Urgentná akcia

Zatvorená: LGBTI aktivista väzňom svedomia

Venezuela, akcia začala 27.7.2016

Rosmit Mantilla z Venezuely obhajuje LGBTI práva a stal sa prvým otvorene vystupujúcim gejom, ktorý bol zvolený do venezuelského parlamentu. Už viac ako dva roky je však držaný v predbežnej väzbe v celách Národnej tajnej služby.

Aktuálne k prípadu

21.11.2016

Rosmit Mantilla na slobode!

Prepustenie prominentného lídra venezuelskej opozície, ktorý bol nespravodlivo väznený od roku 2014 za boj za ľudské práva, musí byť do budúcnosti impulzom pre vládu v prístupe k disentu a slobode slova, tvrdí Amnesty International. Rosmit Mantilla, člen parlamentu, ľudsko-právny aktivista a väzeň svedomia bol prepustený po dvoch rokoch, ktoré strávil v cele v detenčnom zariadení Národnej tajnej služby v Caracase. "Dlho očakávané Rosmitovo prepustenie je skvelou správou pre ľudské práva vo Venezuele. Predovšetkým preto, že Rosmit nemal byť nikdy poslaný za mreže. Venezuelskej úrady musia teraz začať stavať na tomto pozitívnom kroku a prepustiť všetkých uväznených aktivistov a politických lídrov ktorých jediným "zločinom" bolo, že nesúhlasili s tamojšou vládou, " povedala Erika Guevara-Rosasová, riaditeľka Amnesty International pre americký kontinent.


V kontexte protivládnych protestov, ktoré sa vo Venezuele konali od februára do júla 2014 obvinil prokurátor Rosmita Mantillu z podnecovania a zastrašovania verejnosti, prekážania na verejnej komunikácii, podpaľačstva týkajúceho sa verejných a súkromných budov, násilného poškodzovania a konšpirácie za účelom spáchania zločinu. Obvinenia sú postavené na základe svedectva neznámeho jednotlivca, ktorý tvrdí, že Rosmit Mantilla prijal zdroje za účelom financovania protivládnych protestov. Obvinenia sa tiež zakladajú na údajných "dôkazoch" získaných príslušníkmi tajnej služby počas prehliadky Rosmitovho domova, ako sú letáky, v ktorých vyzýval ľudí, aby sa pridali k protestom a obálky, ktoré obsahovali peniaze.

Podľa Amnesty International nepredložil verejný prokurátor vierohodné dôkazy, ktoré by spojili Rosmita so zločinmi, z ktorých je obvinený. Dlhodobé zadržanie je podľa Amnesty International politicky motivované. Venezuelské úrady často netolerujú nesúhlasné postoje, a preto opoziční politici, či obrancovia ľudských práv čelia útokom a zastrašovaniu zo strany najvyšších úradov. Je takisto možné, že vláda sa snaží zasahovať do súdnictva a nezávislosť súdnictva je ohrozená. Dočasné pozície sudcov bez definitívy znamenajú, že ľahšie podľahnú politickému tlaku.

Rosmit Mantilla verejne vystupoval proti malému pokroku v oblasti LGBTI práv vo Venezuele. Otvorene vyzýval k zmene zákonov tak, aby povoľovali registrované partnerstvá, kriminalizáciu zločinov z nenávisti na základe sexuálnej orientácie alebo rodovej identity, a právo na prepis rodu. V krajine je bežná diskriminácia a násilie voči LGBTI osobám a zodpovední sú len vo výnimočných prípadoch postavení pred súd.

Rosmitova rodina nedávno informovala Amnesty International, že Rosmit trpí depresiou a v zadržaní veľmi schudol. Kvôli nedostatku slnečného svetla (údajne môže vyjsť na slnko raz za mesiac) má kožné problémy.

Rosmit Mantilla je väzeň svedomia a musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený. Nepoužil, ani nenabádal na využívanie násilia.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Ďakujeme Vám za podporu Rosmita Mantillu. Aj vďaka Vašim podpisom bol Rosmit prepustený na slobodu. Jeho sloboda musí byť impulzom smerom k prepusteniu ostatných uväznených aktivistov a politických lídrov ktorých jediným "zločinom" bolo, že nesúhlasili s tamojšou vládou.

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • Okamžité a bezpodmienečné prepustenie Rosmita Mantillu.
  • Rešpektovanie Rosmitovho práva na fyzickú integritu.
  • Dodržiavanie a ochranu práv LGBTI aktivistov.

Adresáti petície:

  • Sr. Nicolás Maduro Moros: Prezident Venezuely