Žiadajte zastavenie agresie a ochranu civilnej populácie Ukrajiny

Ukrajina, akcia začala 2.3.2022, petícia je stále aktívna

Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu, 24. februára 2022, Amnesty zdokumentovala eskalujúce porušovanie humanitárneho práva a ľudských práv. Útoky, pri ktorých armáda nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi, si vyžiadali civilné obete a zranených vrátane detí. Životy státisícov ľudí sú v neustálom ohrození. Pridajte sa k Amnesty International a žiadajte Ruskú federáciu, aby okamžite zastavila útoky na Ukrajine a začala chrániť životy a práva civilistov a civilistiek.

Vo štvrtok 24. februára v skorých ranných hodinách Rusko začalo inváziu na Ukrajinu. Objavili sa správy o ruskej armáde na severnej a južnej hranici Ukrajiny, ako aj informácie o výbuchoch vo viacerých mestách. Ruská armáda vtrhla aj do Kyjeva, hlavného mesta, kde sa snaží zosadiť legitímne zvolenú ukrajinskú vládu.

Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu, 24. februára 2022, Amnesty zdokumentovala eskalujúce porušovanie humanitárneho práva a ľudských práv. Útoky, pri ktorých armáda nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi, si vyžiadali už mnoho civilných obetí a zranených. Takisto došlo k vážnemu poškodeniu budov a infraštruktúry v obývaných oblastiach. Útoky na školy, nemocnice a ďalšie civilné objekty, ktorým prináleží osobitná miera ochrany, ako aj používanie nepresných zbraní a nedovolených zbraní, ako napríklad rakety s kazetovou muníciou, predstavujú vojnové zločiny.

Použitím sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti Ukrajiny Rusko vážne porušuje svoje medzinárodné záväzky a jeho konanie je v hrubom rozpore s pravidlami a zásadami, na ktorých stojí Organizácia spojených národov. Pre všetky štáty vyplýva z medzinárodného práva povinnosť riešiť medzinárodné spory mierovou cestou a s použitím nástrojov, ktoré neohrozujú svetový mier, bezpečnosť a spravodlivosť pre všetkých. Rusko zároveň zneužíva svoju pozíciu stáleho členského štátu Bezpečnostnej rady OSN, aby sa tak chránila pred dôsledkami a sankciami, ktoré by na ňu mohla rada uvaliť. Ruská federácia musí okamžite zastaviť agresiu voči Ukrajine, rešpektovať medzinárodné právo a chrániť životy a práva civilistov a civilistiek.

Za menej ako týždeň vyvolala invázia Ruska na Ukrajinu obrovskú ľudskoprávnu, humanitárnu a utečeneckú krízu. Ide o jednu z najhorších podobných kríz v nedávnej európskej histórii. Táto situácia bude mať dlhodobé následky pre nás všetkých. Nesmieme dovoliť, aby o budúcnosti rozhodovali agresia a porušovanie medzinárodného práva.

Pridajte sa k nám a podporte našu výzvu pre ruského ministra obrany. Žiadajte spolu s nami, aby naliehal na ruského prezidenta Vladimíra Putina a žiadal okamžité ukončenie agresie na Ukrajine, ochranu životov a práv civilistov a civilistiek, a tiež dodržiavanie medzinárodných právnych záväzkov Ruskej federácie. Je dôležité, aby sme pokračovali v našej solidarite s Ukrajinou a ukázali zástupcom Ruskej federácie, že vojnové zločiny nebudeme tolerovať.

Ochrana životov a práv civilistov a civilistiek na Ukrajine musí byť pre všetky strany prioritou.

Pozadie prípadu

Vo štvrtok 24. februára v skorých ranných hodinách Rusko začalo inváziu na Ukrajinu. Objavili sa správy o ruskej armáde na severnej a južnej hranici Ukrajiny, ako aj informácie o výbuchoch vo viacerých mestách vrátane hlavného mesta, Kyjeva. Najmenej v jednom prípade, v meste Charkov, vidno na videozázname chvostovú časť rakety vystrelenej z ťažkého raketometu Smerč, ktorá zostala trčať z chodníka. Úmyselné útoky na civilné obyvateľstvo, majetok civilného obyvateľstva a útoky, pri ktorých dochádza k usmrteniu alebo zraneniu civilného obyvateľstva, predstavujú vojnové zločiny a všetky zúčastnené strany sa ich musia za každú cenu vyvarovať.

Amnesty International v minulosti detailne spracovala mnoho porušení medzinárodného humanitárneho práva vrátane vojnových zločinov ruských vojenských jednotiek, ku ktorým došlo v Sýrii (2015 – do súčasnosti), Gruzínsku (2008), Čečensku (1994 – 1996 a 1999 – 2009) a na Donbase na Ukrajine. Táto hrozná bilancia vyvoláva vážne obavy z dopadu ruskej invázie na obyvateľov a obyvateľky Ukrajiny. Amnesty International tiež zdokumentovala porušovanie medzinárodného humanitárneho práva ukrajinskými silami a provládnymi milíciami počas vrcholiacich bojov na východe krajiny (2014 – 2015).

Aktuálne informácie o situácii nájdete na www.amnesty.sk.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA ZASTAVENIE RUSKEJ AGRESIE NA UKRAJINE on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním odkazu e-mailom.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Sergej Kužugetovič Šojgu: Minister obrany Ruskej federácie

Požadujeme

  • aby Rusko okamžite a bezpodmienečne zastavilo agresiu na Ukrajine,
  • aby krajina dbala na ochranu životov a práv civilnej populácie Ukrajiny,
  • aby Rusko dodržiavalo medzinárodné právo a svoje právne záväzky.