Ukončite násilie na Okupovaných palestínskych územiach

Izrael, akcia začala 19.5.2021, petícia je stále aktívna

Spojené štáty musia naliehať na Izrael, aby odstránil skutočné príčiny násilia, a pričiniť sa o koniec beztrestnosti Izraela pri páchaní zločinov. Pridajte sa k ľuďom z celého sveta a žiadajte ukončenie cyklu násilia a nespravodlivosti.

Aktuálne k prípadu

23.5.2021

Dočasné prímerie neznamená koniec násilia páchaného na civilnom obyvateľstve

Hnutie Hamas a Izrael sa po 11 dňoch útokov dohodli na uzavretí prímeria. Ukončenie útokov však neznamená koniec dlhodobého a početného porušovania ľudských práv vrátane násilného vysťahovávania, ktorému obyvateľstvo Okupovaných palestínskych území aj palestínske obyvateľstvo žijúce v Izraeli dennodenne čelí. Amnesty víta uzavretie prímeria, no naďalej žiada riešenie skutočných príčin nedávnej eskalácie konfliktu a ochranu práv všetkého civilného obyvateľstva.


Svet práve sleduje, ako sa stupňujú ozbrojené útoky na Okupovaných palestínskych územiach a v Izraeli, preto je najvyšší čas vyvinúť tlak na Izrael, aby urgentne riešil samotné základné príčiny, z ktorých násilie a nespravodlivosť pramenia.

Násilie sa stupňuje a pripomína vojnové besnenie z rokov 2008, 2012 a 2014. Najväčší nápor utrpenia znáša civilné obyvateľstvo v pásme Gazy. Izrael má na svedomí hrozný zoznam nezákonných zabití a zranení tisícov civilistov a civilistiek, pripravil o domovy desaťtisíce ďalších, zničil ekonomické prevádzky a infraštruktúru. Vojenské aktivity Izraela zahŕňajú vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Palestínske ozbrojené skupiny sa tiež dopustili porušení medzinárodného humanitárneho práva, vrátane vojnových zločinov, ktoré neboli potrestané.

Prvotnou príčinou násilia, ktoré sa v uplynulých dňoch opäť zviditeľnilo, je skutočnosť, že Palestínčania a Palestínčanky zažívajú systémovú diskrimináciu, vyvlastňovanie a násilné vysťahovanie. V pásme Gazy Izrael kolektívne trestá dva milióny ľudí, ktorí žijú už 14 rokov pod ilegálnou blokádou. Izrael má aj moc aj právnu povinnosť túto blokádu uvoľniť, zastaviť rasovo diskriminačné nútené vysťahovávanie, demolácie domov a ilegálne osídľovanie okupovaných území. Medzinárodné právo Izrael zaväzuje k tomu, aby palestínskych civilistov a civilistky podliehajúce jeho vojenskej kontrole chránil a umožnil im uplatňovať si svoje ľudské práva.

Palestínčanky a Palestínčania z východojeruzalemskej štvrte Šejch Džarráh a ostatných okupovaných lokalít dnes prosia a žiadajú medzinárodné telesá, jednotlivé štáty, ako aj jednotlivcov a jednotlivkyne, aby vyvinuli tlak, ktorý povedie k zastaveniu ich násilného vysťahovania a ukončeniu izraelskej politiky násilného vysídľovania.

Medzinárodné spoločenstvo, a obzvlášť taký spojenec, akým sú Spojené štáty americké, nesie za súčasnú situáciu svoj diel zodpovednosti, preto musí vyvinúť tlak, ktorý Izrael privedie k ukončeniu systematického porušovania práv Palestínčanov a Palestínčaniek a k náhrade škôd.

Musíme zosilniť medzinárodný tlak! Bez zamerania na skutočné príčiny bude permanentné násilie voči Palestínčanom a Palestínčankám pokračovať a najničivejšie erupcie útokov a odvetných akcií sa budú cyklicky vracať aj do svetového spravodajstva.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu UKONČENIE PORUŠOVANIA PRÁV A NÁSILIA PÁCHANÉHO NA OKUPOVANÝCH PALESTÍNSKYCH ÚZEMIACH on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu .

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Antony John Blinken: Minister zahraničných vecí USA

Požadujeme

  • aby USA naliehali na Izrael, aby odstránil skutočné príčiny násilia, a pričinili sa o koniec beztrestnosti Izraela pri páchaní zločinov.