Urgentná akcia

ZATVORENÁ: Stop šikane poľských aktivistiek!

Poľsko, akcia začala 2.11.2020

Elżbieta, Anna a Joanna sú poľské aktivistky, ktoré dlhoročne bránia ľudské práva. Otvorene sa stavajú proti nenávisti a diskriminácii a zasadzujú sa za spravodlivosť a rovnosť v Poľsku.

Aktuálne k prípadu

12.1.2022

PETÍCIA UZAVRETÁ

Súd v poľskom meste Płock dnes zamietol odvolanie prokuratúry voči rozsudku prvostupňového súdu a tri poľské aktivistky, ktoré čelili absurdným obvineniam z „hanobenia náboženského presvedčenia“, uznal nevinnými. Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko, aj napriek skvelým správam upozorňuje, že tento rozsudok je len prvým krokom k zmene a štátne úrady musia ukončiť hon na čarodejnice, ktorého terčom sú dlhodobo aktivistky a aktivisti za práva LGBTI+ ľudí. Od začiatku trestného stíhania žiadalo spolu s Amnesty zrušenie absurdných obvinení viac ako štvrť milióna ľudí. Ďakujeme!

8.12.2021

Pojednávanie s aktivistkami opäť odročili

Žalujúca strana so svojou právnou zástupkyňou Kajou Godek požiadali včera (7. decembra) o 22:00 hod. o odročenie dnešného pojednávania. Ďalší termín pojednávania bol stanovený na 12. januára 2022 o 9:30 hod. Obžalované aktivistky a ich právny zástupca sa na dnešné pojednávanie dostavili, informáciu o odročení dostali až priamo na mieste, na začiatku pôvodne ohláseného pojednávania. „Je to výsmech. Nerešpektujú náš čas a súdny systém,“ uviedli Joanna a Elżbieta. Advokát obvinených aktivistiek Radosław Baszuk sa po dnešnom fiasku vyjadril, že nevidí dôvod, prečo by malo byť pojednávanie odročené. „Trpím chronickým ochorením a kvôli tomuto súdnemu procesu sa môj stav zhoršuje. Rešpektujem všetky zúčastnené strany a nenapadlo by mi takto ich oberať o čas bez upozornenia. Ja totiž rešpektujem aj čas novinárok a novinárov, aj súdny systém," dodáva Elżbieta.

9.11.2021

Aktivistky opäť na súde

Poľská prokuratúra sa odvolala proti rozhodnutiu prvostupňového súdu a v stredu 10. novembra začne pojednávanie na okresnom súde (2. stupňa). Do dnešného dňa sa na podporu aktivistiek postavilo takmer 217 000 ľudí.

2.3.2021

Súd rozhodol o nevine obvinených

SKVELÉ SPRÁVY! Súd v poľskom meste Płock dnes vyniesol rozsudok v prípade troch ľudskoprávnych aktivistiek, ktoré čelili obvineniam z „hanobenia náboženského presvedčenia“ za to, že distribuovali plagáty s vyobrazením Panny Márie so svätožiarou vo farbách LGBT+ zástavy. Súd rozhodol, že aktivistky nespáchali trestný čin, a zbavil ich absurdných obvinení. Petíciu na podporu aktivistiek podpísalo viac ako 160 000 ľudí v celej Európe, vrátane viac ako 2 500 z vás. Ďakujeme!

17.2.2021

Rozsudok v prípade očakávame už 2. marca

Pred malou chvíľou skončilo dnešné súdne pojednávanie s poľskými LGBT+ aktivistkami Elżbietou, Annou a Joannou. Súd by mal vyniesť rozsudok v ich prípade 2. marca.⁠

13.1.2021

Súdne pojednávanie s aktivistkami pokračuje vo februári

Dnes sa v poľskom meste Płock začalo súdne pojednávanie v prípade obvinenia troch poľských aktivistiek „z hanobenia náboženského presvedčenia“. Súd vypočul prvých dvoch svedkov - farára z miestneho kostola, ktorý označil dúhovú vlajku za oplzlú a náboženského aktivistu, ktorý sa troch obžalovaných spýtal, či vedia, že homosexualita je ťažký hriech. Na pojednávaní sa zúčastnila aj riaditeľka Amnesty Poľsko Draginja Nadazdin. Aktivistky prišla v medziach pandemických opatrení - v malom počte a symbolicky - podporiť aj skupina protestujúcich, ktorí sa zhromaždili pred budovou súdu. Súd pojednávanie odročil na 17. februára 2021. Petíciu za zrušenie absurdných obvinení voči poľským aktivistkám na svete podpísalo už okolo 200 000 ľudí.

3.11.2020

Súdne pojednávanie presunuté na január

Súdne pojednávanie, ktoré malo začať v stredu 4. novembra 2020, bolo presunuté na 13. januára 2021. O to viac času máme na to, aby sme spoločne vyvinuli tlak na poľskú generálnu prokuratúru a žiadali spravodlivosť pre krivo obvinené aktivistky. Pridajte sa k nám!


V rámci kampane Amnesty International cestovala Elżbieta na jar 2019 po Belgicku a Holandsku. Tesne po jej návrate, 6. mája v skorých ranných hodinách, vykonala polícia v Elżbietinom byte raziu. Elżbietu zatkli a niekoľko hodín zadržiavali. V policajnej správe sa uvádza, že v jej byte našli plagáty s vyobrazením Panny Márie so svätožiarou vo farbách LGBTI zástavy. Tento obrázok sa na konci apríla 2019 objavil vyvesený v poľskom meste Płock.

Po takmer roku vyšetrovania v júli 2020 Elżbietu spolu s ďalšími dvoma aktivistkami, Annou a Joannou, v súvislosti s nálezom plagátov oficiálne obvinili z „hanobenia náboženského presvedčenia“.

Súdny proces s aktivistkami sa začína v stredu 4. novembra 2020. Držanie, výroba či šírenie takýchto plagátov by nemalo byť zločinom. Každý človek má právo sa slobodne vyjadriť a to aj v prípade, že sú tieto prejavy kritické alebo dokonca urážlivé voči náboženskému či inému presvedčeniu.

Ak ich súd uzná na základe týchto absurdných obvinení vinnými, Elżbiete, Anne a Joanne hrozí trest odňatia slobody až na dva roky. Tento prípad však nie je v Poľsku ojedinelý a je iba ďalším príkladom sústavného obťažovania, ktorému aktivistky, aktivisti, obrankyne a obrancovia ľudských práv v Poľsku čelia iba kvôli svojmu pokojnému aktivizmu.

Elżbieta, Anna a Joanna sa však nenechajú umlčať. A rovnako ani my!

Pridajte sa k nám a naliehajte na poľskú generálnu prokuratúru, aby zabezpečila, že obvinenia z „hanobenia náboženského presvedčenia“ vznesené voči nim budú bezodkladne zrušené a aktivistky budú môcť vykonávať svoje pokojné aktivity bez toho, aby za ne boli šikanované a trestne stíhané.

PS: Podporiť našu prácu na tomto prípade môžete aj finančne. Prispieť nám môžete podľa vlastného uváženia a možností na tomto odkaze: https://amnesty.darujme.sk/zastavme-sikanovanie-polskych-aktivistiek-8f3bc/. Ďakujeme!

Pozadie prípadu

Deň po razii v Elżbietinom byte (7. mája 2019) reagovala na správy o zatknutí aktivistky Elżbiety Podleśnej aj regionálna výskumníčka v Amnesty International Barbora Černušáková: „Nesmierne nás znepokojuje, že včera zatkli a niekoľko hodín zadržiavali poľskú ľudskoprávnu aktivistku Elżbietu Podleśnú. Vzhľadom na nedostatok dôkazov o spáchaní zločinu Elżbietin prípad vnímame tak, že bola zadržaná za nenásilný aktivizmus. Amnesty International vyzýva poľské úrady, aby prestali obťažovať aktivistky a aktivistov, ktorí v Poľsku pokojne protestujú. Ľudia, ktorí sa postavia za svoje práva, nesmú byť svojvoľne zatýkaní. Obmedzovanie slobodného prejavu aktivistov a aktivistiek v Poľsku je nezákonné a musí okamžite prestať.“

(Pôvodná petícia na podporu aktivistky Elżbiety Podleśnej bola publikovaná 9. mája 2019)

LGBTI ľudia žijúci v Poľsku denne čelia násiliu, zastrašovaniu, dehumanizácii a obťažovaniu zo strany úradov, polície aj bežných ľudí. Na internete aj v uliciach ich prenasledujú nenávistné prejavy a šikana, ktorú sprevádza homofóbna rétorika zo strany štátnych orgánov a rozširovanie tzv. „zón bez LGBT“.

V auguste 2020 varšavská polícia zatkla LGBTI aktivistku Margot, ktorú následne obvinili z „urážky náboženského presvedčenia“ a „zneuctenia kultúrnych pamiatok“. Po 48 hodinách zadržiavania ju prepustili na slobodu. O pár dní neskôr sa pred varšavskou kanceláriou organizácie Kampaň proti homofóbii (Kampania Przeciw Homofobii) zhromaždili stovky demonštrantov a demonštrantiek, ktorí tak protestovali proti zatykaču vydanému na Margot vo veci poškodenia automobilu šíriaceho anti-LGBT propagandu. Polícia, ktorá prišla Margot zatknúť, nakoniec odišla bez nej.

Podobným vykonštruovaným obvineniam čelia v Poľsku mnohé aktivistky a aktivisti za práva LGBTI ľudí, ako aj obrankyne a obrancovia reprodukčných a ďalších ľudských práv.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Súd v poľskom meste Płock dnes zamietol odvolanie prokuratúry voči rozsudku prvostupňového súdu a tri poľské aktivistky, ktoré čelili absurdným obvineniam z „hanobenia náboženského presvedčenia“, uznal nevinnými. Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko, aj napriek skvelým správam upozorňuje, že tento rozsudok je len prvým krokom k zmene a štátne úrady musia ukončiť hon na čarodejnice, ktorého terčom sú dlhodobo aktivistky a aktivisti za práva LGBTI+ ľudí. Od začiatku trestného stíhania žiadalo spolu s Amnesty zrušenie absurdných obvinení viac ako štvrť milióna ľudí. Ďakujeme!

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • bezodkladné stiahnutie obvinení z "hanobenia náboženského presvedčenia",
  • a aby sa Elżbieta, Anna a Joanna mohli venovať pokojnému aktivizmu bez toho, aby zaň boli šikanované alebo trestne stíhané

Adresáti petície:

  • Zbigniew Ziobro: Generálny prokurátor