Zadržaný za pokojný protest

Ukrajina, akcia začala 19.4.2016

Oleg Sentsova, ukrajinského režiséra, zatkla a následne previezla ruská Federálna bezpečnostná služba do Moskvy. Oleg sa previnil len tým, že využil svoje právo na slobodu prejavu a zhromažďovania sa. Napriek tomu je obvinený z teroristických útokov a nezákonného používania strelných zbraní.

Aktuálne k prípadu

8.9.2019

Oleg Sencov po viac ako piatich rokoch väzenia konečne prepustený!

Oleg, ako aj mnohí ďalší aktivisti a aktivistky, ktorí boli uväznení po ruskej okupácii a ilegálnej anexii Krymu, sa stali obeťami politicky motivovaného prenasledovania. Nikdy nemali byť uväznení a aj keď je ich prepustenie úľavou, je nehorázne, že boli zneužití ako výmenný artikel pri uzatváraní politických dohôd.

19.12.2018

Kyjevská premiéra Olegovej hry

V Kyjeve nedávno odpremiérovali Olegovu divadelnú hru, Čísla.

2.11.2018

Oleg dostal Sacharovovu cenu

Spravodajská agentúra Ukrinform zverejnila list, ktorý napísal Olegovi Aleksander Kolchenko. Vyzýva ho v ňom, aby nezúfal, pretože ríše netrvajú večne a tyrani nakoniec vždy padnú. Oleg napriek kritickému zdravotnému stavu z väzenia pokračuje v príprave svojho druhého filmu „Čísla“. Dňa 25.10. navyše dostal od Európskeho parlamentu Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Jeho takmer päťmesačná hladovka za nespravodlivo väznených Ukrajincov je demonštráciou obrovskej odolnosti voči pokusom o obmedzovanie ľudských práv. Táto cena môže priniesť ďalšiu pozornosť nespravodlivosti, ktorej musí spolu s ostatnými väzňami svedomia čeliť.

19.10.2018

Oleg je po ukončení hladovky hospitalizovaný

Podľa listu, ktorý poslal svojmu právnikovi, sa Oleg rozhodol ukončiť svoju hladovku 6. októbra. Jeho sesternica Natalia Kaplan uviedla, že je odvtedy v nemocnici v kritickom stave a niektoré dôsledky jeho hladovky budú nezvrátiteľné. Amnesty International žiada, aby mu bola zabezpečená všetka potrebná zdravotná starostlivosť a naďalej trvá na jeho prepustení. Zdôrazňuje tiež, že ukončiť hladovku bolo jeho osobným právom a stále nemôže byť nútene kŕmený.

5.10.2018

Olegov prípad sa dostal na Európsky súd pre ľudské práva

Európsky súd pre ľudské práva prijal sťažnosť Olega Sentsova na Ruskú federáciu, pričom ju prepojil s pokračujúcim prípadom Ukrajiny vs. Ruska o anexií Krymu. Oleg sa odvoláva na porušenie jeho práv plynúcich z Európskeho dohovoru o ľudských právach, predovšetkým o zákaze mučenia a odoprenia slobody a bezpečnosti.

15.8.2018

Olegovo zdravie je v katastrofickom stave

Pred týždňom poslal Oleg cez právnika svojej sesternici list. Vyjadril sa v ňom, že jeho zdravie je v katastrofickom stave a myslí si, že jeho koniec sa už čoskoro blíži. Ďalej tiež napísal, že je udržiavaný v informačnom vákuu a správy o celosvetovej podpore jeho prípadu sa k nemu nedostávajú.

6.8.2018

Amnesty International Sentsova nesmie navštíviť

Minulý týždeň dostala moskovská pobočka Amnesty International zamietavú odpoveď ohľadom návštevy Olega Sentsova. Ten už 84 dní drží protestnú hladovku. Viac sa dozviete TU.

26.7.2018

Olegovo zdravie sa zhoršuje

Podľa Olegovho právnika sa jeho zdravotný stav kvôli hladovke, ktorú drží už 74. deň, stále zhoršuje. Pred dvomi týždňami pod hrozbou núteného kŕmenia, ktoré by mohlo byť považované za istý druh mučenia, pristal Oleg na konzumáciu 2-3 lyžíc nutričnej zmesi denne. Ďalej mu tiež podávajú glukózové injekcie. Oleg stále trvá na prepustení ukrajinských väzňov nespravodlivo držaných v ruských väzniciach a na Donbase. 20. júla sa s ním prostredníctvom videohovoru spojila ruská ombudsmanka Tatiana Moskalkova.

18.7.2018

Olegova matka prosí Putina o milosť

Ľudmila Sentsova, matka Olega Sentsova, žiadala v liste z 22. júna prezidenta Putina o milosť pre svojho syna. V liste vyjadrila presvedčenie, že Oleg je nevinný a požiadala prezidenta, aby sa zľutoval a prepustil ho. Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa, oznámil, že listu sa budú určite venovať a neostane bez odpovede.

13.7.2018

Piate narodeniny za mrežami

Oleg dnes oslavuje svoje 42. narodeniny. Zároveň už 61 dní drží protestnú hladovku, počas ktorej stratil 15 kíl. Hoci na infúziach, je odhodlaný bojovať ďalej. Pošlite mu narodeninové prianie a podporte ho v boji. Priania môžete zasielať TU.

16.5.2018

Oleg vyhlásil hladovku

Dňa 14. mája ukrajinský filmový režisér Oleg Sentsov vyhlásil hladovku vo väzení. Podmienkou na zastavenie hladovky uvideol prepustenie všetkých ukrajinských politických väzňov, ktorí sú v súčasnosti väznení v Ruskej federácii.

10.9.2015

Fotky z premietania na Olegovu popdoru

Fotky z premietania Olegovho filmu Gaamer tu. Ďakujeme všetkým, ktorí ste prišli a žiadali Olegovo prepustenie!

25.8.2015

20 rokov väzenia pre Olega

Vojenský súd dnes odsúdil Olega na 20 rokov väzenia za teroristické činy. Počas súdneho procesu odmietol vyšetriť jeho sťažnosti na mučenie. Amnesty International je hlboko znepokojená priebehom súdneho procesu. Viac informácií z rozsudku prináša BBC.

20.8.2015

Žalobca navrhol Olegovi trest 23 rokov

Oleg Sentsov sa podľa denníku The Guardian vyjadril, že je pripravený za svoje postoje "trpieť aj zomrieť". Žalobca v jeho prípade navrhol, aby bol Olegovi udelený trest 23 rokov. Súd zamietol jeho sťažnosti na mučenie. Rozsudok v prípade sa očakáva 25. augusta. Viac na: Ukrainian filmmaker tells Russian court he will 'suffer or die' for his beliefs

22.7.2015

Začal súdny proces s Olegom

V Rusku sa začal súdny proces s Olegom. V prípade uznania jeho viny mu hrozí až 20 ročný trest. Podporu Olegovi vyjadrili viacerí známi režiséri - Pedro Almodóvar, Ken Loach, Béla Tarr či Wim Wenders. Jeho zadržanie si vyslúžilo kritiku od viacerých štátov a medzinárodných organizácií.


Olega Sentsova zatkli a odviedli z vlastného bytu v noci z 10. na 11. mája 2014 dôstojníci ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FBS). Dňa 23. mája bol spolu s ostatnými zatknutými Ukrajincami transportovaný z okupovaného územia Krymu do Moskvy. Podľa informácií od Olegovho právnika ho počas zatýkania na Kryme dôstojníci Ruskej Federálnej bezpečnostnej služby mučili a bili, aby sa priznal k teroristickému útoku. Priznanie sa snažili od Olega vynútiť celé tri hodiny. Bili ho po chrbte a nohách, dusili ho vrecom na tvári, vyzliekli mu nohavice a vyhrážali sa mu znásilnením. Mučení boli aj dvaja svedkovia, ktorí proti nemu mali na začiatku vyšetrovania vypovedať. Hlavný svedok svoju výpoveď na súde stiahol, pretože bola vynútená násilím, súd ale jeho prehlásenie neuznal.

Na začiatku procesu bol Oleg ako jeden zo štyroch ukrajinských občanov zadržiavaný v moskovskom detenčnom centre Lefortovo a obvinený z teroristických útokov. Olegovi bol odmietnutý prístup k právnemu zástupcovi po dobu štyroch dní od jeho presunu do Moskvy, čo je v rozpore s medzinárodnými normami spravodlivého procesu a ruským právom.

Príbuzní a priatelia Sentsova v rozhovore pre Amnesty International vyjadrili svoje presvedčenie, že obvinenia proti Olegovi sú politicky motivované. Oleg sa zúčastnil pokojných demonštrácií proti ruskej intervencii na Kryme a bol aj členom motoristickej protestnej skupiny počas protestov na Euromajdane.

30. mája oznámila ruská bezpečnostná služba na svojich internetových stránkach, že Oleg Sentsov bol zadržaný pre podozrenie z teroristických útokov, organizovania teroristických skupín a nezákonného používania strelných zbraní.

Po niekoľkých presunoch po väzniciach v Ruskej Federácií je momentálne držaný za polárnym kruhom v ruskom meste Labytnangi, vo väznici známej ako Ľadový Medveď. Jeho sesternica Natasha Kaplan ho tu mohla navštíviť až po štyroch rokoch väznenia.

V roku 2017 uzbecký filmár Askold Kurov natočil film Proces: Ruská federácia vs. Oleg Sentsov.

Pozadie prípadu

Krym sa de facto stal súčasťou Ruskej federácie v marci v roku 2014 po referende, v ktorom podporilo pripojenie 97% obyvateľstva, aj napriek tomu, že ho viacerí príslušníci ukrajinskej a tatárskej menšiny bojkotovali. Následne začali na Kryme platiť ruské zákony a ukrajinským právnikom praktizujúcim na Kryme bolo nariadené, aby sa do konca apríla rekvalifikovali a začali pracovať podľa ruského práva.

Amnesty International považuje Krymský polostrov za okupované územie. Odvoláva sa na medzinárodné právo, ktoré za okupáciu považuje situáciu, v ktorej jeden štát prevezme bez súhlasu zúčastneného štátu faktickú kontrolu nad jeho územím, na ktoré nemá suverénny nárok Štvrtá ženevská konvencia vzťahujúca sa na ochranu civilného obyvateľstva v čase vojny však uvádza ako všeobecné pravidlo, že trestné zákony okupovaného územia zostávajú v platnosti (Článok 64) a zakazuje nútené presuny alebo deportácie chránených osôb z okupovaného územia (Článok 49).

Pro-Kyjevskí aktivisti a aktivistky, žurnalisti a žurnalistky čelili od začiatku konfliktu na Ukrajine spred roka vážným porušeniam ľudských práv. Oleg Sentsov bol zadržaný ruskou bezpečnostnou službou za využívanie práva na slobodu prejavu. Amnesty International však zdokumentovala aj viaceré prípady zastrašovania a zmiznutí aktivistov a aktivistiek, novinárov a novináriek z Krymu. Za únosy sú údajne zodpovední krymské polovojenské jednotky operujúce paralelne s políciou a ruskou armádou. Dvaja aktivisti, ktorí boli podobne ako Oleg členmi motoristickej protestnej skupiny na Euromaydane, boli unesení na kontrolnom bode, ktorí strážii krymské paravojenské útvary. Hoci boli prepustení pár dní po únose, nechceli sa k okolnostiam ich zadržania vyjadrovať.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Ukrajinský režisér a aktivista, Oleg Sencov, bol 7.9.2019, po takmer piatich rokoch väzenia, konečne prepustený!

Oleg, ako aj mnohí ďalší aktivisti a aktivistky, ktorí boli uväznení po ruskej okupácii a ilegálnej anexii Krymu, sa stali obeťami politicky motivovaného prenasledovania. Nikdy nemali byť uväznení a aj keď je ich prepustenie úľavou, je nehorázne, že boli zneužitý ako výmenný artikel pri uzatváraní politických dohôd.

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • okamžite prepustiť Olega Sentsova,
  • plne rešpektovať a chrániť právo na slobodu prejavu.

Adresáti petície:

  • Jurij Jakovlevič Čajka: Generálny prokurátor, Kancelária generálneho prokurátora