Prezident Putin, zastavte útoky na civilné obyvateľstvo Ukrajiny

Ukrajina, akcia začala 1.3.2022, petícia je stále aktívna

Ruská armáda pri útokoch na Ukrajine nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi, pričom pod paľbou sa ocitli aj obývané oblasti, nemocnice a školy.

Investigatívne laboratórium Amnesty International, zamerané na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách, analyzovalo digitálne dôkazy vrátane fotografií, videozáznamov a satelitných snímok, ktoré dokumentujú útoky počas prvých hodín invázie. Amnesty International zdokumentovala 3 incidenty, pri ktorých podľa nej zahynulo najmenej šesť civilistov a ďalších najmenej 12 osôb utrpelo zranenia.

Úmyselné útoky na civilné obyvateľstvo, majetok civilného obyvateľstva a útoky, pri ktorých dochádza k usmrteniu alebo zraneniu civilného obyvateľstva, predstavujú vojnové zločiny, a všetky zúčastnené strany sa ich musia za každú cenu vyvarovať.

Pridajte sa k nám a podporte našu výzvu pre ruského veľvyslanca na Slovensku. Žiadajte spolu s nami ruského veľvyslanca na Slovensku, aby prezidentovi Putinovi tlmočil našu výzvu na okamžité zastavenie útokov, pri ktorých armáda nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Je dôležité, aby sme pokračovali v našej solidarite s Ukrajinou a ukázali zástupcom Ruskej federácie, že vojnové zločiny nebudeme tolerovať.

Ochrana životov a práv civilistov a civilistiek na Ukrajine musí byť pre všetky strany prioritou.

Pozadie prípadu

Vo štvrtok 24. februára v skorých ranných hodinách Rusko začalo inváziu na Ukrajinu. Objavili sa správy o ruskej armáde na severnej a južnej hranici Ukrajiny, ako aj informácie o výbuchoch vo viacerých mestách vrátane hlavného mesta Kyjev. Najmenej v jednom prípade, v meste Charkov, vidno na videozázname chvostovú časť rakety vystrelenej z ťažkého raketometu Smerč, ktorá zostala trčať z chodníka. Úmyselné útoky na civilné obyvateľstvo, majetok civilného obyvateľstva a útoky, pri ktorých dochádza k usmrteniu alebo zraneniu civilného obyvateľstva, predstavujú vojnové zločiny a všetky zúčastnené strany sa ich musia za každú cenu vyvarovať.

Amnesty International v minulosti detailne spracovala mnoho porušení medzinárodného humanitárneho práva vrátane vojnových zločinov ruských vojenských jednotiek, ku ktorým došlo v Sýrii (2015 – do súčasnosti), Gruzínsku (2008), Čečensku (1994 – 1996 a 1999 – 2009) a na Donbase na Ukrajine. Táto hrozná bilancia vyvoláva vážne obavy z dopadu ruskej invázie na obyvateľov a obyvateľky Ukrajiny. Amnesty International tiež zdokumentovala porušovanie medzinárodného humanitárneho práva ukrajinskými silami a provládnymi milíciami počas vrcholiacich bojov na východe krajiny (2014 – 2015).

Aktuálne informácie o situácii nájdete na www.amnesty.sk.

Naša sila je v solidarite!

Vyhlásenie Amnesty International k začiatku ruskej invázie na Ukrajine https://www.amnesty.sk/nasa-sila-je-v-solidarite-ziadame-ochranu-prav-ludi-na-ukrajine/

Amnesty vyzvala ministrov krajín EÚ, aby zabezpečili prijatie a ochranu ľudí na úteku z Ukrajiny

https://www.amnesty.sk/amnesty-vyzvala-ministrov-krajin-eu-aby-zabezpecili-prijatie-a-ochranu-ludi-na-uteku-z-ukrajiny/

Kremeľ cenzuruje médiá a rozháňa ľudí protestujúcich proti invázii na Ukrajine

https://www.amnesty.sk/kremel-cenzuruje-media-a-rozhana-ludi-protestujucich-proti-invazii-na-ukrajine/

Ruská armáda pri útokoch na Ukrajine nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi

https://www.amnesty.sk/ruska-armada-pri-utokoch-na-ukrajine-nerozlisuje-medzi-civilnymi-a-vojenskymi-cielmi/

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu za zastavenie ruských útokov, ktoré nerozlišujú medzi civilnými a vojenskými cieľmi on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Igor Borisovič Bratčikov: Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku

Požadujeme

  • aby ruská armáda na Ukrajine okamžite prestala používať nepresné raketové strely a bomby,
  • aby ruská armáda na Ukrajine okamžite zastavila útoky, pri ktorých nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi.