Urgentná akcia

Vo väzení za študentský protest

Mjanmarsko, akcia začala 14.9.2015

Phyoe Phyoe Aungová, generálna tajomníčka študentského zväzu v Mjanmarsku, viedla nenásilné protesty proti novému školskému zákonu, ktorý obmedzuje akademickú slobodu. Na reakciu proti zákonu organizovali študenti vo februári 2015 pochod po celej krajine, ktorý mal smerovať k najväčšiemu mjanmarskému mestu, Yangonu. Polícia im však v meste Letpadam v strede Mjanmarska zatarasila cestu a po neúspešných snahách o vyjednávanie ich napadla. Asi sto protestujúcich bolo obvinených z rôznych priestupkov - nepovolené zhromažďovanie sa, organizovanie nepokojov. Najmenej 70 protestujúcich vrátane Phyoe je v súčasnosti vo väzení v oblasti Bago a čelí trestu vo výške deväť a pol roka.

Aktuálne k prípadu

9.8.2016

Ďakovný list od Phyoe

"Som veľmi vďačná Amnesty International a všetkým ľuďom, ktorí sa zapojili do kampane za moje prepustenie." - Phyoe ďakuje svojim podporovateľom a podporovateľkám za mnohé listy a pohľadnice, ktoré dostala vďaka Maratónu písania listov. Celý list tu.

11.4.2016

Phyoe Phyoe je na slobode!

Študentská líderka Phyoe Phyoe Aungová je po viac ako roku na slobode! V Maratóne písania listov 2015 žiadali ľudia z celého sveta prepustenie Phyoe viac ako 394,000 listami, smskami, či tweetmi. Zo Slovenska podporilo prepustenie Phyoe viac ako 460 ľudí. Ďakujeme!

23.2.2016

Phyoe s manželom čelia ďalším obvineniam

Phyoe Phyoe Aungová čelí ďalším siedmim obvineniam, ktoré sa týkajú protestov bez povolenia a viažu sa k demonštráciam proti zákonu o vzdelávaní. Za každé z obvinení je možné dostať až 6-mesačný trest. Phyoe tak hrozí 13- ročné väzenie. Manžel Phyoe, Lin Htet Naing takisto čelí ďalším šiestim obvineniam z protestovania bez povolenia. Hrozí mu, že vo väzení strávi 9 rokov a 6 mesiacov. Žiadajte okamžité prepustenie Phyoe, jej manžela a stoviek ďalších študentov a študentiek, ktorí sú uväznení za nenásilné protesty!

6.11.2015

Manžel Phyoe Phyoe Aungovej zatknutý

Po takmer ôsmich mesiacoch v utajení zatkli mjanmarské autority Lin Htet Nainga, manžela Phyoe Phyoe Aungovej za jeho účasť na organizovaní študentských protestoch v Mjanmarsku. Lin Htet Naing je väzeň svedomia a musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený. Len nedávno napísal o svojej zadržiavanej manželke blog.


Na začiatku roka 2015 pomohla študentská líderka Phyoe Phyoe Aungová organizovať pochod proti novému mjanmarskému zákonu, ktorý mal obmedziť akademickú slobodu. Keď sa v marci demonštrujúci študenti priblížili k najväčšiemu mjanmarskému mestu, Yangonu, polícia im zatarasila cestu a zbila ich obuškami.

Phoye Phoye Aungová a viac ako 100 ďalších študentov a študentiek, z ktorých mnohí utrpeli zranenia, boli zatknutí a odsúdení za pochybné trestné priestupky. Viacerí sú odvtedy stále vo väznení, niektorí sú na samotkách a nemajú prístup k právnym zástupcom. Phyoe a ostatným hrozí viac ako deväť rokov vo väzení.

Polícia a verejné orgány pokračujú v zastrašovaní a prenasledovaní mladých ľudí a študentských predstaviteľov a predstaviteliek. Zdá sa, že ide o systematické potlačenie študentského hnutia.

Mjanmarská vláda potrebuje zahraničné uznanie a investície. Kvôli blížiacim sa novembrovým voľbám je pod medzinárodným drobnohľadom. Vláda sa snaží svetu ukázať, že sa konečne odpútala od brutálnej minulosti a zaväzuje sa k dodržiavaniu ľudských práv. Preto existuje veľká šanca, že vláda pod tlakom prepustí Phyoe a ostatných.

Pozadie prípadu

Mjanmarský zákon o vzdelávaní bol prijatý 30. septembra 2014. Študenti namietajú, že nezaručuje nezávislosť univerzít od Ministerstva školstva, výučbu jazykov etnických menšín a neuznáva vytváranie študentských a učiteľských odborov.

Študentské združenia a odbory zohrávali dôležitú úlohu v povstaniach proti vojenskej vláde v Mjanmarsku. Vláda vníma študentské hnutia ako ohrozenie svojej moci; členovia a členky študentských spolkov sú často väznení za nenásilný aktivizmus a študentské odbory sú v Mjanmarsku nelegálne.

Právo na slobodu prejavu a zhromažďovania je v krajine prísne obmedzené. Zákony kriminalizujú pokojný aktivizmus a politickú kritiku a sú v rozpore s medzinárodnými dohovormi a štandardmi o ľudských právach.

Podporu uväzneným študentom a študentkám vrátane Phyoe Phyoe Aungovej sa venuje aj facebooková stránka, kam môžete prispieť svojím odkazom aj vy.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Študentská líderka Phyoe Phyoe Aungová je po viac ako roku na slobode! Táto dobrá správa prišla po vyhlásení novej mjanmarskej vlády, že čo najskôr prepustí všetkých väzňov a väzenkyne svedomia. Súd potom zrušil všetky obvinenia voči Phyoe Phyoe Aungovej a desiatkám študentov a študentiek, ktorí sa v marci v roku 2015 zúčastnili protestov.

V Maratóne písania listov 2015 žiadali ľudia z celého sveta prepustenie Phyoe viac ako 394,000 listami, smskami, či tweetmi. Zo Slovenska podporilo prepustenie Phyoe viac ako 460 ľudí.

Ďakujeme!

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • Bezodkladné a bezpodmienečné prepustenie Phyoe Phyoe Aungovú, všetkých študentov a študentky a ich podporovateľov a podporovateľky, uväznených za nenásilný protest.

Adresáti petície:

  • Thein Sein: Prezident Mjanmarskej zväzovej republiky, Kancelária Prezidenta, Kancelária č.18