Urgentná akcia

UZATVORENÁ PETÍCIA: PREPUSTITE PREDSEDU TURECKEJ AMNESTY INTERNATIONAL

Turecko, akcia začala 27.6.2017

Predseda Amnesty International Turecko, Taner Kılıç, bol 6. júna 2017 nespravodlivo obvinený z členstva v „teroristickej organizácii Fethullaha Gülena“ a zadržaný. 9. júna bol vzatý do vyšetrovacej väzby. Obvinenia proti nemu musia byť stiahnuté a on musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený.

Predseda Amnesty International Turecko a dlhoročný obranca ľudských práv Taner Kılıç bol zadržaný 6. júna 2017 na základe zatykača, ktorý bol vydaný naňho a 22 ďalších právnikov v meste Izmir na západe Turecka. Taner Kılıç bol zadržaný vo svojom dome o pol siedmej ráno, odkiaľ ho odviedli do jeho kancelárie. Po tom ako polícia prehľadala jeho dom aj kanceláriu, bol vzatý do policajnej väzby.

9. júna 2017 sa Taner Kılıç postavil pred prokurátora, ktorý ho obvinil z členstva v „teroristickej organizácii Fethullaha Gülena.“ Prokurátor rozhodol, že až do súdneho procesu zostane Taner Kılıç vo väzbe.

Fethullah Gülen je turecký duchovný a bývalý sympatizant strany Spravodlivosť a rozvoj (strana AK). Turecké autority ho obviňujú zo zorganizovania pokusu o prevrat v júli 2016 a označujú ho za vodcu „teroristickej organizácie Fethullaha Gülena,“ on však tieto obvinenia popiera.

Prokurátor tvrdí, že v Kılıçovom telefóne bol nájdená aplikácia ByLock. Ide o zabezpečenú aplikáciu na posielanie správ, ktorú podľa slov prokurátora využívali členovia „teroristickej organizácie Fethullaha Gülena.“ Toto zďaleka nepostačujúce obvinenie je jediným dôkazom, na základe ktorého bol Taner Kılıç obvinený. Kılıç popiera, že by si niekedy stiahol, alebo použil ByLock. Zároveň poprel aj obvinenia z členstva v „teroristickej organizácii Fethullaha Gülena“. Taner Kılıç nie je sympatizantom tohto hnutia práve naopak, k jeho role v Turecku sa stavia kriticky.

Autority neboli schopné poskytnúť žiadne dôveryhodné a prípustné dôkazy o úmyselnom spáchaní trestného činu. Uväznenie Tanera Kılıça je preto neoprávnené. Zaradil sa tak k tisíckam politických aktivistov, právnikov, žurnalistov a ďalších ľudí s kritickým postojom voči vládnej politike, ktorí sú v Turecku vystavení trestnému stíhaniu na základe nepodložených obvinení z terorizmu.

obrázek

Pozadie prípadu

Taner Kılıç je ľudsko-právny advokát a dlhoročný bojovník za ľudské práva v Turecku. Členom predstavenstva Amnesty International Turecko bol v rôznych obdobiach už od roku 2002. Predsedom sa stal v roku 2014. Počas desaťročí práce pre ľudsko-právne organizácie v Turecku preukázal nezlomnú oddanosť ľudským právam.

Jeho zadržanie sa odohralo v kontexte eskalujúcich útokov na ľudské práva zo strany tureckých autorít, ktoré nasledovali po neúspešnom pokuse o prevrat 15. júla 2016. Najmenej 47 000 ľudí bolo zadržaných a desiatky tisíc ľudí zamestnaných vo verejnom sektore prišlo o prácu. Autority zaútočili na kritické hlasy z radov médií a občianskej spoločnosti. Od pokusu o prevrat bolo zadržaných najmenej 120 novinárov/novinárok a mediálnych pracovníkov/pracovníčok a stovky médií a neziskových organizácií bolo zrušených. Amnesty International žiada od tureckých autorít, aby zastavili útoky na slobodu prejavu a ľudí kritizujúcich vládu a aby umožnili médiám a neziskovým organizáciám vykonávať ich legitímnu prácu v pokoji, bez strachu pred potrestaním.

Neoprávnené zadržiavanie je nezákonné v zmysle medzinárodného práva. Podľa článku 9 Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, ktorý Turecko ratifikovalo, nikto nesmie byť svojvoľne zatknutý alebo zadržaný.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Taner Kılıç je na slobode!

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • okamžité stiahnutie všetkých obvinení voči predsedovi Amnesty International Turecko, Tanerovi Kılıçovi
  • bezpodmienečné a neodkladné prepustenie Tanera Kılıça
  • zastavenie útokov na slobodu prejavu a hlasy kritizujúce vládu

Adresáti petície:

  • Abdulhamit Gül: Minister spravodlivosti Tureckej republiky