Urgentná akcia
Taliansko, akcia začala 19.12.2014
"Keď sa loď potápala, nevidel som mojich priateľov. Hľadal som ich, ale nemohol som ich nájsť. Potom som našiel Omara, ale ďalšieho priateľa som nikde nevidel. Chcel som pomôcť ostatným, ale nedokázal som to. Bolo veľmi únavné plávať v mori niekoľko hodín, hoci sme si s Omarom pomáhali. Každý hľadal vo vode svoju rodinu a priateľov."
Mohammed, 21 ročný utečenec zo Sýrie opísal Amnesty International svoj traumatický príbeh, ktorý zažil 11. októbra 2013. Vtedy sa loď, na ktorej sa plavil spolu s ďalšími 400 ľuďmi potopila 70 míl od Lampedusy, talianskeho ostrova v Stredozemnom mori.
16.7.2015
Aktivisti a aktivistky z celej Európy odovzdali viac než 500 tisíc podpisov predstaviteľom a predstaviteľkám EÚ. Aj Vy ste prispeli k prijatiu opatrení, ktoré dnes zachraňujú životy v Stredozemnom mori. Ďakujeme Vám za Vašu podporu! Ako vyzeralo odovzdanie apelu v krajinách si môžete pozrieť tu.
20.4.2015
Tento víkend zomreli pri potopení lode v Stredozemnom mori ďalšie stovky ľudí. Ide o najväčšiu katastrofu za posledné obdobie. Tento rok zomrelo pri ceste za lepším životom už vyše 1600 migrantov a migrantiek. Vyzvime lídrov Európskej únie, aby konali čo najskôr a zastavili smrť na hraniciach Európy.
16.4.2015
V tomto roku pozorujeme päťdesiatnásobný nárast úmrtí v porovnaní s rovnakým obdobím za minulý rok. Od 1. januára 2015 zomrelo v Stredozemnom mori na ceste za lepším životom v Európe už vyše 900 ľudí. Je to výsledok zlyhania európskych vlád v riešení tejto krízy. Bližšie informácie môžete nájsť na odkaze: https://www.amnesty.org/en/articles/news/2015/04/mediterranean-crisis-50-fold-increase-in-deats-amid-european-inaction Apelujme i naďalej na predstaviteľov Európskej únie, aby chránili ľudské životy na hraniciach únie!
Migračné politiky EÚ ohrozujú životy
Každý rok sú milióny ľudí z celého sveta nútení utiecť zo svojich domovov v dôsledku konfliktov, prenasledovania alebo chudoby. Iba malé percento týchto ľudí hľadá ochranu a lepší život v Európskej únii. Ale členské krajiny EÚ čoraz odhodlanejšie bránia ich príchodu. V posledných rokoch budujú múry, skutočné alebo neviditeľné, ktoré ohrozujú tých, ktorí sú natoľko zúfalí, že sa vydajú na nebezpečnú cestu. Každý rok zomierajú stovky ľudí v snahe dostať sa k európskym brehom. Nespočetné množstvo ďalších je násilne vysťahovaných za európske hranice alebo sú nútení zostať v susedných krajinách, ktoré nerešpektujú ich práva.
Ale existujú aj spôsoby, ktorými sa dajú zachrániť životy
Žiadame predstaviteľov EÚ, aby zastavili zvyšujúcu sa cenu pevnosti, ktorú okolo Európy stavajú a vyzývame ich, aby chránili životy a ľudské práva na hraniciach EÚ.
Podľa dostupných údajov utieklo v roku 2014 pred vojnami a nestabilitou 50 miliónov ľudí čo je najviac od druhej svetovej vojny. Do Európy ich prišlo cez Stredozemné more 207 000, čo je takisto doteraz najvyšší zaznamenaný počet. To sa odrazilo aj na najvyššom počte strát na životoch. Od začiatku roku 2014 zomrelo na ceste do Európy viac než 3400 ľudí, čím sa táto cesta stala najsmrteľnejšou na svete. Taliansko ich síce vďaka operácii Mare Nostrum zachránilo viac než 100 tisíc, ale kvôli vyskokým finančným nákladom a neochote ostatných členských krajín podieľať sa na záchranných operáciach príde k postupnému ukončeniu operácie Mare Nostrum.
V septembri 2014 vydala Amnesty International správu, v ktorej upozorňuje na nečinnosť krajín Európskej únie s ohľadom na narastajúci počet obetí utečencov a utečenkýň, migrantov a migrantiek, ktorí sa snažia dostať k európskemu pobrežiu a vyzýva ich k väčšej solidarite. Správa “Stratené životy: Utečenci a migranti v ohrození v Stredozemnom mori” poskytuje výsledky nedávnych výskumov na Malte a v Taliansku a výskumného pobytu na lodi talianskeho námorníctva. Správa je súčasťou regionálnej kampane Amnesty International, SOS Európa za práva migrantov a migrantiek a žiadateľov a žiadateliek o azyl alebo o štatút utečenca v Európe a na jej hraniciach. Cieľom kampane je zaručiť, že ich ľudské práva budú rešpektované a chránené v Európe aj na jej hraniciach.