Ukrajina, akcia začala 1.3.2022, petícia je stále aktívna
Ruská armáda pri útokoch na Ukrajine nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi, pričom pod paľbou sa ocitli aj obývané oblasti, nemocnice a školy.
Investigatívne laboratórium Amnesty International, zamerané na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách, analyzovalo digitálne dôkazy vrátane fotografií, videozáznamov a satelitných snímok, ktoré dokumentujú útoky počas prvých hodín invázie. Amnesty International zdokumentovala 3 incidenty, pri ktorých podľa nej zahynulo najmenej šesť civilistov a ďalších najmenej 12 osôb utrpelo zranenia.
Úmyselné útoky na civilné obyvateľstvo, majetok civilného obyvateľstva a útoky, pri ktorých dochádza k usmrteniu alebo zraneniu civilného obyvateľstva, predstavujú vojnové zločiny, a všetky zúčastnené strany sa ich musia za každú cenu vyvarovať.
Pridajte sa k nám a podporte našu výzvu pre ruského veľvyslanca na Slovensku. Žiadajte spolu s nami ruského veľvyslanca na Slovensku, aby prezidentovi Putinovi tlmočil našu výzvu na okamžité zastavenie útokov, pri ktorých armáda nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Je dôležité, aby sme pokračovali v našej solidarite s Ukrajinou a ukázali zástupcom Ruskej federácie, že vojnové zločiny nebudeme tolerovať.
Ochrana životov a práv civilistov a civilistiek na Ukrajine musí byť pre všetky strany prioritou.
Vo štvrtok 24. februára v skorých ranných hodinách Rusko začalo inváziu na Ukrajinu. Objavili sa správy o ruskej armáde na severnej a južnej hranici Ukrajiny, ako aj informácie o výbuchoch vo viacerých mestách vrátane hlavného mesta Kyjev. Najmenej v jednom prípade, v meste Charkov, vidno na videozázname chvostovú časť rakety vystrelenej z ťažkého raketometu Smerč, ktorá zostala trčať z chodníka. Úmyselné útoky na civilné obyvateľstvo, majetok civilného obyvateľstva a útoky, pri ktorých dochádza k usmrteniu alebo zraneniu civilného obyvateľstva, predstavujú vojnové zločiny a všetky zúčastnené strany sa ich musia za každú cenu vyvarovať.
Amnesty International v minulosti detailne spracovala mnoho porušení medzinárodného humanitárneho práva vrátane vojnových zločinov ruských vojenských jednotiek, ku ktorým došlo v Sýrii (2015 – do súčasnosti), Gruzínsku (2008), Čečensku (1994 – 1996 a 1999 – 2009) a na Donbase na Ukrajine. Táto hrozná bilancia vyvoláva vážne obavy z dopadu ruskej invázie na obyvateľov a obyvateľky Ukrajiny. Amnesty International tiež zdokumentovala porušovanie medzinárodného humanitárneho práva ukrajinskými silami a provládnymi milíciami počas vrcholiacich bojov na východe krajiny (2014 – 2015).
Aktuálne informácie o situácii nájdete na www.amnesty.sk.
Naša sila je v solidarite!
Vyhlásenie Amnesty International k začiatku ruskej invázie na Ukrajine https://www.amnesty.sk/nasa-sila-je-v-solidarite-ziadame-ochranu-prav-ludi-na-ukrajine/
Amnesty vyzvala ministrov krajín EÚ, aby zabezpečili prijatie a ochranu ľudí na úteku z Ukrajiny
Kremeľ cenzuruje médiá a rozháňa ľudí protestujúcich proti invázii na Ukrajine
Ruská armáda pri útokoch na Ukrajine nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi