Urgentná akcia

Ich zločin? Chránili svoje práva. Teraz sú vo väzení a hrozia im vysoké tresty

Saudská Arábia, akcia začala 9.4.2019, petícia je stále aktívna

13. marca sa v Rijáde začal súdny proces s jedenástimi ženami, ktoré boli vo väzbe zadržiavané od mája 2018, bez akýchkoľvek obvinení.

Aktuálne k prípadu

2.3.2020

Pozitívne zmeny v legislatíve nesmú zatieniť tvrdé zásahy voči aktivistkám

Saudská Arábia povolila existenciu ženskej futbalovej ligy, ktorá je síce vítaným krokom vpred, ale rovnako ako ďalšie reformy, ku ktorým v posledných rokoch došlo (implementácia zákonov proti obťažovaniu žien na pracoviskách; umožnenie ženám šoférovať; zákaz prepustiť ženu počas tehotenstva a materskej dovolenky; zákaz diskriminácie na základe pohlavia pri prístupe k finančným službám) to nie je riešenie situácie. Kým Saudská Arábia zatýka a väzní aktivistky a aktivistov za ľudské práva a práva žien, na skutočnú spravodlivosť ľudia v krajine stále čakajú.

4.4.2019

Saudské úrady prepustili tri z jedenástich zadržaných aktivistiek

Všetky tri ženy (Iman al-Nafjan, Aziza al-Yousef, Ruqayyaa al-Mhareb) boli prepustené v stredu po súdnom konaní, ktoré sa konalo s vylúčením verejnosti.


V priebehu prvých troch mesiacov im nebol umožnený kontakt s rodinami a obhajcami. Niektoré z týchto žien boli vystavené sexuálnemu násiliu a iným formám mučenia a zlého zaobchádzania. Žalobca ich teraz viní z kontaktov s medzinárodnými organizáciami, vrátane Amnesty International, zahraničnými médiami a ďalšími aktivistkami a aktivistami. Niektoré z týchto žien čelia aj obžalobe z presadzovania práv žien a kvôli snahe o zrušenie systému poručníkov. Amnesty International vyzýva saudské úrady k okamžitému zastaveniu trestného stíhania odvážnych obrankýň ľudských práv a žiada ich okamžité a bezpodmienečné prepustenie.

Medzi obvinenými ženami sú aj významné aktivistky v oblasti práv žien: Loujin al-Hathloul vytrvale obhajovala právo žien na riadenie áut. Verejne usilovala aj o zrušenie poručníckeho systému (ženy v Saudskej Arábii nesmú študovať, pracovať, cestovať, vydať sa a podobne, bez písomného povolenia od otca, manžela alebo iného mužského poručníka). Iman al-Nafjan, učiteľka angličtiny a blogerka známeho Saudiwoman’s Weblog, vďaka ktorému ľudia môžu získať autentické informácie o neľahkom živote žien v Saudskej Arábii. Aziza al-Yousef, profesorka informatiky, sa v roku 2016 kráľovskému súdu neúspešne pokúsila odovzdať petíciu za zrušenie poručníckeho systému, ktorú podpísalo viac ako 15 000 ľudí. Odovzdanie petície jej však nebolo umožnené.

Pozadie prípadu

Od mája 2018 je v Saudskej Arábii bez akéhokoľvek obvinenia zadržiavaných najmenej 11 aktivistiek a obrankýň ľudských práv. 19. mája saudská tlačová agentúra oznámila, že bolo zatknutých sedem osôb pre „podozrenie z kontaktov so zahraničnými subjektami“, „oslovovanie osôb pracujúcich na citlivých vládnych pozíciách“ a „financovanie nepriateľských zahraničných subjektov s cieľom podlomiť bezpečnosť a stabilitu kráľovstva a jeho spoločenského zriadenia“. Medzi týmito ženami sú aj významné obrankyne ľudských práv Loujain al-Hathloul, Iman al-Nafjan a Aziza al-Yousef. Kampaň vedená proti nim prostredníctvom štátnych komunikačných kanálov ich obviňuje z porušenia Kráľovského výnosu 44/A, ktorý dopĺňa protiteroristický zákon z roku 2014; konkrétne sú obvinené z ohrozenia štátnej bezpečnosti prostredníctvom „kontaktov so zahraničnými subjektami s cieľom podlomiť bezpečnosť a stabilitu kráľovstva a jeho spoločenského zriadenia“. Kráľovský výnos 44/A bol proti obrankyniam ľudských práv použitý už v minulosti. V predchádzajúcom prípade požadoval žalobca uloženie najvyššieho možného trestu, ktorý výnos umožňuje, teda 20 rokov nepodmienečného odňatia slobody; mimo iného za „spolčovanie sa s extrémistickými náboženskými a intelektuálnymi skupinami alebo so skupinami považovanými za miestne, národné alebo medzinárodné teroristické organizácie“.

V novembri 2018 sa objavili znepokojivé správy, že mnoho aktivistiek bolo počas prvých troch mesiacov väzby vystavená mučeniu, sexuálnemu násiliu a inému zlému zaobchádzaniu.

Vlna zatýkania z mája 2018 je ukážkou pokračujúcich útokov na obrankyne ľudských práv v Saudskej Arábii a pokračujúceho potlačovania ich práva na slobodu prejavu, zhromažďovania a združovania. Od začiatku roku 2018 bolo zvláštnym trestným súdom podľa ustanovenia protiteroristického zákona, zákona o kybernetickej kriminalite a ďalších výnosov niekoľko obhajkýň ľudských práv odsúdených za pokojný aktivizmus k tvrdým nepodmienečným trestom odňatia slobody, zákazu cestovania a bol im znemožnený prístup k sociálnym sieťam.

14. marca 2019 schválila Rada pre ľudské práva OSN Všeobecnú periodickú správu o Saudskej Arábii, ktorá sa zaoberá situáciou v oblasti ľudských práv v krajine. Napriek prísľubu reforiem zo stretnutia v Ženeve, sú aktivistky naďalej väznené.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA OKAMŽITÉ A BEZPODMIENEČNÉ PREPUSTENIE VŠETKÝCH 11 AKTIVISTIEK on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS) a súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Salman bin Abdul Aziz Al Saud: Kráľ Saudskej Arábie

Požadujeme

  • okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých 11 aktivistiek
  • umožnenie kontaktu zadržaných žien s ich obhajcami
  • prešetrenie tvrdení zadržaných žien týkajúcich sa mučenia, zlého zaobchádzania a sexuálneho násilia
Copyright © Amnesty International Slovensko / design by RDJ