Vyzvite Bielorusko na prepustenie Ramana Prataseviča a Sofie Sapega

Bielorusko, akcia začala 1.6.2021, petícia je stále aktívna

Bieloruské štátne orgány nezákonne zatkli bieloruského novinára žijúceho v exile a jeho priateľku po tom, ako bol ich let z Atén do Vilniusu nútený pristáť v Minsku pre falošný poplach, že na palube lietadla sa nachádza bomba. Žiadajte ich bezodkladné prepustenie na slobodu.

Aktuálne k prípadu

25.6.2021

Nespravodlivosť, ktorú zažívajú mladí aktivisti pokračuje

Dmitrij Pratasevič, otec väzneného aktivistu Ramana Prataseviča v piatok 25. júna v ranných hodinách oznámil, že jeho syn s partnerkou boli po mesiaci vo väzení umiestnení do domáceho väzenia. Pár v čase vyhlásenia nemal možnosť komunikovať so svojou rodinou a ďalší vývoj prípadu je otázny. Amnesty považuje presun aktivistov do domáceho väzenia za pokus bieloruských štátnych orgánov o odstránenie medzinárodných sankcií, ktoré boli voči krajine uvalené.


Raman Pratasevič je hlasným kritikom bieloruskej vlády, obľúbený bloger a zakladateľ masovokomunikačných kanálov NEXTA a NEXTA Live na sociálnej sieti Telegram, ktoré sa využívali na organizovanie pokojných protivládnych protestov. Kvôli obavám o svoju bezpečnosť žil v exile. V nedeľu 23. mája 2021 cestoval letecky z gréckeho hlavného mesta do hlavného mesta Litvy, Vilniusu, spolu so svojou partnerkou Sofiou Sapega. V čase, keď sa lietadlo spoločnosti Ryanair nachádzalo v bieloruskom vzdušnom priestore, bieloruské stredisko pre riadenie letovej prevádzky náhle oznámilo, že dostali informácie, podľa ktorých sa na palube nachádza bomba, a nariadili mu núdzové pristátie v bieloruskom hlavnom meste, Minsku. Pri pristávaní ho „sprevádzalo“ bieloruské vojenské lietadlo.

Svojvoľné zadržanie Ramana Prataseviča a Sofie Sapega vyvolalo vlnu medzinárodného pobúrenia. Neexistujú totiž žiadne dôkazy o tom, že by sa dopustili akéhokoľvek zločinu spadajúceho do medzinárodnej jurisdikcie, naopak, všetko nasvedčuje tomu, že akcia bieloruských orgánov je odplatou za Pratasevičovu organizátorskú a novinársku prácu.

Bieloruské orgány majú na konte mnohé neprimerané zásahy proti ľuďom, ktorí pokojne prejavujú opozičné názory. Počas povolebných protestov v auguste 2020 zadržali viac ako 30-tisíc ľudí a stovky zadržaných sa sťažovali na mučenie a zlé zaobchádzanie. Mnohým z nich v súčasnosti hrozí, že za pokojné prejavy nesúhlasu s vládou strávia roky za mrežami.

V Novembri 2020 bieloruské orgány obvinili Ramana Prataseviča z organizovania masových nepokojov a „podnecovania nenávisti voči spoločenským skupinám“ a ako prvú osobu s bieloruským občianstvom ho zaradili na oficiálny zoznam teroristov. V prípade, že Ramana Prataseviča odsúdia, hrozí mu trest odňatia slobody až na 20 rokov a existuje vážne riziko, že bude vystavený mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu. Dňa 24. mája bieloruská verejnoprávna televízia odvysielala jeho „priznanie“, v ktorom uviedol, že v minulosti organizoval masové nepokoje v Minsku a v súčasnosti spolupracuje s vyšetrovateľmi. Na tvári mal pri tom viditeľné zranenia. Amnesty International má preto obavy, že toto „priznanie“ mohlo byť vynútené násilím a tiež, že zadržiavanie Sofie Sapega (ktorá je občiankou Ruskej federácie) je využívané ako nátlakový prostriedok na Ramana Prataseviča.

Žiadajte hneď teraz bieloruského generálneho prokurátora Andreia Šveda, aby zabezpečil okamžité a bezpodmienečné prepustenie Ramana Prataseviča a Sofie Sapega.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA PREPUSTENIE RAMANA PRATASEVIČA A SOFIE SAPEGA on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním odkazu e-mailom a tiež poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Andrei Šved: Generálny prokurátor Bieloruskej republiky

Požadujeme

  • okamžité a bezpodmienečné prepustenie Ramana Prataseviča a Sofie Sapega.