Čelí vyhrážkam za to, že bráni svoju komunitu

Južná Afrika, akcia začala 1.10.2023, petícia je stále aktívna

Generálny tajomník hnutia AbM, Thapelo Mohapi, rád počúva jazzovú hudbu a fandí svojim obľúbeným futbalovým tímom, Mamelodi Sundowns a Manchester City. Teraz si však svoje koníčky nemôže užívať tak ako kedysi. Od roku 2021 musí žiť v ústraní, pretože sa mu vyhrážajú smrťou.

Thapelo je generálnym tajomníkom dynamického a odvážneho občianskeho hnutia s názvom Abahlali baseMjondolo (AbM). Svoj život zasvätil boju za práva ľudí v celej Južnej Afrike, najmä v oblastiach, ktoré čelia ekonomickým problémom.

Jedným z takýchto miest je komúna eKhenana (v preklade Kanaánska komúna) v štvrti Cato Manor na predmestí Durbanu (alebo eThekwini v jazyku zulu), najväčšieho mesta v provincii KwaZulu-Natal. Väčšinu obyvateľstva komúny tvoria ekonomickí migranti a migrantky z juhoafrického vidieka, ktorí a ktoré sa sem presťahovali za lepším životom. Mnoho z nich si nemôže dovoliť vysoké náklady na bývanie v okolí prístavného mesta, a tak si tu nakoniec postavili neformálne prístrešky z plechov, s nedostatočným alebo žiadnym prístupom k pitnej vode a kanalizácii. Okrem mnohých iných problémov čelia aj policajnej brutalite, násilnému vysťahovaniu a nedostatočným verejným službám.

Členovia a členky hnutia AbM v eKhenane, odhodlaní zlepšiť kvalitu života vo svojej komunite, poukázali na prípady korupcie v miestnej samospráve. Sami tvrdo pracovali na zlepšení života v komunite, založili školu, farmu, spoločnú kuchyňu a obchod. V reakcii na tieto iniciatívy sa stretli nielen s odporom, ale aj s vyhrážkami, obťažovaním a zastrašovaním zo strany štátnych úradníkov, ktorí proti nim podnecovali násilie. Viacero členov a členiek hnutia AbM sa stalo obeťami pokusov o vraždu i dokonaných vrážd, násilia, obťažovania a poškodzovania ich domovov. Len v roku 2022 boli v eKhenane zabití dvaja členovia a jedna členka hnutia AbM.

Vyzvite políciu, aby dôkladne vyšetrila obťažovanie a vraždy členov a členiek hnutia AbM.

Pozadie prípadu

Hnutie AbM vzniklo v roku 2005. Pod Thapelovým vedením sa hnutie rozrástlo z 13 000 na 115 000 členov a členiek. V roku 2022 získalo hnutie ocenenie Obranca ľudských práv roka, ktoré udeľuje Južná sieť obrancov ľudských práv.

Podľa údajov AbM sa od vzniku hnutia stalo obeťami vrážd 24 členov a členiek hnutia. Len v roku 2022 prišli o život dvaja členovia a jedna členka hnutia. Nespočetné množstvo ďalších napadli a zničili im majetok. Z ôsmich prípadov vrážd v eKhenane čelil spravodlivosti iba jediný páchateľ, ktorého odsúdili za vraždu Ayandy Ngila, podpredsedníčky AbM v eKhenane.

AbM sa od svojho vzniku stretáva s odporom politikov a verejných činiteľov, ktorí vyjadrili odhodlanie komunitné služby zrušiť. Politické vyhlásenia a kroky verejných činiteľov a činiteliek za uplynulých 17 rokov spôsobili, že členovia hnutia sú voči útokom obzvlášť zraniteľní. Členstvo AbM čelilo opakovaným vyhrážkam, násiliu, obťažovaniu, pokusom o vraždu a vraždám. Okrem toho mnohí členovia a členky zažili poškodzovanie majetku, nezákonné a násilné vysťahovanie a čelili vykonštruovaným obvineniam. Znepokojenie a obavy o bezpečnosť komunity niekoľkokrát vyjadril aj súčasný osobitný spravodajca OSN pre obrancov a obrankyne ľudských práv. Thapelo sa v súčasnosti skrýva, pretože za svoju aktivistickú činnosť čelí neustálym hrozbám a zastrašovaniu.

Cato Manor má zložitú a pohnutú históriu politických nepokojov, rasového napätia a nútených odsunov. Toto predmestie je tiež známe svojím sociálnym aktivizmom a odporom voči nespravodlivým opatreniam. Obyvateľstvo Cato Manor v postapartheidovej Južnej Afrike naďalej trápi nedostatok bytov, nútené vysťahovania, spory o pôdu, slabé poskytovanie služieb, xenofóbia, policajná brutalita a množstvo ďalších problémov, ktoré prispievajú k páchaniu násilia.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA OCHRANU PRÁV KOMUNITY ABM on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Bheki Cele: Minister polície, Ministerstvo polície

Požadujeme

  • aby polícia dôkladne vyšetrila obťažovanie a vraždy členov a členiek hnutia AbM,
  • aby zabezpečila, že ľudia zodpovední za vyhrážky a násilie voči členstvu AbM budú čeliť spravodlivosti.