Za obranu práv žien a LGBTI+ ľudí čelia neustálym útokom

Ukrajina, akcia začala 13.10.2021, petícia je stále aktívna

Mimovládna organizácia Sfera patrí medzi najstaršie ukrajinské organizácie, ktoré sa venujú ochrane práv LGBTI+ ľudí a žien. Od roku 2006 poskytuje bezpečné miesto pre ženy a LGBTI+ ľudí v Charkove, druhom najväčšom meste Ukrajiny. Zakladateľky organizácie Anna Šaryhina a Vira Černygina, ako aj priestory ich komunitného centra, čelili počas uplynulého roka desiatkam homofóbnych útokov. Napriek tomu, že Anna a Vira útoky nahlásili polícii, k potrestaniu páchateľov dodnes nedošlo. Pomôžte nám dosiahnuť vyšetrenie týchto útokov a potrestanie vinníkov.

Ukrajina sa v oblasti rešpektovania práv LGBTI+ ľudí považuje za jednu z najpokrokovejších krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Napriek tomu si štát nedokáže poradiť s narastajúcim počtom trestných činov páchaných z nenávisti, homofóbne a transfóbne skupiny rastú na Ukrajine ako huby po daždi.

Organizácia Sfera sa stala terčom desiatok homofóbnych útokov. Útočníci močili na steny budovy, kde organizácia sídli, na kľučky vchodových dverí natierali výkaly, rozbíjali okná a pri kontakte so zástankyňami a zástancami práv LGBTI+ ľudí skandovali homofóbne heslá. Anna a Vira tieto útoky nahlásili polícii, k vyšetrovaniu či potrestaniu páchateľov však dodnes nedošlo.

V roku 2019 zorganizovala Sfera historicky prvý pochod PRIDE v Charkove. Napriek vyhrážkam a zastrašovaniu bolo podujatie úspešné a zúčastnilo sa ho takmer 3 000 ľudí. Polícia však účastníkov a účastníčky pochodu nielenže neochránila pred násilím, ale namiesto konania svojej povinnosti sa niektorí príslušníci polície pridali k homofóbnym a transfóbnym útokom voči pochodujúcim.

Anna a Vira hovoria, že nečinnosť polície drží zamestnankyne aj podporovateľov a podporovateľky Sfery v neustálom strachu.

„Chcem, aby útočníci a útočníčky museli v súlade so zákonom prebrať zodpovednosť za svoje činy,“ hovorí Anna.

Pridajte sa k jej volaniu po spravodlivosti aj vy. Žiadajte ukrajinské ministerstvo vnútra, aby ľudia, ktorí ohrozujú bezpečnosť a útočia na ľudskú dôstojnosť organizátoriek zo Sfery a LGBTI+ ľudí na Ukrajine, niesli zodpovednosť za svoje činy.

Pozadie prípadu

ĎALŠIE PRÍPADY MARATÓNU 2021 NÁJDETE NA https://maraton.amnesty.sk.

Viac sa o Maratóne písania listov a našich doterajších úspechoch dočítate na stránke https://www.amnesty.sk/zacina-maraton-pisania-listov-2021/.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu VYŠETRENIE ÚTOKOV NA ORGANIZÁCIU SFERA on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Denys Monastyrskyj: Minister vnútra Ukrajiny

Požadujeme

  • aby ukrajinské štátne orgány vyšetrili útoky na organizáciu Sfera a jej zakladateľky,
  • aby útočníci čelili spravodlivosti za útoky voči organizácii a jej podporovateľom a podporovateľkám.