomníčka študentského zväzu v Mjanmarsku, viedla nenásilné protesty proti novému školskému zákonu, ktorý obmedzuje akademickú slobodu. Na reakciu proti zákonu organizovali študenti vo februári 2015 pochod po celej krajine, ktorý mal smerovať k najväčšiemu mjanmarskému mestu, Yangonu. Polícia im však v meste Letpadam v strede Mjanmarska zatarasila cestu a po neúspešných snahách o vyjednávanie ich napadla. Asi sto protestujúcich bolo obvinených z rôznych priestupkov - nepovolené zhromažďovanie sa, organizovanie nepokojov. Najmenej 70 protestujúcich vrátane Phyoe je v súčasnosti vo väzení v oblasti Bago a čelí trestu vo výške deväť a pol roka.
Aktuálne k prípadu
9.8.2016
Ďakovný list od Phyoe
"Som veľmi vďačná Amnesty International a všetkým ľuďom, ktorí sa zapojili do kampane za moje prepustenie." - Phyoe ďakuje svojim podporovateľom a podporovateľkám za mnohé listy a pohľadnice, ktoré dostala vďaka Maratónu písania listov. Celý list tu.
11.4.2016
Phyoe Phyoe je na slobode!
Študentská líderka Phyoe Phyoe Aungová je po viac ako roku na slobode! V Maratóne písania listov 2015 žiadali ľudia z celého sveta prepustenie Phyoe viac ako 394,000 listami, smskami, či tweetmi. Zo Slovenska podporilo prepustenie Phyoe viac ako 460 ľudí. Ďakujeme!
23.2.2016
Phyoe s manželom čelia ďalším obvineniam
Phyoe Phyoe Aungová čelí ďalším siedmim obvineniam, ktoré sa týkajú protestov bez povolenia a viažu sa k demonštráciam proti zákonu o vzdelávaní. Za každé z obvinení je možné dostať až 6-mesačný trest. Phyoe tak hrozí 13- ročné väzenie. Manžel Phyoe, Lin Htet Naing takisto čelí ďalším šiestim obvineniam z protestovania bez povolenia. Hrozí mu, že vo väzení strávi 9 rokov a 6 mesiacov. Žiadajte okamžité prepustenie Phyoe, jej manžela a stoviek ďalších študentov a študentiek, ktorí sú uväznení za nenásilné protesty!
6.11.2015
Manžel Phyoe Phyoe Aungovej zatknutý
Po takmer ôsmich mesiacoch v utajení zatkli mjanmarské autority Lin Htet Nainga, manžela Phyoe Phyoe Aungovej za jeho účasť na organizovaní študentských protestoch v Mjanmarsku. Lin Htet Naing je väzeň svedomia a musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený. Len nedávno napísal o svojej zadržiavanej manželke blog.
Na začiatku roka 2015 pomohla študentská líderka Phyoe Phyoe Aungová organizovať pochod proti novému mjanmarskému zákonu, ktorý mal obmedziť akademickú slobodu. Keď sa v marci demonštrujúci študenti priblížili k najväčšiemu mjanmarskému mestu, Yangonu, polícia im zatarasila cestu a zbila ich obuškami.
Phoye Phoye Aungová a viac ako 100 ďalších študentov a študentiek, z ktorých mnohí utrpeli zranenia, boli zatknutí a odsúdení za pochybné trestné priestupky. Viacerí sú odvtedy stále vo väznení, niektorí sú na samotkách a nemajú prístup k právnym zástupcom. Phyoe a ostatným hrozí viac ako deväť rokov vo väzení.
Polícia a verejné orgány pokračujú v zastrašovaní a prenasledovaní mladých ľudí a študentských predstaviteľov a predstaviteliek. Zdá sa, že ide o systematické potlačenie študentského hnutia.
Mjanmarská vláda potrebuje zahraničné uznanie a investície. Kvôli blížiacim sa novembrovým voľbám je pod medzinárodným drobnohľadom. Vláda sa snaží svetu ukázať, že sa konečne odpútala od brutálnej minulosti a zaväzuje sa k dodržiavaniu ľudských práv. Preto existuje veľká šanca, že vláda pod tlakom prepustí Phyoe a ostatných.
Pozadie prípadu
Mjanmarský zákon o vzdelávaní bol prijatý 30. septembra 2014. Študenti namietajú, že nezaručuje nezávislosť univerzít od Ministerstva školstva, výučbu jazykov etnických menšín a neuznáva vytváranie študentských a učiteľských odborov.
Študentské združenia a odbory zohrávali dôležitú úlohu v povstaniach proti vojenskej vláde v Mjanmarsku. Vláda vníma študentské hnutia ako ohrozenie svojej moci; členovia a členky študentských spolkov sú často väznení za nenásilný aktivizmus a študentské odbory sú v Mjanmarsku nelegálne.
Právo na slobodu prejavu a zhromažďovania je v krajine prísne obmedzené. Zákony kriminalizujú pokojný aktivizmus a politickú kritiku a sú v rozpore s medzinárodnými dohovormi a štandardmi o ľudských právach.
Podporu uväzneným študentom a študentkám vrátane Phyoe Phyoe Aungovej sa venuje aj facebooková stránka, kam môžete prispieť svojím odkazom aj vy.